Test: Nissan Micra 1.0 IG-T (2019)

Gekalmeerd

Nissan Micra
AutoWeek 07 2019
AutoWeek 07 2019

Je leest het in AutoWeek 07 2019

De Nissan Micra die twee jaar geleden op de Nederlandse markt verscheen, brak in elk opzicht met zijn voorganger. Het is nog geen knallende verkooptopper gebleken en dus zet Nissan in op het constant verbeteren van zijn kleinste model. Kan een volledig nieuwe benzinemotor én de komst van een automatische transmissie de Micra aan gouden tijden helpen?

Twee jaar geleden presenteerde Nissan met de huidige Micra een stoere, scherp gelijnde hatchback die in elk opzicht brak met zijn introverte voorganger. Met zijn verborgen achterste deurgrepen, sterke wigvorm en een snuit die venijnig de wereld in tuurt, mag deze auto gezien worden. Volgens Nissan trekt het model zo’n 20 procent meer klanten uit andere merken dan zijn voorganger. Dat klinkt hoopgevend, maar hoe effectief de charmes van de Micra ook blijken te zijn, geen auto is perfect. Vorig jaar eindigde de Micra met 4.424 verkochte exemplaren op plek 31 in de verkoopstatistieken, ver onder concurrenten als de Volkswagen Polo en concerngenoot Clio. Daarbij komt dat de Micra, hoewel zijn weggedrag geprezen werd, verre van kritiekloos werd ontvangen. Elektrische raambediening achterin was niet mogelijk, op de achterbank was het krap en de 0.9 I-GT had een explosief en weinig verfijnd karakter. Dat eerste kritiekpunt werd vorig jaar aangepakt en nu hangt Nissan bovendien een volledig nieuwe benzinemotor in de Micra.

KALM

Die nieuwe krachtcentrale is een 999 cc driecilinder die 100 pk en 160 Nm levert en die we straks ook in de nieuwe Clio verwachten. In Nederland is het vanaf nu de enige motor waarmee de Micra wordt geleverd. Hij vervangt de 90 pk sterke 0.9 I-GT en de 71 pk sterke atmosferische 1.0 keert na deze ingrijpende modeljaarupdate niet meer terug. Die laatste zou in het huidige WLTP-regime namelijk duurder worden dan de nieuwe turbomotor en dat zou hem onverkoopbaar maken. Hoewel de nieuwe 1.0 volgens Nissan 13 procent zuiniger is dan de driepitter die hij vervangt, wekt hij 11 procent meer vermogen en een 14 procent hoger koppel op. De CO2-uitstoot neemt af van 118 naar 103 gram per kilometer.

Die cijfers klinken niet alleen op papier mooi, in de praktijk merk je er daadwerkelijk wat van. Het koppel is efficiënter uitgesmeerd over het toerenbereik en daarmee is de 1.0 beter bij de les dan de 0.9. Hoewel je nog altijd merkt wanneer de turbo de cilinders van drukvulling voorziet, is het explosieve karakter van de 0.9 fiks afgezwakt. De nagenoeg trillingsvrije 1.0 is geen fan van de ‘alles of niets’-lijfspreuk van z’n voorganger en geeft niet alleen onder de 2.000 tpm eerder thuis, maar ook tijdens tussensprints.

De vijfbak waarmee de 1.0 I-GT standaard wordt geleverd, heeft helaas lange overbrengingen. Dat betekent dat de auto gevoelsmatig nog de neiging heeft om een beetje dood te vallen. Schakel dus niet te vroeg op, zeker niet in heuvelachtige omgevingen zoals die rond het Portugese Cascais waar wij de Micra aan de tand voelen. Op de bochtige wegen voelt de Micra zich nog altijd thuis. Het onderstel bewijst zich wederom als een geslaagde combinatie van dynamiek en comfort, al heeft Nissan helaas geen energie gestoken in het terugdringen van het afrolgeluid van de banden.

WELKOME AANVULLING

Een andere welkome Micra-aanvulling is de Xtronic, aangezien de Nissan voorheen alleen met een handbak verkrijgbaar was. De Xtronic is een cvt-bak, maar begin bij het lezen van die afkorting niet direct te huiveren. Nissan heeft de cvt uitgerust met ‘D-Step-techniek’, software die de aanwezigheid van versnellingen simuleert als je het gaspedaal meer dan 50 procent hebt ingetrapt. Het ‘geloei’ dat de cvt typeert, wordt daarmee min of meer omzeild en het gevoel dat de auto wordt voortgetrokken door een elastiek wordt gedempt. Dat komt de rijervaring ten goede, al zal het voor de purist wat kunstmatig overkomen. Gas los na een stevige acceleratie zorgt daarbij voor een opmerkelijk, verlaat duwtje in de rug. Wie de cvt rustig behandelt, profiteert van het dito karakter dat een dergelijke automaat je bezorgt. De transmissie slokt logischerwijs wat vermogen op. Het maximumkoppel ligt op 144 Nm en de 1.0 sleurt er duidelijk minder gretig mee aan de auto.

Een sprint naar een snelheid van 100 km/h duurt zomaar 1,5 seconden langer dan de 10,9 die de handgeschakelde versie er voor nodig heeft. De prijzen van de Micra met Xtronic, leverbaar op elke uitvoering, zijn er nog niet. Reken op een meerprijs van zo’n € 2.500.

N-SPORT

Nissan grijpt de modeljaarupdate van de Micra tevens aan om een nieuwe uitvoering te introduceren: de N-Sport. In combinatie met de nieuwe 117 pk sterke 1.0, die niet naar Nederland komt, heeft de N-Sport onder meer een sportonderstel en een directere stuurinrichting. Maar de N-Sport in combinatie met de 100 pk I-GT is puur een cosmetisch feestje. De N-Sport nestelt zich tussen de N-Connecta en de Tekna en houdt onder meer een carbonlook in voor de lichtmetalen wielen en spiegel kappen.

Het interieur wordt opgeleukt met zaken als alcantara stoelbekleding met leerlook, witte ventilatieroosters en speciale vloermatten. Vanbinnen heeft de Micra meer uitstraling; de aanpassingen aan het exterieur springen er daarentegen niet echt uit. Daarmee is het geen equivalent van uitvoeringen als STof GT-Line van respectievelijk Ford en Peugeot, hoewel Nissan de N-Sport wel zo positioneert.

Verder lezen?

Dit artikel is gratis te downloaden in PDF-formaat. Hiervoor maak je eenmalig een AutoWeek account aan, waarna je onbeperkt uit het AutoWeek archief kunt downloaden.

Inloggen of Registreren

  • +Nieuwe 1.0 ig-t is verfijnder dan 0.9 tce
  • +Xtronic stelt niet teleur
  • -Vanafprijs gestegen
  • -N-sport mag uitgesprokener

Signalement

Merk Nissan
Model Micra IG-T 100 Acenta
Carrosserie 5-deurs, hatchback
Transmissie 5 versnellingen, handgeschakeld
Aandrijving voorwielaandrijving
Nieuwprijs € 20.440

Specificaties

Brandstof benzine
Motor 3-cil. in lijn
Cilinderinhoud 999 cc
Maximaal vermogen 74 kW / 100 pk bij 5.000 tpm
Maximaal koppel 160 Nm bij 2.750 tpm
Inhoud brandstoftank 41 l
Lengte / breedte / hoogte 3.999 mm / 1.743 mm / 1.455 mm
Wielbasis 2.525 mm
Massa leeg 1.035 kg
Laadvermogen 515 kg
Aanhangermassa geremd / ongeremd 1.200 kg / 555 kg
Banden195/55R16Prijzen
Topsnelheid 184 km/h
Acceleratie 0-100 km/h 10,9 s
Brandstofverbruik 5,6 l/100km
CO2-uitstoot (WLTP) 127 g/km

Gerelateerde forum topics

Praat verder op het forum