Weblog Bas - Complotten

Peugeot e-308

Ja hoor, ook Peugeot voor de bijl. De kakelverse e-308 wordt €2.000 goedkoper. De Allure is er nu vanaf €43.585, mooi net onder de bovengrens voor de €2.950 aankoopsubsidie uit de pot die met ruim 36 miljoen nog lang niet leeg is. Veeg teken. De particulier hapt niet meer, zelfs niet met een modaal maandsalaris aankoopkorting. Blijft elektrisch te duur? Is de markt voor stekkerauto’s al verzadigd? Heeft jan publiek geen zin in vieze laadkabels? Wacht de geïnformeerde voorhoede op solid state-accu’s? Hoe dan ook: de markt stagneert.

Dan maar stunten. Ford maakte de Mustang duizenden euro’s goedkoper. VW voerde voor de Chinese markt een drastische prijsverlaging voor de ID3 door.  BYD verlaagde de prijzen voor alle modellen, behalve de scherp gecalculeerde instapversie van het kleintje. Toyota prijsde de bZ4X uit voorzorg met ruim drie mille af. Op de Nederlandse VW-site zie je een ruim aanbod elektrische ID’s met €4.000 voorraadkorting. Dan weet je het wel. Daar loopt iets niet lekker.

Het was een kettingreactie. Tesla zag de Chinezen komen met hun enorme volumes en scherpe prijzen. Musk nam een drastisch besluit. Oog om oog, dus uitverkoop. Toen moesten de anderen mee. Je moet je ernstig afvragen of ze daar goed aan doen. De techniek en het uithoudingsvermogen van Tesla’s zijn vrij onverslaanbaar. Door hun zuinigheid komen ze zelfs met relatief kleine batterijen verder dan wie ook. Het heeft geen zin een minder presterende EV goedkoper te maken als hij ook voor de nieuwe prijs geen redelijk alternatief wordt voor een Tesla. Je ziet het bij Peugeot, je ziet het bij VW. Waarom zou je een ID3 of ID4 kopen als je voor iets minder respectievelijk iets meer een Model 3 of Model Y hebt? De e-308 is nog steeds duurder dan een Model 3 met én een veel groter bereik van 491 tegen 413 én twee keer het vermogen van de Peug. Hoe goed die 308 verder ook mag zijn, de koper kan rekenen.

Wat lullig als je net voor het volle pond een stekkerbak had aangeschaft. De keerzijde: dat deed al bijna niemand. Ook daarom is de prijs verlaagd.

Dat is om nog één specifieke reden zorgelijk. De meeste fabrikanten, de winstmachine Tesla uitgezonderd, verdienen veel te weinig aan EV’s. Dat wordt er met zo’n negatieve prijsspiraal niet beter op. Zo verslechtert de al niet gunstige  concurrentiepositie van de oude spelers. Het is voer voor complottheorieën. Wat als Musk en de minstens zo agressief marcherende Chinezen zij aan zij deze prijsoorlog voeren om de ondanks misleidende winstcijfers wankelende, achtergebleven Europese industrie de strot om te draaien?

Het antwoord is simpel, denk ik. Ja, dat zijn ze aan het doen. En ze zijn goed op weg. De kleine instapper van BYD wordt goedkoper dan de elektrische B-segmenters van Stellantis. De BYD Atto 3 duikt voortaan ruim onder de prijzen voor een ID3 of 308 en, inderdaad, de Model 3. Van zijn ontwerp en dat melige interieur mag je van alles vinden, troep is het niet. Dan heb je een troef. Zo eng is het dus. Het gaat van kwaad tot erger en de fossiele industrie kan geen vuist maken.

Ik keek even naar de occasionprijzen, altijd een interessante indicator voor de toestand van de markt. Voor al iets boven de zestig mille heb je bij de BMW-dealer een jonge BMW iX xDrive40. Veel geld? Moet je zien wat ze nieuw kosten. Geweldige auto, heimelijke liefde, maar te kleine batterij met dat 71 kWh-basispakket. Al is dat misschien niet eens het doorslaggevende bezwaar. Jonggebruikte Mercedes EQE’s met een actieradius van heb ik jou daar worden al voor vergelijkbare prijzen aangeboden. Superfijne auto’s, maar het volk vreet ze blijkbaar niet. Wat ik zie? Ik zie uitverkoop.

Lezersreacties (144)

Reageren

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.