Boekhouden voor gevorderden: Spyker maakt winst

Spyker-logo

Wij begrijpen er lang niets meer van, de financiële huishouding van Spyker. Daarom verbaast het ons ook weinig dat het bedrijf uit Zeewolde over 2011 een winst heeft gemaakt van 16,2 miljoen euro. Rara, hoe kan dat?

Om te achterhalen hoe Spyker het voor elkaar krijgt om na het Saab-debacle toch dikke zwarte cijfers te schrijven, belde vakblad Automotive naar Zeewolde om tekst en uitleg te vragen.

Arjen Dikken, interim controller bij Spyker, haast zich te zeggen dat Spyker geen geld heeft verdiend aan de ondergang van Saab. Daarna wordt het boekhouden voor gevorderden. Op de vraag van Automotive hoe het kan dat Spyker dan toch winst heeft gemaakt, antwoordt Dikken: "Het is puur non-cash, boekhoudkundig. In 2011 heeft Saab extra verliezen geleden, waarna er aanvullende kapitaalstortingen vanuit Spyker Cars in Saab zijn gedaan, in totaal 38 miljoen euro. Bovendien hebben we ook de 23 miljoen euro die we in de Britse importeur van Saab hadden gestoken als verlies in de boeken moeten zetten. In 2011 is er een totaalverlies geleden van 61 miljoen euro aan afschrijvingen."

Dat er desondanks toch winst is gemaakt, legt Dikken als volgt uit: "Er is sprake van boekhoudkundige winst. We kochten Saab in 2010. Sindsdien zijn er verliezen gemaakt die ook als verliezen de boeken bij het moederbedrijf zijn ingegaan. Toen Saab failliet ging is het de taak van de curator om geld terug te geven aan de crediteuren, maar je hoeft als aandeelhouder niet meer geld in de onderneming te stoppen dan het bedrag dat je als aandelenkapitaal hebt gestort."

"In 2010 hebben we al dat verlies van Saab in de boeken opgenomen, dat kwam in totaal op 223 miljoen euro, waarvan het grootste deel voor rekening van Saab kwam. Dit verlies was 115 miljoen euro meer dan wat Spyker in dat jaar in Saab had gestort. Nu Saab in 2011 failliet is gegaan, valt dit verschil vrij ten gunste van Spyker. Zoals gesteld was het totale verlies in 2011 61 miljoen euro en als we daar dan 115 miljoen euro vanaf halen, blijft er 53,7 miljoen euro over als boekhoudkundige winst."

Logische vervolgvraag van Automotive: Dus doordat er in 2010 veel verliezen in de boeken zijn opgenomen, heeft u vorig jaar winst gemaakt?

Dikken: "Uiteindelijk zijn veel van de schulden in Saab in de praktijk niet gefinancierd door Spyker."
Rest nog een negatief eigen vermogen van 151,2 miljoen euro? "Klopt. Dat is de optelsom van al onze verliezen."

Victor Muller heeft aangegeven dat de orderportefeuille voor nieuwe Spykers vol zit, we zijn dan ook erg benieuwd naar de resultaten over 2012.

Lezersreacties (37)

Reageren

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.