Ron de Wolf stapte in 2009 in een nagelnieuwe Prius. Hij reed hem zakelijk en was zo tevreden dat hij de auto privé overnam. Inmiddels staan er 325.000 kilometers op de klok. Helemaal niet veel voor een Prius, dus wil Ron er nog drie ton bij rijden. Is dat realistisch?
Regelrechte sensatie
Een Toyota Prius is een bijzondere eend in de bijt, zeker toen hij net op de markt verscheen. Maar nu niet meer. Behalve die van Ron de Wolf uit Grootebroek, want heb je die velgen gezien? “Daar krijg ik altijd reacties op”, vertelt hij. De 61-jarige Noord-Hollander kocht de velgen die leverbaar waren op de Prius IV en liet die monteren op zijn auto. “Ik vond het passend om dat blauw van het hybride-typeplaatje en het Toyota-logo te laten terugkomen. Dat doet het met deze velgen.” Nou en of, dat kun je wel zeggen. “De reacties van mannen zijn over het algemeen iets minder positief dan die van vrouwen”, voegt Ron er met een knipoog aan toe.
De Toyota Prius was in 1997 bij zijn introductie een regelrechte sensatie, vanwege zijn uitzonderlijke aandrijflijn. De eerste Prius was een sedan en oogde ietwat ongemakkelijk. Maar met hatchback Prius II in 2004 begon de grote doorbraak. In 2005 verdubbelde Toyota zelfs de productie en in 2006 onderging het model zijn eerste facelift, waarop in 2009 Prius III verscheen. Die was nog verder verbeterd, scherper getekend en uitgerust met een krachtigere aandrijflijn. Importeur Louwman en Parqui wist zelfs een subsidie los te peuteren bij de Nederlandse overheid voor Prius-kopers. Die hoefden voortaan geen bpm af te rekenen.
Met het gemak van een automaat en een verbruik van 1 op 20 lekker on the road.
Hoge betrouwbaarheid
Destijds waande je jezelf in de 22ste eeuw, als je achter het stuur van de Prius II kroop. Maar in feite was zijn techniek helemaal niet zo complex. Met als gevolg dat de futuristische Prius diezelfde hoge betrouwbaarheid aan de dag legde als alle andere Toyota’s. Maar inmiddels is het model enigszins achterhaald en heeft importeur Louwman de jongste Prius zelfs uit het leveringsgamma geschrapt.
Dat zal Ron niet veel kunnen schelen. Hij is nog altijd heel tevreden met zijn Prius III. “Het was mijn auto van de zaak en ik koos hem in eerste instantie vanwege zijn automaat en zijn zuinigheid. Bovendien was het leasetarief messcherp. Ik reed eerder een Prius II, waarvan ik de automaat het grote pluspunt vond.”
Tweeënhalf jaar later veranderde Ron van baan. Bij die baan was geen leaseauto inbegrepen, maar Ron vond het prima om verder te gaan met zijn Prius III. “Dus nam ik de Toyota op de laatste dag van het jaar 2011 over voor € 17.500. “Tot op de dag van vandaag heb ik daar geen spijt van. Misschien dat het na de keuring anders is, maar dat verwacht ik niet.”
Er zijn talloze auto’s op te noemen waarvan de keurmeesters van Carrec blijer worden dan van een Toyota Prius. Dat verandert niet na de proefrit van keurmeester Joep Schuurman. “Hij trekt zo nu en dan een beetje naar rechts. Ik ben benieuwd wat dat is. Ik hoop dat ik vanmiddag niet in slaap val, want dit is géén spannende auto. Maar daarvoor koop je hem natuurlijk ook niet.”
Niet gezeurd en geklaagd: Ron wil weten hoe goed zijn Prius nog is en hoe veel langer hij er nog plezier van kan hebben. Terwijl Joep op de brug de keuring voortzet, nemen wij met Ron de onderhoudshistorie door. “Ik onderhoud hem op één en hetzelfde adres, bij Botman, de Toyota-dealer in Zwaag. Dus volgens schema van de fabrikant. Ik heb tot dusver weinig gekke of vervelende dingen meegemaakt.” Hoewel, één keer dreigde het behoorlijk mis te gaan. “We zaten in de auto en op een bepaald moment rook ik een duidelijke brandlucht. Ik vertrouwde het niet, zette de auto aan de kant en riep de gele hulptroepen op voor assistentie. Gelukkig viel het mee. De Wegenwacht kon me geruststellen dat het niets met de techniek te maken had. Er was een of ander beest gecremeerd op het uitlaatspruitstuk.”
Roestige dorpels
Joep akkert intussen van bumper tot bumper door de Prius Hybrid Synergy Drive (waar HSD voor staat) heen en beleeft zoals verwacht weinig spannends. Dat is zonder meer een compliment voor de Toyota. “De dorpels beginnen last te krijgen van roest. Dat is eigenlijk tot nu toe het meest serieuze aandachtspunt”, aldus de keurmeester. “De rest van de bodem is nog wel goed. Over het motorcompartiment niets dan lof.”
Die onderhoudshistorie dan. Weinig mankementen, weinig reparaties. Dit is toch wel wat je wilt als je een probleemloze, betrouwbare auto zoekt, die volgens Ron bovendien zeer zuinig met de kostbare benzine omspringt. “Eén op twintig rij ik eigenlijk het hele jaar door. Die fabrieksopgave van 1 op 25 is niet realistisch, maar dat zijn fabrieksopgaven nooit.”
Alleen de wielophangingen nog, voor en achter, en dan zit de keuring er al weer op. Conform Joeps verwachting is er weinig schokkends te melden. Kijk de lijst aandachtspunten er maar op na. Het stelt allemaal weinig voor. Dat mag ook wel bij een auto met een klinkende reputatie die bovendien netjes wordt onderhouden door professionals. We treffen na afloop een glunderende Ron. “Ik ga voorlopig lekker door met deze auto, dat lijkt me duidelijk. Ooit wil ik wellicht iets met een wat hogere instap. Toyota of Kia, dat spreekt me het meeste aan. Maar dat kan nog wel even duren.”
Dat pookje is hilarisch, de rest modern.
Eigenaar Toyota Prius III
Naam Ron de Wolf
Bouwjaar 1965
Woonplaats Grootebroek
Eerste auto Toyota Corolla
Vorige auto Toyota Prius II
Wat zou je willen veranderen aan de auto? “Het zicht naar achteren kan beter, net als het gieren van de cvt bij vlot optrekken.”
Wat is je verste reis met de auto? “Vakantie in Oostenrijk.”
Onderhoudshistorie
Het volledige plaatje. De Prius lust graag wisserbladen en is ook gek op nieuwe lampjes.
- 0 km – Mattenset, nulbeurt, ruiten graveren, driehoek
- 7.000 km – Herprogrammeren ABS
- 11.000 km – Band repareren
- 17.000 km – Beurt
- 31.000 km – Beurt plus wissers voor en achter
- 36.000 km – Twee koplampen
- 50.000 km – Beurt plus twee banden
- 60.000 km – Wissers
- 61.000 km – Beurt plus wissers
- 81.000 km – Beurt plus remblokken achter, airco check
- 85.000 km – Rembekrachtigingspomp terugroepactie plus schade
- 95.000 km – n.b.
- 96.000 km – Beurt plus lamp, bougies
- 108.000 km – Beurt, wissers, koplampen, remblokken voor, airco reinigen
- 115.000 km – Airco bijvullen
- 128.000 km – Koplampen vervangen, condensor, koelvloeistof
- 143.000 km – Beurt
- 160.000 km – Beurt, wissers, remschijven en blokken voor, remvloeistof, koelvloeistof
- 171.000 km – Terugroepactie airbag, koolstoffilter
- 176.000 km – Beurt, wissers
- 190.000 km – Vervangen navigatie
- 192.000 km – Beurt, reiniging airco, wissers
- 192.000 km – Blauwe velgen met banden
- 202.000 km – Beurt, apk, filters
- 219.000 km – Beurt, wissers, stuurhuis, stuurstang nagetrokken
- 228.000 km – Koplamp
- 247.000 km – Twee koplampen
- 251.000 km – Beurt, hybride check
- 261.000 km – Apk plus kentekenplaat
- 266.000 km – Beurt, remblokken voor, bougies, wissers
- 279.000 km – Apk
- 281.000 km – Beurt, filters, remschijven achter plus blokken, resetten ECU
- 285.000 km – Apk
- 296.000 km – Beurt, apk, hybride check, wisserbladen, waterpomp plus pakking
- 308.000 km – Beurt, hybride check, uitlaat voorpijp en steun herstellen, lassen, kentekenlampjes
- 311.000 km – Nieuwe accu
- 314.000 km – Piepen met remmen, check
- 315.000 km – Vier nieuwe banden
- 318.000 km – Beurt, hybridecheck, wisserbladen, schokdempers voor, voorremmen voor, koplampunits, stadslichten
- n.b. – Nieuwe matten
Geen nattigheid, zweetplekken of andere narigheid onder de motorkap.
Wat mankeert er aan de Toyota Prius III?
- De auto trekt zo nu en dan een beetje naar rechts
- Glas van knipperlicht linksvoor is defect
- Mistlampglazen voorzijde worden dof
- De remschijven voor zijn in matige conditie; blokken zijn wel goed
- De kopse kanten van de dorpels aan de achterzijde worden slecht door roest
- De linker uitlaatsteun op de katalysator is ooit hersteld; dit is niet zo netjes gedaan
- Er ontbreekt een uitlaatsteun (roest)
- De schokdemper rechtsachter lekt
- Er hangt een hitteschild los boven de uitlaat
De mening van Carrec Technocenter
“Alleen de roestduivel klopt op de deur en dat is jammer, maar deze Prius kan nog veel meer kilometers aan. Naast de roest aan de dorpel zijn alleen de remschijven vóór en de schokdempers achter aan de beurt, feitelijk gewoon onderhoud. Degelijk ding.”
Signalement
| Merk | Toyota |
|---|---|
| Model | Prius 1.8 HSD Aspiration |
| Carrosserie | 5-deurs, hatchback |
| Transmissie | automaat |
| Aandrijving | voorwielaandrijving |
| Nieuwprijs | € 28.890 |
Specificaties
| Brandstof | benzine |
|---|---|
| Motor | 4-cil. in lijn, hybride |
| Cilinderinhoud | 1.797 cc |
| Maximaal vermogen | 100 kW / 136 pk bij 5.200 tpm |
| Maximaal koppel | 207 Nm bij 2.800 tpm |
| Accu capaciteit (bruto) | 1 kWh |
| Inhoud brandstoftank | 45 l |
| Lengte / breedte / hoogte | 4.460 mm / 1.745 mm / 1.480 mm |
| Wielbasis | 2.700 mm |
| Massa leeg | 1.345 kg |
| Laadvermogen | 460 kg |
| Aanhangermassa geremd / ongeremd | 0 kg / 0 kg |
| Banden | 215/45R17Prijzen |
| Topsnelheid | 180 km/h |
| Acceleratie 0-100 km/h | 10,4 s |
| Brandstofverbruik | 4,0 l/100km |
| CO2-uitstoot | 92 g/km |
