Nieuwe Porsche Panamera: vier plug-in hybrides en aanzienlijk grotere accu
Meer en sneller laden
In Nederland is de Taycan de absolute verkoopknaller van Porsche. Je zou bijna vergeten dat het merk ook nog een ander laag model met vier portieren verkoopt: de Panamera. De huidige Porsche Panamera loopt op zijn laatste benen, maar in de ontwikkelingskamers in Stuttgart staat een volledig nieuwe generatie te trappelen om zijn gezicht te laten zien.
Hoewel Porsche in een ver verleden al wel eens speelde met het idee van een laag model met vier portieren, kwam dat er pas in 2009 echt. Hoewel de Panamera net als de Cayenne aanvankelijk door velen met gefronste wenkbrauwen werd ontvangen, is de auto inmiddels niet meer weg te denken uit de Porsche-familie. Met de huidige, in 2016 gelanceerde tweede generatie Panamera introduceerde Porsche zelfs een meer stationwagon-achtige Panamera Sport Turismo en inmiddels hebben de Duitsers het Panamera-concept ook naar een elektrisch model weten te vertalen. Het merk doet immers al even behoorlijk goede zaken met de Taycan. Het succes van de Taycan betekent zeker niet dat er geen nieuwe Panamera meer komt. We hebben de nieuwe derde generatie Panamera al meerdere keren in ingepakt testkostuum voorgeschoteld gekregen en nu is het Porsche zelf dat foto's van het nieuwe model de wereld in slingert. Daar geeft het ook nieuwe informatie bij vrij.

De Panamera waar het avontuur in 2009 mee begon.
De huidige Porsche Panamera is er – welk model van Porsche trouwens niet? – in een voor de leek nagenoeg ondoorgrondelijke hoeveelheid motorversies. Hij is er in drie verschillende carrosserievarianten en als Panamera, Panamera 4, Panamera 4S, Panamera 4 E-Hybrid, Panamera 4S E-Hybrid, GTS, Turbo S én als Turbo S E-Hybrid. Drie daarvan zijn een plug-in hybride, die je niet alleen aan een extra laadklep, maar ook aan het E-Hybrid-deel van de naam herkent. Allemaal hebben ze een 14,3 kWh (netto) accupakket en een 3,6 kW-lader. De nieuwe Porsche Panamera krijgt vier plug-in hybride versies. Die hebben stuk voor stuk een accupakket dat met 25,9 kWh aanzienlijk meer te bieden heeft dan de accu in de huidige stekker-Panamera's én krijgen een 11 kW boordlader. Meer en sneller laden dus. Verder belooft Porsche dat het hele motorengamma is herzien. Onlangs werd ook de vernieuwde Cayenne met een grondig herzien motorenpalet gepresenteerd.

De Panamera Sport Turismo (GTS) van de huidige tweede generatie.
Is dat dan het enige nieuws? Nee. De nieuwe Porsche Panamera krijgt een minstens zo nieuwe PDK-transmissie en komt optioneel beschikbaar met "een high-end chassis met actieve demperregeling en een breed scala aan extra functies". Komt er ook weer een Panamera Sport Turismo? We zien vooralsnog geen reden om te denken dat de nieuwe Panamera niet ook zo'n carrosserievariant krijgt, maar vooralsnog zegt Porsche daar niets over. Op 24 november beleeft de nieuwe Porsche Panamera zijn publieksdebuut.