Belgisch verkeer, Belgie
 
Nieuws

Vignet voor Belgische wegen moet er echt komen: dit gaat het kosten

1 mei volgend jaar

Het hing al even in de lucht, maar er is nu meer duidelijkheid over het tolvignet dat België wil invoeren. Uit plannen blijkt dat het vignet op 1 mei volgend jaar moet worden ingevoerd. Nederlanders die over Belgische wegen willen rijden, krijgen te maken met drie verschillende tarieven. Het wordt mogelijk om een dagvignet te kopen.

De Vlaamse minister van Financiën en Begroting, Ben Weyts, wil de staatskas spekken met inkomsten van de tienduizenden buitenlanders die dagelijks door België rijden.

België is door de ligging tussen Nederland, Duitsland en Frankrijk een echt doorvoerland. Bijna de helft van de kilometers op de Belgische snelwegen wordt afgelegd door buitenlanders, onder wie veel Nederlanders die op weg zijn naar de zon of de sneeuw.

Daarom voert het land, na jaren van politiek gesteggel, toch een wegenvignet in. Vanaf 1 mei 2027 moet iedere auto en bestelwagen die gebruikmaakt van de hoofdwegen in België over zo’n vignet beschikken. De plannen moeten nog wel worden goedgekeurd en kunnen op onderdelen nog wijzigen.

Tarieven

De Belgische krant Het Laatste Nieuws schrijft, op basis van ingeziene plannen, dat het basistarief 100 euro per jaar wordt. Auto’s zonder uitstoot, zoals elektrische auto’s en waterstofauto’s, betalen iets minder: 90 euro. De meest vervuilende auto’s, met euronorm 3, moeten straks 125 euro per jaar neertellen.

Rijd je minder vaak door België, dan zijn er ook andere opties. Naast de eerdergenoemde jaarvignetten komen er ook vignetten voor één dag, tien dagen, dertig dagen en twee maanden. Een dagvignet voor een gewone auto kost 9 euro. Voor tien dagen betaal je 12 euro, voor een maand 19 euro en voor twee maanden 30 euro. Voor meer vervuilende voertuigen liggen de tarieven een paar euro hoger.

Ga je op vakantie en rijd je in een maand tijd twee keer door België, dan is het goedkoper om twee keer een dagvignet te kopen dan een maandvignet.

Overtreders betalen bij de eerste keer een boete van 70 euro, bij de tweede keer 140 euro en bij de derde keer 210 euro. De maatregel moet de Belgische staatskas 200 miljoen euro per jaar opleveren.

Mag dit wel?

Een vignet uitsluitend verplicht stellen voor buitenlanders mag volgens Europese regels niet. Daarom moeten ook Belgen het vignet aanschaffen.

Vlaanderen grijpt de invoering van het vignet ook aan om de verkeersbelasting te hervormen. Een opvallend gevolg daarvan is dat plug-in hybrides door hun hogere gewicht duurder uit kunnen vallen, terwijl dieselauto’s juist voordeliger worden.

Het voorstel zou vrijdag besproken worden door de Vlaamse regering. Een soortgelijk voorstel dat Duitsland wilde invoeren, werd in 2019 verworpen door het Hof van Justitie van de EU. Dat stelde dat het niet mag dat via compensatie uiteindelijk alleen buitenlandse weggebruikers de tol moeten betalen.

Lees ook

Lezersreacties (16)

Reageren

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.