Saab 90 (1985) #2

autoreview

Saab 90 (1985)
Saab 90 (1985)Saab 90 (1985)Saab 90 (1985)Saab 90 (1985)Saab 90 (1985)Saab 90 (1985)

Signalement

Uitvoering90
Versnellingen5, Handgeschakeld
Bouwjaar1985
Jaar van aanschaf2016
KM-stand bij aanschaf124.323 km
KM-stand laatst146.838 km
Lezerswaardering: 88%
Disclaimer MyReview

De beschrijvingen en reacties in de rubriek Myreview Auto zijn gebaseerd op persoonlijke meningen en ervaringen van gebruikers. DPG Media probeert de authenticiteit van deze persoonlijke meningen en ervaringen zo goed mogelijk in te schatten, maar kan niet verantwoordelijk worden gehouden voor de inhoud of de gevolgen van deze meningen en ervaringen. In Myreview Auto zullen zowel goede als slechte ervaringen worden geplaatst. DPG Media betaalt geen vergoeding voor de ervaringen of laat deze op een andere manier beïnvloeden. De redactie kan uitingen die niet voldoen aan de huisregels of onrechtmatig zijn te allen tijde aanpassen of verwijderen.

Het is niet toegestaan zonder toestemming van DPG Media de informatie van Myreview Auto te gebruiken voor of te verspreiden via andere media.

Aanschaf met het werk geeft prachtig resultaat

Heel bijzonder verhaal, maar mooi om te blijven herinneren.

De auto stond al lange tijd te koop in één van de populaire oldtimermagazines, waar ik overigens elke maand per post van wordt voorzien. Elk mogelijk autoblad ligt elke week of elke maand lekker ouderwets in mijn brievenbus.
Heerlijk gewoon. Al vanaf kind versmaad ik de autobladen. Ik ben altijd erg veel over auto's aan het lezen. Al vroeg kreeg ik een leuk bijbaantje als autopoetser tijdens mijn jeugd en autoliefde zat al vroeg gegraveerd in mijn leven.

Anyway, na lange tijd met deze Saab 90 in mijn achterhoofd, besloot ik naar Amsterdam te reizen om contact te leggen met Bob, die deze wagen in zijn verzameling had.
Het contact was meteen goed. Ouwejongenskrentenbrood, dat was de beste omschrijving. We lagen elkaar erg goed. Ik legde uit wie ik was en er was een topchemie. Beide hadden we een vergelijkbare achtergrond en als we elkaar nu nog tegen komen, zijn we met zekerheid de beste autovrienden. Ik zie er ook naar uit dat we elkaar weer treffen, maar dat is in het autowereldje gelukkig geen probleem.
We kregen een overeenkomst die ons beiden goed deed. Ik wist welke zaken moesten gebeuren om de Saab helemaal in topstaat te krijgen en ben daarmee aan de slag gegaan.
De onderdelen van de 90 waren sinds 1985 nog niet vervangen. Ook de carrosserie was nog steeds ongevalvrij! Hier en daar een krasje, maar ook niet meer dan dat.
Natuurlijk ga je als liefhebber aan de slag. Je spaart ervoor om iedere keer iets aan te pakken. Ik vind een opsomming eigenlijk teveel. Ook omdat er een verkeerd beeld ontstaat in een review. De meeste onder ons nemen die moeite niet, maar toch vind ik dat het erbij hoort.

Ik ben begonnen met het liften van de klepdeksel om een originele pakking te plaatsen. Met hulp van de beste monteur ever zijn zo alle werkzaamheden verricht.
Ook zijn er 4 nieuwe originele bougies(NGK) geplaatst. Vervolgens hebben we de gehele reminstallatie gereviseerd met oorspronkelijke materialen, aangevuld met nieuwe bevestigingsmaterialen van de remblokken. Voor had de vorige eigenaar nog nieuwe remblokken van Lucas geïnstalleerd, achter hebben we nieuwe remblokken van Ferrodo geplaatst. Natuurlijk alle klauwen als nieuwe gemaakt en meteen alle mogelijke flexibele remleidingen vervangen inclusief koppelingsleiding. Beide werken op DOT4 remvloeistof, die natuurlijk ook werd vernieuwd.
Wij konden het zelf ook niet geloven, maar de remtest gaf zowel voor als achter 0% remverschil. We hebben dit meerdere keren getest, want dit kun je gewoon niet geloven de eerste keer.
Ook de fuseekogels zijn allen vernieuwd(met aandrijfashoeswielzijde rechts). Er was kleine twijfel, want het waren voor kogels van 1985 nog best redelijke kogels. De auto is daarna uitgelijnd(stuur ook prachtig rechtgezet) en 4 nieuwe Apollo Amazer 3G MAXX 185/65R15 zijn geplaatst. De ontsteking is hersteld op 20 graden bij 2000 toeren met bijbehorend gereedschap en de originele terugslagklep tussen carburateur en vacuumregelaar is er ook tussen gezet. De oliegevulde Solex/Pierburg carburateur is bijgevuld en voorzien van een nieuwe demper.
Verder is de motorolie vervangen met 10W40, zoals voorgeschreven en is een af fabriek bijbehorend origineel filter geplaatst.
Het luchtfilter is ook meteen vernieuwd, maar ook de V-snaar.
Nadien zijn de pakkingen van de waterpomp ook meteen meegenomen(er kwam af en toe een drupje uit de pomp) en natuurlijk de koelvloeistof vernieuwd.
De lampunit linksvoor is vervangen voor een zgan tweedehands. De grill is ook gerenoveerd en het mechaniek van de lichtruitenwissers ook weer als nieuw gemaakt. Tevens alle interieurlampjes vervangen. De bestaande accu had 275(was 62aH) A koudstartvermogen. De nieuwe Varta 680(is 74aH). De accubak was aangetast. Deze uitgeschuurd en opnieuw gespoten. Meteen de originele accuklep/houder aangeschaft en bevestigd met vleugelmoeren als af fabriek.
Tenslotte hebben we een gaatje, ontstaan bij de afwatering in de kofferbak ook gedicht en de sloten van de deuren iets mooier gezet.
Nu kan gezegd worden dat mijn Saab 90 echt zo goed en zo mooi is alsof hij gisteren uit de fabriek is gekomen!

thermostaat en pakkingen benzinepomp vervangen

  • 138.099 km

Onlangs zelf de genoemde onderdelen vervangen. Wederom een geslaagd project. Zelfs de as die op de nokkenas draait er succesvol weer op kunnen plaatsen om de pakkingen van de benzinepomp te kunnen plaatsen.
De thermostaat vervangen voor wederom een originele af fabriek Saab thermostaat. Gewoon kicken dat de machine volledig als nieuw werkt.
Ik kan het nu gewoon zeggen.
Nergens ter wereld draait een Saab 90 zo goed als spiksplinternieuw als bij mij.
Daar heb ik heel, heel veel voor over moeten hebben. Iedere maand iets opzij proberen te leggen om echt alles maar dan ook alles als nieuw te krijgen.
Natuurlijk had ik een mooie basis, een auto van 1985 die slechts 120.000 km gelopen had, maar daar was ik er niet mee. De oldtimer had talloze zaken die niet goed meer waren en die zijn echt allemaal vervangen. Financieel is het absoluut geen winst, maar emotioneel in absolute vorm wel. Deze auto heeft me geluk gegeven. Geluk in het volmaken van een prachtige auto, waar ik iedere keer met passie in rij, met alle moeilijkheden die ik overwonnen heb om de meest mooie en beste Saab 90 te kunnen rijden die er bestaat, niet alleen in de EU, maar ook daarbuiten!

Apk met vlag en wimpel

  • 138.585 km

Afgelopen 2 jaar elk detail proberen te verbeteren en dat is gelukt. Natuurlijk ging de apk goed. Ik heb niets aan twijfel over gelaten, gewoon omdat ik alles goed en kloppend wil hebben. Het is een enorme passie om dergelijk materiaal top te krijgen en omdat premium onderdelen gebruikt worden op een van oorsprong premium auto blijft het geheel intact.
Een wereldreisje van 80.000 km zou geen onzekerheid opleveren, maar dat moet ook, ik wil geen onzekerheid onderweg.
Inmiddels afgelopen jaren vele events bezocht en iedere keer is het een genot om te laten zien, maar ook te ervaren, onderweg, dat het een absoluut geslaagd project is gebleven.

Fragment in motorblok vervangen

  • 139.501 km

Het aluminium fragment onder in het motorblok waar de aftapplug voor de koelvloeistof en de aansluiting voor de standverwarming in zit, was door corrosie aangevallen, waardoor lekkage van koelvloeistof werd veroorzaakt. Dit is feilloos vervangen door mijn plaatselijke Bosch car Service garage. De 90 kan weer een leven lang mee en ik kan door met mijn prachtige Saabpassie. De oldtimer zal vanaf 1 december weer rust krijgen tot 1 maart zoals gebruikelijk.

Wederom eigen onderhoud om zelfvoorzienend dit par

  • 140.539 km

Zelf wederom 10W40 motorolie vervangen en een origineel Saab filter. Gewoon omdat het hartstikke leuk is om dit te doen, maar ook vanwege budgetoverwegingen. De nieuwe originele carterplug met koperring, zelf ook besteld bij de Saabspecialist.

Voorts ook extra zekerheid ingebouwd, door koelvloeistofreservoir eigenhandig te reviseren, beide uiteinden met vergane metalen buisjes, vernieuwd met prachtige koperbuisjes op maat, maar ook het plastic omhulsel extra zekerheid gegeven door te bekleden met polyester gaas met bijbehorende 2 componentenmengsel. Ook dit is voortreffelijk gegaan. Daarvoor was al de originele waterpomp van 1985 vervangen, door een degelijke SKF en daarbij is meteen een nieuwe v-snaar geplaatst. Ook deze heb ik zelf gespannen, maar ook de pakkingen heb ik met speciaal pakkingpapier zelf op maat gemaakt en geplaatst. Nadien het gehele koelsysteem voorzien van -38 graden Premium koelvloeistof, waardoor deze auto echt elke omstandigheid aan kan. Onluchten is een kunstje van herhaling, maar dat leer je onderhand met zoveel klussen. De auto is afgelopen jaar ook afgeperst door mijn vertrouwde dorpsgarage, om lekkende koppakking uit te sluiten.
Het is serieus leuk om te ondernemen, als kleine particulier. Het vergt veel geduld, maar blijft prachtig om te doen. Het is pure afleiding van de daagse sleur. Soms enerverend, maar vooral passionele autosatisfaction!

Werk om de 90 als nieuw te maken en te houden

  • 146.838 km

Motorolie vernieuwen met Valvoline 10W40 met origineel Saab oliefilter en natuurlijk nieuwe carterplug met koperring. Nu met deze premiumolie, voorheen altijd met Techno 10W40 van Action. Het laatste jaar heeft de 90 daar exact 6300 kilometer mee gereden.
Verder de linkervoorophanging compleet gereviseerd, omdat dat nu nodig was, waardoor de apk afgelopen maand kon plaats vinden. Het is een oldtimer die letterlijk als nieuw stuurt en rijdt, een prachtige degelijke kwaliteit om langdurig in te rijden. Goed genoeg om de gehele wereld mee rond te rijden, ondanks de lokale ritten die ik er mee zal rijden. Trouwens een remverschil van 1 % achter maar ook voor! , bij een auto van 1985(na structurele remrevisie door Garage Dekker te Dwingeloo) zal waarschijnlijk niet veel voorkomen......
Ook het motorcompartiment is uiterst mooi schoongemaakt, waardoor het prachtig is om naar te kijken, lekkage komt ook bij deze auto niet voor!
Verder zelf een nieuwe v-snaar vervangen om structureel met absolute bedrijfszekerheid van doen te hebben! Ook dat leer je zelf als je doorzet en iet opgeeft, samen met de waterpomp die ik al eerder had vervangen.
Het is echt een weergaloos mooie en zeer goede auto om in te rijden en met 1 op 13 een prachtig alternatief om zuinig te kunnen autorijden van 1 maart tot 1 december.......

Lezersreacties (30)

Reageren

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.