Renault Talisman Estate dCi 160 Initiale Paris (2016) #3
autoreview
Signalement
Uitvoering | Talisman Estate dCi 160 Initiale Paris |
---|---|
Versnellingen | 6, Automaat met dubbele koppeling |
Bouwjaar | 2016 |
Jaar van aanschaf | 2018 |
KM-stand bij aanschaf | 22.700 km |
KM-stand laatst | 77.000 km |
Zoektocht en een eerste terugblik
- 31.500 km
Na ruim een jaar in een leaseauto gereden te hebben, kwam er door een verandering van functie (binnen mijn organisatie) een einde aan het gebruik van de leaseauto. Niet omdat het moest van de werkgever maar omdat ik niet van plan was bijna € 500 bijtelling per maand te moeten betalen voor een auto die niet van mij is en ook niet helemaal naar mijn smaak was. Het betrof een BMW 318d Touring, lekker kale editie.
Omdat ik in Duitsland werk, zijn de regels ook anders. In mijn oude functie had ik een bijtelling van 12% wat resulteerde in een bijtelling van circa € 200,-/maand. In mijn nieuwe functie mag ik voor die auto er dus bijna € 300,-/maand erbij neertellen aangezien de bedrijfsauto 'niet meer noodzakelijk' is voor de uitvoering van mijn functie.
Ik had me voorgenomen om binnen drie maanden na het besluit tot het inleveren van de leaseauto, zelf een vervangende auto te vinden die aan onze eisen voldeed.
Shortlist:
Passat Variant tdi
Mondeo station diesel
Insignia Sportstourer diesel
Eisen:
- Euro 6
- minimaal 150 pk
- weinig kilometers
- automaat
- lederen interieur
- parkeerhulp rondom
- dodehoek systeem
- navigatie
- xenon/LED
- ...
Na veel Passats online gezien te hebben zonder dat er eentje uitsprong, de andere auto's uit de shortlist bekeken. Meer passend aanbod maar ook geen overtuigende auto gevonden, want zowel mijn vrouw als ik liepen allebei niet echt warm voor een Insignia of Mondeo. En de Passat was vaak te duur voor hetgeen je kreeg. Toen besloten eens te gaan zoeken wat nog meer aangeboden werd in deze klasse. Mazda 6 (mijn favoriet model, maar mijn vrouw is niet kapot van dit model), C-klasse, A4 Avant, etc... zijn gepasseerd in de zoektocht. Tot ik per toeval een Talisman vond die redelijk voldeed aan de eisen... Nooit eerder aan gedacht! Mijn vrouw geïnformeerd, vond het model mooi maar wilde er wel zeker van zijn dat de techniek ok is. Ingelezen in de materie, weinig schokkende verhalen gevonden en besloten de zoektocht enkel nog maar op Talismannen te richten.
Door de wens van leer, zit je bij de Taliman al minimaal aan de Intens uitvoering vast. Die standaard mooi in de spulletjes zit en vaak nog met pakketten verder uitgerust wordt. Toch al snel mijn zinnen gezet op een Initiale Paris. Bleek dat de meerprijs 2e hands nauwelijks hoger was maar de uitrusting toch nog veel completer was. Helaas bleek op dat moment (zomer) er helemaal niet zoveel IP uitvoeringen voor rond het gestelde budget beschikbaar te zijn. Dus iedere dag alle sites afschuimen en zoeken.
Stond een blauwe (prachtige kleur!) in de buurt van Luik bij een Renault dealer. Die gaan bekijken en proefrit gemaakt. De gehele staat van de auto was niet vlekkeloos en ondanks dat de kleur en het interieur ons ingepakt hadden, toch afgezien van serieus onderhandelen. Verder zoeken...
Gelijktijdig stond er een zwarte te koop in de buurt van Antwerpen bij een kleine Renault dealer. Alleen te ver boven ons budget. Toch de stoute schoenen aangetrokken en gevraagd wat de mogelijkheden waren met ons budget versus die auto. Paar dagen later kwam een positief bericht... Ze konden de prijs laten zakken tot iets boven ons budget. Echter dat was op donderdag en vrijdagmiddag gingen ze met zomervakantie en dan zou de auto mee op vakantie gaan en een aantal duizend kilometer rijden. Direct beslist de volgende dag nog te gaan kijken met mijn vrouw.
Bij aankomst bleek de verkopende partij een aantal mooie opties vergeten te zijn te vermelden (winterpack, panoramadak, originele wegklapbare trekhaak). Auto stond er geweldig bij, bleek de eigen auto van de Renault dealer te zijn en was nooit gebruikt voor proefritten. Dit was een buitenkans voor ons... Ik was verkocht, de staat van de auto en full option. Voorzichtig gepolst bij mijn vrouw, kwam ook een ok. Nog een proefrit gemaakt ter bevestiging.
Lang verhaal kort, auto gekocht inclusief een tweede set 19" velgen (originele IP velgen) met winterbanden. Auto hebben we opgehaald op vrijdag 10 augustus.
Auto is van november 2016, 22.700 km aantoonbaar. Iedere 10.000 km heeft de auto een oliewissel gehad... Wie doet dat tegenwoordig nog?
Terugblik sindsdien:
Het is een prachtige auto (ja, smaakgevoelig). Wij zijn beiden fan van het design. Uitrusting is omvangrijk en daarmee weelderig.
Alles koek en ei dus? Naja, niet alles...
* EDC bak is echt wennen, die mag nog veel beter ontwikkeld worden maar is ondertussen met een software update tot 85% van voor mij prima gekomen. Het twijfelen bij wegrijden is nagenoeg weg, het schokvrij wegrijden is mogelijk al moet je daar wel zelf op letten. Dus vanzelf lukt dat niet. Mocht dat met updates eruit gehaald kunnen worden (die laatste 15% dus), ben ik volledig happy.
* Sensor voetbediening kofferklep is waardeloos, reageert meer niet dan wel. Schijnt vooral in combinatie met de aanwezige af-fabriek trekhaak niet goed te werken.
* ACC is ook zeer wennen, het adaptieve gedeelte van de cruise control is niet uit te schakelen. Hierdoor zal de auto altijd ingrijpen als de afstanden tussen de auto's te klein wordt. Helaas zijn de parameters erg ruim ingesteld al kun je zelf de afstand in drie standen instellen. Minst actieve begeleiding is de prettigste en nog steeds een zeer veilige instelling. Daar kan ik goed mee leven maar had liever gezien dat het adaptieve gedeelte nog verfijnder zou werken (minder actief) danwel naar wens helemaal zou kunnen uitschakelen. Vrees dat hier geen update voor mogelijk is.
Over de verdere techniek geen klachten.
Bouwkwaliteit is goed, materialen voelen goed aan en zijn solide. Het leer, in een IP is dat altijd nappa-leer, is van mooie, soepele kwaliteit en is mooi verwerkt.
Het rijden gaat met veel comfort. Auto is lekker stil en dat is een groot verschil met de BMW diesel. Het geluid dat de diesel produceert is minder dieselig dan de sound die de BMW diesel voortbrengt.
Demping, aandrijflijn en besturing zijn in drie standen in te stellen, elke stand heeft duidelijk merkbare parameters gekregen. Ik heb gekozen bij demping en besturing voor standje sport, aandrijflijn op eco. Samen 4-control maakt het de auto lekker agiel zonder stuiterig/nerveus te worden.
4-control zelf was erg wennen in het begin. Auto stuurt hierdoor echt scherp en maakt de auto zeer wendbaar.
Auto is niet overdreven snel vanuit stilstand (daar is de EDC bak de boosdoener) maar op tussensprints is de Talisman lekker soepel (380 Nm) en snel.
De stoelen van een Intiale Paris zijn nog iets luxer uitgevoerd dan de gewone stoelen in de Intens met leer. Het verschil zit in de zitvlakte verlenging. Dit maakt dat de ondersteuning van de bovenbenen meer naar wens instelbaar is. Waarom dit niet standaard bij alle fabrikanten geleverd wordt is mij een raadel.
De ondersteuning van de stoelen is zeer prettig en ik zou de stoelen omschrijven als middelhard. Ze zijn niet zo soft zodat je er helemaal in wegzakt maar ook weer niet zo hard als de BMW sportstoelen. De stoelen zijn vrij breed van opzet maar zijn voldoende gevormd zodat je niet heen en weer schuift op de stoel in bochten. De stoelen zijn voorin uitgebreid elektrisch instelbaar (afstand, rug, hoogte, kantel voor/achter en lendesteun) en hebben een geheugenfunctie. Daarnaast hebben de stoelen een cursus 'massage' gehad. De massage functie kent drie soorten massage, met nog verder verfijnbare parameters zoals intensiteit en snelheid. Als kers op de taart zijn de stoelen voorin uitgerust met verwarming en ventilatie.
De ruimte op de achterbank is zeer royaal. Ok, het is geen Skoda Superb of Mercedes E-klasse. De wielbasis is 2.81 m. Wij zijn allebei rond 1.80 m en dan kunnen langere mensen ongehinderd plaatsnemen op de achterbank zonder in de knel te komen met bestuurdersstoel. Als ik op de achterbank zit, heb ik geen last van het panoramadak.
De kofferbak is mooi recht van vorm en behoorlijk diep. Onder het afdekzeil past bijna 500 liter en onder de bodem zit nog eens 80 liter verstopt.
In de uitrusting weet ik volgende zaken zeer te waarderen:
* panoramadak
* stuurwielverwarming
* alle ondersteunende systemen
* head-up
* stoelventilatie
* wegklapbare trekhaak (zeer mooi systeem, zo simpel en goed)
Opgelet: de 3 sterren die ik gegeven heb aan kosten, is een voorlopige waardering. In de afgelopen maanden hebben wij geen extra kosten aan buitengewoon onderhoud of reparaties moeten uitgeven. Overigens heeft de auto nog tot en met november 2020 fabrieksgarantie.
Zodra er meer kilometers bijgekomen zijn, zal ik gaan herwaarderen.
Update
- 58.000 km
Een eerlijkere en beter gefundeerde terugblik/update over mijn Talisman.
We hebben nu 35.000 km ervaring met deze auto en een eerste beurt uitgevoerd in ons bezit.
Verbruik is stabiel en ligt op 5,9/6,0l/100 km. Zodra ik langere stukken rijd, zakt het verbruik naar 5,6l/100 km.
Onderhoudsbeurt bracht geen rariteiten aan het licht. Enkel de remblokken voor waren ver heen en zijn mee vervangen. Er zat een rammel in het interieur en die is tijdens de beurt opgelost. Bleek iets tegen een aircoleiding aan te komen en dat veroorzaakte de rammel. Opgelost (onder garantie) en heerlijk stil nu.
Ontvangst van de DAB tuner vond ik slecht in vergelijking tot het systeem in de auto van mijn vrouw (Astra). R-Link2 heeft toen een grote firmware update gehad. Geen verschil in werking gemerkt, DAB ontvangst helaas niet beter geworden. Maar omdat eveneens het Bose systeem opnieuw gekalibreerd moest worden na de update, is de geluidskwaliteit duidelijk verbeterd. Kan niet anders zeggen dat het Bose systeem me echt overtuigt. Mooi zuiver, goede bass en geen vervorming van het geluid bij hogere volumes. Update viel onder de garantie.
Omdat de ontvangst van de DAB tuner niet verbeterd is, heeft de garage gezocht naar de oorzaak (en gevonden). De antenne was niet aangesloten en lag dus los. Aangesloten en de DAB ontvangst is nu echt heel acceptabel. Opgelost onder garantie.
Omdat de (elektrische) achterklep van een Talisman niet lekker ingehangen/uitgelijnd is af fabriek, raakte deze bij mij de D-stijl bij het sluiten. Dit schuurde de lak weg en is nu onder garantie gelakt en beter afgesteld (hangt nog steeds niet helemaal perfect, maar wel beduidend beter en raakt niet meer aan de D-stijl).
Bij koud weer steunt de ophanging bij het rijden over drempels. Garage heeft eerst de rubbers ingevet wat niet hielp. Vervolgens hebben ze nieuwe stabilisatorstangen voor gemonteerd (in plaats van aluminium nu stalen versies - voorgeschreven update van Renault, enkel bij klachten en onder garantie aangepakt) in hoop dat het geluid daarvan kwam.
Helaas niet opgelost, het geluid is er nog steeds. Gelukkig niet zozeer hinderlijk en verdwijnt vanzelf na een paar drempels. Ik vermoed dat bepaalde rubbers iets te veel verstijven bij koud weer en stilstand. Vervolgens soepel worden door de beweging (inveren/uitveren). Ik vermoed daarom dat er gekeken moet worden naar de veren/schokdempers. Moet het nog voorleggen aan de garage.
Ergens in het komende weekend wil ik de winterset monteren. De zomerbanden op de vooras zijn in het midden tot het minimum versleten. Hebben dan circa 35.000/40.000 km gereden. Las op het forum dat er velen de 19" Conti's binnen de 25.000 km versleten kregen... Doen die toch iets verkeerd. In het voorjaar moet ik dus twee nieuwe 19" sloffen aanschaffen.
Onlangs heb ik de lak van de Talisman gepolijst in een glascoating gezet. Auto leek echt als nieuw. En heb ik nu met poetsen veel plezier van.
Verder veel plezier van het algehele comfort van de auto. Echt een relaxte auto waar ik graag mee onderweg ben.
Samenvattend kan ik stellen dat ik tevreden ben over de auto ondanks de vele kleine puntjes die hierboven beschreven zijn. Dat hoort eigenlijk niet en ben blij dat mijn Talisman de verlengde garantie heeft (4 jaar in totaal).
Uit garantie
- 74.500 km
Medio november 2020 liep de garantie van de Talisman af. Er moest helaas wel e.e.a. gedaan worden aan de Talisman, dat gelukkig nog onder garantie viel.
De armsteun haakte niet meer in het slotje van de middenconsole. Zonder belasting van de armsteun, stond die dus een beetje los van de console. Niks ernstigs, maar garantie is garantie. Garage heeft dat ook probleemloos verholpen door een nieuwe armsteun te plaatsen.
De achterklep is en blijft een ding bij onze Talisman. De achterklep wordt te diep dichtgetrokken door het elektrische sluitmechaniek. Hierdoor schuurt er een beetje lak weg in de sponning. Dit is vorig jaar (voorjaar 2019) al eens bijgewerkt (lakken) en bijgesteld. Nu in oktober was het weer zover... Maar of het nu een blijvend geslaagde reparatie is, valt te bezien. Ik houd het nauwlettend in de gaten.
Ook is er een 'terugroepactie' geweest. Renault België roept de auto niet terug maar laat het bij de eerstvolgende geplande service doorvoeren. Blijkbaar moest de software voor de inspuiting ge-update worden. Gevoelsmatig liep de auto nadien iets fijner.
In juni 2020 heb ik twee zomerbanden laten vervangen. Gekozen voor Goodyear Eagle F1 asymmetric 5. Wat een verschil, in positieve zin, ten opzichte van de standaard Continental Sport Contact.
De nieuwe banden zijn stiller, bieden naar mijn mening meer grip (op droog en nat) en ook duidelijk veel comfortabeler. Echt een aanbeveling deze band. Enerzijds jammer dat ik nog twee banden moet wisselen... Maar de beurs denkt daar anders over :-).
In augustus heeft de auto een beurtje gehad, was alweer een jaar en 20.000 km geleden. Verder niks aan onderhoud gehad.
In november is de auto voor het eerste gekeurd. Natuurlijk zonder op-/aanmerkingen door de keuring. Wel een aparte beleving, de keuring in België... Dit was mijn eerste keer. Duidelijk anders dan een APK bij een lokale garage zoals tot nu toe gewend was.
Begin december weer de winterbanden gemonteerd. Die zijn gemonteerd op de originele Initiale Paris velgen. Het ziet zeker niet verkeerd uit, maar ik verkies toch de zomerset qua velgen. Die vind ik zelf net iets mooier.
Tussentijdse update
- 77.000 km
We zijn een paar maanden verder en zoals jullie kunnen zien staat de auto meer stil dan dat ze in inzet is. Voordeel is dat de kilometers niet snel oplopen en ik de gebruiksduur van de auto kan verlengen in de toekomst.
Wat is er te melden?
In mijn laatste review schreef ik dat ze kofferklep wederom hebben moeten corrigeren (incl. wat lakcorrectie) met de mededeling dat ik niet wist hoe lang deze reparatie stand zou houden. Ondertussen is de auto wederom terug geweest hiervoor en heb ik een officiële klacht ingediend. Nu heeft de garage van dienst het serieus opgepakt en is de auto bijna 2 volle weken in de garage geweest. Ook hebben ze de interventie van Renault België ingeroepen. Ik moet zeggen, zo netjes als de klep nu uitgelijnd is, was deze nog nooit. Ik ben nu iets positiever gestemd dat deze reparatie nu wel blijvend zal zijn.
Vorige week merkte ik op dat de airco suisde en er weinig tot geen koeling meer geproduceerd werd. Mijn conclusie - te weinig gas. Afspraak gemaakt bij Auto5 (hebben een actie lopen) en kon de volgende dag al terecht. Dus op zaterdag de auto daarheen gebracht. Bij het afpersen van het systeem kwam naar voren waarom het systeem leeg was. Er was een ventieltje kapot. Gelukkig konden ze dit ventiel direct vervangen voor een whopping € 5,- meer, bovenop het 'airco-onderhoud' (dus inclusief bijvullen gas). Natuurlijk jammer dat dit gebeurd is (auto is 4,5 jaar oud) maar het is geen wereldschokkend probleem.
- Betrouwbaarheid
- Prestaties
- Comfort
- Kosten
- Zou u weer een auto van dit merk kopen? ja
Beoordeel deze review
Geef uw mening over schrijfstijl en bruikbaarheid. Bij tenminste vijf binnengekomen waarderingen zal de gemiddelde beoordeling getoond worden.