Mercedes-Benz EQS 450+ Sport Edition (2024)
autoreview
Signalement
| Uitvoering | EQS 450+ Sport Edition |
|---|---|
| Versnellingen | 1, Automaat |
| Bouwjaar | 2024 |
| Jaar van aanschaf | 2024 |
| KM-stand bij aanschaf | 10 km |
| KM-stand laatst | 11.000 km |
HALLO MERCEDES!
- 5.000 km
HALLO MERCEDES!
“Hallo Mercedes!” Dat moet ik roepen voor mijn EQS 450+ het goede adres kiest. Tikje gênant. Mijn vrouw moet er niet doorheen praten, want dan vraagt het orakel wat er aan de hand is. Even wennen.
Eigen schuld, want ik houd van nieuwe technologie. Mijn S 300 BlueTEC Hybrid was in 2014 de top van de technologie, een van de eerste die van de band liep. Daar heeft de werkplaats heel wat werk aan gehad. Die eerste jaren van mijn review heb ik niet geheim gehouden. Daarna feilloos. Met de Jaguar XJ Sovereign daarvóór maakte ik dezelfde fout. Het was de eerste serie van XJ’s met een diesel: bi turbo 6 cilinders, en luchtvering. Nadat alle raadsels waren opgelost: verrukkelijk.
ELEKTRISCHE AUTO’S EEN ANDER HOOFDSTUK
Elektrische auto’s zijn een ander hoofdstuk. Pas na drie jaar – ik reed intussen minder - heb ik een EQS overwogen. Van de S300 dealer kreeg ik een zeldzaam advies. “Mijnheer Postma, u moet een hele dag in een EQS rijden. Dat is een heel andere ervaring dan u bent gewend. Pas dan moet u besluiten.” Heb je dat ooit gehoord?
Waarom heb ik voor de helft van het geld geen Hyundai Ioniq 6 gekozen? Een Zeekr 001? Een Polestar 4 zonder achterruit? Of een Lucid voor een prijs in de categorie van een EQS, maar met grotere actieradius? Kortom, ik ben een kind in een snoepwinkel.
VERRASSING GEEFT DE DOORSLAG
Voor het afscheid van mijn S 300 BlueTECH Hybride had ik via mijn laptop al gezien dat de EQE en EQS showroomexemplaren het beste verkopen als ze van binnen en buiten zwart zijn. Niks tegen, maar ik wil een licht interieur en van buiten liefst blauw. Ook niet twee maar één motor, en de kleinste wielmaat 19 inch; alles voor de grootste actieradius. Niet te vinden. Totdat: verrassing! Ik vind zowaar een blauwe EQS, beige interieur, 19 inch en één motor. De enige die ik wel wil proberen. Na een dag rijden was ik verkocht.
Mijn vorige S met de gekozen accessoires kon pas worden geproduceerd na het tekenen van de offerte. De gekozen EQS had die accessoires al. En meer: “stoelenpakket achter” wat betekent: buitenste stoelen elektrisch verstellen, en de rugleuning kan in 2 delen plat. Ook nieuw voor mij is het glazen panorama schuifdak met gordijn die allemaal naar wens open en dicht kunnen. Head-up projectie wilde ik ook, maar omdat het beeldscherm van de EQS voor je neus voldoende hoog staat, miste ik het niet. Het is een van acht beelden die je voor neus kunt kiezen: ook head-up dus.
ONDER DE TON MOET JE NIET ZEUREN
Ik zal u niet vervelen met de factuur van mijn EQS 450+ Business Line die 4 bladzijden met accessoires en mogelijkheden bevat. Veel dingen ken ik wel. De actieve spoorassistent en parkeerassistent had de S ook. Achterasbesturing is voor mij nieuw, en voor dit slagschip wel praktisch. Haaks de bocht om is teveel gezegd, maar een draaicirkel van 10,9 m is prima. Bijzonder: de stoelen voorin zoeken zelf jouw optimale zithouding: gewicht, lengte, houding en ik weet niet wat. Alsof de dokter vooraf je lichaam heeft onderzocht. Geen wonder dat ik al zo lekker zit voor ik iets heb ingesteld. En “Hands-free Access Keyless Go” betekent dat je niks hoeft te doen als je wilt instappen en wegrijden. De EQS doet dat voor je. Even wennen.
Instaplijst met het Mercedeslogo geprojecteerd op de straat gaat me te ver, en zwarte ruiten achter zijn op het randje. Ik heb geen chauffeur meer, maar hij komt het graag even proberen. Dan verbaast mij nog een elektrisch tevoorschijn komende trekhaak die ik niet gevraagd had. Maar wisselstroom-boordlader tot 22kW en DC tot 200 kW zijn Ok. En last but not least: Mercedes heeft het gebracht tot 4 jaar garantie op deze Business Line, en 10 jaar garantie op de accu. Chinezen hebben langere garanties, maar toch.
Tenslotte nog iets abnormaals. Ik kon de factuur uit 2014 van de Mercedes S 300 BlueTEC Hybrid terugvinden. En vergelijken met de factuur van de EQS 450+ Business Line, vol prachtige en enkele overbodige accessoires. Na 10 jaar staat de ontwikkeling niet stil. Een factuur ook niet, dacht ik. Ik zal u het bedrag onthouden, maar verklappen dat beide facturen vrijwel hetzelfde bedrag hebben. Met hetzelfde aantal nullen. Na tien jaar. Het blijft veel geld, maar als ik er weer tien jaar in rijd, doet de afschrijving er ook niet toe. Sommige dingen begrijp ik niet. En dat laat ik ook maar zo.
Na wat flinke ritten de komende maanden, ben ik weer van de partij.
P.G. Postma
SOMMETJE: HOEVEEL KWH HEB IK NOU VERBRUIKT?
- 5.000 km
SOMMETJE: HOEVEEL KWH HEB IK NOU VERBRUIKT?
Eh… ja, hm. Ik maar proberen hoe ik dat moet invullen bij mijn review. “Elektrisch” is een van de opties, dat lukt wel. Maar dan? kWh past niet bij een vakje. Liters passen niet bij EV’s. En thuis laden is een heel ander bedrag dan onderweg. Wat nu? Het volgende sommetje heb ik gemaakt:
De accucapaciteit van de EQS 450+ heeft een netto capaciteit van 107,8 kWh. Na een retour Brussel is 477 km verreden en dat geeft de auto aan als 86%. Blijft 92 km over met 14%.
De 86% van 107,8 netto komt uit op 107,8 x 86% = 92,7 kWh. De 477 km heeft dus ongeveer 92,7 kWh verbruikt. Het verbruik in kWh per 100 km is dus: 92,7 kWh : 4,77 = 19,4 kWh. De temperatuur is tussen 5 en 8 graden.
Is dat zonder of met laadverlies? Ik denk zonder. Voor vertrek Brussel heb ik de laadsessie van mijn laadpaal 100% geladen. Direct na de rit heb ik helaas niet weer 100% volgeladen. Wel eerst een deel bijgeladen, en eind van de maand tot 100%. Als ik alle ritten in km’s in januari optel, en alle laadsessies in januari optel, dan kom ik gemiddeld uit op 20,75 kWh volgens de laadpaal.
Een paar ritten heb ik inclusief laadpaalverlies gemeten. Het hoogste gebruik bij korte ritten en temperatuur net boven nul kom ik rond 25 en 26 kWh. Het laagste verbruik had ik in maart bij een route van zo’n 150 km retour met temperatuur van 15 tot 18 graden: 16,7 kWh. Bizar verschil.
Mijn Mercedes Benz 300 Hybrid heeft zijn hele leven gemiddeld 5,5 l diesel verbruikt. Bij de EQS ligt het tot zover tussen 26 kWh en 17 kWh. Even wennen. De zomer moet nog komen.
DE ZOMER GEKOMEN EN NU VOORBIJ
- 11.000 km
DE ZOMER GEKOMEN EN NU VOORBIJ
Waarom heb ik geen Chinees gekocht? Die krijg je voor de halve prijs. Toen ik vorig jaar voor het eerst in een Zeekr001 stapte, voelde ik me meteen thuis. “Ongeveer de zelfde prijs?” Vroeg ik de verkoper. “De helft.” Glimlachte hij. Mercedes verkoopt geen koopjes. Klopt. Maar met zo’n bijzondere Mercedes ben ik overstag gegaan voor een EQS, na 10 jaar mijn S.
GEWOON, GEWEND, GEMAKKELIJK
Het wennen na 11.000 km is voorbij. Tankte ik in mijn hybride diesel soms zo’n 1000 km, voor een EV is dat wel een dingetje. Hoewel, ideaal met eigen oprit en eigen laadpaal. Handig en je stroom is goedkoop. Een contactdoos kan ook maar duurt lang. En anders een laadpaal bij tankstations. Geen dingetje meer: gewoon, gewend, gemakkelijk. En uitzonderlijk comfortabel zoals een Mercedes betaamt.
Met de actieradius van mijn EQS 450+ met theoretische WLTP 747 km kan ik in Nederland altijd thuis laden. Bij buitenlandse reizen stuurt je auto waar je moet zijn. En in Frankrijk hebben autosnelwegen om de 50 km EV tankstations. Na ruim 500 km wil je je benen wel even strekken, en koffie drinken. En altijd nette gratis wc’s. Frankrijk dus.
NIEUWSGIERIG NAAR ANDERSMANS VERBRUIK: FIAT PANDA VERSUS EQS
Ik blijf nieuwsgierig naar het verbruik van andere EV’s. Het derde kwartaal heb ik alles met laadpaal gemeten: gemiddeld 17,7 kWh. Bij redelijk of mooi weer. Niet gek.
Of wel gek? In Autoweek 34 zie ik dat bij 20 graden de leuke Fiat Panda 18,7 kWh scoort op de laadpaal. Hm? Slobbert die meer dan mijn zoevend slagschip? En die kleine EX30? Auto Review meet 22,2 kWh. Even hoesten… De VW ID.3 Pro meet 21,0 kWh. Duitsers testen misschien anders. Autoweek 36 test met 22 graden de BMW iX xDrive60 op de laadpaal 21,7 kWh. De Polestar 25,5 (!) kWh. De prachtige Volvo EX90 kan er ook wat van bij 20 graden: 24,7 kWh. Mijn EQS slikt een flinke slok minder, tot 40%😊. En opgewonden word ik niet of ik in 4 of 6 seconden de 100 haal. Tesla en Lucid bereiken wel dat laag verbruik.
WAAR HEB IK EEN HEKEL AAN
Mijn mevrouw Mercedes is niet feilloos. Hoe duidelijk ik een plaats met straat en nummer ook uitspreek, het gaat nogal eens mis. Ze snapt het niet, maakt zinloos hetzelfde rondje of kiest een route waar je niet in mag rijden. Ik vloek niet, maar erger me wel. Dan maar de gegevens zelf intikken: feilloos.
En ik houd niet van al die apps van Mercedes. De auto staat mooi op het plaatje: hoever je kunt rijden, en of ik kan zien of ramen en schuifdak wel dicht zijn; moest er nog bijkomen. Dan de ongewenste aanbiedingen, terwijl de auto toch al geen grijpstuiver kost. Zie de digitale extra’s: “Nu kopen”. Alsof ik op de markt sta. Vergeet niet de "Eco Coach -app, met 4 parallelle duel-challenges". En de waarschuwing dat ik na 3 jaar moet bijbetalen want anders mis ik een aantal radiozenders. Welke marketing-amateur verzint dat? Heeft die ook “me Adapter” bedacht? Geen idee.
Geen gezeur, hij rijdt heerlijk. Zonder C02 uitstoot. Trouwens, heer Nol Oser: ook het huis is CO2 vrij. En qua apparatuur al net zo ingewikkeld als de MB. Wel een gedoe hoor voor het huis klaar is😊.
P.G. Postma
- Betrouwbaarheid
- Prestaties
- Comfort
- Kosten
- Zou u weer een auto van dit merk kopen? misschien
Beoordeel deze review
Geef uw mening over schrijfstijl en bruikbaarheid. Bij tenminste vijf binnengekomen waarderingen zal de gemiddelde beoordeling getoond worden.
Ontdek deze occasions: had je ze al gezien?

Mercedes-Benz EQS SUV 450 4MATIC AMG Line | Premium Plus | Trekhaak | Panoramadak | Headup Display
- 2025
- 15 km

Mercedes-Benz EQS 580 4MATIC AMG 108kWh Accu | Hyper Screen | Panorama - Schuifdak | Sfeerverlichting | Keyless Go | Distronic Cruise Control
- 2024
- 13.655 km

Mercedes-Benz EQS 450+ AMG Line 108 kWh | Nieuwprijs € 149.451,- | Hyperscreen | Achterasbesturing | Panoramadak | Rijassistentie+ | Burmester | Stoelventilatie/verwarming | 360 camera |
- 2025
- 100 km
Lees ook

Praktijkervaring Mercedes-Benz EQS: maakt hij het waar?

Update! Dit zijn de beste elektrische auto’s vanaf €65.000

Mercedes EQE vs. Mercedes EQS - Vergelijkende Test

Mercedes-AMG EQS 53 vs. Porsche Taycan GTS - Vergelijkende Test

