Aantal boetes voor telefoongebruik achter stuur fors gestegen
Meer mensen tegen de lamp gelopen
Telefoongebruik achter het stuur van een auto blijft een groot probleem. In 2020 werd dit opvallend veel vaker geconstateerd dan in de jaren ervoor. Sinds kort wordt er ook meer op gecontroleerd met slimme camera's.
In 2020 werden er ruim 40 procent meer bekeuringen uitgedeeld voor telefoongebruik achter het stuur dan het jaar ervoor. In twee jaar tijd is er zelfs sprake van meer dan een verdubbeling. In totaal werden ruim 168.000 boetes uitgedeeld aan appende en bellende bestuurders. Dat zijn gemiddeld 459 bekeuringen per dag. Het leverde in totaal € 32,4 miljoen op voor de schatkist. Dat blijkt uit een analyse van CJIB-cijfers door LocalFocus.
In 2019 werden er voor bestuurders met een telefoon in de hand nog dik 121.000 boetes uitgeschreven. In 2018 'slechts' zo'n 80.000. Het stijgt dus hard. Sinds november vorig jaar wordt ook met camera’s gecontroleerd op bellen en appen in het verkeer, maar over het hele jaar bezien, is volgens het CJIB nog het merendeel van de boetes opgelegd door agenten die de overtreding zelf constateerden. In ruim driekwart van de gemeenten steeg het aantal betrapte bestuurders, dat tijdens het rijden een tablet, telefoon of laptop gebruikte. Bijna één op de drie boetes voor appende bestuurders werd vorig jaar uitgedeeld aan fietsers. In totaal gaat het om bijna 48.000 bekeuringen.
Kijk hier voor een overzicht van het aantal uitgeschreven boetes per gemeente.