Met de Alfa 33 Giardinetta 4x4 maakte Pininfarina een vroege alleskunner

Te mooi voor de tuin

Alfa Romeo 33 Giardinetta 4x4
AutoWeek 19 2022
AutoWeek 19 2022

Je leest het in AutoWeek 19 2022

Pininfarina speelde een sleutelrol in de totstandkoming van de Alfa 33 als stationwagon. Het ontwikkelde en produceerde niet alleen de nieuwe aandrijflijn, maar ook de fraaie carrosserie van het aanvankelijk alleen als 4x4 geleverde model.

Door en door sportief, zo’n Alfa 33. Met zijn heerlijk knetterende boxertje, uitnemende wegligging en zalige besturing was het een betaalbare droom voor elke enthousiaste bestuurder. En daarmee zo ongeveer het tegenovergestelde van een werklustige terreinwagen. Toch moest de 33 precies dat voorstellen na het debuut van de 4x4-aandrijflijn tijdens de IAA van 1983. De integrale aandrijving was namelijk niet ontwikkeld om de wegligging een positieve impuls te geven. De handmatig bij te schakelen achterwielaandrijving was er uitsluitend om de auto mobiel te houden als de ondergrond uit zand, modder, sneeuw of ander glibberig materiaal zou bestaan. Aan dat utilitaire karakter gaf de in 1984 gepresenteerde stationwagon-uitvoering van de 33 nog beter gestalte: extra ruimte om bemodderde laarzen, lompe sneeuwschoenen en wat dies meer zij achterin te kunnen werpen, is immers wel zo handig.

Net als bij Alfasud

Net als bij de Alfasud werd de fraaie naam Giardinetta (Italiaans voor tuintje) van stal gehaald. Aanvankelijk was hij er alleen met 4x4-aandrijving; de voorwiel­aandrijver kwam pas een jaar later.

Alfa Romeo 33 Giardinetta 4x4

In een oud testverslag lezen we dat de Nederlandse importeur een beetje in zijn maag zat met het model; vanwege de beperkte vraag naar de 33 Giardinetta viel het besluit om alleen de 4x4 te gaan leveren. Daar kwam het bedrijf vanzelf weer van terug, zeker toen de 33 vanaf 1988 als Sport Wagon opnieuw in de markt werd gezet en in veel meer uitvoeringen leverbaar werd. Een goed besluit, want je wilt je er gewoon geen voorstelling van maken dat zo’n verrukkelijk Alfaatje met een laadruimte vol jonge aanplant en zakken siergrind door de drek naar een verre tuinklus moet zwoegen.

Later een Permanent 4

Veel beter werd het in 1991 met de Alfa 33 1.7 I.E. 16V Quadrifoglio Verde Permanent 4 Sport Wagon. Een heerlijke mond vol voor de gefacelifte versie met het langverwachte tussendifferentieel. Daarmee kon de 33 de geneugten van vier aangedreven wielen eindelijk op droog asfalt etaleren. Die glansrol geldt ook voor de nu ten tonele gevoerde Tonale. Of zijn er hoveniers die zich geroepen voelen?

Signalement

Merk Alfa Romeo
Model 33 Giardinetta 1.5 4x4
Carrosserie 5-deurs, stationwagon
Transmissie 5 versnellingen, handgeschakeld
Aandrijving 4wd
Nieuwprijs € 19.519

Specificaties

Brandstof benzine
Motor 4-cil. boxer
Cilinderinhoud 1.490 cc
Maximaal vermogen 70 kW / 95 pk bij 5.800 tpm
Maximaal koppel 130 Nm bij 4.000 tpm
Inhoud brandstoftank 50 l
Lengte / breedte / hoogte 4.015 mm / 1.612 mm / 1.345 mm
Wielbasis 2.455 mm
Massa leeg 990 kg
Laadvermogen 425 kg
Aanhangermassa geremd / ongeremd 1.000 kg / 350 kg
Banden175/70TR13Prijzen
Topsnelheid 170 km/h
Acceleratie 0-100 km/h 11,7 s

Lezersreacties (0)

Reageren

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.