Lexus LS 430 – 2003 – 518.809 km - Klokje rond

Eigenaar werd jaren gechauffeerd in deze luxe limousine

88 reacties

Video

Als je beroep chauffeur is en je gereedschap een Lexus LS 430, dan heb je het prima voor elkaar: rijden in een Japanse toplimousine en daar nog geld mee verdienen ook. Daarom is Hans de Man natuurlijk zo’n vrolijke, opgeruimde Rotterdammer! We nemen de super-Toyota even door van bumper tot bumper.

Verstand van zaken

Hans de Man is niet de eigenaar van deze fraaie Lexus, maar hij zit wel al dertien jaar achter het stuur van deze achterwielaandrijver met V8 voorin. “Ik heb jaren op de touringcar gezeten en ook zwaar transport gereden en heel veel naar en in het buitenland. Ik was toe aan iets nieuws toen ik een advertentie zag voor een persoonlijke chauffeur”, vertelt Hans. Hij solliciteerde. “Ik schopte het tot de volgende ronde en moest met mijn toekomstige werkgever een proefrit maken. We hadden een klik en meneer Dijs vond dat ik goed reed, dus bingo.”

Dat was echter niet het hele verhaal. Er speelde een complot. “Ik reed een keer in een Lexus SC en koppelde toen terug aan de garage dat ik vermoedde dat er één schokdemper stuk was. De chef werkplaats bij Louwman Lexus in Breda kende mijn toekomstige baas als klant en koppelde aan hem terug dat ik er best wel een beetje verstand van had, want die schokbreker bleek inderdaad stuk”, vertelt een trotse Hans, die het altijd over ‘meneer Dijs’ heeft. “Jazeker, uit respect zeg ik nog altijd meneer Dijs. Dat hoort zo, vind ik”, zegt hij. Dat respect is wederzijds. “Meneer Dijs zorgt goed voor mij, dus gaf hij meteen opdracht aan de garage om de bestuurdersstoel te vernieuwen, die een beetje begon door te zakken, zodat het mij aan niets ontbreekt.”

Nog iets opmerkelijks: meneer Dijs (Alfred) zit vaak naast Hans, voorin. “Dat vinden we allebei prima”, zegt Hans. En dan nog iets: meneer Dijs wordt liever gereden dan dat hij vliegt. “We rijden veel in Nederland, maar ook naar Zuid-Duitsland en zelfs Hongarije gingen we met deze Lexus. Mijn baas geniet van de reis en vindt het tof dat je onderweg zoveel ziet.”

Koppel zoek

Keurmeester Tim kijkt een beetje twijfelend als hij terugkomt van de proefrit. “Ik heb niet het gevoel dat er een machtige V8 onder de motorkap zit. Ik vind hem bij lage toerentallen niet erg gretig, alsof hij wat koppel mist”, aldus onze monteur van dienst van vandaag. Een duidelijk aanwijsbare reden daarvoor is er (nog) niet. Misschien omdat de LS al een beetje met pensioen is met meer dan een half miljoen op de klok?

Er is namelijk inmiddels een nieuwere Lexus. Weer een LS, maar dan een 600h, ook jong gebruikt gekocht. Daar doet Hans nu zijn werk mee en als hij die twee auto’s vergelijkt, is die nieuwere niet per se de betere vindt hij. “Alleen die navigatie van de 430 is wel een beetje uit de tijd”, geeft hij toe. Ook is het binnenste van de 600 nog veel luxer.

Eigenaar Alfred Dijs heeft de LS 430 dus gewoon gehouden. En hij heeft een plan: de auto waardig nog ouder laten worden. Via de telefoon licht hij dat toe. “Ik vind het een prachtige auto en hoewel het economisch wellicht niet meer helemaal verantwoord is, wil ik per se dat de auto technisch in goede staat blijft. Daar zorgen ze bij de dealer voor.”

Zo komen we terecht bij Christ Franken, servicemanager van Louwman Lexus-dealer in Breda. Hij is samen met Hans de Man naar de keuring gekomen om te kijken hoe de LS het ervan afbrengt. “Deze auto heeft een speciaal plekje bij onze Lexus-monteurs, want vanaf nieuw komt deze auto al bij ons over de vloer.”

Dure onderdelen

Christ is natuurlijk trots op ‘zijn’ merk, maar is ook realistisch. “Ik zeg altijd ‘onderhoud is behoud’ en dat geldt ook voor een Toyota of een Lexus. En een auto als een LS is natuurlijk een directieauto, dus geen goedkope auto, ook niet per se in onderhoud. Bepaalde onderdelen zijn simpelweg duur en je kunt ze alleen maar als origineel onderdeel krijgen. De eigenaar is daar echter heel duidelijk over: het moet gewoon goed en veilig zijn.”

Met het half miljoen kilometers net in de tas werd de LS verwend met een uitgebreide onderhoudsbeurt. Dat liep behoorlijk uit de hand. “Gedurende de onderhoudsbeurt kwamen we wat dingen tegen, niet zo gek bij deze kilometerstand”, vertelt Christ. “Distributieriem, remschijven en remblokken, een lekkende stuurbekrachtiging en de krukaskeerringen waren ook aan het zweten. In overleg hebben we dat allemaal aangepakt. Met name sleutelen aan het stuurhuis is erg lastig bij deze auto. Het motorblok is wel goed bereikbaar.”

De factuur die volgde, zou een paard niet de hik bezorgen, maar regelrecht een hartaanval. De eigenaar trok de knip, op twee voorwaarden: hij wilde wat korting én de Lexus-dealer moest de auto opgeven voor de rubriek Klokje Rond. Dus die €8.000 die er toen is geïnvesteerd, moet om te beginnen vandaag een keurige keuring opleveren en het is eveneens een verzekering voor een nog wat langer leven van de Lexus. Hans de Man: “Ik sprak meneer Dijs en hij wil sowieso door naar de zeven ton op de teller, wat er vandaag ook gebeurt.”

En er gebeurt zeker wat deze middag. “Dat heb ik nog nooit meegemaakt! Niet één maar twee lekke banden op één en dezelfde auto!” Tim kan er gelukkig om lachen, maar in twee banden van de Lexus zit een schroef en even spuiten met sop maakt duidelijk: allebei lek. Dat is de auto natuurlijk niet aan te rekenen. Met een plug repareert Tim beide banden.

Aan een auto van een half miljoen vind je altijd wat, is ons motto en dat maakt Tim ook weer waar. En het wordt zelfs een lijstje, ook na een beurt van acht mille. Als je dat lijstje dan even doorneemt, is er maar één conclusie: niets ernstigs aan de hand bij deze halve miljonair. Een duim zit er dus zeker in en die zeven ton gaat ook absoluut lukken.

De chauffeur

Naam Hans de Man
Bouwjaar 1947
Woonplaats Rotterdam
Beroep directiechauffeur
Eerste autoLexus LS 430
Eigen auto Suzuki SX4
Wat zou je veranderen aan de Lexus? “De navigatie updaten.”
Langste reis met deze auto? “Op en neer naar Hongarije.”

Onderhoudshistorie Lexus LS 430

De heer Dijs is de derde eigenaar van deze LS. Een paar hoogtepunten uit de recente onderhoudshistorie.

  • 318.000 Wiellager linksachter, remschijven en -blokken voor, achter blokken
  • 337.000 Banden plus schokdemper linksvoor
  • 353.000 Accu vervangen
  • 375.000 Thermostaat vervangen plus remmen rondom vervangen
  • 386.000 Motor rechter ventilator vervangen
  • 397.000 Wiellager rechtsvoor vervangen
  • 399.000 Linker ventilatormotor vervangen, vulling bestuurdersstoel vervangen, multiriem vervangen
  • 412.000 Aanjagermotor plus ventilatieroosters vervangen
  • 435.000 Xenonverlichting links en rechts vervangen
  • 441.000 Remblokken achter
  • 455.000 Draagarm rechtsvoor vervangen
  • 480.000 Nieuwe sleutel
  • 482.000 Radiateur vervangen
  • 507.000 Remschijven en -blokken voor, schokdempers achter
  • 515.000 Distributieriem, krukaskeerringen, waterpomp, kleppendekselpakking, stuurhuishoezen en -kogels en motorkapsteunen
  • 517.000 Dynamo vervangen plus apk

Wat mankeert er aan de Lexus LS 430?

  • Spiegelverstelling werkt niet goed,
  • Speakers kraken (achter),
  • Interieur kraakt/rammelt minimaal bij rijden over slecht wegdek,
  • Slijtage aan stuurwiel,
  • Motor voelt onderin toeren erg traag aan. Lijkt koppel te missen,
  • Aandrijflijn bokt soms bij rustig optrekken,
  • Auto trilt wat bij rijden op snelheid en is dan ook wat zweverig
  • Gasveren van de achterklep,
  • Airco-condensor is in matige staat. Airco koelt nog wel goed,
  • Motor is op een aantal plaatsen vettig. Ook zijn er sporen van oude lekkages te zien,
  • Radiateur zweet wat koelvloeistof,
  • Plastic kappen aan de onderkant van de auto (achter) zijn gebroken of los,
  • Er ontbreekt een steun onder de auto. Hiervan zijn drie bouten afgebroken,
  • De remblokslijtage-sensor voor is niet aangesloten op de nieuwe remmen,
  • Banden rechtsvoor en rechtsachter zijn lek,
  • Diverse rubbers van ophanging en aandrijflijn vertonen minimale droogtescheuren- .

De mening van Carrec Technocenter

“Duidelijk een auto die goed onderhouden en bijgehouden is. Ook zijn diverse delen al opnieuw gespoten, waardoor de auto er nog mooi bij staat, al is niet al het spuitwerk even goed. Het interieur is op het stuur en een paar kleine plekjes na ook nog in erg goede staat en is volgeladen met mooie opties, zeker voor zijn tijd. Al met al een overwegend goede auto, zeker met een kilometerstand van meer dan een half miljoen. Absoluut een duimpje waard.”

Signalement

Merk Lexus
Model LS 430 President
Carrosserie 4-deurs, sedan
Transmissie 6 versnellingen, sequentiële automaat
Aandrijving achterwielaandrijving
Nieuwprijs € 112.400

Specificaties

Brandstof benzine
Motor V8
Cilinderinhoud 4.293 cc
Maximaal vermogen 207 kW / 282 pk bij 5.600 tpm
Maximaal koppel 417 Nm bij 3.500 tpm
Inhoud brandstoftank 84 l
Lengte / breedte / hoogte 5.025 mm / 1.830 mm / 1.470 mm
Wielbasis 2.925 mm
Massa leeg 1.815 kg
Laadvermogen 525 kg
Aanhangermassa geremd / ongeremd 2.000 kg / 750 kg
Banden245/45R18Prijzen
Topsnelheid 250 km/h
Acceleratie 0-100 km/h 6,3 s
Brandstofverbruik 11,4 l/100km
CO2-uitstoot 270 g/km

Gerelateerde forum topics

Lezersreacties (88) (gesloten)

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.

De discussie is gesloten.
Reageren is niet meer mogelijk.

Praat verder op het forum