China is goed voor 70 procent van de wereldwijde EV-productie
Oppermachtig in elk opzicht
Dat China groot is in auto’s en nog groter in elektrische auto’s, is bepaald geen nieuws. Maar wist je dat het land maar liefst 70 procent van de totale EV-productie in handen heeft?
Dat is althans wel wat de Global EV Outlook 2025, het rapport van IEA dat we gisteren ook aanhaalden, stelt. Misschien nog wel indrukwekkender is dat de Chinese autobouwers zelfstandig bijna de gehele 25 procent groei van de EV-productie in 2024 veroorzaakten. In Europa was de productie vorig jaar stabiel en in de VS werden zelfs minder elekrische auto’s geproduceerd dan in 2023. China is ook goed voor 40 procent van de totale wereldwijde export van elektrische auto’s en schoof in 2024 1,25 miljoen stekkerauto’s de grens over.
Een aanzienlijk deel daarvan kwam in Europa terecht, want China is de leverancier van 60 procent van de 700.000 oplaadbare auto’s die hier werden geïmporteerd. Evengoed is de Europese Unie onder de streep een grotere exporteur dan importeur van deze auto’s, want in hetzelfde jaar gingen er juist 800.000 weg. Hoewel, weg: het overgrote deel van de EU-export ging naar andere Europese landen. De VS zijn en blijven een netto-importeur van EV’s, ondanks Tesla. De import van EV’s ging zelfs met 40 procent omhoog in 2024, terwijl de export volgens het IEA-rapport met 15 procent daalde.
Bij het begrip 'elektrische auto’s' moet je overigens wel een kanttekening plaatsen: IEA rekent ook plug-in hybrides mee als ‘elektrisch’. Gisteren bleek wel dat het EV-aandeel groter is en de groei van de één doorgaans ook groei van de ander betekent. Dit was in ieder geval zo in China, dat als afnemer van tweederde van de totale (PH)EV-verkopen (en naar nu blijkt bouwer van een nog groter deel) bijna in zijn eentje het elektrificatietempo bepaalt.