Audi S3 Sportback 2.0 TFSI quattro (2008)

autoreview

Audi S3 Sportback 2.0 TFSI quattro (2008)

Signalement

UitvoeringS3 Sportback 2.0 TFSI quattro
Versnellingen6, Handgeschakeld
Bouwjaar2008
Jaar van aanschaf2025
KM-stand laatst245.151 km
Lezerswaardering: 75%
Disclaimer MyReview

De beschrijvingen en reacties in de rubriek Myreview Auto zijn gebaseerd op persoonlijke meningen en ervaringen van gebruikers. DPG Media probeert de authenticiteit van deze persoonlijke meningen en ervaringen zo goed mogelijk in te schatten, maar kan niet verantwoordelijk worden gehouden voor de inhoud of de gevolgen van deze meningen en ervaringen. In Myreview Auto zullen zowel goede als slechte ervaringen worden geplaatst. DPG Media betaalt geen vergoeding voor de ervaringen of laat deze op een andere manier beïnvloeden. De redactie kan uitingen die niet voldoen aan de huisregels of onrechtmatig zijn te allen tijde aanpassen of verwijderen.

Het is niet toegestaan zonder toestemming van DPG Media de informatie van Myreview Auto te gebruiken voor of te verspreiden via andere media.

Einde van mijn E-vontuur

  • 240.000 km

Reden van aanschaf

Nadat mijn Tesla model 3 Performance total loss is gereden tijdens een wilde politie achtervolging (zie mijn laatste update van de review), werd een nieuwe 2e daily noodzakelijk. De makkelijke keus zou een nieuwe elektrische auto zijn, maar qua duurzaamheid heeft het weinig te maken als er een aanrijding plaatsvindt. Hoewel ik als petrolhead enthousiast ben over deze Tesla, ben ik wel geschrokken over de (non-)repairabity bij schade. Mijn E-vontuur komt hierdoor abrupt tot een einde.

Omdat de Tesla veel gereden werd door mijn vriendin, zou het haar auto worden en moest ik rekening houden haar eisen:

* compacter dan mijn Audi S4
* Comfortabel
* 5 deurs
* Vlug
* Onopvallend

Ik vulde het aan met:

* Zuiniger dan mijn Audi S4
* Veilig
* Betrouwbaar
* Fun!
* NAP, en lang in bezit van de vorige eigenaar.

Omdat ik erg te spreken ben over de veiligheid (Quattro) en betrouwbaarheid van Audi (mijn b7 avant reed met bijna 370k op de klok nog als nieuw, en alles werkte naar behoren), kwam de A3 uit de haydays van Audi snel in zicht. Voor de funfactor zijn er twee Sportback opties (want 5 deurs): de RS3 en S3.

De Rs3 viel af om meerdere redenen:

* Gewild bij plofkrakers
* Geen handbak (geen fun)
* Te opvallend voor mijn vriendin
* Budget: RS3 is snel maar ook snel 15k duurder.
* Voor de 5 cilinder ervaring, is het geen aanvulling op de getunde RS2 (review)

Op basis van onze wensen en eisen heb ik er slechts 2 kunnen rijden. De eerste was een in showroom staat verkerende hardcore s3 met race specs. Dat laatste had twee grote nadele: de koppeling had de eigenschappen van een leg press met maximale belasting en zelfs de comfort setting van de magnetic ride voelde of ik met wielen van beton door een grindbak heen ploegde (we reden op keurig Nederlands asfalt, dat zo glad was als een babyhuidje). Prima voor de Nordschleife maar, een ‘big No’ voor de openbare weg.

De tweede was weliswaar stage 2+ getuned door JD, maar had nog wel het comfort zoals ooit bedoeld was door Audi. Dit exemplaar was 7 jaar in bezit van een man die er goed voor heeft gezorgd; dit is hem dan ook geworden.

Specs:

2.0tfsi - stage 2+
Handbak
Quattro
Adaptief onderstel
Zwart ledere Recaro’s
Stoelverwarming
Sunroof/ panorama dak
Audi navigation plus met Bluetooth
Audi concert Bose
carkit
18” Audi Alu winterset
19” Audi zomerset (zwart)
Parkeersensoren voor en achter
Kompasfunctie in binnenspiegel
Zelfdimmense spiegels
Electronisch bedienbare uitlaatklep
Pops and bangs

Rijeigenschappen

1. Dr Jekyll
De S3 heeft een beschaafd voorkomen, misschien wel een beetje anoniem. Hij is zwart met zwarte logo’s, klein en niet aanwezig. De 4 cilinder bromt maar gromt en blaft niet naar mede weggebruikers. Precies wat mijn vriendin voor ogen had.
Het is een mooi uitgebalanceerde setup. Rustig en comfortabel in de comfort stand. Koppelen kost geen moeite en zou je met je pink kunnen doen. Schakelen gaat snel en precies als een sniper rifle via de mechanische handbak die overigens identiek aanvoelt als mijn Audi S4. Je glijdt door het verkeer, als water. Baanwissels gaan snel omdat het niet alleen een kleine - maar ook een overzichtelijke auto is, iets wat modernere auto’s missen.

De auto is stil op de snelweg. Heel erg stil. Zoals je dat kent bij een examen voor het vak Wiskunde, waar de klas net niet genoeg voor geleerd had. Dit is het moment waarop je kan genieten van een song als ‘Driver seat’ via het briljante speaker systeem van Bose, dat je het gevoel geeft tegenover Paul Roberts te staan als je jouw ogen zou sluiten.

Hoewel het dashboard, vergeleken met de digitale displays van nu, er wat gedateerd uitziet, is het duidelijk en overzichtelijk en straalt het premium rust uit. Het geeft zicht op alles wat ik nodig heb als bestuurder. Alle bedieningsknoppen zitten op de plek waar ze horen. En de bediening (met fijne draai- en drukknoppen) is efficiënt, logisch en werkt naar behoren.

De gescheiden climate control werkt voortreffelijk en de enige keer dat ik er aankom is om de temperatuur aan te passen aan mijn wensen. De excellente ‘Auto’ stand maakt een ‘Manual override’ overbodig.

De met leder bekleedde, manueel verstelbare, (verwarmbare) sport stoelen voelen lux aan en zitten boven gemiddeld goed en zijn zeker comfortabel genoeg om uitgerust uit te stappen bij de bloemen Riviera na een rit van 1500km op cruise control.

2. Mr. Hyde
Het nette onopvallende voorkomen is schijn dat bedriegt.
Als je goed kijkt zie je grote rode remklauwen, een uitlaat in de vorm van een dubbelloops jachtgeweer, zilverkleurige spiegelkappen en een klein rood vlakje voor een zwart S3 logo.

Er schuilt een ware hooligan onder het nette voorkomen, die zijn tanden graag in het asfalt zet.
Het Quattro systeem fungeert als spikes onder een sprintatleet en zorgt dat alle vrijkomende energie, zonder wielspin, omgezet wordt in maximaal haalbare kinetische energie.
De auto katapulteert je door de eerste 400 meter en blijft versnellen. Tot aan de begrenzer kakt de turbo niet in, maar blijft leveren. Mijn V-box meting telt 0-100 in 4,2 seconden. 100-200 in 9,9 seconden en de 400 meter is afgeklokt op 12,3 seconden. Topsnelheid heb ik niet geprobeerd maar geloof zo maar dat 280km/u haalbaar is. De Vmax begrenzing is er softwarematig afgehaald.
De pops and bangs zijn bij lage toeren afwezig, maar komen als mortiervuur los hoog in het toerengebied bij overschakeling. Desgewenst open je de aftermarket aso klep om het geluid te versterken, wat niet mijn voorkeur heeft, omdat je serieus gehoorschade oploopt, zelfs in de auto.

Het adaptieve sportonderstel zorgt voor een voortreffelijke wegligging in de bochten. Hoewel de auto relatief zwaar is voor de afmeting, voelt ze 400 kilo lichter aan in de bochten, waar weinig tot geen rol plaatsvindt. De korte wielbasis maakt de s3 zo wendbaar als een bromvlieg op amfetamine. De rode letters van de kompas zijn zichtbaar in de (gedimde) achteruitkijkspiegel en geven je het gevoel dat je in een rally auto zit. In een bocht verandert Noord in Noord-Oost en daarna in Oost.
Het sturen is zo precies als een Zwitsers gekalibreerde sportklok. Ga je haaks een bocht om dan grijpen de sportstoelen je vast als een Oekraïnsche vrouw die afscheid neemt van haar geliefde die naar het front gaat. Met een resultaat van 0,95G geeft de S3 maximaal vertrouwen tot het einde van de bocht. Met als enige nadeel dat je dopamine systeem weer verlangt naar de beloning van de volgende bocht.

Minpunten

- Het lederen sportstuur met platte onderkant ziet er esthetisch goed uit, maar stuurt minder prettig.
Daarbij komt dat het stuurgevoel wel precies is maar een beetje vaag.
- Verbruik (1 op 11) valt me tot nu toe tegen in vergelijk met de 100 kilo zwaardere (getunede) B7 (2.0 tfsi) (1:14) die we 10 jaar lang hebben gehad.
- Voor een gepluste hatchback is het wel een zware auto. (1455kg)
- De mini station is een uitkomst maar niet voor iedereen sufficient. Zelfs vergeleken bij de Audi B7 is het een kleine kofferbak (302 liter).
- Geen adaptieve cruisecontrol, dus handmatig plussen en minnen. Werkt overigens prima.
- Bluetooth telefoon werkt goed, maar Bluetooth muziek ontbreekt en moet ik after market in gaan bouwen.

Conclusie

De Audi S3 maakt een einde aan mijn E-vontuur, maar doet dat met verve. Waar de Tesla mij verraste met zijn futuristische efficiëntie en rijeigenschappen, doet de S3 dat met karakter, geluid en mechanische eerlijkheid. Hij combineert dagelijkse bruikbaarheid met een hoopvol ouderwetse dosis rijplezier. Dat maakt hem de - perfecte balans tussen comfort en fun - tussen Dr. Jekyll en Mr. Hyde.
Hij is compact, snel, betrouwbaar en nét anoniem genoeg om onopvallend door het verkeer te glijden, tot het moment dat je besluit dat het genoeg is geweest. Dan verander je van nette forens in een snelheidsduivel met een hitsige soundtrack die kippenvel bezorgt. De S3 is de auto die ik niet dagelijks nodig had, maar wél elke dag wil rijden.
Tuurlijk, hij drinkt wat meer dan gehoopt, het stuurgevoel is niet perfect en de kofferbak mist wat liters. Maar zodra de turbo fluit, alles perfect in balans voelt en je neus richting horizon wijst, zijn dat details waar niemand meer aan denkt. De S3 is geen compromis - het is gewoon een verdomd goede auto die precies doet wat hij moet doen: het genereren van veel ‘smiles per gallon.’, tot je aankomt op jouw bestemming.

Enjoy the ride

Reviews filmpje

  • 240.000 km

Deze ruimte wordt gebruikt voor filmpjes en reviews etc.

POV standaard s3
https://youtu.be/ou2pyYDDPZc?is=oVC1kLiS_amUhiZs

Cheap Thrills #1: 2008 Audi S3 8P
https://www.youtube.com/watch?v=hipcHI9HZzo

Autoweek review van topper Roy Kleijwegt
https://youtu.be/xyn7PC77is0?si=VM5sQek9cNLDe50C

5 things I like
https://youtube.com/shorts/WVeXP5C8ejA?si=-2E-HXSvVROI_yCd

Aankoop advies:
https://youtu.be/e2ljSnDYe4w?si=kEhdot44To9hXl-Q
https://youtu.be/YAu--JNjmFw

POV drive
https://youtu.be/7arA2sc_qbQ?si=j99SHDBcp1Cq-ELE

Naar de Franse Alpen

  • 243.000 km

Tijd voor een update. Mijn vriendin heeft de S3 nog niet zo lang, maar ik heb hem de laatste tijd opvallend vaak “moeten” pakken. Pure toewijding natuurlijk - iemand moet dat ding leren kennen. En om de relatie tussen mens en machine op de proef te stellen, besloot ik hem mee te nemen naar de Franse Alpen. Helemaal onbaatzuchtig, want zogenaamd trakteerde ik mijn zoon op een wintersportvakantie… 1200 kilometer enkele reis.

Waarom de S3?
Simpel: winterbanden. De vorige eigenaar had ze er al onder liggen, en gezien de hoeveelheid sneeuw leek dat geen overbodige luxe. Anders was de keus waarschijnlijk gevallen op de S4 - ruimer, luxer, en al voorzien van dakdragers. De S3 had die nog niet, en wie ooit dakdragers heeft gezocht voor zo’n model weet: dat is millimeterwerk. De verschillende dakrails maken het nét tricky genoeg om er een weekendproject van te maken.

De rit zelf
Een mooie mix van Franse tolwegen, binnendoorweggetjes en echte bergpassen. En wat blijkt: deze S3 kan het allemaal. Comfortabel als je dat vraagt, bruut als je dat wilt. De adaptieve dempers slikken oneffenheden alsof ze er een weddenschap mee hebben afgesloten, en met het blok in sportstand is er ineens een heel andere kant van de auto aanwezig.

Minpunten
Ruimte: Op papier een hatchback met stationwagon-trekjes, in de praktijk… iets minder. Met z’n tweeën zat de auto al goed vol, dus met een gezin op wintersport wordt het Tetris op topsportniveau. Alleen te doen als je getrouwd bent met Marie Kondō — of Jack Reacher, die toch nooit bagage meeneemt.
Verbruik: De 1200 kilometer was niet genoeg om mijn gemiddelde van 1 op 11 te verbeteren. Oké, na elk tolpoortje even 200 aantikken helpt niet, en 138 GPS op cruisecontrol is ook niet echt zuinig. De dakkoffer doet de aerodynamica trouwens ook geen plezier. Toch verbaast het me: met 433 pk zou je denken dat het blok zich verveelt bij die snelheid. Blijkbaar niet.
Pluspunten

Comfort: De sportstoelen missen de zachtheid van die in de S4 of RS2, maar na twaalf uur sturen stap je nog steeds fris uit. En in de bergen, toen we ‘per ongeluk’ achter een Golf R bleven hangen, kwamen ze pas écht goed tot hun recht. Ook in de file is het goed vol te houden: de koppeling is licht, en dankzij het vermogen kun je lui rijden - zelfs wegrijden in z’n drie kan gewoon.
Olieverbruik: Nul komma nul. Altijd spannend bij een tweedehandsje, maar deze 8P lijkt z’n reputatie waar te maken. Alleen de oliesensor doet aan spoken: af en toe even knipperen met “olie checken” om het daarna weer te vergeten. Dat wordt bij de komende APK meteen opgelost.

Conclusie
De S3 is precies wat je ervan hoopt: een volwassen hothatch die net zo goed je dagelijkse rit aankan als een stuk bergweg met haarspeldbochten. Niet de ruimste keuze voor een familie-uitje, maar wel erg leuk.

Apk, oliewissel cam follower 1140 euri

  • 245.151 km

De S3 heeft weer een hoofdstukje aan z’n geschiedenis toegevoegd: groot onderhoud, nieuwe sloffen, een paar vervelende storingen minder én een stukje preventieve techniek waar het TFSI‑hart blij van wordt.

Na een tijd voorbeeldig dienst te hebben gedaan, mocht de s3 zich melden voor een kleine beurt met APK, die hier gelukkig nog altijd “gratis” wordt meegelift in het onderhoud. De basis is keurig: geen olieverbruik, geen enge motorgeluiden, maar wél een waslijst aan verstandige ingrepen, zodat de auto weer met een gerust hart richting Alpen of Duitse Autobahn kan.

onderhoud en service

1. Twee nieuwe Pirelli P‑Zero’s (19 inch) staan nu strak in de wielkasten, goed voor weer een jaartje natte Nederlandse N‑wegen en bergpassen.
2. De rechterdeur vroeg al een tijdje om aandacht: het deurslot gaf kuren en is nu compleet vervangen, inclusief arbeidsloon, zodat de medepassagier zich eindelijk niet meer letterlijk buitengesloten hoeft te voelen.
3. Daarnaast is de sleepbeker van de hogedrukpomp vernieuwd, samen met taster, thermostaat(huis)
4. Daar komt nog een geplande preventieve ingreep bij: de HPFP/cam follower. De nokvolger tussen nokkenas en high‑pressure fuel pump is een bekend slijtagepunt; als je te laat bent, kan de nokkenas zelf beschadigd raken. Daarom gaat de nokvolger er preventief uit voor een vers exemplaar.
5. Oliewissel, oliedrukmeter vervangen (gaf spookstoringen)
6. APK

9,0
  • Betrouwbaarheid
  • Prestaties
  • Comfort
  • Kosten
  • Zou u weer een auto van dit merk kopen? ja

PRIVATE LEASE Audi A3

Gerelateerde forum topics

Lezersreacties (8)

Reageren

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.