Stuurt leuk, lekker handzaam: occasiondubbeltest Ford Fiesta - Mazda 2
Handzaam tussenformaat
Met hun lengte van rond de vier meter vallen de Ford Fiesta en de Mazda 2 precies tussen het A- en het C-segment. Voor gezinsvervoer zijn ze misschien net te klein, als tweede auto wellicht een slagje te groot. Toch kun je er in veel gevallen prima mee uit te voeten en vallen ze te verkiezen boven een kleiner exemplaar.
Vandaag de dag hebben de Mazda 2 en de Ford Fiesta niets meer met elkaar gemeen, maar dat was ooit anders. Van 1996 tot 2001 stond de Ford Fiesta ook als Mazda 121 in de showroom en de Mazda 2 die van 2003 tot 2008 werd verkocht, deelt veel met de Fiesta en de Fusion. Nog langer geleden was er de Ford Festiva (niet in Europa) die ook als Kia Pride en Mazda 121 is gebouwd. Een andere vrucht van de samenwerking tussen Ford en Mazda is het duo Ford Escape en Mazda Tribute.
Ook deze occasions zijn duur
Andere tijden. We gaan terug naar het heden, waar we al jaren een neergaande lijn zien in de verkoop van auto’s in het B-segment en waar sommige merken zich er zelfs uit terugtrekken. Zoals Ford en misschien ook Volkswagen. De Mazda 2 bestaat nog, maar wil je die als hybride, dan koop je feitelijk een Toyota Yaris met een ander logo. Wat prijs betreft, ga je in deze klasse al snel richting 25 mille, enkele voordelige uitzonderingen daargelaten. Uiteraard geldt die stijging ook voor de andere segmenten. En niet alleen nieuwe auto’s zijn duur, ook occasions hebben stevige prijskaartjes, zo blijkt maar weer.
Afgezet tegen de toenmalige nieuwprijs zijn deze acht jaar oude auto’s feitelijk belachelijk duur. Daarmee veroordelen we beide aanbieders niet; zij hanteren een marktconform tarief en zijn bovendien gedurende twaalf maanden na de aanschaf verantwoordelijk voor eventuele gebreken. Met een beetje pech kan dat behoorlijk in de papieren lopen voor de garagehouder en gaat de aanvankelijke winst soms in rook op.
Mazda 2 1.5 SkyActiv-G GT-M | 2016 | € 12.150 | 77.500 km
Ford Fiesta 1.0 EcoBoost Titanium | 2016 | € 10.250 | 109.500 km
In 2026 viert de Fiesta zijn vijftigste verjaardag, maar dan is hij niet meer in productie. Sterker: dat is hij al een tijdje niet meer. Wij rijden voor de test een exemplaar van de zesde generatie, gebouwd van 2008 tot en met 2017. Die kreeg in 2012 een facelift en een nieuwe motor: de 1.0 EcoBoost, die in de Focus debuteerde. Leverbaar met 100 of 125 pk, een paar jaar met 140 pk en in de huidige Puma ST zelfs met 170 pk.
Voor een auto als de Fiesta is die 100 pk al ruim voldoende, dankzij de turbo en het daarbij behorende koppel bij een laag toerental. We rijden een Titanium, dat is bij Ford altijd een lekker compleet uitgevoerde auto. Eveneens prima voor elkaar is de zitpositie, met een stuur dat op de juiste hoogte en diepte in te stellen is, net als de stoel. Niet alleen dat is perfect voor elkaar, ook de rijeigenschappen zijn dat, zo merk je al tijdens de eerste kilometers. Mede dat stuurkarakter bezorgde de Fiesta (en de andere modellen van Ford) heel veel vrienden. De combinatie van het stuurgevoel en de manier waarop het onderstel daar gehoor aan geeft, tref je in geen enkele andere auto in deze klasse. Ook al heeft dat voor jou misschien niet de prioriteit bij de aanschaf, het is toch een aangename bonus. Een afrit, een rotonde, een bochtige dijkweg: het is altijd leuk in een Fiesta.
Dat weet hij te combineren met vering en demping die absoluut niet hard zijn, maar precies stevig genoeg. De olijke driecilinder met zijn 170-Nm koppel draagt daarin ook zijn steentje bij. Het dashboard met zijn grote hoeveelheid knopjes oogt in eerste instantie wat druk en het infotainmentscherm is naar hedendaagse begrippen klein. Eveneens krap bemeten is de beenruimte voor je vrienden op de achterbank. Die zijn dan al snel vijanden.

Achterin de Ford Fiesta.
Schakelpret in de Mazda 2
De historie van de Mazda 2 voert ons terug naar 2003. Toen was het nog een soort mini-MPV en een familielid van de Ford Fusion. De Twee die wij nu rijden, stamt als model uit 2015 en heeft altijd een 1,5-liter viercilinder. Dat is de zogeheten SkyActiv-motor. Mazda gaat niet mee in de hype van downsizedriepitters met turbo. Je hebt keuze uit drie varianten: 75, 90 en 115 pk. Die zwakste stond in Nederland alleen als goedkope instapper in de prijslijst, bij de oosterburen ook in combinatie met een luxere uitvoering, zo blijkt uit onze testauto.
Ook in de Mazda zijn stoel en stuur ruim verstelbaar. Het dashboard oogt wat eenvoudiger, met name het instrumentarium. Dat het er opgeruimder uitziet, komt ook door de slimme bediening van het multimediasysteem. Dat gaat met een grote draai/drukknop op de middenconsole, omringd door vijf druktoetsen en nog een draaiknop voor het volume. Beter en veiliger dan een touchscreen en er is veel vanaf het stuur te bedienen. Dat je met een turboloze motor op pad bent, merk je meteen en we zijn het ook niet meer zo gewend. Grootste pluspunt is de duurzaamheid van de techniek, mede door de afwezigheid van een turbo en door de distributieketting. Maar je moet de viercilinder wel wat meer op toeren jagen als je even vlot wil invoegen.
Op constante snelheid is het gelukkig geen brulboei en is het motortoerental gelijk aan dat van de Fiesta. Schakelen is een feest in de Mazda, met korte, ferme en zeer exacte slagen. Hij stuurt minder vrolijk dan de Ford, maar zeker niet doods af saai. Een lichtvoetig aanvoelende auto die iets straffer gedempt is en op de achterbank vrijwel net zo krap. Je weet het, als je in dit segment gaat shoppen.
De 1.0 EcoBoost en de 1.5 SkyActiv-G zijn beide zuinig. Het ontloopt elkaar maar weinig, zo blijkt, en we hadden niet anders verwacht. Op lange ritten met 100 km/h op de cruisecontrol kom je wel rond de 1 op 20 uit.
Ford Fiesta is goed uitgeruste Titanium
Zoals gezegd, de Fiesta is de goed uitgeruste Titanium en daarin heb je maar weinig te wensen over. Er is cruise- en climatecontrol, navigatie en een multifunctioneel stuur. Aan de achterkant heeft de Fiesta parkeersensoren. Elektrisch bedienbare ramen zijn er alleen voorin, de achterpassagiers moeten slingeren. Daar valt mee te leven. In de bestuurdersdeur van de Mazda zien we wél vier raamschakelaars. Het binnenklimaat regel je handmatig met drie grote draaiknoppen en twee drukknopjes. Verder is de uitrusting ongeveer gelijk aan die van de Ford.
De Fiesta rolt op lichtmetaal in de maat 16 inch, de 2 een maatje kleiner. Het maximale aanhangergewicht is in beide gevallen 900 kg, waar dat bij de Nissan Micra, Renault Clio en Opel Corsa 1.0 Turbo maar liefst 1.200 kg is. Dat zijn dan ook de uitschieters in hun segment. De botsproef bij EuroNCAP leverde de Fiesta vijf sterren op, de Mazda vier. Toch heeft de Mazda rijstrookassistentie en een noodstopassistent, de Ford een knieairbag voor de bestuurder. Apple CarPlay of Android Auto is helaas niet aan boord. Die vind je meestal bij occasions die een paar jaar jonger zijn.

De bagageruimte van de Ford Fiesta
De bagageruimte van de Mazda 2.
Alle metingen, maten en technische gegevens vind je in Carbase (Ford Fiesta 1.0 EcoBoost Titanium en Mazda 2 GT-M 90) maar ook in de bijgevoegde PDF van de dubbeltest uit het magazine. Daarin zie je ook een ingevulde scorekaart en dat document helpt je nog beter de twee occasions met elkaar te vergelijken. Voor ingelogde gebruiker gewoon gratis!
We waarderen het als je wilt bijdragen door het bijhouden van de AutoWeek Verbruiksmonitor of door een gebruikersreview te schrijven waarin je jouw ervaringen met de auto deelt. Daarmee help je potentiële kopers echt vooruit!
Dit artikel is gratis te downloaden in PDF-formaat. Hiervoor maak je eenmalig een AutoWeek account aan, waarna je onbeperkt uit het AutoWeek archief kunt downloaden.
Oordeel
1 – Ford30,5 punten2 – Mazda28 punten Dat de Ford Fiesta een populaire occasion is, begrijpen we maar al te goed. Hij ziet er leuk uit, is compleet en biedt vooral heel veel rijplezier. De Mazda heeft als pluspunt zijn goede reputatie waar het op kwaliteit aankomt. Hij is iets duurder, maar heeft dan ook minder kilometers op de klok.
Had je deze auto's al gezien?
Lees ook
Praktijkervaring Mazda 2: langlopend kleintje door ogen van gebruikers
Deze handige compacte hatchbacks koop je voor €10.000
Zo zuinig is de Mazda 2 in de praktijk
Seat Ibiza (2015) vs. Mazda 2 (2016) - Occasion Test
Op zoek naar: Toyota Yaris - Honda Jazz - Mazda 2
Lezersreacties (38) (gesloten)
De discussie is gesloten.
Reageren is niet meer mogelijk.