'Binnen een jaar meer EV's dan benzineauto's in Noorwegen'
Noorse transitie gaat hard
Het Noorse wagenpark wordt in rap tempo elektrisch, omdat de verkoop van EV's daar al jaren heel hard gaat. Binnen een jaar zijn er meer elektrische auto's dan benzineauto's, verwachten analisten.
In geen enkel land ter wereld gaat de verkoop van elektrische auto's relatief gezien zo hard als in Noorwegen. Al enkele jaren is een ruime meerderheid van de nieuw verkochte auto's elektrisch. Een EV-verkoopaandeel van 80 of 90 procent is de Noren niet vreemd. Die aanwas van elektrische auto's is inmiddels goed te merken in de brandstofmix van het totale Noorse wagenpark. De EV zit de benzineauto op de hielen.
Er zijn nu ruim 680.000 volledig elektrische auto's in Noorwegen, tegenover ruim 770.000 met enkel een benzinemotor. Dat scheelt al niet veel meer en analisten becijferen volgens Reuters dat in het huidige tempo er binnen een jaar meer EV's dan benzineauto's op de Noorse wegen zijn. Daarbij moet de kanttekening worden geplaatst dat er nog krap 340.000 hybrides zijn, waarvan het leeuwendeel een benzinekrachtbron aan boord heeft.
Diesel nog even aan kop
Als EV's benzineauto's voorbij gaan in Noorwegen, betekent dat nog niet dat de elektrische aandrijflijn daar de meest vertegenwoordigde aandrijflijn is. Er zijn momenteel nog ruim een miljoen diesels in Noorwegen. Dat aantal loopt echter ook rap terug. Reuters sprak een analist van het Center for International Climate Research en die verwacht dat EV's over een jaar of drie of vier ook diesels in Noorwegen zijn gepasseerd.