BMW i4 eDrive40 (2023)

autoreview

BMW i4 eDrive40 (2023)
BMW i4 eDrive40 (2023)BMW i4 eDrive40 (2023)BMW i4 eDrive40 (2023)BMW i4 eDrive40 (2023)BMW i4 eDrive40 (2023)BMW i4 eDrive40 (2023)BMW i4 eDrive40 (2023)BMW i4 eDrive40 (2023)

Signalement

Uitvoeringi4 eDrive40
Versnellingen1, Automaat
Bouwjaar2023
Jaar van aanschaf2023
KM-stand bij aanschaf10 km
KM-stand laatst72.000 km
Lezerswaardering: 80%
Disclaimer MyReview

De beschrijvingen en reacties in de rubriek Myreview Auto zijn gebaseerd op persoonlijke meningen en ervaringen van gebruikers. DPG Media probeert de authenticiteit van deze persoonlijke meningen en ervaringen zo goed mogelijk in te schatten, maar kan niet verantwoordelijk worden gehouden voor de inhoud of de gevolgen van deze meningen en ervaringen. In Myreview Auto zullen zowel goede als slechte ervaringen worden geplaatst. DPG Media betaalt geen vergoeding voor de ervaringen of laat deze op een andere manier beïnvloeden. De redactie kan uitingen die niet voldoen aan de huisregels of onrechtmatig zijn te allen tijde aanpassen of verwijderen.

Het is niet toegestaan zonder toestemming van DPG Media de informatie van Myreview Auto te gebruiken voor of te verspreiden via andere media.

Cognitieve dissonantie

  • 300 km

Oké, de titel zegt genoeg: dit eerste deel wordt geen heel waardevolle review. Omdat ik deze auto 1 dag in bezit heb. En dus nog alleen maar argumenten kan bedenken om te bevestigen dat ik de juiste keuze heb gemaakt. Inderdaad: cognitieve dissonantie. Toch zal ik vast wat ervaringen delen en proberen kritisch te zijn. En na zo’n 10.000 km meld ik me weer.

Een i4 dus. Dit wordt mijn derde BMW. De twee hiervoor waren een 320d en een 330e. Die beide uitstekend bevielen. Daarom ben ik nu weer terug. Terug van een Tesla Model S waar ik de afgelopen vier-en-een-half jaar en bijna 200.000 km met veel plezier in heb gereden. Zie de review daarvan als je het leuk vindt mijn ervaringen te lezen. De Tesla heeft me geleerd van elektrisch rijden te houden. Dusdanig dat ik nog heel even heb overwogen weer benzine te gaan rijden (of hybride) maar na wat proefritten wist ik: dit niet meer. Ik miste de souplesse, de power, het comfort etc. Dat wil je niet opgeven. Ondanks dat ik van motorgeluid hou. En dat is er niet bij een EV. Of het moet virtueel zijn maar dat is een van de weinige opties die ik niet heb aangevinkt bij de BMW. Tijdens een proefrit mocht ik het ervaren maar wat een ramp die Hans Zimmer geluiden. En het lukte me niet om het uit te schakelen.

Geen Tesla meer dus. Niet omdat die niet goed beviel. Maar een Model S was vanwege de bijtelling niet meer realistisch. En de model 3/Y spreken me minder aan. En belangrijker: ik verlangde terug naar dat heerlijke BMW gevoel! En dat heb ik nu al weer.

Het begint bij instappen. Wat een luxe! Dat miste ik wel een beetje bij mijn model S. Die zag er niet slecht uit maar niet premium. Het kunststof leer oogde wat goedkoop. Vrij simpel dashboard. Dat is bij BMW anders. Althans: zoals ik hem heb besteld. En dat is met veel en vaak kostbare opties. Zoals:

High Executive (oa headup display)
Model M sport (mooie details zoals sportstuur en antraciete hemel)
Stuurwielrand verwarmd
Comfort Access
Elektrisch glazen schuif-/kanteldak
Elektrisch verstelbare voorstoelen -
Elektrisch verstelbare lendensteun
Elektrisch verwarmde voorstoelen
Galvanische Bedieningselementen m
Harman Kardon Sound Systeem
Draadloos telefoon Laden
19 inch LM M Y-spaak (styling 859M)
Parking Assistant Plus
Driving assistent Plus

Dat is het geloof ik wel. Ik ga er niet te lang bij stil staan maar er zitten natuurlijk opties bij die gewoon standaard zouden moeten zijn. Maar ‘t is een BMW he.

En om mijn afschuw nog maar eens te benadrukken:

GEEN EXTRA GETINT GLAS ACHTER
(Wat vind ik DAT lelijk… en als ik op de weg kijk ben ik zo’n beetje de enige.)

Ik vind het een plaatje! Prachtig dat grijs dat metalic is maar op Unilak lijkt. Fraai. De prachtige stoelen en het mooie cognac leer. Prachtige materialen. Echt af.

Hoe rijdt het: heerlijk. Super stil. Een EV is natuurlijk stil maar hier hoor je niet eens de elektromotoren. De stoelen zitten subliem. Het scherm voor je neus is prachtig.

En natuurlijk mis ik ook dingen. Ik wist het van tevoren maar ik mis nu al het multimediassyteem van Tesla met dat scherm dat zo groot leek maar zo fijn was. Dat is briljant. Snel, begrijpt je altijd (ook met voice). En ik moet niet te snel oordelen en de BMW de tijd gunnen om te wennen, maar dit is een stuk minder intuïtief. En een stuk trager. Het ziet er wel moo(er) uit en is ook best logisch opgebouwd. Maar het kan (veel) simpeler. Echt.

Eerst maar eens ervaring opdoen. Een pre is dat meer range heb. Niet dat ik vaak tekort ben gekomen aan de pakweg 330 km in de Tesla maar deze bijna 500 is welkom.

Ik heb er zin an. Freude am Fahren…

Heel goed rijdende auto, matig werkende software

  • 10.600 km

Belofte maakt schuld: ik ben de 10k al weer gepasseerd dus tijd voor een update. Omdat ik dus vier en een half jaar Tesla ervaring heb ontkom ik er niet aan te vergelijken. Dat doe ik via verschillende ingangen.

(1) Van software met een auto eromheen naar een auto met software

Ja hier zit het grootste verschil: Tesla is begonnen met goed na te denken hoe software een berijder dient. En heeft daar vervolgens een goed rijdende auto omheen gebouwd. BMW is van oorsprong (een heel goede) autobouwer en heeft in die auto software geïntegreerd. En dat merk je! Dat is anders. Minder.

Ik heb vaak gedacht in mijn Tesla dat het allemaal wat simpel is en er ook zo uitziet. Maar simpel is niet perse slecht. Integendeel! Tesla software is toch een beetje zoals Google of Apple werkt tov Microsoft: less is more. Je hoeft zelden na te denken hoe iets werkt. Je doet het gewoon intuitief en het werkt. Dat is helaas bij de BMW niet het geval.
Ik zal dat proberen met voorbeelden te illustreren. Is het dan allemaal zo slecht? Nee. Alleen vaak ook verre van logisch. En als je dan verwend bent met Tesla moet je slikken. In mijn vorige BMW’s had ik er nooit last van. Maar hé… de wereld staat niet stil hoor. Ik heb een fijn rijdende elektrische auto.

(2) Multimedia / schermen / headup display
Laat ik beginnen bij het scherm, of de schermen eigenlijk. Bij de Tesla had ik het enorme scherm in het midden van het dasboard. En een relatief simpel instrumentarium achter het stuur. Zag er allemaal niet heel opwindend uit. Simpel. Maar werkte super goed. En vooral snel! Nu in de i4 heb ik twee schermen naast elkaar. Echt indrukwekkend om te zien. Iedereen maakt er opmerkingen over als ze in mijn auto zitten. Werkelijk prachtig uitgevoerd. Met mooie kleuren. En helder. Veel en veel fraaier. Maar... in de praktijk werkt het helaas niet geweldig. Om te beginnen: het is (excusez te mot) retetraag. En onvoorstelbaar dat een premium merk dit toestaat. Ik zit al jaren in de wereld waar software wordt ontwikkeld en ik weet dat wachttijd bij software een relatief begrip is. Een fractie van een seconde is al lang. Maar dit kan ECHT niet. Je zit soms gewoon een paar tellen te wachten voor je het volgende scherm krijgt gepresenteerd. Dan heb je al een tweede keer geklikt omdat je dacht dat je niet goed gedrukt had. Met alle gevolgen van dien. Bij het intoesten van tekst tik je gewoon sneller dan het systeem aan kan. Vertraging. Super onhandig.
Het scherm op zich is behoorlijk uitgebreid instelbaar. Dat is wel mooi. Zeker het rechter deel kun je fijn zelf bepalen (tot op zeker hoogte) waar je wat wilt hebben. Met widgets. Alleen de navigatie kun je niet weglaten. Wat eigenlijk gek is want die wordt naar keuze ook al voor je neus gepresenteerd. Dus dubbel. Maar goed, geen ramp. Het scherm voor je kun je ook bepalen wat je hoe gepresenteerd krijgt. En afhankelijk van de rijmodus (eco pro/comfort/sport) verandert het ook.
Toch ook hier nog een kritische noot: het is heel fraai, en instelbaar. Maar per saldo staan er nog veel dingen op het scherm die niets toevoegen. Je afleiden. Ik zou het nog cleaner willen. In een volgende update?

De bekende iDdrive is er ook nog steeds. En daar begint iets te wreken. Want eerlijk is eerlijk: het is al rijdend nog steeds fijn als je die kunt gebruiken. Je houdt je ogen op de weg en draait ondertussen door de opties. Alleen: het systeem is ook gemaakt om met touch te bedienen. Dus het is soms zoeken naar wat je nu waar mee doet. Minder logisch. Ingewikkelder. En dat is jammer. Om nog maar te zwijgen over de vele apps die in je scherm verschijnen als je naar het startscherm gaat. Gelukkig, en dat is echt top, kun je wel net als vroeger bij BMW functies koppelen aan voorkeurtoetsen. Vroeger waren dat fysieke knoppen, nu digitaal (met een veeg naar beneden op te roepen). Werkt superfijn: ik heb er mijn favorieten radiostations, parkeren, belangrijkste navigatieadressen en spotify onder staan.

Google Car Play is ook aanwezig. Maar dat het ik heel snel uitgezet. Waarom? Het conflicteert met de andere functies van BMW. Dus als voorbeeld: een nummer uit je contacten bellen met Voiceherkenning werkt niet omdat Car Play dat overrulet: Siri zit daaronder. Idem Spotity werkt niet. En hoewel ik een fan ben van Google Maps navigatie (veel beter dan BMW) werkt de weergave van de route voor je neus (en in de headsup display) niet als je navigeert met deze optie. Dus uitgezet.

Wat me brengt bij de navigatie. Wat een drama! En in mijn vorige BMW's heb ik dat nooit zo ervaren. Ook hier: Tesla werkt met Google en dat werkt perfect. Nauwkeurig met actuele verkeerinfo. Bij BMW heb ik in de afgelopen 2 maanden diverse keren in straten gestaan waar je kunt zien dat ze al jaren doodlopen. BMW stuurt je er gewoon heen. Onlogische routeberekeningen. En ik vind de presentatie op het scherm er ook niet bepaald op vooruit gegaan. Het lijkt wel of de tijd stil heeft gestaan sinds mijn laatste ervaringen met BMW (die waren in een MINI, hetzelfde systeem). En ook hier: de traagheid is soms stuitend. Hij herberekent zo langzaam dat je in een stad zelf keuzes moet maken om er vervolgens achter te komen dat je verkeerd rijdt. Erg jammer. Je leert er mee leven. Ik ben op dit moment in Franrijk en ik kom er wel uit. Maar BMW moet echt investeren om dit systeem weer naar minimaal een 7 te brengen.

Dan een pluspunt (ook tav Tesla): de headup display. Ik had het niet besteld maar op het laatste moment adviseerde de verkoper me om High Executive te bestellen omdat door pakketwisselingen dit nauwelijks meerprijs betekende en dan kreeg ik de headup display erbij. En die werkt top! Prachtig herlder weergegeven in de ruit (tenzij je polariserende zonnebrilglazen hebt, dan is het slechter afleesbaar). Met eigenlijk alle relevante info. Zoals navigatie (pijlen maar ook de map bij bepaalde punten). Snelheid. Verkeersborden. Je playlist. Contacten om te telefoneren. Eigenlijk zou ik sommige dingen in de schermen weg willen halen omdat ze toch al in de ruit gepresenteerd worden. Het kost wat (of niet als het in een pakket zit) maar dan heb je ook wat.

De bediening met voice kan ik helemaal niks mee. Bij Tesla kun je gewoon zeggen: draai Angie van de Rolling Stones en een fractiekamer een seconde later draait het nummer in Spotify. Idem met een adres. Of adres is niet eens nodig. Navigeer naar de Ziggo Dome is genoeg. En je hebt het nog niet gezegd en de route wordt al gepresenteerd. Bij BMW krijg je alleen maar vragen. Of erger: hij wekt de indruk dat het adres is gevonden maar hij heeft een totaal ander adres geselecteerd. Ik weet: als je een aantal commandos uit je hoofd leert werkt het. Maar zeker als je die bijna niet gebruikt vergeet je ze. Tesla heeft gewoon gezorgd dat meerdere commandos (of een deel) ook werkt. Dus software die voor jou denkt. In plaats van andersom.

(3) Muziek / Harmon Kardon
Ik heb de upgrade gedaan naar HK omdat ik een groot muziekliefhebber ben. Het kost je wel de ruimte onder de vloer van de bagageruimte waar je normaal gesproken je laadkabel in kwijt kunt: daar zit de subwoofer. En het geluid is echt goed. En goed instelbaar. Ik ben er heel tevreden mee. En, het moet gezegd worden, het haalt het niet bij wat ik in mijn Tesla Model S had. Dat was ook een upgrade. Maar oh wat een gigantisch goed geluid zat daar in. Dus ik heb een stapje terug moeten doen. Maar dat is relatief. Want ik heb prachti geluid.

4) Rijden
Super. Wat is dit weer een heerlijk rijdende sportsedan. Helemaal BMW. De Tesla reed ook echt goed. Verrassend goed. Maar hier krijgt BMW de punten. De auto zit om je heen. Met het heerlijk sportstuurtje voel je je de koning. Klein puntje van kritiek misschien: de besturing zou van mij iets directer mogen. Ik reed pas weer even in een MINI en die is nog directer. Ik ga niet mee met wat de autojournalist die ik pas hoorde zeggen dat de i4 wat zoekerig is. Echt niet. Maar ik hou van heel direct, zoals vroeger Alfa ook. Maar per saldo: een echte rijdersauto!

Verder is de auto retesnel. Minder fel/explosief dan de Tesla. Terwijl de officiele cijfers vergelijkbaar zijn. Maar het gaat iets gelijkmatiger. Maar per saldo heb je altijd een enorme reserve. Wat heerlijk is. In combinatie met de geweldige wegligging een feest.

One pedal drive werkt ook heel fijn. Met een kanttekening. Het werkt pas als je na in D geschakeld te zijn nog een keer klikt naar B. Why? Als je even achteruit bent gereden en weer vooruit gaat moet je dus weer B inschakelen. Dat vergeet ik dus vaak. Waarom niet gewoon een instelling (zoals bij Tesla) om dit default in te stellen?

En last but not least: wat is hij stil! De Tesla was natuurlijk ook stil (want elektrisch) maar daar hoorde je meer wind en ook de elektromotoren waren nog hoorbaar. Bij BMW is dat allemaal beter geisoleerd. En dat geeft een luxe gevoel.

(5) 'Hulp'systemen
Hier komen we in de vergelijking met Tesla bij het daarin aanwezig in mijn ogen geweldige auto-pilot systeem. Daar zet BMW assisted drive tegenover. Is dat hetzelfde? Nee! In eerste instantie wilde ik het niet eens bestellen omdat ik er verplicht zoveel bij moest bestellen dat het duizenden euros zou kosten. Dat werd gelukkig gewijzigd. En ik ben ook blij dat het ik het nu heb. Maar waar ik bij Tesla met gerust hart het systeem even liet rijden en mijn ogen van de weg afhaalde, dat durf ik hier ECHT niet. Het systeem houdt de auto tussen de lijntjes maar soms ook opeens niet. Gevaarlijk dus. De cruise control werkt prima en houdt mooi afstand. Geen kwaad woord daarover. Maar op het gebied van autonoom rijden ben ik wat teruggevallen.

Dan is er ook nog de parkeerhulp. Ik heb de professional hulp besteld. Met 3-D camera en automatisch inparkeren. Dat laatste doet hij echt netjes. Vergelijkbaar met Tesla. Hoewel minder intelligent. Want ik moet hier met een knop aangeven dat hij moet gaan zoeken naar een ruimte. Waarom? Bi Tesla deed hij dat gewoon permanent. En vaak weet je nog niet of je er gebruik van wilt maken. Dan zijn er de achteruitcamera en hulp bij handmatig inparkeren. Gaan we weer: traagheid. Zodra je de achteruit inschakelt verschijnt een duidelijk beeld met hulplijnen. Maar: dan begin je op basis daarvan in te parkeren en ‘floep’ het beeld verspringt. Omdat het systeem dan pas heeft bepaald wat de ideale lijn is. Dus wacht ik nu een paar seconden. Niet fijn als je ergens in de weg staat… En dan verschijnen bij het inparkeren allerlei indrukwekkende beelden. Ziet er werkelijk schitterend uit. Maar het helpt niet. Auto’s naast je zwellen op als een Hulk waardoor je denkt dat je er bijna tegen aan zit. Niets is minder waar. Mooi om te zien, minder mooi om te gebruiken. Werk aan de winkel BMW. Ik kan me gewoon niet voorstellen dat als een engineer dit test hij of zij dit niet opmerkt…

(6) Laden en verbruik
Ook hier pluspunten: in de Tesla kon ik zo'n 275 tot max 350 km rijden op een volle accu. Wat overigens 9 van de 10 keer voldoende was. Maar bij de i4 is dat 150 km meer. En dat is wel lekker toch! En hij kan ook sneller laden. Ik ben op dit moment op vakantie in Frankrijk en als ik even boodschappen ga doen en hem aan een snellader gooi daar is hij na een half uur al weer 100% opgeladen. Top. Vooral naar de 100% werd laden in mijn Tesla traag. Dat werkte dus alleen bij ‘s nachts laden. En zuinig is de i4 ook. Ik kreeg hem in juli dus de gunstige maanden maar ik zit nu op gemiddeld iets meer dan 15 kwh/ 100 km. Bij de Model S was dat tegen de 19 (wat ook niet bepaald slecht is). Die was wel groter en zwaarder natuurlijk. Maar vergelijkbaar vermogen. Wat wel wennen is in het begin is dat de rijkwijdte die wordt berekend bij laden nogal kan verschillen. Bij Tesla stond die (bij 90% laden) standaard zo op 320km. Bij BMW varieert dan van 380 tot 450km. Waarschijnlijk op basis van het laatste verbruik.

(7) Zitcomfort en afwerking
Wat een luxe! Zeker ten opzichte van Tesla. Zie de foto's. Werkelijk oogstrelend mooi afgewerkt. Waar ik vroeger bij mijn 3-serie nog wel eens kritiek had op de gebruikte materialen is dat nu weg. Echt premium. Top. En de stoelen met het prachtige leer zitten heerlijk. De (veel te dure) elektrische bediening werkt fijn. Inclusief de geheugenopslag (handig als je partner ook af en toe in je auto rijdt). En alles is zo heerlijk degelijk. De elektrische achterklep sluit als een kluis. De deuren sluiten als een kluis. Heerlijk. Ik had om dan nog te zeuren achteraf de bekleding op het dashboard moeten bestellen. Dat is wel fraaier. Maar ja, weer 600 Euro. Het houdt ergens op...

Als met al ben ik een zeer tevreden rijder. Ik kijk regelmatig om als ik weg loop van mijn auto. Omdat het een plaatje is. De kleur vind ik nog steeds prachtig. De velgen ook. Ik ben teleurgesteld in de systemen maar het maakt de totale rijbeleving er niet minder om. Je went er aan en leert het mee leven. Het maakt wel dat ik de auto een dikke 8+ geef en niet de 9 die hij anders zou krijgen. Maar he, als ik vroeger op school boven de 8 scoorde was ik supertrots. Dus BMW: chapeau!

Perfectie met een lelijk randje

  • 72.000 km

Bijna 2 jaar onderweg nu en inmiddels dik 70K op de teller. Dan is het wel weer tijd voor een tussenstand. Die denk ik niet zoveel af gaat wijken van mijn eerste ervaringen. De samenvatting is dat dit een fantastisch rijdende auto is. Waarvan het rijplezier wordt verpest door de softwarematige knulligheden. En dat is gewoon heel jammer.

Laat ik beginnen bij het rijden: dit is een echt BMW. Hij ligt heerlijk op de weg, stuurt fijn en met deze elektromotor is hij gewoon heel erg rap. Meer dan voldoende. En de range is ook helemaal prima voor elkaar. In de zomer haal ik in het meest gunstige geval 500 echte kilometers. Op zijn slechts in de winter is het altijd 350+ km. Ruim voldoende. Laden gaat ook vlot. Dus ik ben er al twee keer mee op vakantie geweest in het buitenland en dan is het met een snellader prima reizen. Top. De stoelen zitten ook als vanouds heel goed en hoewel ik 95% van de tijd alleen in de auto zit kun je ook prima met passagiers op stap. Ruimte genoeg.

Verder: wat blijf ik dit een bloedmooie auto vinden. Als autoliefhebber weet je dat als je af en toe nog omkijkt als je wegloopt van je auto dan zit het goed. Zeker als hij net gewassen is dan is hij vind ik in deze kleurstelling en met deze velgen echt prachtig. En ik krijg ook nog regelmatig complimenten van mensen als ze de auto zien staan. Een plaatje!

Maar dan die software dus. Zo rij ik nu alweer 2 maanden met een storing in de parkeersensoren. Die geven aan dat de sensoren vies zijn maar ik heb de auto al verschillende keren gewassen en ze blijven de (valse) melding geven. Daar moet ik dus voor naar de garage en die hebben over anderhalve maand tijd. Het navigatiesysteem weigerde recent ook dienst (startte niet meer op) maar dat heb ik zelf kunnen resetten. Kan gebeuren (software he). Maar dat navivatiesysteem blijft ook een ramp. Zo vaak dat ik volledig het bos in gestuurd wordt. Zeker als je afgaat op de laadpunten die er zijn. Die informatie blijkt heel vaak niet te kloppen. Dus dat doe ik met een losse app. Bizar. Maar als ik door Nederland rijdt zie ik hem heel vaak keuzes maken die niet logisch zijn. En als ik dan eigenwijs mijn eigen plan trek dan gaat er opeens 15 minuten van de reistijd af (kortom: mijn keuze klopt). Waarom kan dat systeem dat niet voor me doorrekenen. Ik heb nog een tijdje AppleCarplay geprobeerd met de kaarten daarvan maar dan heb je beperkte info in je HUD. En die laatste vind ik nou juist wel weer top. Die geeft met de BMW kaarten ook de kaart in de HUD weer, superhandig. Maar ik heb ook regelmatig dat de comfort access niet werkt (dan sluit hij gewoon niet af). Ik heb al een paar keer gehad dat de kofferklep opeens open stond (terwijl hij echt dicht zat bij het afsluiten). En ik heb ook regelmatig dat ik naast mijn auto sta, de deuren zijn al van het slot gegaan en op het moment dat ik de achterdeur open wil doen (om daar mijn tas te plaatsen) gooit de i4 om onduidelijk reden de auto op slot. Word je heel blij van als je in de regen staat. Het is allemaal niet heel groot maar bederft wel het verder perfecte gevoel als je met de auto rijdt.

Al met al een heel fijne auto. Maar het lijkt een beetje op hoe het vroeger was toen ik Alfa Romeo reed: je vergeeft hem zijn beperkingen omdat hij zo fijn rijdt...

8,0
  • Betrouwbaarheid
  • Prestaties
  • Comfort
  • Kosten
  • Zou u weer een auto van dit merk kopen? ja

Gerelateerde forum topics

Lezersreacties (45)

Reageren

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.