Marcel erfde opa's Mazda 626, maar hing er wel een V6 in
Wel een Mazda-V6!
Diehard AutoWeek-lezers kennen deze Mazda 626 van Marcel Smeding vast al, want hij houdt zijn belevenissen bij in deze review. Wij vonden het verhaal zo mooi dat we maar eens bij hem langs gingen. Marcel kreeg de rode Mazda 626 van zijn grootvader toen die stopte met autorijden. Om de brave hatchback écht geinig te krijgen, pepte Marcel hem op. De originele 1800-motor maakte plaats voor een 2.5-V6 uit de MX-6, ook in zijn bezit. Tevens bouwde de Mazda-liefhebber zelf ABS en cruisecontrol in.
Thuis bij Mazda-fan Marcel Smeding uit Lutjewinkel staat de rode 626 er wat anoniem bij. Niet zo vreemd, want hij staat tussen een prachtige, zeldzame, gele 818 Coupé uit 1977 en een MX-30. Marcel: “Mijn liefde voor Mazda heb ik geërfd van mijn grootvader. Zijn laatste was deze, die hij nieuw kocht in 1994. Hij reed er niet veel mee; toen ik de auto vijftien jaar later kreeg, stond er nog maar 39.000 kilometer op. Aan het koetswerk was dat niet te zien: dat had ooit een garagedeur gekust en opa’s rollator heeft het achterscherm ook al eens flink beschadigd.”
Het standaard GLX-meubilair mocht erin blijven zitten.
Kortom, grootvader vond het op het laatst niet meer verantwoord om de weg op te gaan, waarna hij Marcel de JN-TV-11 schonk. “De auto zou in goede handen komen. Ik had zelf al een MX-6 en een 626 Coupé. Omdat mijn grootvader een paar maanden daarna overleed, heb ik die auto altijd beschouwd als familie-erfstuk. Dat stokje geef ik door: later gaat hij naar mijn jongste zoon. Hij is dol op de 626.”
Vijf auto's is te veel, de 626 van opa mocht blijven
De toekomst van de Japanse vijfdeurs staat dus vast, maar dat was niet altijd zo. “Nee, ondanks mijn liefde voor Mazda vond ik dit type 626 maar zozo. Daarom gebruikte vooral mijn vrouw hem, voor woon-werkverkeer naar Amsterdam. Toen onze oudste zoon werd geboren, begon ik de auto wat meer te waarderen, want zo’n kleintje vervoeren in een 626 Coupé is veel lastiger. Na enkele jaren naderde helaas het einde voor de MX-6: roest. Toen mijn vrouw ook nog eens een auto van de zaak kreeg, rees de vraag: wat ga ik met opa’s 626 doen? Wegdoen? Of afscheid nemen van de MX-6? Ik had ook nog een MX-5 als dagelijkse auto. Vijf stuks bij elkaar, dat was wat te veel van het goede, haha!”
Versnellingsbak 626 omgebouwd
Marcel krijgt een idee: de V6 van de MX-6 is nog wél helemaal okselfris. Als hij die nu eens in opa’s 626 zou plaatsen, heb je een fraaie sleeper. Het moet te doen zijn, want dezelfde 2.5-motor is ook in 626-topper Xerxes gebruikt. De motortransplantatie gaat niet direct van een leien dakje, ondanks Marcels voorliefde voor sleutelen die hij eveneens van zijn grootvader heeft geërfd. “Ik wilde graag de versnellingsbak van de 1800 behouden, vanwege de langere vierde en vijfde versnelling. Die bak is in principe gelijk, alleen is het koppelingshuis van de V6 anders. Omdat dat deel uitmaakt van de bak zelf, moest alles uit elkaar. Ook de kabelboom is anders: de MX-6 heeft bijvoorbeeld geen achterruitwisser en die heeft de 626 wel. En omdat de spiegelverstelling bij de MX-6 in het portier zit en bij de 626 in het dashboard, was het noodzakelijk van beide kabelbomen één nieuwe te maken.”
Ook onderstelcomponenten overgezet naar 626
Verder bouwde Marcel ABS en cruisecontrol in en liet hij het onderstel van de MX-6 overzetten op de 626, waardoor deze nu zo’n vier centimeter lager staat. Klaar? “Nou, de auto is inmiddels dertig jaar oud en dan krijg je dingetjes: een handrem die wel eens blijft hangen, klepzetels die aan vervanging toe zijn en roest. Afgelopen winter is de motor er weer uit geweest. Alle keerringen, O-ringen en pakkingen en zijn vervangen. Toen bleek ook dat het vliegwiel vol scheuren zat. Dat is ook vervangen, samen met de koppeling. Verder heb ik de auto op het lichtmetaal van de RX-8 gezet.”
De wielen zijn van de Mazda RX-8.
Je ziet: Marcel pakte alles aan om de trots van zijn grootvader in ere te houden, maar soms stelde dit hem danig op de proef. “De distributieriem liep er eens eraf, vanwege een defecte hydraulische spanner. Later strandden we door een defecte bobine. En er sprong eens een hert voor de auto, met als gevolg een lekke radiateur en een kapotte bumper.” Marcel is vooral een heel trotse en blije bezitter. “Ondanks zijn leeftijd is het nog steeds een fijne reiswagen. Het comfort is prima; de stoelen zijn zachter dan die van de lease-Tesla Model X van mijn vrouw. Motorisch is hij sterk en uiteraard spelen nostalgische gevoelens mee.” De Noord-Hollander rijdt zodoende maar wat graag in zijn eigenhandig aangepakte 626. Met dank aan opa.
Onder dit artikel vind je de specificaties van de auto hoe hij origineel werd geleverd. Die van van de Mazda 626 2.5i V6 Xerxes en die van de MX-6 2.5i V6 kun je er nog even op naslaan via de links naar CarBase. Voor zover je dat nog niet had gedaan in de tekst hierboven!
Signalement
Merk | Mazda |
---|---|
Model | 626 1.8 GLX |
Carrosserie | 4-deurs, sedan |
Transmissie | 5 versnellingen, handgeschakeld |
Aandrijving | voorwielaandrijving |
Nieuwprijs | € 14.904 |
Specificaties
Brandstof | benzine |
Motor | 4-cil. in lijn |
Cilinderinhoud | 1.789 cc |
Maximaal vermogen | 64 kW / 87 pk bij 5.500 tpm |
Maximaal koppel | 140 Nm bij 3.400 tpm |
Inhoud brandstoftank | 60 l |
Lengte / breedte / hoogte | 4.515 mm / 1.690 mm / 1.395 mm |
Wielbasis | 2.575 mm |
Massa leeg | 1.090 kg |
Laadvermogen | 655 kg |
Aanhangermassa geremd / ongeremd | 1.000 kg / 550 kg |
Banden | 165SR13Prijzen |
Topsnelheid | 170 km/h |
Acceleratie 0-100 km/h | 13,0 s |