Cupra Terramar 1.5 e-HYBRID VZ Performance (2025) #4
autoreview
Signalement
| Uitvoering | Terramar 1.5 e-HYBRID VZ Performance |
|---|---|
| Versnellingen | 6, Automaat met dubbele koppeling |
| Bouwjaar | 2025 |
| Jaar van aanschaf | 2025 |
| KM-stand laatst | 26.500 km |
Eerste termijn 15000 km
- 15.000 km
Omdat ik Autoweek veelvuldig gebruik heb voor het vergelijken van auto's (Carbase) bij de zoektocht naar een nieuwe auto, vind ik het plaatsen van een review wel het minste wat ik kan doen als wederdienst.
Maar goed, de Cupra Terramar VZ Performance!
Sinds maart 2025 in bezit en inmiddels ca 15.000km verder. Een hoop woon-werk verkeer en een vakantie met caravan erachter naar Spanje en Frankrijk.
Waarom de Cupra Terramar VZ Performance?
Vanwege een andere en zwaardere caravan was het ook nodig voor een andere auto met een bijpassend trekgewicht. Oja, en ook een E achter de B-rijbewijs. De Essential en Business uitvoering zouden met 1.800 kg trekgewicht ook voldoende zijn voor de caravan van 1.500 kg, maar ik heb graag wat capaciteit over voor in de bergen en bij het inhalen. Dus vandaar de keus voor de uitvoering met 2.000 kg trekgewicht. Alle opties zitten erop op de aangepaste remklauwen na. De kleurencombinatie bestaat uit Dark Void lak (paars) en High Canyon leder interieur (ook paars).
En de VZ American's Cup uitvoering is het niet geworden omdat ik de mogelijke kleurencombinatie tussen binnen en buiten niet mooi vind. Sowieso is het dan matte lak.
Ter info: Mijn vorige auto was een Dacia Lodgy en eerlijk gezegd heb ik deze met tegenzin verkocht. Nauwelijks kosten aan onderhoud, reed zuinig, weinig afschrijving, mega ruimte voor- en achterin. En dan die kofferruimte nog… Mocht ik een verwijzing of vergelijking maken naar of met de vorige auto dan weet je ongeveer wat je in beeld moet houden.
Comfort
Het ligt eraan wat je natuurlijk gewend bent, maar voor ons was het een gigantische sprong vooruit. De lange afstanden zijn wel echt merkbaar fijner dan de vorige auto. Alle toeters en bellen zitten erop en worden veelvuldig gebruikt.
Naast Comfort, Race en Cupra heb je ook een profiel die je persoonlijk kunt instellen. Dat is mijn caravanprofiel geworden met in principe alles op standje Cupra, maar dan niet het neppe V6 motorgeluid. Het geluid is leuk voor even, maar niet de hele vakantierit. De vering met een caravan op comfort laten staan vind ik niet prettig vanwege het geschommel. Dit is mogelijk op de achterbank nog meer aanwezig. Ook vind ik het fijn om de beweging van de caravan te kunnen voelen mocht deze gaan slingeren. Al lag de combinatie als een blok op de weg en heb ik na een tijd de snelheidslimiet aan moeten zetten omdat je auto’s zonder aanhanger begint in te halen. Oftewel heel comfortabel zonder enig gebrek aan vermogen richting Spanje en terug kunnen rijden.
De fysieke knoppen aan het stuur zijn zeer fijn! Het scherm gebruik je natuurlijk ook, maar dat is meer voor de instellingen die je meestal een keer geparkeerd doorloopt. Voor de rest gebruik ik het voor CarPlay om te switchen of te selecteren dat ik op accu, hybride of benzine wil rijden.
Tip: De app Kaarten van Apple toont de route ook op je dashboard/display en HUD. Google Maps doet dit dan weer niet.
Iedere keer als je de auto start staan ook de rijhulpsystemen verplicht aan voor zoals Lane assist en Intelligent Speed Assistance. Deze kun je gelukkig met 4 simpele fysieke knoppencombinatie op je stuur direct uitzetten. Ik ben er niet op tegen, maar meestal aan het begin en eind van een rit komt wel een 60km/h weg, waar je over de lijn moet. Dit systeem is ook wel gevoelig voor oude gele lijnen, uit-/invoegstroken en hard contrast tussen schaduw en zon op het wegdek van een bomenrij. De snelheidswaarschuwing beperkt zich tot een vrij zacht attentiedeuntje.
De kofferruimte is voor dagelijkse zaken prima. Soms wel eens gevloek over het gebrek aan ruimte in de koffer, maar dat komt meer omdat er dan extra handelingen nodig zijn die voorheen niet nodig waren. Denk dan aan de achterbank (gedeeltelijk) naar voren schuiven of plat klappen. Prima als er achterin niemand meer mee hoeft, maar met kleine kinderen en autostoeltje(s) is het soms even vooraf nadenken.
Ik mis wel een 12 volt of stekker aansluiting in de kofferbak, terwijl de 12v accu in de zijkant van de kofferbak is ingebouwd. Wellicht dat ik deze achteraf nog eens inbouw. De enige 12 volt aansluiting vind je onder je armsteun, met een kabel langs de middenzit naar de kofferruimte is dan je optie.
Het gebrek aan ruimte hebben wij opgelost met andere hulpmiddelen, zoals een inklapbare fietsendrager, grote dakkoffer voor vakantie zonder caravan en de nieuwe caravan is al groter dan de vorige met een hoge koelkast. In de vorige auto ging er met gemak een tafelkoelkast mee en lagen alle tentdoeken en tentstokken in de koffer met nog wat gevulde kratten. Nu is het beperkt tot een kleine compressie koel-/vrieskast van 30 l met wat kleinere kratjes.
Dagelijks ligt er een boodschappenkrat in met spullen voor mijn werk. Met de fietsendrager ingeklapt ernaast en de oplaadkabel ligt de koffer vol. Onder de bodemplaat heb je nog een beetje ruimte om wat kleinere spullen op te bergen die je niet vaak nodig hebt. Zoals de langzame oplader, kentekenplaat, etc.
Voor de dakdragers houdt er dan rekening mee dat je de wat hogere variant aanschaft als je een dakraam hebt die open kan.
Prestaties
Heerlijk! In principe rij ik altijd op standje comfort (snelweg icoontje) en elektrisch. Soms zet ik de motor een keer per week aan op een lang stuk snelweg om ook deze even te laten werken.
De verleiding is groot om af en toe bij een stoplicht op standje Cupra te zetten. Schakelen met de flippers is dan wel aan te raden om de maximale acceleratie eruit te halen. Daarna wel even de hendel van de automaat naar voren kantelen om terug in S-stand te komen, anders sta je door het schakelen al snel in M-stand waar die dan in blijft.
Ook in Cupra stand kun je volledig elektrisch rijden met meer vermogen dan in Comfort. Dit moet je wel steeds instellen via het grote scherm (favoriet icoontje aangemaakt), want standje Cupra start altijd in Hybride.
Verbruik benzine:
1x /week de motor even warmdraaien op de snelweg: 1-2l / 100km
Continue op benzine: 6-7l / 100 km (750-800km/volle tank)
Met caravan 1500 kg: 13 l /100km (350-400km/volle tank)
Verbruik stroom:
18-22 kwh/100km, ligt vooral aan je rechtervoet.
met caravan: alleen gebruikt bij aankomst en vertrek van de camping, onderweg op hybride gezet met accu behouden wat er nog in zit. Deze heb je nodig voor extra vermogen of bij files. Ik denk dat je op de snelweg na 40 km wel klaar bent elektrisch te rijden. Alleen met de auto elektrisch rijden zit tussen de 70-120 km afhankelijk van de temperatuur (winter-zomer)
Betrouwbaarheid
Een auto vol sensoren geeft ook wel meer kans op een melding. Ooit de melding gehad over de schokbrekers, maar na een keer uit en aanzetten was deze weer weg. Voor de vakantie is oranje motorlampje nog even komen kijken. Deze bleef ruim een dag aanwezig ook na het stoppen en starten. Na het weekend laten controleren bij de garage en konden ze niet veel meer terughalen dan het waarschijnlijk een signaalstoring van een lamp was… Maar goed, niets wat de vakantie in de weg zou staan.
Op de terugweg van vakantie met flinke waarschuwingssignalen dat de oliedruk en aandrijfsysteem niet op orde was met het verzoek om de auto onmiddellijk te stoppen i.c.m. noodloop van max. 3000t/min. Het duurde even voordat wij de snelweg af konden en een plek hadden gevonden in een plaatsje in Luxemburg om te stoppen. De auto reed voor de rest nog prima met de caravan en hoefden we geen hoge toeren te maken. Auto even uitgezet en weer aangezet en we konden weer verder zonder storing.
Verder kleine dingen zoals eerder benoemt de gevoeligheid van Lane assistent, de waarschuwing van een botsing op voorligger (voorganger die afslaat, of een geparkeerde auto in een bocht langs de weg) terwijl er nog voldoende ruimte is. Ook bij het achteruit rijden dat de noodrem soms activeert voor iets waar nog voldoende ruimte is.
Iets wat wel irritant begint te worden is dat bij ieder rit de melding komt of je nieuwe instellingen wilt gebruiken voor je gebruikersaccount. Als je nee klikt krijg je de melding de volgende keer weer opnieuw. Als je ja klikt zijn een aantal instellingen weer terug naar basis gezet. Geen spannende zaken maar bijvoorbeeld de kleur van de interieurverlichting gaat dan terug naar standaard oranje. Dat vind ik niet fijn omdat oranje ook gebruikt wordt (in dezelfde lijn) als er een auto naast je rijdt. Dit deel brandt dan wel wat feller. Ik vind Boreal (paars/blauw) prettiger vanwege het verschil in kleur en het oogt voor mij rustiger in de nacht.
Kosten
Naast de aanschafprijs heb ik er nog geen onderhoudskosten aan gehad. Ik tank in Nederland met woon-werk verkeer benzine 98, omdat de tank niet snel leeg gaat en alles elektrisch kan afleggen. Met de caravan is het eigenlijk altijd benzine rijden en kan je ook kiezen voor benzine 95, omdat de tank dan meestal na een paar uur of dagen weer leeg is. E10 mag er ook in, maar dat doe ik pas als mocht er echt geen alternatief zijn.
De meeste extra kosten zitten voornamelijk in de aankoop van zaken specifiek voor de auto, zoals de fietsendrager, dakkoffer en dakdragers.
Op korte termijn zitten er alleen nog de aanschaf van winterbanden aan te komen, i.c.m. met sneeuwkettingen zijn er maar een beperkt aantal opties mogelijk volgens het boekje en natuurlijk afwijkend van de standaard zomerbanden vanuit fabriek. Het verschil in rolomtrek is behoorlijk en tegen advies van de bandenboeren. Nog iets wat loopt om verder uit te zoeken.
Ten slotte
Volgende review in het nieuwe jaar? Dan zitten er weer wat meer km’s op de teller en ook een wintersportvakantie met de dakkoffer erop om mee te nemen in de ervaring.
2e termijn (Winterbanden en dakkoffer)
- 26.500 km
10 maanden verder na aanschaf en inmiddels 26.500km op de teller. Afgelopen periode stond na de vele reguliere elektrische ritten de wintersport voor de deur.
De keuze is geweest om alleen op benzine te rijden en bij iedere start aangegeven dat accuniveau behouden moet worden. Dat gaat aardig goed, maar je verbruikt toch altijd wel wat stroom. Ook kwam ik er later pas achter dat iedere ochtend voorverwarmen aanstond in het menu.
Verderop vertel ik meer over het verbruik, maar eerst wil ik nog de volgende voorbereidingen doornemen die nodig zijn.
Dakkoffer
Volgens mij heb ik al eens genoemd dat de kofferbak gewoon te klein is (mijn ervaring), dus er moest een dakkoffer komen. En dan ook maar gelijk een grote (680l) die aan weerszijden open kan (aanrader!).
De dakdragers zijn iets om vooraf over na te denken. Als je een dakraam hebt die open kan, kies dan voor een set waar de dwarstangen boven op de voetjes liggen. Deze hebben meer afstand tot je dak, waardoor je raam open kan. De setjes waar de dwarstangen in de voetjes zitten zien er natuurlijk mooier uit, maar daardoor kan het raam niet open. Ik heb geen ervaring tussen de verschillende setjes met het rijgeluid (gefluit), maar bij deze hogere variant had ik in de auto geen last van storende geluiden rondom de dakkoffer.
De dakkoffer is zo gepositioneerd dat de kofferklep volledig open kan. Bij de elektrische kofferklep kun je dat wel instellen dat deze minder verder opent, maar het is gewoon lekker als deze volledig kan openen met alle bagage achterin.
Het is even uitmeten en schuiven de eerste keer, maar daarna de maten in het boekje geschreven en de volgende keer is het zo gedaan. De voorgeschreven maten zijn als leidraad/minimum aangehouden.
Alles zat ramvol met natuurlijk te veel spullen, maar dat is een discussie die beter past op het Viva-forum. Onderweg genoeg combinaties gezien met een dakkoffer én trekhaakkoffer. Maar ook dan komt alles zonder moeite vol bij vrouwlief.
De dakdragers zijn van Thule en de dakkoffer van Farad. Deze koffer was simpelweg bijna de helft van de prijs t.o.v. Thule en net wat meer inhoud. €500,- voor 680l (Farad) t.o.v. €900,- voor 600l (Thule).
Winterbanden
Voor de Terramar worden een 5-tal bandenmaten voorgeschreven in het boekje die in combinatie met sneeuwkettingen mogen. Voor schakels van 9mm zelfs maar 4 maten.
Hiervoor zit er nu een set 245/45 R18 onder de wagen. Het is even een raar gezicht als je van 255/40 R20 zomerbanden wisselt. Er zit hierdoor een enorm verschil in met rolomtrek voor de winterbanden. 134km/h op de teller is ongeveer 120km/h volgens Google Maps. Verder geen negatieve rijeigenschap opgemerkt met de afwijkende winterbandenmaat.
Al met al was het nog een zoektocht om de juiste velgen- (ET waarde) en bandenmaat te vinden. Ook de draagkracht ging van 101 (zomer) naar 100 (winter) om een paar honderd euro uit te sparen. Er zit dan nog steeds een ruime marge op het totale beladen gewicht.
Als je geen sneeuwkettingen nodig hebt kun je natuurlijk dezelfde maten aanhouden als je zomerbanden. De sneeuwkettingen zijn verder braaf mee op reis geweest, maar natuurlijk niet gebruikt.
Verbruik tussen Comfort en Cupra modus.
Helaas is er bij de Terramar niet de optie om extra bij te laden tijdens het rijden op de motor. Met het idee om van bijvoorbeeld van 80% weer naar 90% accu te komen. Hij laadt wel bij op de motor om bijvoorbeeld op de 80% te blijven als dat je startniveau is. In de files en vlakke stukken gaat hij dan over op elektrisch tot het verschil te groot wordt en de motor weer aanspringt.
Accu is alleen gebruikt voor het voorverwarmen van de wagen. Wel een keer tussendoor opgeladen bij het appartement, maar benzine tanken is in Duitsland en Oostenrijk net zo duur of goedkoper dan elektrisch laden. Langs de snelwegen nergens opgeladen, want dit was ook niet nodig.
Op benzine (E5) gereden met op de heenweg in Cupra mode en terugweg in Comfort mode om te kijken of er merkbaar verschil is. Beide in persoonlijke driver profile ingesteld om de overige opties ook gelijk te houden. Vooral om de stugheid van de vering strak te zetten met een grote dakkoffer en een volgeladen wagen. In de standaard comfort drive profile voelt je wagen dan meer als een dubbeldekker in de bochten vanwege de massa boven je wagen. Verder zet ik het motorgeluid ook op comfort, want het is al druk genoeg in de auto met twee kinderen achterin.
Heenweg (Cupra mode)
Dag 1, veel files
Gem. brandstofverbruik: 7l/100 km
Gem. energieverbuik: 0,4KWh/100 Km
Rijtijd: 8h29m
Afgelegde afstand: 659 km
Gem. snelheid: 77,7 km/h
Dag 2, Een paar files
Gem. brandstofverbruik: 6,9l/100 km
Gem. energieverbuik: 0,9KWh/100 Km
Rijtijd: 4h31m
Afgelegde afstand: 360 km
Gem. snelheid: 79,7 km/h
Terugweg (Comfort mode)
Dag 1, veel files, binnendoor wegen
Gem. brandstofverbruik: 6,8l/100 km
Gem. energieverbuik: 0,3KWh/100 Km
Rijtijd: 9h25m
Afgelegde afstand: 663 km
Gem. snelheid: 70,4 km/h
Dag 2, geen files, daardoor ook hoger verbruik en gem. snelheid.
Gem. brandstofverbruik: 7,8l/100 km
Gem. energieverbuik: 1,5KWh/100 Km (laatste 20 km’s op elektrisch rijden gezet)
Rijtijd: 2h36m
Afgelegde afstand: 278 km
Gem. snelheid: 106,9 km/h
Wat mij betreft blijft mijn persoonlijke driver profile lekker op Cupra mode staan. Dit profiel gebruik ik bij het rijden met de caravan of als de wagen zwaarbeladen is. Vooral met de caravan haal je dan net wat lekkerder in. Tussen de vakanties staat die vooral in comfort mode en elektrisch (woon-werk). Ongeveer 1x in de week op benzine een rit (30-45 minuten) om de motor warm te draaien en verder E5 tanken want het kan maanden duren voordat ik moet tanken.
Overige zaken
Zowel bij condens in de ochtend als bij kou hebben de sensoren moeite met veel meldingen dat bepaalde zaken niet functioneren zoals Lane assistent, pre-crash, etc. Op zich begrijpelijk, maar wel storend dat de meldingen komen en gaan. En dat meerdere keren achterelkaar. Ook de melding ‘Let op het verkeer’ gaat snel af in combinatie met een (zonne)bril of als je even met geknepen ogen zit voor de zon. Ik weet niet waar de sensor hiervoor zit, maar deze melding heb ik afgelopen week regelmatig uitgezet in het menu. Hiervoor zelden deze melding gehad.
Voor de lange rit doe ik altijd een controlerondje. Banden op spanning, ruitenwisservloeistof vullen en alle vloeistoffen controleren onder de motorkap. Echter de peilstok voor de motorolie ontbreekt tegenwoordig en wordt, eigenlijk net als de rest, elektronisch gecontroleerd. Met de diverse foutmeldingen die Cupra’s wel eens krijgen vind ik een fysieke peilstok toch nog wel handig om te kunnen controleren. Na de zomervakantie geen foutmeldingen meer gezien trouwens!
Als iemand weet waarvoor de twee flexibele buisjes zijn die achter je voorbumper hangen links en rechts hoor ik het graag. Ik kwam ze tegen bij het verwijderen van blad tegen de radiator. Ze lijken naar de koplampen te lopen. Ik heb een foto toegevoegd en hangen normaal niet in het zicht. De buisjes zijn ook dicht aan de onderzijde.
De vorige keer toonde Google Maps geen info op je HUD, na een update al enige tijd geleden werkt dit net zoals Kaarten van Apple. Ook de melding van nieuwe instellingen is sindsdien verleden tijd.
Conclusie
Heerlijk gereden zonder problemen. Alleen flink wat geïnvesteerd in extra kofferruimte en winterbanden/sneeuwkettingen. Het verbruik vind ik meevallen met 7l/100 km met al een zware auto door het accupakket, dakkoffer en volgeladen tegenover mijn vorige wagen een Dacia Lodgy met 6l/100km (leeg)
ps. De auto is inmiddels weer schoon (aan de buitenkant)...
- Betrouwbaarheid
- Prestaties
- Comfort
- Kosten
- Zou u weer een auto van dit merk kopen? ja
Beoordeel deze review
Geef uw mening over schrijfstijl en bruikbaarheid. Bij tenminste vijf binnengekomen waarderingen zal de gemiddelde beoordeling getoond worden.
Ontdek deze occasions: had je ze al gezien?

Cupra Terramar VZ Performance | 360 graden camera | Achteruitrijcamera | Draadloze Apple CarPlay™, Android Auto™
- 2026
- 10 km

Cupra Terramar Business | 360 graden camera | Achteruitrijcamera | Draadloze Apple CarPlay™, Android Auto™
- 2026
- 10 km

Cupra Terramar Business | 360 graden camera | Achteruitrijcamera | Draadloze Apple CarPlay™, Android Auto™
- 2026
- 10 km
Lees ook

Gouden sturen voor BMW, Opel en Volkswagen - en nog twee merken

Dubbeltest met de dikste plug-in hybrides van Cupra en Renault: Terramar vs. Rafale

Volgens Cupra is een derde klimaatzone essentieel - Back to Basics

Test: Cupra Terramar - Cupra zoekt het hogerop

