Alfa Romeo MiTo 1.3 JTDm Eco Distinctive (2011)
autoreview

Signalement
Uitvoering | MiTo 1.3 JTDm Eco Distinctive |
---|---|
Versnellingen | 5, Handgeschakeld |
Bouwjaar | 2011 |
Jaar van aanschaf | 2011 |
KM-stand bij aanschaf | 14 km |
KM-stand laatst | 6.142 km |
"Een nieuwe start"
- 15 km
Afgelopen zaterdag heb ik mijn nieuwe Alfa MiTo opgehaald bij Vireo Auto in Purmerend. Degenen die de review van mijn vorige auto hebben gelezen, weten welke dramatische ervaringen ik heb gehad met mijn wegenbelastingvrije Volkswagen Polo Bluemotion. Aan deze auto is in zo'n korte tijd zo veel kapot geweest en mijn ervaringen met de dealer en vooral de importeur waren zo slecht, dat ik heb besloten om de bijna nieuwe auto na slechts vijf maanden in te ruilen voor een ander belastingvrij model.
Toen ik de VW Polo bestelde in juni 2010 was het de enige belastingvrije diesel op de markt. Maar inmiddels is er een keur aan andere leuke modellen beschikbaar gekomen, en ik heb ze bijna allemaal bekeken. Ik heb mijn licht laten schijnen over de Fiat Punto Evo, Citroen DS3 en Opel Corsa, zelfs nog even overwogen te wachten op de nieuwe wegenbelastingvrije Kia Rio die er binnenkort aankomt, maar toen ik een paar weken geleden de showroom van Alfa Romeo binnenstapte en de MiTo zag staan, was ik eigenlijk meteen verkocht. En na een proefrit wist ik het helemaal zeker, ik zou mijzelf onder de Alfisten gaan scharen.
De keuze viel op een MiTo in de op dat moment weer net leverbare kleur Alfa Rosso en de Progression uitvoering voorzien van een Pack Formula 3, waardoor het (zeker voor het geld) een rijkelijk uitgeruste auto is geworden: 17 inch lichtmetaal, volledig lederen interieur, parkeersensoren, Blue & Me multimedia systeem met TomTom voorbereiding etc.
Na een zeer korte wachttijd van slechts twee weken (de dealer had toevallig een exemplaar voor de voorraad besteld met de precies de opties die ik wilde) werd de auto keurig afgeleverd, compleet met een Waxoyl behandeling voor bescherming van de lak en tegen het "al roesten in de folder", zoals vroeger gekscherend over Alfa's werd beweerd.
Omdat dit mijn tweede belastingvrije dieselauto in een zeer korte tijd is, kan een vergelijking met de Polo Bluemotion die ik hiervoor had natuurlijk niet uitblijven. Volkswagens hebben een uitstekende naam als het gaat om bouwkwaliteit, en ik moet inderdaad zeggen dat de MiTo op sommige punten net iets minder goed doordacht in elkaar zit. Een goed voorbeeld is de afwerking van de kofferruimte. Waar de Polo een mooie bodemplaat heeft met daaronder nog extra opbergruimte, ligt bij de MiTo een dun los matje op de laadvloer, en in plaats van de handige handgrepen aan de binnenkant van de Polo's achterklep om deze mee te sluiten moet de MiTo het doen met een lullig trekkoordje. Ook bij zoiets onbenulligs als het dichtslaan van de portieren hoor je het verschil. Waar de portieren van de Polo dichtvielen met een beheersde plof, klinkt het bij de Alfa net iets blikkeriger.
Elke twijfel die op dit punt over de MiTo mocht zijn ontstaan verdwijnt echter als sneeuw voor de zon wanneer je de motor start. Ongelofelijk, wat loopt die viercilinder 1.3 JTDm mooi rustig en geraffineerd in vergelijking met die 1.2 TDI rammelbak van de Polo. Dit is zoals het hoort: ruim voldoende trekkracht en acceleratievermogen in elk toerentalgebied, en niet zoals bij de Polo gassen tot 2000 toeren en dan pas de koppeling op laten komen omdat er anders helemaal niets gebeurt! Deze motor bewijst dat het rijden met een superzuinige auto niet automatisch betekent dat het moet voelen alsof je met een gemotoriseerde grasmaaier onderweg bent.
Ook op andere vlakken weet de MiTo te overtuigen. De zit in de stoelen is werkelijk uitstekend en voorin heb je lekker veel ruimte, ook in de breedte, waardoor het voelt alsof je met een veel grotere auto onderweg bent. Ook het fantastische Blue & Me multimediasysteem is te gek met zijn spraakgestuurde bediening en volledig in het syteem geïntegreerde TomTom.
En dan is er natuurlijk nog het uiterlijk. Hoewel ik niet iemand ben die een auto koopt om ermee op te vallen, is het wel een feit dat er van de Polo inmiddels in elke willekeurige straat minstens vijf staan geparkeerd. De MiTo is wat dat betreft gewoon een veel uniekere verschijning die je nog steeds nauwelijks op de Nederlandse wegen ziet, ondanks dat het model al ongeveer drie jaar op de markt is. Zeker in deze mooie bloedrode kleur en combinatie met het lichtbruine leer van het interieur doet het geheel erg sportief en (mag ik het zeggen) bijna Ferrari-achtig aan.
Al met al ben ik laaiend enthousiast over mijn nieuwe MiTo. Naarmate ik meer met de auto gereden heb zal ik aanvullende bevindingen posten. Ook uiteraard over het verbruik, wat zeker niet onbelangrijk is bij zo'n "Eco" model als dit. Wordt dus vervolgd!
Niets te klagen! Nou ja, bijna niets.
- 6.142 km
Inmiddels zijn we ruim twee maanden en ruim 6000 kilometer verder, en de MiTo heeft me nog op geen enkel vlak teleurgesteld. Toch zijn er ook wel een paar aandachtspuntjes te noemen. Hieronder een overzicht van mijn bevindingen.
Het grootste pluspunt vind ik nog steeds de complete “rij-ervaring.” De fijne motor en het mooie interieur hebben mij de ellende die ik heb meegemaakt met mijn vorige auto (zie boven) snel doen vergeten. In tegenstelling tot de VW Polo doet de MiTo heel hoogkwalitatief aan. Geen kraakjes in het dashboard of de stoelen en alles werkt gewoon als je het nodig hebt, wat een verademing! Ook het DNA systeem werkt erg goed. Ik heb het systeem meestal in de N(eutral) stand staan, maar soms schakel ik voor de fun een tijdje de dynamic stand in waarbij je dan merkt dat het sturen zwaarder maar preciezer gaat en de motor iets vlotter op het gas reageert. Ik heb wel gemerkt dat dit (gek genoeg ook bij constante snelheid) een hoger brandstofverbruik oplevert.
Overigens is het verbruik in het algemeen erg gunstig, met tot nu toe een gemiddelde van net geen 1 op 23, wat ik een mooie waarde vind. Het is zelfs zuiniger dan de Polo BlueMotion, waarmee ik in de periode dat ik hem in bezit had gemiddeld 1 op 21,5 heb gereden. Het ironische hieraan is dat ik, zoals de plannen van het kabinet er nu voorstaan, op basis van de CO2-uitstoot een jaar eerder mijn belastingvoordeel kwijt ben dan wanneer ik de Polo was blijven rijden, ondanks dat ik in de praktijk nu zuiniger en dus schoner rijd… Dat is weer een bewijs van welk een wassen neus de huidige meetmethodiek voor CO2-uitstoot en het daaruit voortvloeiende zuinigheidslabel is…
Is het dan allemaal alleen maar goed nieuws? Nee, er moet natuurlijk ook iets te zeuren overblijven, maar zoals ik boven al aangaf zijn het meer aandachtspuntjes dan klachten.
Ten eerste zit er een windvanger onder de voorbumper die tot slechts 7 centimeter boven het wegdek uitsteekt. Wanneer je één van de vele verkeersdrempels neemt die mijn woonplaats rijk is, zelfs wanneer je dit stapvoets doet, gaat dit steevast gepaard met een indringend schrapend geluid dat zelfs fietsers en wachtenden bij de bushalte verschrikt doet omkijken. Niet ernstig, maar wel storend.
Tweede aandachtspunt is het start-stop systeem. Op zich werkt het prima, maar het weer starten van de motor wanneer de koppeling wordt ingetrapt gaat net iets te traag, waardoor je soms de koppeling al op laat komen voor de motor voldoende op toeren is en dus afslaat. Ik heb al meerdere malen paniekerig met mijn contactsleutel draaiend bij een op groen gesprongen stoplicht gestaan. Dit is overigens een probleem waar ik ook Giulietta-bezitters ook al over gehoord heb.
Het derde en laatste puntje van aandacht is de bluetooth handsfreekit van het (verder overigens fantastisch werkende) Blue & Me systeem. Ik weet niet of het aan de specifieke verbinding met mijn telefoontoestel (iPhone 4) ligt, maar bij het voeren van een telefoongesprek zit er zo veel vertraging op de lijn dat je regelmatig door elkaar heen zit te praten en elkaar dus niet verstaat wanneer je niet een seconde stilte afwacht voor je iets zegt wanneer de ander uitgesproken is.
Maar hier houden de negatieve punten dan ook mee op. Alles bij elkaar is de MiTo gewoon een ontzettend fijne auto waarmee ik hoop nog jarenlang vele veilige kilometers te mogen maken.
- Betrouwbaarheid
- Prestaties
- Comfort
- Kosten
- Zou u weer een auto van dit merk kopen? ja
Beoordeel deze review
Geef uw mening over schrijfstijl en bruikbaarheid. Bij tenminste vijf binnengekomen waarderingen zal de gemiddelde beoordeling getoond worden.
Had je deze auto's al gezien?

Alfa Romeo Mito 1.4 T Distinctive Automaat Clima Cruise Control Leder Goed Onderhouden! Inruil Mogelijk!
- 2011
- 134.910 km

Alfa Romeo Mito 1.3 JTDm ECO Distinctive Lederen bekleding Automatische Airco LM Velgen Cruise Control
- 2013
- 153.252 km

Alfa Romeo Mito 1.3 JTDm ECO Distinctive | Lederen Bekleding | Nette Auto
- 2013
- 261.379 km