Je wilt een (Citroën) DS 3, maar waar moet je op letten?

Anti-retro maar nog altijd fris

Citroën DS3 Blue HDi 100

Vijftien jaar?! Ja, echt, de Citroën DS3 is inmiddels bijna retro. En dat terwijl het merk zich met de zelfverzonnen term ‘anti-retro’ juist sterk afzette tegen van die typische 'hebbeding'-concurrenten als de Fiat 500, Mini en New Beetle. We kunnen ons in elk geval voorstellen dat je de nog altijd fris ogende DS3 wel ziet zitten en zetten de aandachtspunten voor je op een rij. 

Het eerste aandachtspunt betreft je zoekterm. Want werd de DS3 in 2010 nog gewoon als Citroën verkocht, in 2016 werd hij gefacelift, waarbij hij niet alleen een nieuwe neus, maar ook een nieuwe merknaam kreeg opgeplakt. De DS 3 was geboren, om tot 2019 in het gamma te blijven. Een directe opvolger kreeg hij niet, al werd de naam hergebruikt voor een compacte cross-over. 

Van €1.700 tot €19.450 

Zo’n negen jaar lange carrière maakt dat de jongste DS3’s nog maar zo’n zes jaar oud zijn, terwijl de oudste exemplaren zoals gezegd al vijftien kunnen zijn. Dat zorgt voor grote prijsverschillen, al geven we graag toe dat het bovenstaande tussenkopje wat aanmatigend is.  

De goedkoopste Citroën DS3 die we aantreffen, is een 156 pk sterke 1.6 THP uit 2010 met 209.120 kilometer en – zoals de verkoper aangeeft – een motorprobleem. Daar komen we later op terug. Dat het wel goed kan gaan, bewijst de op een na voordeligste DS 3, die met turboloze 1.6 al 291.183 kilometer heeft afgelegd. Daar mag je nog €2.950 voor betalen. Wil je een exemplaar met een kilometerstand tot zo’n 150.000, dan moet je rekenen op prijzen vanaf zo’n 4,5 tot 7 mille.  

De duurste DS3 heeft ook een 1.6 THP onder de kap, maar dan met niet minder dan 208 pk. Het gaat hier om een DS3 Performance in Black Special-uitvoering, wat zijn felrode lakkleur zal verklaren. De aanbieder vraagt voor dit bommetje uit 2016, met 68.142 kilometer op de teller, maar liefst €19.450. De op één na prijzigste DS3 komt wel uit 2019 en is met 39.460 kilometer nog maagdelijker. Het is eveneens een special edition, de Cafe Racer ditmaal, maar ten opzichte van de rode DS3 Performance moet je het met een 110 pk sterke driecilinder doen. 

Prima testrapport 

De Citroën DS3 neemt het in meerdere dubbel- en multitests op tegen de concurrentie. Opvallend genoeg staat hij nooit bovenaan het ereschavot, maar ontvangt hij telkens dezelfde lovende woorden. Nee, hij rijdt niet zo scherp als een Mini of Mito, maar hij is wel net iets comfortabeler, wat hem voor de grote afstand een voordeel oplevert. Ook het interieur krijgt de handen op elkaar en ‘oogt als een klasse hoger’, schrijven we in deze test. Dat de fancy Citroën het net niet van de flink duurdere Audi A1 wint, is hem vergeven. Overwegend zijn de testuitslagen positief. Al die lof heeft natuurlijk een grens, want als je in dit segment voor maximaal praktisch gaat, kun je beter een mooie Citroën C3 uitzoeken.  

O jee, de THP 

Na al deze lovende woorden is het tijd voor spelbrekerij. De populairste motor van de Citroën DS3 was lange tijd de 1,6-liter diesel, waarmee gebruikers destijds profiteerden van behoorlijk wat fiscale voordelen. Deze diesel was een fijne metgezel, aanzienlijk prettiger dan de driecilinder Volkswagen Polo BlueMotion, maar is voor particulieren inmiddels niet meer zo interessant. Tel daarbij op dat bijna al deze diesels zijn verdwenen en je weet dat je op zoek moet naar een DS3 met benzinemotor.  

Dat is waar het minder positieve deel van dit verhaal begint. In het begin leverde Citroën de 1.4 en 1.6 VTI-motoren. Wie meer vermogen verlangde, kreeg al snel een 1.6 THP met tot 208 pk. Het zijn motoren die – terecht – niet als betrouwbaar te boek staan. Vooral de turbovariant heeft problemen met interne vervuiling, kapot lopende turbo’s en rammelende distributiekettingen, met hoge reparatiekosten tot gevolg. De VTI’s staan vooral bekend om hun hoge olieverbruik, al kunnen ze daarmee best oud worden. Door de jaren heen werden de THP’s weliswaar iets beter, maar de problemen zijn nooit helemaal verdwenen. 

In 2012 wordt de 1.4 VTI vervangen door een turboloze 1,2-liter driecilinder met 82 pk, eerst bekend als VTI en later als PureTech. Dit is misschien wel de veiligste keuze als je op zoek bent naar een benzine-DS3. De geblazen variant, die in de volksmond vaak dé PureTech is, heeft slechtere papieren, waarover je in dit artikel alles leest. Daarbij is wel enige nuance gepast. Als de distributieriem van zo’n 1.2 PureTech aantoonbaar recent is vervangen, regelmatig wordt geïnspecteerd en de juiste olie wordt gebruikt, heb je er een fijne, behoorlijk zuinige krachtbron aan. 

DS3 Cabrio 

De motoren zijn dan ook het grootste achilleshiel van de DS3. Een niet-werkende Bluetooth-module schijnt ook regelmatig voor te komen, dus koppel ook zeker je telefoon tijdens een proefrit. De interieurrammeltjes waarover wordt geklaagd, zou je hem al dan niet kunnen vergeven. De ene rijder is daar coulanter in dan de andere. 

Heb je je oog laten vallen op zo’n leuke DS3 Cabrio, geen échte cabrio, maar met een groot stoffen schuifdak, dan heb je nog wat extra aandachtspunten. Het daksysteem is namelijk vrij kwetsbaar, dus check goed of het dak vlot, recht en zonder bijgeluiden opent. Als het scheeftrekt, is het slecht nieuws, mede doordat er voor het dak geen losse onderdelen worden geleverd. Ook niet onverstandig: controleer het interieur op sporen van al dan niet oude nattigheid en zet hem het liefst even onder een waterstraal. 

Hoe later, hoe beter 

Tot slot geldt voor de Citroën DS3 dat hij door de jaren heen beter is geworden, iets wat een tikje generaliserend voor veel Franse auto’s geldt. Koop dus de jongste die je kunt bekostigen, want daarmee beperk je het risico op vooral klein leed. Om groter leed te voorkomen, moet je voorzichtig omgaan met een THP-motor. Eentje met een zeer lage kilometerstand, of een recent gereviseerd exemplaar dat nu aantoonbaar goed rijdt, zouden we aandurven, maar auto’s zonder sluitende onderhoudshistorie kunnen je humeur op termijn flink bederven. 

Hetzelfde geldt voor DS3’s met de 1.2 PureTech-turbomotor, al is bij deze versie vooral de distributieriem een punt van aandacht. Is deze recent vervangen en laat je hem zelf regelmatig inspecteren, dan kun je aan een DS3 met deze motor heel veel plezier beleven. Een veiliger keuze is de 1.2 met 82 pk, al lever je daarmee flink wat vermogen in. Dat past niet helemaal bij het fun-karakter van de DS3. Dat staat namelijk als een paal boven water: zelfs na vijftien jaar is deze compacte Citroën DS3 nog altijd leuk. 

We waarderen het als je wilt bijdragen door het bijhouden van de AutoWeek Verbruiksmonitor of door een gebruikersreview te schrijven waarin je jouw ervaringen met de auto deelt. Daarmee help je potentiële kopers echt vooruit!

Lezersreacties (43)

Reageren

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.