'EV's kosten Franse autosector mogelijk kwart van de banen'
Door de overgang naar elektrisch rijden dreigt Frankrijk tot een kwart van de banen in de auto-industrie te verliezen. Dat vreest een lokale belangenvereniging.
Volgens Luc Chatel, voorzitter van La Plateforme Automobile, een belangenvereniging voor de Franse autosector, is Frankrijk niet concurrerend op dit vlak en moet de overheid bedrijven helpen de overstap te maken. Hij vreest anders voor 100.000 van de 400.000 banen bij fabrikanten als Peugeot, Renault en Citroën, maar ook tientallen toeleveranciers. Productie van elektrische auto's is goedkoper in andere landen en bovendien komen er momenteel ook nog veel zaken zoals accu's van ver weg.
Chatel deed zijn uitspraken tijdens een conferentie van de autobranche. Daar rekende hij voor dat het veel goedkoper is om een auto in Spanje of Oost-Europa te laten bouwen dan in Frankrijk. Renault-topman Luca de Meo onderschrijft die analyse. De arbeidskosten in Frankrijk liggen 30 procent boven het gemiddelde in de Europese Unie en productiekosten liggen daardoor een vijfde hoger dan het Europees gemiddelde, stelt de Italiaan. Renault wil daarom bijvoorbeeld in de komende jaren stoppen met de productie van auto's in een fabriek net buiten Parijs.
Volgens Chatel is er de komende vijf jaar rond de €17 miljard nodig om de Franse auto-industrie te helpen. De Franse president Emmanuel Macron is er veel aan gelegen om te laten zien dat hij de teruggang van de Franse industrie probeert te keren. Eerder deze maand trok hij al €30 miljard uit voor een plan dat ook het doel van de productie van 2 miljoen elektrische en hybride auto's in Frankrijk omvatte.