Praktijkervaring Nissan Ariya: meer dan een grote batterij?

'Door de stilte ben ik twee keer op de autobahn geflitst'

Nissan Ariya

De Nissan Ariya is, ruim tien jaar na introductie van de Leaf, Nissans eerste compleet nieuwe elektrische personenauto. Gezien de opgebouwde voorsprong zijn de verwachtingen hooggespannen en met een fors batterijpakket tot 87 kWh pakt Nissan het serieus aan. Maakt de Ariya de verwachtingen waar? 

Een doorslaand verkoopsucces is de Ariya vooralsnog niet. Elektrische auto’s hebben het momenteel per definitie wat zwaarder, en wat in het begin niet meehielp was een nogal stevige prijs. Eind vorig jaar werd een flinke prijsverlaging doorgevoerd, waardoor de Ariya met 63-kWh batterij nu in aanmerking voor SEPP-subsidie. In onze Review-sectie kozen de meeste rijders voor een variant met 87-kWh capaciteit en wij geven ze geen ongelijk. Met deze forse batterij laat de Ariya zijn concurrenten achter zich, in ieder geval op papier.  

Rijden met de Nissan Ariya 

De Nissan Ariya is een flinke SUV-achtige met een behoorlijk glad uiterlijk. Bij sommige auto’s kun je, bij wijze van spreken, aan hun uiterlijk zien hoe ze rijden, maar deze Nissan laat zich wat dat betreft moeilijk in een hokje plaatsen. Gelukkig duidt een aantal bestuurders dat in hun reviews. 

Zo schrijft de berijder van een Ariya 87 kWh Evolve uitgebreid over zijn ervaringen. “Stuurdemping kun je instellen op drie standen. Toen ik hem ophaalde stond dat zeer licht, dat vind ik niet prettig. Ik heb hem op standaard gezet en dan is het sturen zwaarder, vergelijkbaar met mijn Mercedes-Benz. Ook heb ik een stuk gereden over kasseien, om te testen hoe de demping van de schokbrekers en het veersysteem waren, en ik moet zeggen dat ik hier ook niets op aan te merken had. Dat zal ook komen door mijn banden, ik heb gekozen voor de standaard 19-inch wielen en niet voor 20.” Deze berijder nam nog een proef op de som, met opnieuw een gunstige uitkomst. “Ook lees ik dat verschillende EV auto's zeer windgevoelig zijn. Nu is de Ariya behoorlijk hoog, en wat mij nu al diverse malen opgevallen is dat bij windkracht 5/6 door de polder: of de wind nu van voren of van de zijkant komt, hij heeft er totaal geen last van.” 

Een andere Ariya-rijder deelt eveneens zijn ervaringen. “Het comfort is waanzinnig. Het dubbelglas rondom is echt uniek en het is heerlijk stil aan boord. Je zit hoog als een vorst, mijn vorige Kia e-Niro lijkt ineens een Dinky Toy naast dit ding.” Dat formaat heeft wel een keerzijde. “De 2.200 kg wreekt zich wel in de bochten, al houden de Michelin CrossClimate 2’s  en 20-inch wielen best ferm stand. Maar je gaat vanzelf heel relaxed rijden met deze auto.” Dat ‘relaxed’ niet staat voor ‘langzaam’ blijkt uit een volgende update. “De auto dwingt je rustig te rijden, en door de stilte ben ik twee keer op de autobahn geflitst, ik geloof met 25 km/h te hard.” 

De meeste rijders gaan niet zo diep in op de rijeigenschappen, waardoor we durven aan te nemen dat ze gewoon tevreden zijn. Wel merken zij, net als bovenstaande bestuurders, op hoe rustig het aan boord blijft. “De auto is wat betreft comfort heerlijk en zo stil”, schrijft de bestuurder van een Ariya Evolve. Ook een derde bestuurder, met een Ariya in Advance-trim, deelt deze ervaring. “De Ariya rijdt erg soepel en is zeer stil, mede door de dubbele beglazing.” 

Ook aan het rijbereik besteden Ariya-rijders de nodige aandacht. Wie wil weten hoe ver zij komen op een batterijlading haalt zijn hart op in het volgende artikel: Zo ver komt de Nissan Ariya in de praktijk.  

Infotainment en bediening 

Zoveel lof het rijden oogst, zo bekaaid komt zijn bedieningsconcept ervan af. De Nissan Ariya lijkt niet uit te blinken in gebruiksgemak. “Ik vind het scherm waar je alles kunt aflezen heel mooi en efficiënt”, begint een rijder enthousiast. “Na lang zoeken ingesteld naar mijn smaak, want er zijn nogal wat variaties mogelijk.” 

De bestuurder van een Ariya Evolve vindt niet alleen de kwaliteit van de gebruikte schermen minder fraai, maar ervaart bovendien problemen met het navigatiesysteem. “Het display is niet echt modern; niet een hogeresolutiescherm zoals je dat tegenwoordig ook al compact auto’s ziet. Maar het ergste: de navigatie blijft het probleem houden dat het te pas en te onpas ineens uitzoomt naar een ‘wereldbol’-beeld; en waarbij je dus niet meer ziet waar je rijdt. De dealer heeft het reeds twee keer proberen op te lossen met een update, maar tevergeefs. Zeer onhandig als je in een stadscentrum rijdt. Het probleem blijft.” 

De rijder van een Ariya in Advance-uitvoering gaat nog verder. “Vroeger kwam je sneller op je bestemming met een kaart dan nu met deze waardeloze navigatie. Hij stuurt je met een boog om je bestemmingen heen, heeft een sterke voorkeur voor erg smalle wegen en rijdt graag doodlopende wegen in. En al die laadpunten op de kaart, laat ze voor wat ze zijn, je hebt er niets aan. Soms op afgesloten bedrijfsterrein, of niet in de juiste rijrichting.” Het zal je niet verbazen dat deze berijder meer klachten heeft. “Touchscreen kan beter maar, ook slechter. Waar ik me toch wel aan stoor is geen fysieke knop voor stuurverwarmingen, stoelverwarming en airco. Ik dacht er wel aan te wennen om dit via het touchscreen te doen. Nou, echt niet!” 

Het blijkt niet de enige bestuurder die er zo over denkt. “De klimaatregeling is, net als de rest van het infotainment, totaal niet intuïtief en nodeloos complex”, vindt ook de berijder van een Nissan Ariya 87 kWh Evolve 

Ruimte en zitcomfort 

Dan zijn we nu aangekomen bij een onderdeel wat weinig rijders echt belangrijk lijken te vinden. Opvallend, want bij SUV-achtigen is dat vaak anders. Toch deelt een klein aantal rijders hun ervaringen met het ruimteaanbod en de stoelen.  

“De stoelen zitten heerlijk en de beenruimte, achter in de auto is gigantisch. Dat had wel iets minder gemogen ten bate van de kofferruimte”, vindt de rijder van een Ariya 63 kWh Advance. De eigenaar van een 87 kWh Ariya Evolve is dat niet met hem eens. “Behoorlijke bagageruimte waarbij ik de laadkabel in het vak bij de wielkast heb liggen”, meldt hij. Daarnaast benadrukt hij een andere slimme eigenschap van de auto. “Wat ook een voordeel is dat je altijd een schone drempel hebt bij het instappen, omdat de onderkant van het portier over de drempel heen valt zodat deze altijd schoon blijft.”  

Ook als het om zitcomfort gaat kan de Ariya bij deze rijder een potje breken. “Zitcomfort na 350 km naar Friesland op en neer is zeer goed, totaal geen last na het uitsappen van mijn rug. Dit was bij andere auto's weleens minder. Kortom een zeer prettige auto om in te rijden”, luidt de conclusie. Deze rijder is het evenmin eens met elders gelezen ervaringen. “De armsteun zou te laag zitten, maar daar heb ik totaal geen last van. Er zijn ook Duitse merken waar deze zo laag zit.” 

Onderhoud, storingen en irritaties 

Nieuwe elektrische auto’s zijn niet altijd zo probleemloos als je hoopt. Dat lijkt ook te gelden voor de Nissan Ariya, al heeft lang niet elke berijder problemen. “De software loopt als een zonnetje en heeft nog nooit een storing gehad”, meldt een berijder in zijn beknopte review na zo’n 8.000 kilometer. Een Ariya Evolve uit 2022 kleurde wel buiten de lijntjes. “Wij hebben tot nu toe een probleempje gehad en dat is met het Pro Pilot systeem. Het automatisch tussen de belijning blijven stopte ermee. Tempomaat en alles bleef verder gewoon werken. Mijn dealer wist snel de oorzaak te achterhalen en na plaatsing van een nieuw stuur was het probleem opgelost.” Tevens werd de software bijgewerkt. “Ik heb nu ongeveer twee maanden geleden een terugroepactie gehad voor de invertersoftware, die kon leiden tot onverwachte uitval van de Ariya. Het betrof de productie van 17-06-2022 tot en met 19-05-2023. Ik heb hier geen problemen mee gehad en men heeft de Ariya een software-update gegeven van ongeveer een uur.” 

Eén rijder strandt ver van huis met, naar wat later bleek, een defecte 12V-accu. “Helaas wilde bij de laatste stop op de terugweg uit Denemarken, vlak over de Duitse grens, de auto niet meer verder rijden: EV-systeemstoring. Daarvoor nog tweeduizend heerlijke kilometers gemaakt daar. Even de 12V-accu loskoppelen voor een reset bood geen soelaas. Helaas een inmiddels een beruchte storing die steeds vaker voorbij komt in het Ariya Owners Forum”, schrijft hij, en tot overmaat van ramp blijkt de pechhulp van Nissan weinig behulpzaam. Na deze stranding volgt een tweede. “Toen een paar duizend kilometer verder de auto weer dood was in Oostenrijk (gelukkig wel aan de praat gekregen met startkabels) is de 12V-accu eindelijk onder garantie in Nederland vervangen. Ik zit nu een stuk geruster achter het stuur en geniet nog altijd van onze rijdende woonkamer.” Eind goed, al goed. 

PRIVATE LEASE Nissan Ariya

Nissan
Nissan Ariya 63kWh Advantage Edition
€ 700
 

Gerelateerde forum topics

Lezersreacties (23) (gesloten)

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.

De discussie is gesloten.
Reageren is niet meer mogelijk.

Praat verder op het forum