Alfa Romeo Mito 1.3 JTD – 2011 – 416.617 km - Klokje rond
Als ex-huurauto met weinig kilometers gekocht
104 reacties
Video
Helaas kunnen wij deze video niet weergeven, omdat je niet akkoord bent gegaan met de
cookie voorwaarden.
Onze video speler heeft rechten nodig voor de "Social Media".
Wijzig je cookie instellingen
Een Alfa Romeo Mito is hartstikke geinig, maar hoe zit dat met een diesel? En is hij zo leuk dat je er vier ton mee aflegt? Eric van Buren uit Utrecht vindt van wel. Hij is trots en enigszins verbaasd dat zijn Alfa het al zo lang prima doet. Maar is dat ook echt zo?
Het blijft toch wel een bijzondere combinatie: een guitige, compacte hatchback, van bumper tot bumper sportief, met een bescheiden dieselmotor voorin. Maar waarom ook niet? In de tijd dat geluk nog heel gewoon was, kwamen wel meer autofabrikanten met een vlotte hatchback, coupé of cabriolet met dieselmotor op de proppen. Want laten we eerlijk zijn: een diesel rijdt met zijn forse koppel onderin gewoon heerlijk relaxed, maar als je doortrapt en die turbo komt erbij, ben je heus vlot onderweg. Bovendien heb je over het algemeen een aangenaam laag brandstofverbruik. Goed beschouwd spreekt veel in het voordeel van een diesel.
Ex-huurauto
In eerste instantie ging de nu 43-jarige Eric van Buren voor een diesel omdat hij veel kilometers ging rijden. “Maar ik wilde wel iets leuks, iets bijzonders. Toen kwam ik bij een Mito uit”, vertelt hij. Eric had een Volkswagen Polo, maar die vond hij niet leuk. “Saai en bovendien begon hij kuren te vertonen. Die driecilinder diesel was ik ook zat. Er was altijd onbalans en veel te weinig trekkracht onderin.” We schrijven 2012 als Eric tegen een op dat moment piepjonge Mito van bouwjaar 2011 aanloopt, met slechts 27.000 kilometer op de klok. “De Alfa was een ex-huurauto, die vanaf Schiphol werd ingezet, maar klokgaaf en helemaal in orde.”
Eric werd vanaf dat moment Alfist en ging rijden, rijden en nog eens rijden. Twaalf jaar later staat hij in Soesterberg voor de deur met meer dan vier ton op de klok. Niet zo gek wanneer je aanvankelijk in Amsterdam woont en in Breda werkt en elke dag op een neer rijdt, maar in twaalf jaar verandert er wel eens wat. “Op een gegeven moment ging ik in Utrecht wonen en wat minder kilometers rijden. Daarna verhuisde mijn werk weer, dus nu rijd ik weer wat meer.”
De Alfa Romeo heeft hij altijd gehouden. Dat is maar goed ook, want op enig moment kreeg Eric verkering met een jongedame uit ... Bonn, de voormalige hoofdstad van West-Duitsland! Soms moet je een auto gewoon niet te snel weg doen. “Ik was niet van plan om vier ton met deze Mito te gaan rijden, maar het gebeurde gewoon.” Naast de opleiding aan het IVA heeft Eric ook werk dat met auto’s te maken heeft. Hij is kredietacceptant bij een bank. Je kunt dus bij hem terecht als je wat geld wilt lenen om bijvoorbeeld een mooie auto aan te schaffen.
Klaar
De grote vraag is of onze Klokje rond-keurmeester Joep Schuurman nog een beetje blij is met dit Italiaanse raspaardje. “Nou, rijden met deze auto is niet echt een feestje”, klinkt het onheilspellend uit Joeps mond. “Mijn gevoel zegt dat hij wel een beetje klaar is. Een beetje boel zelfs.” Oeps. En dan moet de keuring nog beginnen.
Wat moeten we daar nu van denken? “Ik vind hem lekker rijden en er mankeert weinig aan”, meent Eric. “Maar ja, ik ben er dag in, dag uit mee onderweg, dus dan wen je ook aan eventuele gebreken, wellicht”, legt hij uit. Als we nog even wat langer doorpraten over zijn Alfa Romeo noemt hij toch al snel een paar verbeterpunten. “De wisser achter ging spontaan wissen, dus die heb ik laten uitschakelen, en de rijmodusknop doet het niet meer. Die staat nu standaard in ‘normaal’.” Verder blijkt er een keer een gebroken veer te zijn vervangen, ging de dynamo stuk en was recent, bij de laatste beurt met apk, het roetfilter aan vervanging toe. “Dat kost wel geld. Ik was voor €700 klaar met een gebruikt roetfilter, een nieuwe kostte €1.100 en een originele was nog veel duurder.”
Niet veel later herinnert Eric zich dat de auto al een poosje aangeeft dat de gloeibougies aan vervanging toe zijn en het start-stopsysteem niet meer werkt. Dat begint al aardig op een lijstje te lijken. En dat is precies wat Joep in de tussentijd aan het opstellen is. “Gaaf hoor dat je vier ton rijdt met dit kleine turbodieseltje, maar ik ben bang dat wat ik verwachtte ook de uitkomst zal zijn van deze keuring: zijn tijd zit er wel zo’n beetje op.”
Eric had wel iets meer verwacht van de staat van zijn Mito, maar is tegelijkertijd realistisch. “Ik laat hem onderhouden bij een universeel garagebedrijf en daar ben ik tevreden over, ik zie ook wel dat de rekeningen wat hoger worden nu de Alfa wat ouder wordt. Maar hij is net apk-gekeurd, dus ik kan nog even veilig voort en misschien op het gemak op zoek naar een jongere Mito, want ik blijf het een gave auto vinden.”
Joep denkt dat dat inderdaad de weg is die je moet opgaan. “Je hebt nu de tijd om naar iets anders uit te kijken, want de auto rijdt nog. Maar de lijst is dermate lang dat ik er geen toekomst meer in zie.” Dit zou zomaar eens het laatste optreden kunnen zijn van deze Alfa Romeo.
Eigenaar Alfa Romeo Mito
Naam: Eric van Buren
Bouwjaar: 1981
Woonplaats: Utrecht
Beroep: Kredietacceptant
Eerste auto: Volkswagen Polo diesel
Vorige auto: Diezelfde Volkswagen Polo
Wat zou je aan de Mito willen veranderen? "Dat hij tien jaar jonger werd."
Wat is je langste reis met deze auto? "Naar Berlijn."
Wat mankeert eraan?
- Koplampen zijn dof
- De deurvanger linksvoor kraakt
- De stoel van de bestuurder is ontzettend versleten
- De auto heeft storing op de motor en het gloeisysteem
- De auto stinkt naar uitlaatgassen
- De motor trilt stationair enorm
- De gordel linksvoor heeft schade
- De airco maakt een suizend geluid en koelt niet
- De schokdempers zijn rondom volledig versleten
- Het onderstel rammelt flink
- Het stuur staat scheef met rechtuit rijden
- Het stuurgedrag/gevoel is slecht
- De spiegelverstelling rechts werkt niet
- De ruitenwisser achter werkt niet
- De banden maken veel herrie
- Er lekt ten minste één van de vier brandplaatjes (oorzaak geur uitlaatgassen)
- De motor lekt olie
- De boostpipe turbo uit is erg verroest
- Diezelfde boostpipe zit niet goed vast
- De beide wielkuipen van de voorwielen hangen los
- De motor lekt flink olie aan de achterzijde
- De binnenste aandrijfashoes rechtsvoor lekt
- De radiateur is doorgezakt/versleten
- De boostpipe intercooler uit lekt
- Linksvoor is een nieuwe veer gemonteerd, terwijl alle onderdelen daaromheen volledig versleten zijn
- De dorpel rechtsvoor is door verkeerd krikken beschadigd
- De uitlaat lekt op de achterste verbinding
- Er staat vocht in het achteruitrijlicht
- De motorkantelsteun is versleten
Onderhoudshistorie
De Alfa Romeo Mito krijgt jaarlijks onderhoud, maar een sluitende administratie heeft Eric niet.
Een paar highlights uit de onderhoudshistorie zijn
- Dynamo vervangen
- Veer vervangen
- Handrem gangbaar gemaakt
- Remblokken voor
- Distributieketting
- Onderhoud kostte aanvankelijk jaarlijks €400, dat werd grofweg €700 en nu de laatste jaren komt het op zo’n €1.000 tot €2.000
De rekeningen die Eric nog kan opduikelen, betreffen het volgende:
- Sept 24 413.000 apk, handrem, remblokken, wiellagers achter, roetfilter
- Jul 23 389.000 beurt, remschijven, remblokken
- Mrt 23 383.000 raammechanisme plus 2tweebanden
- Aug 22 374.000 apk
- Aug 21 361.000 dynamo
- Jun 20 352.000 uitlaatgasdiagnose interieur, verstuiver in- en uitgebouwd, afdichtring vervangen
- Jul 19 332.000 waterpomp, multiriem, distributieriem
- Jun 18 302.000 wisser achter, beurt, multiriem, veer, storing motormanagement
- Jul 17 272.000 apk
- Okt 15 187.000 apk
- Sep 14 142.000 apk
De mening van Carrec Technocenter
“Enerzijds is het best bijzonder dat zo’n kleine, bescheiden auto zo’n kilometerstand bereikt. Anderzijds is hij helemaal versleten en zie je en voel je die hoge kilometerstand in de auto terug. Dat doet toch wat afbreuk aan het geheel. Hierin zit geen toekomst meer. De eigenaar moet op zoek naar wat anders.”
We waarderen het als je wilt bijdragen door het bijhouden van de AutoWeek Verbruiksmonitor of door een gebruikersreview te schrijven waarin je jouw ervaringen met de auto deelt. Daarmee help je potentiële kopers echt vooruit!
Signalement
Merk | Alfa Romeo |
---|---|
Model | MiTo 1.3 JTDm |
Carrosserie | 3-deurs, hatchback |
Transmissie | 5 versnellingen, handgeschakeld |
Aandrijving | voorwielaandrijving |
Nieuwprijs | € 20.950 |
Specificaties
Brandstof | diesel |
Motor | 4-cil. in lijn |
Cilinderinhoud | 1.248 cc |
Maximaal vermogen | 66 kW / 90 pk bij 4.000 tpm |
Maximaal koppel | 200 Nm bij 1.750 tpm |
Inhoud brandstoftank | 45 l |
Lengte / breedte / hoogte | 4.065 mm / 1.721 mm / 1.434 mm |
Wielbasis | 2.511 mm |
Massa leeg | 1.125 kg |
Laadvermogen | 505 kg |
Aanhangermassa geremd / ongeremd | 1.000 kg / 400 kg |
Banden | 195/55R16Prijzen |
Topsnelheid | 178 km/h |
Acceleratie 0-100 km/h | 12,0 s |
Brandstofverbruik | 4,3 l/100km |
CO2-uitstoot | 114 g/km |
Lezersreacties (104) (gesloten)
De discussie is gesloten.
Reageren is niet meer mogelijk.