Alfa Romeo 159 Sportwagon 1.9 JTDm 8v Distinctive (2007)

autoreview

Alfa Romeo 159 Sportwagon 1.9 JTDm 8v Distinctive (2007)

Signalement

Uitvoering159 Sportwagon 1.9 JTDm 8v Distinctive
Versnellingen6, Handgeschakeld
Bouwjaar2007
Jaar van aanschaf2007
KM-stand laatst114.000 km
Disclaimer MyReview

De beschrijvingen en reacties in de rubriek Myreview Auto zijn gebaseerd op persoonlijke meningen en ervaringen van gebruikers. DPG Media probeert de authenticiteit van deze persoonlijke meningen en ervaringen zo goed mogelijk in te schatten, maar kan niet verantwoordelijk worden gehouden voor de inhoud of de gevolgen van deze meningen en ervaringen. In Myreview Auto zullen zowel goede als slechte ervaringen worden geplaatst. DPG Media betaalt geen vergoeding voor de ervaringen of laat deze op een andere manier beïnvloeden. De redactie kan uitingen die niet voldoen aan de huisregels of onrechtmatig zijn te allen tijde aanpassen of verwijderen.

Het is niet toegestaan zonder toestemming van DPG Media de informatie van Myreview Auto te gebruiken voor of te verspreiden via andere media.

ERVARINGEN

  • 30.000 km

Na een Alfa 145 en een 156, een uitstapje naar een Laguna, nog een 156 vond de lease maatschappij het tijd voor vervanging van mijn huidige 147. De 147 was op zicht prima bevallen. De distinctive uitvoering had alle nodige luxe aan boord en de 115Pk JTD voldeed prima in deze auto. Ik had eigenlijk gehoopt dat de 149 deze zomer al beschikbaar zou zijn.

In eerste instantie had ik zo mijn twijfels bij de 159. Op zich is het een mooie en opvallende auto. Maar mijn beeld bij een Alfa in deze klasse is een elegante, sportieve en wendbare auto. Wat dat betreft was de 156 een schot in de roos. Mijn eerste indruk van de 159 was dat men had geprobeerd een Passat in een Armini jasje te stoppen. Het was allemaal net iets te fors, te groot en te zwaar. Ik zou bijna zeggen net iets te duits.

De lijst met potentieele kandidaten was dus wat groter, met naast de 159 ook de V50 en de nieuwe Mondeo. Een snelle check op de autoweek site leerde mij dat de V50 en speciaal de 138PK diesel best last had van wat verstoringen. Verhalen over loschietende turboslangen, electrische ramen met eigen meningen en andere electronische storingen. Ook de eerste proefrit kon me niet echt overtuigen. Het is allemaal wel netjes, maar het mist net even dat extra beetje wat je over de streep kan trekken. Veel keuze in interieur kleuren, maar allemaal wel wat conservatief.

Dan de nieuwe Mondeo. Ongelofelijk wat een ruimte en luxe je krijgt voor dit geld. Wel is de Ghia onbeschrijfelijk lelijk van binnen. Ook de levertijd viel een beetje tegen en aangezien hij er Oktober 2007 moest staan, viel deze optie snel af.

Dan de 159. Tijdens de eerste proefrit vielen al mijn vooroordelen vrij snel weg. Ondanks het forse gewicht is de auto wendbaar en heeft heel erg veel grip. De 1.9 JTDm is lekker stil en heeft voor de snelweg voldoende trekkracht. Zelfs met de boot erachter is de combinatie vlot genoeg naar de 90 te krijgen.

Een echte stoplicht sprinter is het natuurlijk niet, maar voor de vlakke en overvolle nederlandse wegen is het voldoende.

De ruimte blijkt in de praktijk heel goed bruikbaar, een complete kampeer en surfuitrusting kan er in. Wel jammer dat de achterbanken niet volledig vlak opklappen. En de voorstoel leuning kan ook niet makkelijk plat, zoals dat wel in de Volvo V50 kan.

PROBLEMEN

  • 50.000 km

Tot nu toe uiteraard geen problemen, maar dat is ook niet te verwachten met deze km stand.

Wel moet ik erg wennen aan de regensonsor en instelbaarheid daarvan.

*** 15.000 Kilometer ***

Na een ritje naar Oostenrijk voor de Wintersport is het tijd voor een update. Er staat nu bijna 15.000 kilometer op en het is tijd voor een tussenbeurtje. De ervaringen zijn tot nu toe erg goed. Wat heel erg is meegevallen is de 120Pk diesel. Voor mijn dagelijks fileverkeer is het uberhaupt genoeg, maar ook op de autobahn kon hij goed meekomen. Het is geen sprintkanon, maar wel heel comfortabel rijden.

Verder eigenlijk niet veel problemen. Wel blijft de interval/regensensor een heel eigen beeld van de regen op de ruit hebben en welke wis-snelheid daar nu bij hoort. Verder is er op de auto kwalitatief niets op aan te merken. De ergonomie kan op sommige punten iets beter. De bediening van de mistlampen zit op een onoverzichtelijke plaats.

het verbuik is gemiddeld 7.1L/100km wat iets boven mijn 147 was, die 6.8 haalde. Toch niet slecht voor 50% binnenwegen en 50% snelweg.

Wel heb ik de in oktober nieuw geplaatste winterbanden tot op 4mm profieldiepte versleten. Het was in Oostenrijken en Duitsland erg warm met de wintersport. Dus met 16 graden in de bergen en autobaan rijden heeft veel van de banden gevergd.

**** 30.000 km ****

Inmiddels de eerste 30.000 km in een jaar erop zitten. Eigenlijk is er heel erg weinig aan de hand geweest. het grootste punt is de fabrieks modificatie die de dealer heeft uitgevoerd, waardoor de motor nu iets beter loopt.

Verder moest de auto uitgelijnd worden, want de binnenzijde van de linker voorband was tot de draad toe versleten. Ook is het glas van de linker spiegel vastgezet.

Op naar de 60.000 km, hopelijk net zo probleemloos als de eerste 30.000

De kosten voor de beurt waren overigens een schamele 230 Euro.

**** 36.000 km ****

Het moest er natuurlijk een keer van komen. Na zoveel jaren probleemloos rijden, kon het niet langer goed gaan. En als murphy toeslaat....

De dag van het vertrek naar de wintersport, de auto vol met spullen. Ineens een beetje gierend geluid, wat steeds erger werd. Het leek de stuurbekrachtigings pomp. En inderdaad, de suurbekrachtigings olie kwam kolkend en borrelend uit het vulpotje zetten. Onderweg naar de garage begonde stuurbekrachtiging steeds meer tegen de sputteren en de pomp meer te gieren. Dat is niet goed.....

De garage liet het systeem leeglopen en verving de olie door een andere dikte. Een paar uur te laat waren we onderweg. Helemaal over was het niet, maar de garage had mij verzekerd dat ik zonder problemen naar frankrijk kon. Nog steeds kwam de olie zo nu en dan via de vulopening naar buiten.

Terug in Nederland is hij een dagje bij de dealer geweest. Nieuwe olie en een nieuw vultankje en het probleem is weer over.

*** 50.000 km ***

Volledig probleemloos tot nu toe. Wel vreet de auto winterbanden. Ik ga 2 keer per jaar op Wintersport en dat red ik dus net met een setje voorbanden. In Oktober zijn ze er nieuw opgegaan en in het voorjaar komen ze er versleten af. De grens voor winterbanden is 4mm en dat red ik dus net.

Ook was er een klein probleem met de kabel van de motorkapontgrendeling. Deze wordt deze week vervangen.

Valt er dan helemaal niks zeuren? Ja over de Pioneer installatie, maar daar kan Alfa weinig aan doen. Het navigatiesysteem is op zich perfect. Maar Pioneer heeft er een jaar over gedaan om zeggen en schrijve 1 kaart update op de markt te brengen voor het luttele bedrag van 129 Euro. En die update bevat ook nog eens vrij oude kaarten.

60000 beurt

  • 60.000 km

Inmiddels de 60.000 gepasseerd. Tot op heden wederom probleemloos. Helaas is wel mijn Pioneer navigatie zonder mijn toestemming door onbekenden verwijderd. Er is nu een nieuw Pioneer AVIC-910 systeem geplaatst. Op veel punten is dit systeem een vooruitgang. Vooral op het gebied van MP3 weergave, Ipod ondersteuning, telefonie en kaartweergave en nu wel werkende stuurbediening. De lange opstart tijd en soms wat onhandige bedienig is een achteruitgang. Het opvragen van de file's uit TMC kost veel meer handelingen dan op het vorige systeem.

Verder is er weinig aan de hand. Wel gaan er over twee weken andere winterbanden onder. Deze moeten wat minder snel slijten. Met de kesrst wordt het weer een ritje naar de franse alpen, dus kan de slijtvastheid bewezen worden.

De totale kosten voor deze beurt, incl alle filters (pollen, brandstof) smeermiddelen en arbeidsloon 540 Euro.

Op naar de 90.000 kilometer

ERG klep kapot

  • 75.000 km

De eerste keer dat hij me bijna in de steek laat. Op sommige momenten leek het wel of er 30PK over was en was er bijna niet meer mee te rijden.

Een snel bezoek aan de dealer en het probleem was tijdelijk verholpen. Na het definitief vervangen van de ERG klep was het probleem voorbij.

Verder zijn er nauwelijks problemen.

De 159 is opwindend, maar het onderhoud maar saai

  • 100.000 km

Vroeger was het bezitten van een Alfa een avontuur. Je wist nooit wanneer een deurpaneel er door de roest van de auto afviel, of wanneer de electronica met een fraaie vonk de geest ging geven.

Tegenwoordig is dat heel anders, zo ook deze 159. De 90.000 kilometer beurt ging volgens het boekje. Het exterieur is niks op aan te merken. Ook binnen in de auto zit alles nog fabrieksvast. Zelfs een inbraak met schade heeft het interieur, mede dankzij deskundige reparatie zonder te gaan rammelen overleefd.

Wel blijft de zware koppeling een aandachtspuntje, het is niet zo prettig in de file. Wellicht op de volgende auto toch een CTC automaat kiezen.

De totale kosten van de 90.000 beurt waren 240 Euro, waarvan 110 Euro voor de accu.

Dit brengt de totale kosten voor 3 onderhoudsbeurten voor 90.000 kilometer op 1100 Euro.

begin Maart ben ik op en neer geweest naar Kaprun Oostenrijk. Op 1 tank diesel notabene. Ondanks de hoge snelheden van soms lange tijd 180km/h, is er voor de 1080 kilometer slechts 64 liter diesel verbruikt. Dat is bijna 1:17 !

In Oktober is de lease termijn afgelopen en ik mag bij mijn huidige werkgever geen Alfa meer rijden. Ik zit er echter sterk aan te denken om 'm te verlengen. Ik neig een klein beetje naar een nieuwe C klasse, maar ik ben bang dat als de nieuwe Guilia er staat dat ik daar toch weer spijt van ga krijgen.

Imiddels heb ik een berekening gemaakt binnen de nieuwe leaseregeling. Daar was ik snel uit. Ik heb inmiddels bij Milano een aanbetaling gedaan op een Rosso Rubino 159 2.4Jtdm Q-tronic uit 2006. Net als mijn huidige in onderhoud geweest bij Alfa Maasland en op wat kleinigheden na in perfecte staat.

Een review zal snel volgen evenals een afsluiting van deze.

De laatste dag

  • 114.000 km

Vandaag gaat de 159 retour naar de lease maatschappij. Ik kijk toch met grote tevredenheid terug op deze auto. Vooral qua onderhoud is hij behoorlijk meegevallen, er is voor nog geen 1200 Euro aan onderhoud aan de garage uitgegeven. Ook de betrouwbaarheid is prima. Slechts 2x is er een probleem voorgekomen waarvoor ik naar de garage moest.

Qua bruikbaarheid is het niet de grootste station, maar wel verreweg de mooiste. En het is toch verbazingwekkend hoeveel kampeer- en surfspullen erin kunnen. Ook als trekauto is de 159 geslaagd dankzij de 1500 kilo trekgewicht en de soepele diesel.

Ik ga 'm missen, maar gelukkig staat er vanaf vandaag een zelfde 159 maar dan met de 2.4 Jtmd en Q-tronic klaar.

9,0
  • Betrouwbaarheid
  • Prestaties
  • Comfort
  • Kosten
  • Zou u weer een auto van dit merk kopen? ja

Lezersreacties (13)

Reageren

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.