Zeker tot medio 2025 geen vrachtwagenrijbewijs nodig voor zware elektrische bestelbussen

Er wordt aan een permanente oplossing gewerkt

Peugeot e-Boxer

Sommige elektrische bestelbussen zijn te zwaar om ze met een een B-rijbewijs te mogen besturen. Wél wordt de vrijstelling voor het C-rijbewijs voor dergelijke elektrische bedrijfswagens tot 4.250 kilo verlengd tot en met 1 juli 2025. Daarmee zijn we even af van de opmerkelijke situatie die nu geldt.

Met het rijbewijs B mag je geen voertuigen besturen waarbij het wagengewicht gecombineerd met de maximaal toegestane lading boven de 3.500 kilo ligt, anders heb je een rijbewijs C nodig. Flinke elektrische bestelbussen vallen op papier al geregeld in de gewichtsklasse waar je een C-rijbewijs voor nodig hebt. Er werd een tijdelijke uitzondering gemaakt voor elektrische bestelbussen, een soort gedoogsituatie die per 1 januari dit jaar zou afliep. Per 1 juli dit jaar zou er ook daadwerkelijk op gehandhaafd worden, wat betekent dat je een boete riskeert als je met je B-rijbewijs in een 'te zware' elektrische bestelbus rijdt. Demissionair minister Halbers (Infrastructuur en Waterstaat) heeft besloten om de vrijstelling voor het C-rijbewijs voor lichte bedrijfswagens tot 4.250 kilo te verlengen tot 1 juli 2025.

Dat betekent dat de gedoogregeling zoals die tot 1 juli 2024 zou gelden, feitelijk doorloopt tot 1 juli 2025. Minister Halbers verzoekt de Inspectie Leefomgeving en Transport per brief dan ook tot 1 juli niet handhavend op te treden. Opnieuw geldt de noodoplossing voor elektrische bedrijfswagens tot 4.250 kilo die voor 1 oktober 2023 zijn geregistreerd óf die - aantoonbaar - voor deze datum zijn besteld. Toch zal niet alles hetzelfde zijn als voor 1 januari. Er worden namelijk voorwaarden gesteld, denk daarbij aan verplichte cursus voor chauffeurs om mogelijke veiligheidsrisico's die verbonden zijn aan het besturen van zware voertuigen zo ver mogelijk te berperken. Opmerkelijk: heb je ná 1 oktober een elektrische bestelbus besteld? Dan mag je er tot 1 juli 2025 en daarna dus niet mee rijden zonder C-rijbewijs.

Er wordt gewerkt aan een definitieve oplossing, maar daar moet een Algemene Maatregel van Bestuur voor komen die het binnen de kaders van de Europese rijbewijsregelgeving mogelijk moet maken om met een rijbewijs B zwaardere elektrische bedrijfswagens te besturen. Het ministerie vindt een permanente tachograafvrijstelling voor elektrische bedrijfswagens na 1 juli 2025 overigens niet wenselijk.

Lezersreacties (19)

Reageren

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.