Seat Altea FreeTrack 1.4 TSI 2WD (2011)
autoreview

Signalement
Uitvoering | Altea FreeTrack 1.4 TSI 2WD |
---|---|
Versnellingen | 6, Handgeschakeld |
Bouwjaar | 2011 |
Jaar van aanschaf | 2012 |
KM-stand bij aanschaf | 17.000 km |
KM-stand laatst | 95.000 km |
Seat Altea XL Freetrack 1.4tsi
- 37.000 km
16-12-2013
Na anderhalf jaar te hebben gereden in een Ibiza st 1.2 tdi met alle opties, begon deze auto ons steeds meer tegen te staan. Op de achterbank was regelmatig gebrek aan ruimte en het beloofde verbruik werd zelfs al slipstreamend bij lange na niet gehaald.
Voor ons reden om op zoek te gaan naar een vervanger.
Het merk Seat was goed bevallen en tijdens een eerder bezoek had de Altea XL al eens onze aandacht getrokken. Eind 2012 maar eens op zoek gegaan naar een recent exemplaar met weinig km. Per toeval liepen we tegen deze vreemde Altea aan…de Freetrack. De auto was op het moment van aanschaf net een jaar oud en had 17.000 km ervaring. Eigenlijk had dit exemplaar alles wat we op ons lijstje hadden staan, en meer…
De 1.4tsi had onze voorkeur, dit omdat de auto op vakantie flink wordt volgepakt en de trekhaak ook bezet is. Het is de kleinste motor die leverbaar is geweest in de Freetrack. Het andere benzine-exemplaar, een 2.0tfsi was voor ons teveel van het goede, temeer omdat de auto dan ook standaard voorzien is van 4 wiel aandrijving. Onnodig complex, zwaar en duur. In de praktijk is de 125pk voor ons voldoende, net als het koppel, dit komt bij lage toeren al vrij en heeft totaal geen moeite met onze aanhanger (1000kg). Wel is het blokje wat brommerig rond de 2500 rpm, 200 toeren meer of minder en je hoort de motor niet meer. Het verbruik valt ons mee (kan ook bijna niet anders na de teleurstelling van de 1.2tdi) Gemiddeld 1:13.7 en dat is bij 50% stad, 30% buitenweg en 20% snelweg. Gezien het gewicht geen verkeerde prestatie. Olieverbruik is nihil.
Aan de buitenkant valt de Freetrack op door zijn plastic. Niet iedereen is er weg van, maar wij vinden het nog steeds mooi, het maakt de auto een stuk minder saai dan de “normale” Altea XL. De bumpers zijn anders vormgegeven, aan de voorkant voorzien van sproeiers en aan de achterkant voorzien van piepertjes. De Freetrack staat ook 4 cm hoger dan de normale Altea XL, ondanks het verhoogde onderstel stuurt de auto verassend strak. Drempels lijken bijna niet meer te bestaan, wat een genot na zijn voorganger, de Ibiza met zijn verlaagde spaaronderstel. Mistlampen met DRL, alu dakrails, donker glas vanaf de b-stijl, zijn net als 17” lichtmetaal standaard.
Ook van binnen is de Freetrack erg compleet uitgerust. Kofferbak met dubbele bodem en bagagenetten. Ruime verstelbare achterbank, met ruim plaats voor 3. Onze twee meiden vinden een achterbank fijner om te delen dan de 3 stoelen in de S-max. Platleggen gaat eenvoudig, geen gepruts met losse hoofdsteunen of lastig op te klappen zitting zoals bij de Ibiza. Eenvoudig aan het touwtje trekken en er ontstaat een keurig vlakke laadvloer. In de deuren achter ingebouwde zonnegordijntjes. Voorin heerlijke sportstoelen met klaptafeltjes in de rugleuning, werkelijk fantastisch zitcomfort, in hoogte verstelbaar (maar lekker laag is gelukkig ook mogelijk).Door de flinke wangen zijn de stoelen niet geschikt voor een Mc Donalds postuur. Onder beide stoelen weer een opbergvakje, maar deze zijn zo klein dat Seat ze achterwege had mogen laten. De bekleding is afwijkend van de “gewone” stofjes, ziet er fraai uit en is erg makkelijk schoon te houden. Aan het plafond een flinke console met vakjes voor zonnerillen en ander klein grut. Het laatste vak heeft standaard een 7”scherm met ir. hoofdtelefoons voor de passagiers op de achterbank.
Voorin de bekende zaken zoals een gescheiden automatische airco. Deze doet zijn werk onopvallend en is stiller dan het exemplaar in de Ibiza. Automatisch dimmende spiegel met rode sfeerverlichting voor de middenconsole. Op het lekkere leren stuur de fraaie verlichte knoppen voor bediening van de radio, telefoon en boordcomputer. De standaard radio geeft een standaard geluid, dat wat je mag verwachten, maar helaas niet meer dan dat, ondanks zijn 6 speakers. De bediening via het stuur is soms omslachtig als je wat verder in het menu zit. Wel fijn is de usb aansluiting in de armsteun. 16Gb muziek op een stickje..tot ziens cd’s. De telefoonmodule werk foutloos met onze Samsungs, neemt het telefoonboek automatisch over. Alles is zichtbaar op het grote display in de linker klok. Behalve met de knoppen op het stuur is ook stembediening mogelijk, helaas niet in het nederlands… dus dan maar duits of engels De spraaksturing werkt prima.. voor mij in ieder geval geen Parrot meer. Het bandenspanning controlesysteem is een leuk grapje maar voegt voor ons niet zo veel toe. Hillhold daarentegen wel…nooit meer een hellingproef. Gewoon stoppen op een helling, de rem blijft er een tijdje opzitten en laat automatisch los zodra je weer begint te rijden.…een prettige toevoeging die ongemerkt zijn werk doet. Cruise controle via de bekende VAG stengel aan het stuur, geen probleem. Eigenlijk net als de rest van de auto. Als enige minpunt is misschien het harde plastic te noemen van het dashboard, ja de nieuwe golf is fraaier van binnen. Maar het eenvoudig schoonmaken is ons ook veel waard.
De ruimte aan boord is echt ongekend, voorin royaal plek, veel vakken en vakjes (al is het geen Renault Scenic). Op de achterbank is het een stuk ruimer dan bijvoorbeeld in de Touran, (om van zijn voorganger, de Ibiza maar te zwijgen) Voor ons gevoel is de auto van binnen niet veel kleiner dan de s-max uit het verleden. Deze was wel wat breder, maar dat was in de praktijk vaker een nadeel dan een voordeel,…de parkeerplekken werden wel erg smal. De Freetrack is met niets te vergelijken met zijn voorganger de Ibiza, zijn ruimte en comfort zijn werkelijk van een heel ander niveau. Onvoorstelbaar eigenlijk, de Ibiza koste ruim € 22.000 en de Freetrack € 26.500. Terwijl je de Ibiza met spaardiesel op elke hoek ziet en onze Altea Freetrack moet je zoeken met een zaklampje. Terwijl het voor een beetje meer zoveel meer auto is…..
Tot nu toe heeft de auto alleen zijn 30.000km beurt gehad. Bij 31.000 km ging de linker wisser niet meer helemaal terug in de a-stijl, dit is door de dealer onder garantie opnieuw afgesteld. Vorige maand is de achterste demper vervangen onder garantie… een los schotje veroorzaakte een irritante geluid in onze verder zo stille Freetrack.
Sinds vorige week de winterbanden er weer onder. Even weer wennen… van 17” conti‘s 225 breed terug naar 15” Bridgestones 195 breed. De winterbanden hebben duidelijk meer grip met koud en glad weer (om over sneeuw en ijs maar te zwijgen), maar wanneer het droog verlang ik direct terug naar mijn gewone set, het stuurt gewoon een stuk strakker.
De Freetrack voldoet iedere dag nog aan al onze verwachtingen. Sterker nog, op dit moment zouden we geen waardige vervanger weten die net zo veel ruimte en uitrusting geeft voor deze prijs.
Zodra er bijzonderheden zijn zal ik mijn review verder aanvullen.
en door.......
- 78.000 km
Tot nu toe heb ik geen update geplaatst, er viel gewoon niets te melden. De auto blijft maar gaan, geen storingen of mankementen. Bij 60.000 km weer onderhoud gehad, enkel een beurtje, verder geen bijzonderheden. Wel 2 keer een lekke band. Ondertussen rondom de Conti's vervangen door Nexen N'Fera. Deze zijn stiller, kosten de helft en ik merk zowel bij droog als nat geen verschil in grip. Ben uitermate tevreden met deze banden. Omdat de auto met regelmaat wordt volgepakt en dan achter flink in z'n veren zakte heb ik een setje MAD hulpveren gemonteerd. De auto staat nu horizontaal. Zonder belading merk ik geen verschil in het rijgedrag. Echter vol beladen en met aanhanger is het verschil enorm. De auto zakt nog wel iets in de veren, maar veel minder diep. Hij rijdt een stuk neutraler en prettiger hierdoor.
Het verbruik blijft door de vele stadsritjes ondertussen steken op 1:13.
Ondanks de grote stroom aan mooie nieuwe modellen, (renault, Hyundai enz) hebben wij besloten voorlopig nog door te doen met de Altea, hij rijdt gewoon te fijn en voldoet nog steeds aan al onze wensen. in het verleden begon het na een jaar of 2 meestal wel te kriebelen en werd er ingeruild. Maar op de een of andere manier weet de Altea ons nog steeds te raken.
afscheid
- 95.000 km
Na 4 jaar trouwe dienst en zonder ook maar eenslag verkeerd, hebben we toch afscheid genomen van de Altea. De meest probleemloze auto uit mijn 30 jarige autogeschiedenis.
Tegen beter weten in gezwicht voor het karakter van een youngtimer. Of het ook een verstandige keuze is geweest, zal de toekomst moeten uitwijzen. Voorlopig geniet ik in ieder geval volop van Zweeds comfort.
- Betrouwbaarheid
- Prestaties
- Comfort
- Kosten
- Zou u weer een auto van dit merk kopen? ja
Beoordeel deze review
Geef uw mening over schrijfstijl en bruikbaarheid. Bij tenminste vijf binnengekomen waarderingen zal de gemiddelde beoordeling getoond worden.