AutoWeek.nl heeft je steun nodig
We zien dat je een adblocker gebruikt. Dat vinden we jammer, want alleen dankzij advertenties kunnen we autoweek.nl gratis toegankelijk houden. We willen je vragen voor autoweek.nl een uitzondering te maken. Wil je jouw adblocker voor ons pauzeren? Zo werkt het

Ook van de Opel Rekord was er een dikke Zuid-Afrikaanse versie

Bij ons ging de Rekord met 6-cilinder als Commodore tot 2,8 liter

Chevrolet 4100
Chevrolet 4100
Chevrolet 4100
Chevrolet 4100
Chevrolet 4100
Chevrolet 4100

Van heel veel Europese merken reden in het verleden in Zuid-Afrika afgeleide exemplaren rond. Vaak waen die voorzien van een heel dikke motor, een andere naam en een licht aangepast uiterlijk. Zo is er van de Opel Rekord D bijvoorbeeld een afgeleide geweest die luisterde naar de naam Chevrolet 4100. En ja, dat verwijst ook naar de motor!  Rekords met zescilinder gingen in Europa als Commodore de showroom in en hadden dan maximaal 2,8 liter inhoud, de Chevrolet 4100 ging daar dik overheen.

Dat het niet altijd gehomologeerde speciale uitvoeringen voor de autosport zijn die ons het water in de mond doen lopen, laat de Chevrolet 4100 zien. Die komt je bekend voor? Dat kan kloppen, want het is een qua uiterlijk nauwelijks aangepaste Opel Commodore B/Rekord D.

Toch heeft de Zuid-Afrikaanse uitvoering een paar streepjes voor op de Duitse uitvoeringen. Zo kun je als gevolg van het milde klimaat nog in originele staat verkerende en roestvrije uitvoeringen vinden. De auto die deze pagina’s siert, vonden onze collega's van AutoBild Klassik in de buurt van Kaapstad. Hij is afkomstig van de eerste eigenaar, heeft minder dan 100.000 kilometer gelopen en verkeert, afgezien van wat patina, in topstaat.

Chevrolet 4100

Zo wordt de sowieso al behoorlijk Amerikaans aandoende Opel een echte cruiser. Als je rustig aan doet met het gaspedaal, blijft de dorst van de grote zespitter binnen de perken. Zelfs het feit dat het stuur aan de ‘verkeerde’ kant zit, stoort nauwelijks. De dubbele koplampen en de Chevrolet-logo’s leveren bij oldtimermeetings in good old Europe geheid gespreksstof op. Wellicht moet je het rekensommetje zodoende toch nog een keer maken: €2.300 plus €1.000 voor de container … deze cilinder-Rekord is echt een koopje!

Overigens wordt het misschien wat te mooi voorgespiegeld want in Zuid-Afrika heette het model Chevrolet 2500, 3500 of 4100. Er waren dus ook Zuid-Afrikaanse Rekords/Commodores met minder cilinderinhoud.

Technische gegevens

Motor 6-cil. in lijn, in lengterichting voorin, 1 onderl. nokkenas, 2 kl./cil.

Cilinderinhoud         4.093 cc

Max. vermogen       99 kW/134 pk bij 4.200 tpm

Max. koppel  284 Nm bij 1.600 tpm

Topsnelheid  170 km/h

Aandrijving    achterwielen via 3-traps automaat

Afmetingen l/b/h      4,61/1,73/1,41 m

Verbruik gemiddeld*          14,9 l/100 km

0-100 km/h   12,0 s

Leeggewicht 1.280 kg

Nieuwprijs (1971)    g.o.

Lezersreacties (30)

Reageren