Porsche Macan GTS - Test

Nieuwe motor voor de facelift

44 reacties

Video
AutoWeek 9 2020
AutoWeek 9 2020

Je leest het in AutoWeek 9 2020

De Porsche Macan is vorig jaar gefacelift, maar we misten nog de GTS-versie. Dat gat vult Porsche nu op en wel met de motor uit de Macan Turbo.

Er is een leuke trend gaande bij de GTS-modellen van Porsche. Lange tijd is de GTS een S-versie met alle sportieve opties erop en een handvol pk’s erbij. Maar we zien nu bij de jongste GTS-modellen dat ze daadwerkelijk een andere motor hebben. Zo heeft de Panamera GTS de V8 uit de Panamera Turbo, de kersverse 718 Cayman GTS heeft de 4.0 liter zescilinder uit de GT4 en de nieuwe Porsche Macan GTS die je op deze pagina’s aantreft, heeft niet de 3.0 V6 met turbo uit de Macan S zoals de vorige GTS had, maar de 2,9-liter V6 biturbo uit de Macan Turbo. Een motor die we ook kennen uit de Audi RS4 en RS5. Hierdoor verschilt de GTS-versie qua karakter net iets meer van de S-versies dan voorheen en dat verdient zo’n model ook.

Met 380 pk neemt het vermogen iets toe ten opzichte van de vorige versie, met de topsnelheid en het sprintvermogen. De onderstelaanpassingen zijn zoals je ze mag verwachten, evenals de zwarte wielen en andere typische GTS-snuisterijen. De Macan volgt na het succes van de Cayenne en verkoopt al net zo goed. Het model zorgt er bovendien voor dat Porsche meer SUV’s bouwt dan sportwagens, waarmee de basis van de fabrikant feitelijk is veranderd. Qua rijden stelt de auto niet teleur. De dynamische kwaliteiten van de Macan zijn voor SUV-begrippen uitstekend, met een zalig stuurgevoel en een kont die bereid is een stap opzij te doen.

De marktintroductie dateert overigens alweer van 2014. Daarmee is het model zes jaar oud, maar vermoedelijk moet hij nog eventjes mee. Porsche heeft namelijk al aangekondigd dat de volgende generatie Macan volledig elektrisch wordt. In 2021 moet die auto op de markt verschijnen. De huidige blijft dan nog even leverbaar náást die elektrische versie (het kan per markt verschillen), maar dat betekent wel dat er maar één generatie van de Macan met benzinemotor bestaat en dat deze GTS wellicht zelfs de laatste nieuwe Macan met benzinemotor is.

AANPASSINGEN

Zoals gemeld is de motor anders dan voorheen en meer verwant aan de Turbo dan aan de S-versie. Maar dat betekent niet dat de auto op andere vlakken ook meer afstand neemt. Een GTS heeft altijd het sportonderstel – dat optioneel is op de S – standaard, dus hij rijdt niet wezenlijk anders dan een Macan S met alle opties aangekruist. Luchtvering is hierbij een extra optie. Overigens wordt die standaard nauwelijks gemist, want de auto is ook met conventionele vering een bijzonder strak rijdende SUV. Niet eens plankhard, want er zit nog wel wat beweging in de koets.

Koersveranderingen verlopen intussen erg soepel voor een auto die zo hoog op zijn poten staat. De besturing is licht maar direct genoeg en laat prima weten wat er met de voorwielen gebeurt. Ga je echt de hooligan uithangen, dan merk je dat de kont niet te beroerd is een stapje opzij te doen op een manier die geen moment onnatuurlijk aanvoelt. Een bizarre ervaring die maar weinig SUV’s kunnen verschaffen! De motor is beslist een meerwaarde. De twee turbo’s van de V6 zitten tussen de cilinderbanken, een zogeheten hot-V opstelling met een kort inlaattraject. Hierdoor spoelen ze razendsnel op en werken ze goed samen, wat resulteert in een fors koppel van 520 Nm dat al bij 1.750 tpm beschikbaar is. Vervolgens kun je tot de toerenbegrenzer doorhalen, zonder dat er kracht wordt ingeleverd. Dat is iets wat je met de echt niet onprettige 3.0 V6 met slechts één turbo niet voor elkaar krijgt.

In de Audi RS4 levert het blok 450 pk en dat gegeven is in de Macan voelbaar: alsof er nog een enorme reserve over is. Het zou ons niets verbazen als een GTS op de rollenbank nog wel iets méér levert dan 380 pk. De motor is gekoppeld aan Porsches PDK-bak, wat nog altijd een van de betere automaten is met dubbele koppeling. Inmiddels stappen diverse premiummerken weer over naar (goede) volautomaten omdat die net even wat soepeler zijn, maar die wens hebben we in de Macan geen moment. De PDK ramt door de verzetten als je er flipperend om vraagt, maar irriteert geen moment als hij de auto zijdezacht door druk dorpsverkeer loodst.

BUURMAN

Zoals elk GTS-model van Porsche heeft de Macan zwarte accenten gekregen, zodat de buurman hem kan onderscheiden van andere ‘saaie’ Macans. De uitlaten, de binnenkant van de lichtunits en de typeaanduidingen zijn zwart. In het interieur zijn het juist de rode accenten die de boel wat moeten opfleuren. Denk aan de toerenteller en rode stiksels hier en daar. Bovendien strooit Porsche nog wat met alcantara om de sportiviteit te benadrukken. Bij de 911 en 718 is de GTS een mooie sweetspot die alle verplichte opties van de S voor je verzamelt en je bij wijze van bonus wat extra vermogen cadeau doet. Daardoor is het snel de must-have versie.

Bij de Macan ligt het anders, omdat niet elke SUV-koper op zoek is naar meer sportiviteit. Dat maakt hem iets beter geschikt voor de klant die meer ruimte wil, maar dan wel zo sportief mogelijk. Op papier is dat een lastige combinatie, maar in de praktijk is deze Macan GTS domweg wéér een hoogstaand Porscheproduct. Hulde!

Verder lezen?

Dit artikel is gratis te downloaden in PDF-formaat. Hiervoor maak je eenmalig een AutoWeek account aan, waarna je onbeperkt uit het AutoWeek archief kunt downloaden.

Inloggen of Registreren

  • +Rijdt super voor een suv
  • +Nieuwe motor echt een toevoeging
  • -Nog altijd geen sportwagen
  • -Auto gaat alweer even mee

Signalement

Merk Porsche
Model Macan GTS
Carrosserie 5-deurs, suv
Transmissie 7 versnellingen, automaat met dubbele koppeling
Aandrijving 4wd
Nieuwprijs € 128.466

Specificaties

Brandstof benzine
Motor V6
Cilinderinhoud 2.894 cc
Maximaal vermogen 280 kW / 380 pk bij 5.200 tpm
Maximaal koppel 520 Nm bij 1.750 tpm
Inhoud brandstoftank 65 l
Lengte / breedte / hoogte 4.686 mm / 1.926 mm / 1.609 mm
Wielbasis 2.807 mm
Massa leeg 1.845 kg
Laadvermogen 735 kg
Aanhangermassa geremd / ongeremd 2.400 kg / 750 kg
Banden voor265/45R20Prijzen
Banden achter295/40R20Prijzen
Topsnelheid 261 km/h
Acceleratie 0-100 km/h 4,9 s
Brandstofverbruik 11,3 l/100km
CO2-uitstoot (WLTP) 255 g/km

Gerelateerde forum topics

Lezersreacties (44) (gesloten)

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.

De discussie is gesloten.
Reageren is niet meer mogelijk.

Praat verder op het forum