Toyota Avensis Wagon 2.2 D-4D D-CAT Luna (2006)
autoreview
Signalement
| Uitvoering | Avensis Wagon 2.2 D-4D D-CAT Luna |
|---|---|
| Versnellingen | 6, Handgeschakeld |
| Bouwjaar | 2006 |
| Jaar van aanschaf | 2006 |
| KM-stand laatst | 295.000 km |
ERVARINGEN
- 180.000 km
180.000 km
----------
De laatste 40.000 km probleemloos en tevreden rondgereden. Prima garage ontdekt, die nu helaas al weer failliet blijkt te zijn, dus maar weer verder zoeken. Garage heeft nog net voor zijn overlijden de auto helemaal nagekeken en er eindelijk (bij 160.000 km) nieuwe remblokken erop moeten zetten. Bovendien hebben ze de allerlaatste software-update op de motor gezet: de verbranding is nu weer wat royaler, teneinde hogere temperaturen en dus een schonere motor te krijgen. De hele motor is schoongemaakt en loopt nu weer als een zonnetje, maar is wat meer gaan verbruiken (nu gemiddeld rond de 1:15 tot 1:16). Tuning werkt nog steeds uitstekend. Bij 180.000 km nieuwe banden erop laten zetten, dit keer Pirelli's. Ik hoop nu op het comfort van de Michelins met de levensduur van de originele Bridgestones (?). Iets breder (225), zodat alle newtonmetertjes hopelijk beter op de weg gezet kunnen worden.
140.000 km
----------
Toch weer probleempjes. Na een rit in een lange file, onder hoge temperaturen, gingen de bekende lampjes op het dashboard weer branden en schoot de auto in de noodloop. Een simpele herstart bleek voldoende om de power weer terug te krijgen. Bij een bezoekje aan de plaatselijke japanse-auto dealer -- voor het resetten van de computer -- bleek de auto op de nominatie te staan voor een nieuwe software update bij de hoofddealer in Groningen. De powerbox is er voor alle zekerheid uitgehaald. Toen de auto uit Groningen terugkwam, bleek hij aanzienlijk minder soepel te lopen dan voorheen. Navraag bij de dealers leverde niets op: men wist niet (of wilde er niets over vertellen) wat er veranderd was. Ik merkte dat de auto harder op de motor afremde dan ervoor en dat constante snelheden op de cruise control resulteerde in een enigszins onrustige loop. Bovendien verbruikte de Avensis aanzienlijk meer dan voorheen: zelfs als ik uitermatig rustig meereed met het verkeer was de auto niet meer beter dan 1:14 te krijgen. Een beetje doorrijden leverde al gauw 1:12 op, voor mij zeer ongebruikelijk waarden. De powerbox werd weer geïnstalleerd, maar daardoor kwam de auto vrijwel onmiddellijk weer in de noodloop, en toen is hij er weer uitgehaald.
Een en ander bleek zowel de hoofddealer als mijn plaatselijke dealer boven de pet te gaan (zij gaven aan dat het wel aan de powerbox moest liggen; beetje vreemd na al die probleemloze kilometers, en het verklaarde ook niet waarom de auto opeens zo onzuinig en onrustig liep). Ik heb toen weer contact gezocht met de mensen van Ventura Tuning en daar kreeg ik eindelijk een zinnige reactie. Men had een aantal D-Cats na de nieuwste software updates aan de computer gehangen en ontdekt dat bij het gas loslaten de brandstof nu in één keer werd afgesloten in plaats van geleidelijk. Aangezien de powerbox nog wel af en toe een dotje tussengas gaf, constateerde de computer aan dat er iets raars aan de hand was en activeerde de noodloop. Een nieuwe aanpassing in de powerbox (opnieuw een gratis exemplaar!) leverde nu weer de ouderwetse power op, en een veel gunstiger brandstofverbruik. De onrustige loop is er echter nog steeds. Volgens Ventura ligt dit aan een bekend D-Cat probleem: de timing van de common-rail pomp verloopt iets in de loop der tijd. Bij een echt goede Toyota-dealer kent men dit probleem en kan de timing aangepast worden. Binnenkort zal ik de auto bij een dergelijke dealer eens laten nakijken.
Al met al moet ik toch constateren dat Toyota weliswaar een prima rijdende motor levert met de D-Cat, maar dat de kinderziektes er bepaald nog niet uit zijn. Daar komt bij dat de meeste dealers geen benul hebben wat er aan de hand is, of zelfs domweg ontkennen dat er problemen zijn. Ik ben in ieder geval blij dat de mensen van Ventura customer care wel hoog in het vaandel hebben, en dat de auto de laatste 1000’en kilometers weer storingsvrij rijdt.
112.000 km
----------
De auto is nu weer ruim 20000 km verder, en heeft, sinds er een nieuwe kat onder ligt, geen enkel probleem meer gekend (de betrouwbaarheid is weer terug naar 5 sterren). De winterbanden zitten er weer onder, en we zijn er mee op wintersport geweest. Het gemiddelde verbruik is wat opgelopen, tot zo’n 1 op 14, maar dat ligt aan de kou, de winterbanden (een rit waarbij standaard 132 km op de dagteller kwam, klokt met winterbanden 139 km) en een iets pittiger rijstijl (door omstandigheden zit ik wat meer ’s avonds op de weg, en dan lopen de snelheden wat meer op, ben ik bang). Ook de tuning (Ventura) voldoet nog prima, en heeft nog geen aanleiding tot klachten gegeven. Het huidige vermogen (>200PK) kan trouwens het beste gebruikt worden voor inhaalacties e.d., voor stoplichtsprintjes is het (voor iemand met mijn technische rijvaardigheid althans) domweg te veel van het goede. Laatst voor het eerste als een volleerde puber een echt stoplichtsprintje aangegaan met een VW Golf (alles rood, de t, de d en de i) en die kon ik maar net bijhouden, omdat de traction-control continu in de ankers hing, tot en met het begin van de 3e versnelling. Toen er eindelijk grip was, was het pleit vlot beslecht, maar een echt opwindende ervaring, nee, dat kan ik niet zeggen met die ratelende TC op de achtergrond. Wellicht dat een dergelijke exercitie beter verloopt als er geen winterbanden meer onder liggen, maar heel veel zal het niet schelen.
Aangezien de garantieperiode nu achter me ligt, laat ik de beurten nu uitvoeren door een enthousiaste en zeer deskundige collega, waardoor de beurten naar mijn gevoel grondiger (en natuurlijk goedkoper) worden uitgevoerd dan bij een garage.
-----
Anderhalf jaar en 90000 km na aanschaf van deze auto heb ik nu een redelijk overzicht over de plus- en minpunten van deze auto. Daarbij zal ik proberen een en ander zo objectief mogelijk te houden, en zaken als ’mooi’ en ’status’ buiten het verhaal te houden.
+ de auto is een uitstekende reisauto: stil en comfortabel. Met een lengte van 2.00 meter en een gewicht dat zich helaas aan de verkeerde kant van 120 kg bevindt, kan ik toch stellen dat het meubilair in de auto voor mij uitstekend voldoet: ook lange ritten leg ik zonder (rug)problemen af. Het geluidsniveau in de auto is zeer aangenaam: de radio is altijd goed te horen (ligt ook aan de goede kwaliteit van de standaard stereo-installatie, en aan het feit dat de radio luider wordt naarmate je harder rijdt), en gesprekken zijn te allen tijde zonder stemverheffing te voeren.
+ de wegligging is voor mijn rijstijl uitstekend; aangezien veel van mijn kilometers over dezelfde wegen worden gereden, weet je na verloop van tijd precies hoe hard je bepaalde bochten kunt nemen. Ik heb het genoegen gehad met verschillende auto’s deze wegen te kunnen berijden en de absolute winnaar voor mij, tot deze Avensis, was een Ford Focus, die prachtig strak en snel door de bochten ging. Een verlaagde Golf IV kwam daar zelfs niet bij in de buurt. Mijn Toyota haalt nu, vreemd genoeg, dezelfde snelheden in bochten als de Focus, alleen lijkt het allemaal wat minder strak, aangezien de stoelen niet dezelfde grip geven als in de Focus en de Avensis wat meer overhelt.
+ de motor is een juweeltje: hij is altijd goed bij de les, ook bij toerentallen onder de 2000/min. Hij lijkt weliswaar wat minder krachtig onder dat toerental, maar schijn bedriegt: houd het maximum toerental maar eens op 2000, en het valt op dat de motor ook bij 1500 toeren goed trekt. Boven de 2000 toeren geeft hij echter zo’n harde duw, dat het lijkt of er daaronder helemaal niets gebeurt, maar dat is dus relatief. Met de laatste software-update is de auto er alleen maar op vooruit gegaan!
+ bij mijn exemplaar heb ik tot op heden geen reden tot klagen voor wat betreft de betrouwbaarheid: de motor heeft nog geen slag gemist, start zonder uitzondering goed, en de rest van de auto heeft nog nergens een veer gelaten. Kraakjes en piepjes zijn nog niet doorgebroken.
- Het verbruik is aan de hoge kant sinds de laatste software update. Het beste verbruik heb ik gehaald met de eerste powerbox die in de auto heeft gezeten: gemiddeld ruim boven de 1:16. Na de laatste update, zonder powerbox, was ik blij als ik 1:15 haalde. Maar goed, het vermogen en het wagengewicht in aanmerking genomen, vind ik het nog allemaal best redelijk.
- (vreemd genoeg) de betrouwbaarheid. Volgens mij heeft Toyota de auto iets te vroeg op de markt gebracht: in de laatste 30000 km zijn er enkele zaken vervangen aan de auto (allemaal onder garantie natuurlijk) waardoor je toch wat gaat twijfelen aan de reputatie van dit gerenommeerde merk. Hoewel de motor me nooit in de steek heeft gelaten (en zelfs niet enig moment slecht heeft gelopen), zijn toch naar aanleiding van enkele brandende waarschuwingslampjes de 5e injector en de katalysator vervangen (na veel testen en uitproberen bij verschillende dealers). Bovendien was mijn Avensis bepaald niet de enige waarbij dit moest gebeuren. Jammer, hoe netjes het ook uiteindelijk allemaal is opgelost.
Naast al deze plussen en minnen is het wellicht interessant te weten dat er tuning is toegepast op de motor. Tuning bij een motor met 177PK? Tja, noodzakelijk is dat natuurlijk niet. Leuk wel. Bovendien is bij de eerste tuning (bij de oorspronkelijke software) het brandstofverbruik behoorlijk teruggelopen. Bovendien werd de motor aanmerkelijk soepeler, zowel onder- als bovenin. De motor was opgekrikt naar 200PK en 450NM. Mijn theorie is dat alle nieuwe motoren voor veel grotere vermogens en koppels zijn ontworpen en dan ge-downtuned worden, zodat de fabriek na een jaartje met een ’revolutionaire verbetering’ van de motor kan komen, tegen een leuke prijsverhoging natuurlijk, terwijl er alleen wat software is aangepast. Eigenlijk optimaliseer je motor alleen maar met tuning.
Na de problemen met de lampjes en de nieuwste software-update werkte de oude box niet goed meer, en heeft Ventura-tuning er (gratis) de nieuwste versie van de powerbox ingezet (prima service). Meetgegevens zijn nog niet bekend, maar de auto heeft nog nooit zo fel op het gas gereageerd, en alle versnellingen lijken wel één plaats verschoven: wat ik vroeger aan trekkracht in V had, heb ik nu in VI, en misschien nog wel meer. Het verbruik is daarbij niet toegenomen, eerder wat minder geworden, maar exacte gegevens heb ik nog niet. Bovendien worden de temperaturen al weer wat lager, en mijn ervaring met de vorige winter geven aan dat de D-CAT dan duidelijk wat onzuiniger wordt. Ook collega’s (met een 270 cdi en een D5) geven dat aan, trouwens. Hoe dan ook, het extra aan rijplezier is de tuning helemaal waard. Nu nog hopen dat de powerbox zijn werk zonder problemen blijft doen.
PROBLEMEN
Zijn brandende waarschuwingslichtjes een probleem? Niet als de motor gewoon verder loopt, hoewel het natuurlijk niet vertrouwenverhogend werkt.
200000km
- 200.000 km
Op enkele kilometers na de 200.000 bereikt. De laatste 20.000 kilometers zijn probleemloos en buitengewoon aangenaam geweest. In verband met verhuizingen is de auto regelmatig als pakezel gebruikt, en het blijkt dat de auto daar ook geschikt voor is: met de achterbank naar beneden kan er zeer veel in, ook vreemd gevormde voorwerpen.
De brede Pirelli's bevallen uitstekend; ze zijn comfortabel en bieden een betere wegligging dan de standaard banden of de Michelin's die daarna erop gelegen hebben. Die goede wegligging is ook te danken aan het feit dat ze een slagje breder zijn natuurlijk. Qua slijtage lijken ze op dit moment beter dan de Michelin's.
Motorisch geen enkel probleem meer gehad, ook de tuning blijft onverstoorbaar zijn goede werk doen. Brandstofverbruik lag wat hoger, omdat ik een tijdje met een vreemde brom (zo rond de 1600 toeren) heb rondgereden. Om die brom te vermijden ben ik wat hoger in de toeren gaan rijden, proberend de toerenteller zoveel mogelijk boven de 2000 te houden. Gemiddeld verbruikte de Avensis zo'n 1:14. Bij mijn garage hebben ze uiteindelijk de oorzaak van de brom vastgesteld (een of ander pijpje dat meetrilde) en het geluid kunnen verwijderen. Vanaf dat moment loopt het verbruik weer iets terug, naar zo'n 1:15.
220000km
- 220.000 km
Weer 20.000 km verder, en opnieuw geen enkel probleem gehad met de auto. De bredere Pirelli's zijn wat mij betreft een aanrader, zodra ze aan vervanging toe zijn, laat ik weer precies hetzelfde type plaatsen. Eerst gaan we echter over op winterbanden.
Het gemiddelde verbruik ligt tussen de 1:15 en 1:16 met een enkele uitschieter naar 1:14 en zelfs naar bijna 1:18. De beurten laat ik nu om de 30.000 km uitvoeren; de auto rijdt alleen maar lange afstanden, en wordt bovendien elke keer netjes warmgereden (niet meer dan 2000-2200 tpm). Na elke 15.000 km laat ik wel het oliepeil controleren, en meestal moet er dan een half litertje olie bij, maximaal een liter.
Ik laat op aanraden van verschillende mensen een additief in de tank gooien, bedoeld om het inlaattraject schoon te houden. Ik ben geen woeste chauffeur (zie mijn verbruik), en vervuiling schijnt een probleem voor veel moderne diesels te zijn. Een andere oplossing is het regelmatig flink belasten van de motor, maar ik wil de auto eigenlijk minimaal vier keer het klokkie rond hebben, dus ik ben er zuinig op.
Boven alles beleef ik nog steeds erg veel plezier aan de auto: ik vind het nog steeds een mooie bak, hij is erg stil en comfortabel en laat zich met groot gemak naar forse prestaties stuwen, zeker in combinatie met de toegepaste tuning. Vooral inhalen en versnellen boven de 100 gaat fantastisch.
Rammelen doet de auto nergens, en van alle elektrische onderdelen is er nog niets kapot geweest.
240000km
- 240.000 km
Weer 20k km verder, zonder enig probleem.
Het lijkt erop dat mijn auto, na de initiële problemen die door Toyota uiteindelijk zijn opgelost, de oude reputatie van hoge kwaliteit gaat waarmaken: de motor loopt als een zonnetje, de rookpluimen waar andere d-cat-rijders over reppen heb ik nog niet kunnen constateren, hij start vlot en zonder mankeren, ook na een weekje stilstand bij temperaturen ver onder nul. Bovendien heerst er nog steeds een weldadige rust in het interieur: de motor maakt nog steeds bijzonder weinig lawaai en kraakjes en piepjes zijn nog altijd afwezig. De service-intervallen houd ik gewoon op 1 x per 30k km, bij een lokale vakgarage. Ik controleer nu wel wat vaker het oliepeil, maar tot nu toe heb ik niet echt wat bij moeten vullen. Het betaalt zich blijkbaar uit de motor rustig warm te rijden!
De auto staat ondertussen op nieuwe winterbanden (Vredestein Snow Trac 3) en deze bevallen goed: flink veel grip (ondanks dat ze flink wat smaller zijn dan de zomerbanden) en lekker stil.
Naast de vele kilometers woon-werk-verkeer is er ook weer ruim 2000 km aan wintersportvakanties bijgekomen. Met vier volwassenen, veel bagage en een royale dakkoffer is het verbruik gemiddeld ruim 1:14 geweest, een prima waarde naar mijn inschatting, zeker omdat er aardig wat filekilometers bijzaten, en veel korte ritjes op de plaats van bestemming.
Op naar de volgende 20k.
260000km
- 260.000 km
Afgelopen 20.000 km waren weer probleemloos. Nieuwe banden erop, opnieuw de Pirelli's. Deze combineren comfort, gering geluid en goede grip. Nadeel is dat ze niet helemaal zo slijtvast zijn als bv de Bridgestones.
Bij 250.000 km een beurt laten uitvoeren bij de lokale garage; geen bijzonderheden geconstateerd. Naast de gebruikelijke verversingen ook weer een additief in de tank laten gooien om het motorblok schoon te houden.
Verbruik schommelt zo rond de 1:15, iets meer dan ik gewend was, maar dat ligt wellicht aan de iets bredere banden en het intensievere gebruik van de airco. Nog altijd bij dezelfde rijstijl: stevig optrekken, maximale snelheid + 5 op de cc op snelwegen en binnenwegen, in de nachtelijke uren maximale snelheid + 20.
Algemene indruk van de auto is nog steeds uitstekend: de motor maakt echt de indruk nog zeker 2 ton erbij te kunnen rijden, kraken en rammelen is minimaal en zeker niet storend. Het blijft een uiterst comfortabele en stille auto, waar ik elke dag weer met plezier in stap.
"280000"
- 280.000 km
Weinig bijzonders te vertellen. De auto staat weer op winterbanden, en heeft net weer zijn beurt gehad. Ik blijf om de 30k km naar de garage gaan voor een beurt, en om de 15k kilometer zelf even de olie peilen. Afgelopen periode nauwelijks olie verbruikt.
Motor loopt nog als een naaimachientje, verbruik lag met de (brede) zomerbanden op gemiddeld 1:15, nu, met de (smalle) winterbanden heb ik alweer een keer 1:17 gescoord. Nog altijd met dezelfde, redelijk voorzichtige rijstijl: veel snelwegverkeer op of net boven de maximum toegestane snelheid, ongeveer 30% 80-km wegen en bebouwde kom. Wel af en toe de paardjes de sporen geven tijdens het optrekken/inhalen. Verbruik zal wel iets slechter worden als het wat kouder wordt, zo leert mijn ervaring.
Nog steeds geen storende bijgeluiden in het interieur, noch storingen van een electronische aard. Op naar de 300k km!
Avensis weg
- 295.000 km
Helaas heeft de Avensis, wat mij betreft, het opgegeven: kapotte koppakking. Economisch is het voor mij niet meer gunstig hem te laten repareren, aangezien ik toch al aan het rondkijken was naar een nieuwe auto, in dit geval een MRB- en BPM-vrije.
Na 295.000 km kan ik het volgende over de auto melden: het is een stille, comfortabele en snelle wagen. Motorisch ligt de zaak minder eenduidig: de motor heeft nogal wat kinderziektes gehad (overigens alle keurig opgelost door Toyota) maar heeft mij nooit in de steek gelaten, zelfs niet met de kapotte koppakking (de auto werd alleen niet meer warm, en verloor wel aardig wat koelvloeistof). Maar uit de vele verhalen blijkt toch dat dit niet een motor is die voldoet aan de hoge normen die Toyota stelt aan betrouwbaarheid. Dit blijkt er o.a. uit dat Toyota Nederland het aantal garantiekilometers verhoogd heeft naar 250.000 (zo vertelde mij een dealer). En toen mijn lokale garagehouder navraag ging doen over de koppakking, was een van de reacties: nu pas?
Al met al heeft de Avensis mij vele plezierige kilometers gebracht, alleen het einde had wat fijner kunnen zijn.
Voor mij is dit tevens het einde van mijn bijdragen aan dit forum. Ik hoop dat ik een enkeling nuttige informatie heb kunnen verschaffen over deze auto, maar mijn ervaringen met mijn nieuwe auto ga ik voor mezelf houden. Dit forum is mij te schreeuwerig geworden, met bijna religieuze volgers van bepaalde automerken of aandrijftechnologieën, die elkaar zelden met argumenten maar wel erg vaak met propaganda of zelfs zuivere onwaarheden bestoken. En als mensen dan ook nog hun smaak (die per definitie strikt persoonlijk is) gaan verheffen tot universele waarheid... tja, dan haak ik af, dan schiet m.i. dit principieel erg nuttige forum zijn doel helaas voorbij.
- Betrouwbaarheid
- Prestaties
- Comfort
- Kosten
- Zou u weer een auto van dit merk kopen? ja
Beoordeel deze review
Geef uw mening over schrijfstijl en bruikbaarheid. Bij tenminste vijf binnengekomen waarderingen zal de gemiddelde beoordeling getoond worden.
Ontdek deze occasions: had je ze al gezien?
Lees ook

Toyota Avensis Wagon 2.2 D4-D – 2007 – 549.354 km - Klokje Rond

Op zoek naar: Toyota Avensis - Renault Laguna - Ford Mondeo

Toyota Avensis Wagon 2.0 D-4D-F Linea Luna (2006)

Test: Mazda 6 SportBreak - Renault Laguna Grand Tour - Toyota Avensis Wagon - Skoda Octavia Combi



