Redactie Raadt Aan: eigenwijze Citroën!

Citroën Méhari
Citroën MéhariCitroën MéhariCitroën CX 2400 GTICitroën CX 2400 GTICitroën CX 2400 GTICitroën C6 3.0 V6 automaatCitroën C6 3.0 V6 automaatCitroën C6 3.0 V6 automaatCitroën 2CV6 Special CabrioletCitroën 2CV6 Special CabrioletCitroën 2CV6 Special CabrioletCitroën 2CV6 Special Cabriolet
Deze week gaan we in je favoriete rubriek de Redactie Raadt Aan voor je op zoek naar een eigenwijze Citroën voor weinig.

We laten ons bij de Redactie Raadt Aan wekelijks inspireren door het opvallendste nieuws. Deze week was dat zonder meer de bijzondere Citroën Aircross Concept voor de autoshow van Shanghai en dus was het thema snel bepaald: we gaan op jacht naar andere eigenwijze Citroëns!

Oude Citroëns hebben over het algemeen (uitzonderingen als de DS en SM daargelaten) de fijne eigenschap dat ze relatief betaalbaar zijn. Dus vandaar dat we gaan zoeken voor weinig: het budget is vastgesteld op tien mille.

De eisen voor deze week:
Type auto: een eigenwijze Citroën
Budget: 10.000 euro
Bouwjaar: maakt niet uit
Minimale lengte: maakt niet uit
Vermogen: maakt niet uit
Kilometerstand: maakt niet uit

Frank Jacobs
Merk en model: Citroën Méhari (foto's 1, 2 en 3)
Bouwjaar: 1972
Kilometerstand: 50.000
Vraagprijs: 10.000 euro
Vermogen: 29 pk
Verbruik: 7 l/100 km (1:14,3)
Mrb: 0 euro
Wat is het: Op basis van de Ami6 bouwde Citroën tussen 1969 en 1987 dit ultieme stuk minimalisme. Een plastic badkuip op wielen, die met dat kleine tweecilindertje dankzij zijn gewicht van 555 kg (na een hoosbui kon dat gewicht verdubbeld zijn, ik spreek uit ervaring) nog best vooruit wil in het zand. Op asfalt trouwens ook, in een bloedstollende 44 seconden van 0 naar 100 km/h. Van 1988 tot 1992 werkte ik op een camping in Zuid-Frankrijk en daar had ik een aftandse Méhari als dienstauto. De liefde is nooit meer overgegaan.
Waarom deze: Hij heeft nog het oude-eendenklokje. Latere versies kregen een lelijk, voor die tijd modern dashboard met dubbele zwarte klokken. En de kleur. Er zijn door de jaren heen meer kleuren geweest, maar een Méhari hoort wat mij betreft beige, olijfgroen of oranje. As seventies as it gets. De mijne was overigens beige. Deze staat in het noorden van Frankrijk (59: Pas de Calais), maar het kenteken verraadt dat hij zijn leven waarschijnlijk heeft doorgebracht aan de Côte d'Azur. Onmisbaar voor een welopgevoede Méhari.
Minpuntjes: Een goede, originele Méhari is tegenwoordig belachelijk duur (vanaf zo'n 15 mille), dus met deze zal vast wat mis zijn. Had ik mijn oude dienstwagen maar meegenomen in 1992. Mijn toenmalige baas was me waarschijnlijk nog dankbaar geweest ook.

Marco Gorter
Merk en model: Citroën CX 2400 GTi (foto 4, 5 en 6)
Vraagprijs: € 10.500
Vermogen: 125 pk
Verbruik: 11,1 l/100 km
Mrb: 61- 68 euro per kwartaal
Wat is het: Een CX zoals God, of eigenlijk Robert Opron, 'm bedoeld heeft. Een type 1 met stalen bumpers, handbak, ruimteschipinterieur en de toevoeging GTi. Hoewel je je van dat laatste vooral niet te veel moet voorstellen, want de 2,4-liter viercilinder, die stiekem een 2,3-liter is, levert een zeer bescheiden 125 pk. Maar daar gaat het bij deze auto ook helemaal niet om, de veelal Duitse concurrentie hield-ie in een rechte lijn meestal toch niet bij. Tenzij je voor een versie met turbo ging. Maar ik dwaal af.
Waarom deze: Een CX met een kilometerstand van 66.000 is een unicum. Hij staat er dan ook buitengewoon goed bij en het interieur is in uitzonderlijke staat. Bovendien groeide ik op op de achterbank van een CX, of eigenlijk drie CX'en, dus een voorliefde voor het model ging er met paplepels tegelijk in. Uit ervaring weet ik dus ook dat de unieke hydropneumatische ophanging een ervaring is die je als autoliefhebber een keer moet hebben ondergaan. En de kans dat deze auto in de toekomst meer waard wordt, is ook niet gering.
Minpuntjes: Hij gaat stuk. Je weet nooit wanneer en waarom, maar hij gaat stuk. Hij kan je een uur ervoor nog probleemloos van A naar B hebben gebracht en dan zonder waarschuwing weigeren te starten. Gek genoeg zijn het meestal niet eens de geavanceerde ophanging of de DIRAVI-stuurbekrachtiging die de geest geven, maar de onderdelen die juist níet uniek zijn voor de CX. Dat maakt het echter niet minder vervelend. De kans dat je als bijrijder in korte tijd heel wat unieke, nieuwe woorden leert is dan ook aanzienlijk. En ook in dit geval spreek ik uit ervaring.

Alexander Inia
Merk en model:Citroën C6 3.0 V6 automaat (foto 7, 8 en 9)
Vraagprijs: € 9.948
Vermogen: 215 pk
Verbruik: 11,2 l/100 km
Mrb: 265-303 euro per kwartaal
Wat is het: Het vlaggenschip van Citroën uit het vorige decennium. Hij was beschikbaar met V6 benzine- en dieselmotoren. Voor dit geld was ook de 2,7-liter HDiF beschikbaar, maar ik koos vanwege de vaste lasten uiteindelijk toch voor de C6 met 3,0-liter V6 benzinemotor.
Waarom deze: Eigenlijk vrij simpel: de anderen hebben zich massaal op de oude Citroëns gestort en ik heb eerlijk gezegd niet zo veel met die oudere auto's van het merk, hoe speciaal ze voor hun tijd ook waren. Deze C6 is ultracomfortabel en biedt wél moderne verworvenheden als airbags, klimaatregeling en xenonverlichting. Hij was goed genoeg voor Mitterand en Chirac, wat een aanbeveling is. Al waren zij natuurlijk wel per definitie aangewezen op een Frans product ...
Minpuntjes: De C6 zit weer barstensvol met elektronica, en met de jaren stijgt ook de kans dat er iets van die snuisterijen kapot gaat. Verder heeft deze auto een uitermate vage besturing.

Lars Krijgsman

Merk en model:Citroën 2CV6 Special Cabriolet
Vraagprijs: € 4.950
Vermogen: 29 pk
Verbruik: 4,2-6l/100 km
Mrb: 0 euro
Wat is het: Een gekortwiekte eend: de 2CV6 Special Cabriolet uit 1986. Dit vrolijke, kanariegele vogeltje is door een stel creatievelingen van z'n dakje ontdaan (geen Azelle) en heeft slechts één eigenaar gehad. 602 fanatieke cc's, 29 pk's en 39 Nm's: dit is dé Fransoos voor de zomerse weekenden, waarin je met maximaal 115 km/h - mocht je het aandurven - door het land kunt rollen. Bovendien komt hij in aanmerking voor het kwarttarief. Binnen zetten dus, dan roest -ie ook niet zo vlug.
Waarom deze: Kom op mensen, kijk eens naar buiten. Bakken zonnestralen dalen neer op aarde, en waar wil je die mee opvangen? Exact: met je nek. Dakloze Citroëns zijn er niet in overvloed - de Pluriel vergeten we even - en zijn onbetaalbaar (DS). Voor een normale, nette 2CV moet je tegenwoordig al een geldboompje in de tuin hebben staan en deze is nog eens wat goedkoper ook. Wie z'n fiets kan onderhouden, is ook in staat de levensduur van deze flierefluiter te verlengen. Nog niet overtuigd? Klik dan vooral even door naar de advertentie voor meer foto's. Er hangt namelijk een badeendje onder de achterbumper en een schildpad aan de binnenspiegel.
Minpuntjes: Je krijgt bakken pret, maar bijzonder weinig auto voor je geld. Je eerder genoeme fiets is nagenoeg gelijk uitgerust.

​​

PRIVATE LEASE Citroën

Lezersreacties (49)

Reageren

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.