BMW, Volkswagen, Audi en Porsche beboet om kartelvorming

Europese Commissie deelt miljoenenboete uit

AW 15 (Audi A5, Mercedes GLC, BMW X3)

De Europese Commissie beboet autofabrikanten BMW, Volkswagen, Audi en Porsche wegens kartelvorming. Daimler AG, het moederbedrijf van Mercedes-Benz, was ook onderdeel van het kartel, maar wordt vanwege een klokkenluidersrol niet beboet. De fabrikanten maakten afspraken met elkaar over stikstofuitstoot van hun dieselauto's.

De Europese Commissie beboet autoproducenten BMW, Volkswagen, Audi en Porsche met totaal bijna € 875,2 miljoen vanwege kartelvorming. De eerste vermoedens hierover kwamen in 2017 al naar buiten. In oktober van dat jaar leidde dat tot invallen bij de fabrikanten. Alle partijen hebben toegegeven dat zij deel uitmaakten van de groep waarin afspraken werden gemaakt over de uitstoot van het schadelijke stikstofoxide (NOx) in dieselauto's. Ze spraken af een technologie die de auto's schoner kan maken niet volledig te gebruiken om zo met elkaar te concurreren. Daimler ontloopt een boete omdat het bedrijf het kartel in Brussel had opgebiecht. Reuters meldt dat BMW € 373 miljoen boete betaalt. De rest, ruim € 500 miljoen, is voor rekening van de drie genoemde merken van de Volkswagen Group. Klokkenluider Daimler ontloopt een boete van ongeveer €727 miljoen, aldus de commissie.

Vicevoorzitter Margrethe Vestager (Mededinging): "De vijf producenten hadden alle de beschikking over een technologie waarmee ze schadelijke emissies konden terugbrengen onder de wettelijke EU-normen. Maar ze gebruikten deze technologie niet volledig om met elkaar te concurreren voor schonere auto's. Dit besluit gaat over hoe rechtmatige technische samenwerking verkeerd liep. Wij tolereren het niet als bedrijven samenspannen. Concurrentie en innovatie om vervuiling door auto's terug te dringen zijn essentieel om onze ambitieuze klimaatdoelen te halen."

AdBlue

De fabrikanten hielden volgens het dagelijks EU-bestuur regelmatig besprekingen over de aanpak van het maken van schone dieselauto's en het gebruik van technologieën waarmee de NOx-uitstoot kan worden verminderd bij personenauto's. Zo kan AdBlue worden geïnjecteerd in de uitlaatgasstroom waarmee de uitstoot wordt verlaagd. Die stof wordt door de boosdoeners volgens Vestager ook gebruikt, "maar onvoldoende". Vijf jaar lang spraken de automakers af niet met elkaar te gaan concurreren door apart nog schonere auto's dan wettelijk nodig te produceren.

Het is voor het eerst dat de commissie technische afspraken rond concurrentie bestraft. Het onderzoek staat los van het dieselschandaal waarbij autoproducenten isjoemelden met instrumenten en software om emissiemetingen te manipuleren.

PRIVATE LEASE BMW