Yamaha Tricity 300 - Rij-impressie

Het derde wiel

94 reacties

Video
AutoWeek 32 2020
AutoWeek 32 2020

Je leest het in AutoWeek 32 2020

Het derde wiel aan de wagen heeft niet zo’n positieve reputatie. Onterecht, vinden ze bij Yamaha. Want bij een goede uitwerking kan dat derde wiel ervoor zorgen dat een motorscooter transformeert tot driewielig voertuig dat met een B-rijbewijs bereden mag worden.

Een aantal jaren geleden kwam Piaggio met de MP3 op de markt, een motorscooter met drie wielen, waar je met een autorijbewijs op mag rijden. Dat werd een kleine hit en uit angst voor meer verkeersongevallen besloot de overheid preventief om de regels voor dergelijke voertuigen aan te scherpen. Per 19 januari 2013 werd er een minimale spoorbreedte ingevoerd en alleen als het B-rijbewijs voor die datum is gehaald, mag er nog met een driewielig motorvoertuig worden gereden met alleen het autorijbewijs. De nieuwe Yamaha Tricity 300 voldoet aan genoemde minimale spoorbreedte en dus mag een grote groep automobilisten hem in principe besturen. Op precies die groep richt het Japanse motorfietsmerk zich en dus is de Tricity vooral bedoeld om beginnende evenwichtsvoertuigbestuurders zo veel mogelijk te ondersteunen.

In wezen blijft de Yamaha namelijk een evenwichtsvoertuig, want ondanks zijn drie wielen blijft de motorscooter niet zonder ondersteuning rechtop staan. Die ondersteuning kan een voet van de bestuurder zijn, maar met een schakelaar aan het stuur kunnen ook de voorwielen vergrendeld worden, zodat de Tricity niet meer kantelt en dus ook niet omvalt. Dat inschakelen kan met gesloten gas en bij een snelheid van minder dan 10 km/h. Als het systeem wordt geactiveerd, klinkt een duidelijk signaal, ten teken dat het werkt. Geef gas en de voorwielen worden automatisch ontgrendeld. Na een korte gewenning leer je precies wanneer je de schakelaar moet bedienen om bij stilstand rechtop te blijven staan zonder je voeten van de treeplank te halen. Bij wegrijden is het de kunst om meteen een beetje tempo te maken, zodat de driewieler stabiel blijft.

EVENWICHTSVOERTUIG

Zoals gezegd is de Tricity vervolgens wel een evenwichtsvoertuig en dat betekent dat het insturen werkt zoals op een motor: om een bocht naar links te maken, moet je het stuur een heel klein beetje naar rechts draaien. Dat lijkt tegenstrijdig, maar werkt echt. De techniek, die countersteering heet, verstoort de balans namelijk, zodat het voertuig naar links begint te kantelen en, mede door de vorm van de banden, ook naar links begint te sturen. Overigens werkt dit alleen als de wielen snel genoeg draaien om gyroscopische werking te hebben; bij heel lage snelheden moet het stuur gewoon naar links om linksaf te gaan.

Kijk- en zittechniek zijn dus zeer belangrijk voor het vloeiend en veilig nemen van bochten. Je gaat naar waar je kijkt. Toch rijdt het ook weer niet precies zoals een motorfiets. Mede door de twee voorwielen, die dankzij de vernuftige ophanging bij het inkantelen niet naar buiten wijzen, reageert de Japanner buitengewoon vriendelijk op oneffenheden, lastwisselingen en bitumenstrepen. Terwijl een motorfiets zijn lijn nadrukkelijk bijstelt als het gas door een schrikreactie wordt dichtgedraaid, gaat de Tricity eigenlijk onverstoorbaar door. ABS, tractieregeling en een integraal remsysteem, dat bij het inknijpen van de achterrem automatisch ook de voorste remmen bedient, maken de stap voor automobilisten zo klein mogelijk. Al snel stuur je de Tricity met speels gemak tussen het overige verkeer door, soms letterlijk. In stedelijk gebied is dat een duidelijk voordeel ten opzichte van een auto.

Dankzij zijn 300 cc eencilinder heeft de Tricity overigens ook voldoende vermogen om op de snelweg uit de voeten te kunnen. Bij stevige tegenwind wordt 130 km/h wel zo’n beetje het maximum, maar door de continu variabele transmissie (CVT) loopt de Yamaha daar wel relatief vlot naartoe. De motor reageert net als de rest van deze driewieler bij gas geven erg goedmoedig en zeker tot 50 km/h lijken de bescheiden 28 pk en 29 Nm dubbel te tellen. Bovendien zul je echt je best moeten doen om minder dan 25 kilometer ver te komen op een liter.

NADELEN

De Tricity 300 bewijst dat het best mogelijk is iemand met weinig ervaring op een evenwichtsvoertuig te zetten zonder dat er een groot risico op ongelukken ontstaat. Hij heeft bovendien in een stad het voordeel van een grote wendbaarheid en parkeren is gratis en een stuk makkelijker. Toch kleven er de nodige nadelen aan het concept. Een helm is bijvoorbeeld verplicht en bij rijden buiten de bebouwde kom is beschermende kleding op z’n minst sterk aan te raden. Dat kost geld en zorgt er ook voor dat de ruimte onder het zadel voor een groot deel wordt opgeslokt door noodzakelijke accessoires, wat de praktische inzetbaarheid verkleint. En natuurlijk zit je in weer en wind, hoewel de kuip dat laatste heel effectief tegengaat.

Met een vanafprijs van € 9.399 is het een relatief goedkope mobiliteitsoplossing. Zeker doordat verbruik, onderhoud en mrb veel lager liggen dan bij een auto. Daarmee geeft de Tricity 300 in ieder geval een veel positievere lading aan het derde wiel.

Verder lezen?

Dit artikel is gratis te downloaden in PDF-formaat. Hiervoor maak je eenmalig een AutoWeek account aan, waarna je onbeperkt uit het AutoWeek archief kunt downloaden.

Inloggen of Registreren

  • +Toegankelijk evenwichtsvoertuig
  • +Erg wendbaar
  • -Vereist passende kleding, waardoor er weinig ruimte overblijft

Lezersreacties (94) (gesloten)

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.

De discussie is gesloten.
Reageren is niet meer mogelijk.