Deze Braziliaanse Volkswagen Gol GTI maakte het een Golf II GTI 16V lastig
- Frank B. Meyer
- FOTO'S AutoBild Klassik
- Achtergrond
Begin jaren 80 van de vorige eeuw besloot Volkswagen Brazilië dat het ook tijd was voor een moderne voorwielaandrijver met de motor voorin en een hatchbackcarrosserie. Dat werd de Gol, inderdaad zonder f erachter. De in mei 1980 gepresenteerde Zuid-Amerikaanse Golf moest het aanvankelijk nog met een luchtgekoelde boxermotoer doen maar in 1981 kwam Volkswagen do Brasil alsnog met een viercilinder lijnmotor op de proppen. Enkele jaren later zou er zelfs een heuse GTI volgen van de Gol.
Het begon met een 1.6, later mocht de Gol ook aan de slag met de 1,8-liter versie van de bekende viercilindermotor EA827. Met vermogens van 98 pk of 107 pk stegen de prestaties van de Gol, en de neus met de vierkante koplampen dook steeds vaker op in het Braziliaans verkeer. Het uiterlijk van de Gol is een soort mix van de Golf 1, de eerste Scirocco en er zit ook wel een vleugje Passat B2 in het ontwerp. De Gol GT had met 14-inch wielen al een wat heftiger uiterlijk maar de topper kwam in de vorm van de Gol GTi, met een kleine i.
Deze versie leverde bij zijn komst in 1988 afhankelijk van de uitvoering van de 2,0 liter waarmee hij werd geleverd, 114, 120 pk of 125 pk. Met de krachtigste variant was hij zelfs nog iets sneller op de acceleratie van 0 naar 100 km/h dan een Europese Golf II GTI 16V met 129 pk (1.8 16V met katalysator). De sprinttijd van 0 naar 100 in 8,8 seconden en een top van 185 km/h maakten de eerste Gol GTI de snelste auto van Brazilië op dat moment. De 2.0 was al de 1.984 cc motor die later ook in de Passat B3 werd gepresenteerd, en later onder meer in de Golf III GTI en de Corrado zou komen.

Volkswagen Gol met een eigen dashboard, geen uit een Europese VW overgenomen interieur.
Op de interieurfoto’s kun je zien dat zo’n Gol vanbinnen een eigen Braziliaanse touch had, al lijkt het gedeelte rond het instrumentarium met de knoppen aan de zijdes wel wat op dat van de Scirocco II. En de Gol GTi had heuse Recaro’s.