Compacte Japanner stoot Ford F-150 van de troon in VS
Het hangt maar net van je definitie af
De Ford F-150 is al decennialang het bestverkochte voertuig van de Verenigde Staten, en ieder jaar weer hebben onze Europese breintjes moeite om dat te bevatten. In 2024 kwam er echter een opvallend einde aan deze jarenlange overheersing en bleek een relatief compacte Japanse SUV populairder dan Fords grote pick-up-truck.
Deze claim behoeft wat uitleg, want in januari heb je op deze site nog kunnen lezen dat de Ford F-series in 2024 wederom en met grote overmacht de nummer 1 was op de Amerikaanse verkooplijsten. Dat klopt, maar alleen als we die ‘F-series’ als geheel nemen. Met de F-150, F-250, F-350 en F-450 op één hoop komt het magische getal van grofweg 750.000 stuks naar boven, waarbij vrachtwagens F-650 en F-750 doorgaans niet worden meegerekend. De 250, 350 en 450 zijn net als de F-150 pick-ups, maar dan uit de ‘Super Duty’ series en dus nog wat groter en zwaarder dan de F-150. Als modelserie staat de F-series van Ford al 48 jaar (!) op nummer 1 in de Amerikaanse verkoopranglijsten. Is het flauw om die ‘verschillende modellen’ allemaal mee te nemen? Volgens Ford is niet, omdat de pick-ups dezelfde cabine gebruiken en slechts op de gebieden van uitvoering en aandrijflijn wezenlijk van elkaar verschillen.
Ford F-150
De ‘lichte’ F-150 is de absolute bestseller uit deze reeks. Volgens Forbes, dat zich baseert op cijfers van Jato, is de F-150 als separaat model ook al jaren mans genoeg om die nummer 1-positie aan Ford te bezorgen. Daaraan zou in 2024 echter een einde zijn gekomen. Ford zou vorig jaar 460.915 F-150’s hebben verkocht in de VS, 5 procent minder dan vorig jaar. Ondertussen verkocht Toyota juist 9 procent méér RAV4’s, wat ervoor zorgt dat die (relatief) compacte SUV met 475.193 verkochte exemplaren nu de nummer 1 is als we deze definitie van een model hanteren.
Fords concurrenten Chevrolet, GMC en RAM gooien de verschillende varianten van hun pick-ups ook op één hoop als het om verkoopcijfers gaat, maar Jato heeft ook die kluwen ontrafelt. Gespecificeerd op gewichtsklasse ziet de Amerikaanse verkoop-top-10 van 2024 er dan zo uit:
- Toyota RAV4
- Ford F-150
- Honda CR-V
- Tesla Model Y
- Chevrolet Silverado 1500
- Toyota Camry
- Toyota Corolla
- Nissan Rogue (X-Trail in Europa)
- Honda Civic
- GMC Sierra 1500