Volkswagen Arteon 2.0 TSI 190pk Business R Exclusive (2019)
autoreview
Signalement
Uitvoering | Arteon 2.0 TSI 190pk Business R Exclusive |
---|---|
Versnellingen | 7, Automaat met dubbele koppeling |
Bouwjaar | 2019 |
Jaar van aanschaf | 2019 |
KM-stand laatst | 120.000 km |
120000 km Arteon 20 TSI
- 120.000 km
Wat ga je rijden als je als auto van de zaak alleen Skoda, Seat, VW of Audi mag rijden? Benzine en automaat zijn bij ons verplicht. Na jaren Mercedes C en een BMW 320d lijkt een Audi A4 of 5 voor de hand te liggen. Prachtige auto’s, maar niet helemaal mijn smaak.
Als oud IVA Driebergen gediende en autoliefhebber deed ik iets heel ongebruikelijks: bestellen zonder een proefrit te maken. Waarom ook? Als je zeker weet dat je geen Audi wil maar qua budget wel een dikke middenklasser mag bestellen, geen stationcar nodig hebt maar wel van een grote auto houdt? Dan blijft toch eigenlijk alleen de Arteon over? En zo gebeurde het, dat ik eind mei 2019 bij Ames een mangan graue Arteon 2.0 TSI bestelde met vrijwel alle opties incl. de 20 inch Rosariovelgen en het bijbehorende adaptieve sportonderstel. Het wachten tot half oktober kon beginnen. De niet gemaakte proefrit probeerde ik met alle mogelijke youtube filmpjes goed te maken. Af en toe werd ik er best onzeker van: is DSG wel zo ideaal, voldoet de auto aan het premium gevoel dat ik van MB en BMW gewend was, is de besturing werkelijk zo ongevoelig als sommige journalisten vaststelden, om nog maar te zwijgen over de Dynaudio-installatie en de uitgebreide boordcomputer zonder volume-draaiknop.
17 oktober 2019 was het zover. De Arteon stond klaar. De V60 T5 (nwe model) die ik als voorloper had en stiekem na 13.000 km ook was gaan waarderen, liet ik achter om in de Arteon over te stappen. Omdat het zomerseizoen voorbij was, stond de auto al op een 18 inch VW direktset met Continental Winterbanden.
30.000km verder, kan ik eigenlijk alleen maar vaststellen, dat de auto in alle opzichten nog meer dan verwacht voldoet. Dit is toch echt een andere auto dan een Passat, waarmee de Arteon vaak ten onrechte vergeleken wordt. De auto is niet alleen langer en breder (langere wielbasis en een grotere spoorbreedte) maar rijdt ook echt een treetje hoger. Mag ook wel, gezien het verschil in prijs. Premium? In sommige opzichten zeker, in andere ook weer niet, maar dat mag best, want een vergelijkbare Audi is zo maar € 10.000 duurder bij gelijke uitrusting. En het moet gezegd worden, VW heeft zijn zaken toch goed voor elkaar. Mooie afwerking, naden van bijv. deuren overal mooi parallel, uitgebreid dashboard met alle mogelijke info en veel veiligheidssystemen zoals lane-assist en blind spot, die ook uitschakelbaar zijn. En ook technische grappen. Zo doet de Arteon bij laagstaande zon in de rug automatisch zijn koplampen aan, daar is over nagedacht.
Ik gebruik de auto vooral zakelijk in Nederland, maar ben ook vaak op de Duitse Autobahn te vinden. Daar kan de auto met zijn 190pk een aardig partijtje meeblazen en zijn snelheden van meer dan 200 km/h geen enkel probleem. De auto blijft stabiel, relatief stil, geen windgeruis aan de zijruiten, waarschijnlijk met dank aan het dubbelglas. Het adaptieve onderstel is fenomenaal. De sportstand leent zich uitstekend voor snelle ritten. De individuele instelling is geweldig! Alle essentiele instellingen zijn hier apart instelbaar, tot en met de reactie van de adaptieve cruise control toe. Staat die op sport, dan stormt de auto mij te sportief af op de voorliggers, hetgeen agressief kan over komen. En als we dan toch over adaptief spreken, dat vraagt in het begin echt gewenning. Eén van de andere ‘Arteon reviewers’ schreef het al, daar moet je echt even aan wennen. Je moet sowieso wennen aan adaptieve cruise control en zeker in Nederland, waar de gemiddelde automobilist met een beetje geluk 20 meter afstand houdt op de autosnelwegen. Daar is de adaptieve cruise control niet op berekend en grijpt constant in, als er vlak voor de neus weer een auto voor je glipt. Op de Duitse Autobahn, waar doorgaans meer afstand wordt gehouden, werkt het systeem perfect. Wat dat betreft jammer, dat je het adaptieve deel niet afzonderlijk kan uitschakelen, zodat de auto met een standaard cruise control rijdt. Ook heel mooi is de dynamische verlichting. De auto zorgt altijd voor een mooie lichtbundel op straat, daarbij tegenliggers niet verblindend. Anders is dat met adaptief grootlicht, dat verblind tegenliggers op provinciale wegen niet of nauwelijks, maar op de donkere Autobahn schijnt het menige vrachtwagencabine in. De V60 deed dat overigens niet beter. Maar toch, hier ligt een verbeterpuntje voor VW.
Te weinig gevoel in besturing, niet echt een rijdersauto, zo las ik in één van de testen. Dat klopt deels, het is natuurlijk geen achterwiel aangedreven BMW 3-serie, die zich altijd heel precies laat plaatsen en zich dan in bochten echt zet als het er wat steviger aan toe gaat. De Arteon blijft echter onder soortgelijke omstandigheden lang neutraal, onderstuur blijft heel lang weg en met de vering in sport heeft de auto nauwelijks last van stevige zijwind. Wat dat betreft is de auto veel stabieler op hoge snelheid dan de V60, waarmee ik 2,5 maand als voorloopauto reed.
De zitpositie in de auto is, ook met een panoramadak, voor mensen tot 1,95cm goed te noemen, waarbij ik opmerk dat er dan achter de bestuurder ook een zee van ruimte is. Wat voor verbetering vatbaar is, is de plaatsing van het stuurwiel en de pedalen. Het stuur zou wat verder naar de bestuurder moeten kunnen worden getrokken, terwijl het stuur en de pedalen nog meer voor het gevoel te veel rechts van het midden zijn gepositioneerd. Hier merk je dat het MQB-platform voor alle VW-personenauto’s wordt gebruikt. De stoelen (leer/alcantara) zijn groot en comfortabel en geven voor een normale rit meer dan voldoende zijdelingse steun, maar zouden wat lager instelbaar moeten zijn, zodat je meer ‘in de auto’ zit. Vreemd genoeg zit je in een Passat wel dieper. Gaat het sneller, dan waren de sportstoelen van mijn 3 Touring beter en eerlijk is eerlijk, de stoelen uit de V60 zijn onovertreffelijk. Maar goed, daar staat Volvo ook om bekend.
De uitstraling van de auto wordt eigenlijk door iedereen heel mooi gevonden. Niet over de top en protserig, maar gewoon een prachtige auto. Of zoals een autoliefhebbende vriend zei, dit is de mooiste auto die je tot nu toe had. En we kennen elkaar al 25 jaar! De auto dwingt schijnbaar ook respect af. Ik meen oprecht dat medeweggebruikers zich anders gedragen naar deze VW dan naar mijn voorgaande 3-serie en de C-klasses, terwijl ik echt dezelfde rijstijl heb. Die rijstijl zou ik in Nederland overigens als stevig comfortabel en anticiperend willen beschrijven, zeker niet opdringerig, heel soms sportief. Medeweggebruikers kleven niet, dagen niet uit en laten je er bij ritsen gewoon tussen. De auto heeft kennelijk een presence, die goed overkomt.
Inmiddels ben ik 2,5 jaar verder en staat de auto op 125.000 km. Het verbruik van de 2 liter 190 pk is laag, tussen de 1 op 16 en de 1 op 20 op de Nederlandse snelwegen. Bij snelle ritten in Duitsland stijgt het verbruik, maar veel duurder dan 1 op 10 heb ik eigenlijk nooit gereden, terwijl ik toch regelmatig de 230 km/h heb aangetikt. Wat dat laatste betreft, vreemd genoeg haalt de auto op zijn 20 inch Rosario-velgen de 239 km/h niet, op de 18 inch winterbanden (standaard set maar net als de 20 inch 245 breed) wel! En dan praat ik over echte kilometers, dus niet wat de snelheidsmeter aangeeft. En nog even over de Duitse Autobahn, de remmen hebben problemen met hoge snelheden. Ze worden direct heel warm bij remmen op hoge snelheden en beginnen te faden. VW zou echt grotere schijven moeten en kunnen monteren, want dit is ondermaats. Overigens moet wel gezegd worden, dat ik pas bij 90.000 km een setje blokken en schijven voor nodig had. En nu bij 120.000 km blokken achter.
Het waren heerlijke kilometers maar de auto is niet foutloos. Zo is eindelijk na twee jaar storingen de boardcomputer vervangen. Tijdens het rijden viel regelmatig de navigatie en de optionele Dynaudio-installatie uit. Hinderlijk en gevaarlijk, want het leidt af tijdens rit en levert ergenis op. Ook blijft het panoramadak licht kraken. De dealer heeft dit al een paar keer behandeld, maar na een half jaar komt het lichte gekraak weer terug. Of nu de auto met panoramadak niet stijf genoeg is of dat het aan het dak ligt, geen idee. De dealer wilde het dak onder garantie vervangen, maar ik denk dat dat middel erger is als de kwaal.
De DSG-bak is me heel behoorlijk bevallen, al gaat er niets boven een traditionele (Wandler) automatische versnellingsbak. Zo schakelt de bak bij flinke belasting niet altijd even smeuig en blijft het vreemd om met een gevoel van een slippende koppeling een helling op te rijden. De bak schakelt dan nl. vrij snel naar zijn 2, terwijl dat eigenlijk nog niet kan.
Als ik toekomstige Arteon-rijders accessoires zou moeten aanbevelen is er één, dat je echt altijd moet bestellen: dubbelglas in de voorportieren. Tot op zeer hoge snelheid, ook bij zijwind, blijft de auto vrij van windgeruis aan beide zijden. Vreemd dat VW dit niet in de standaarduitvoering opneemt, want dit soort kleine zaken komt het premium gevoel ten goede.
Over een paar weken lever ik de auto in. Ik kijk met overwegend positieve maar ook een paar gemengde gevoelens terug op deze auto. Motorisch perfect, altijd voldoende pk’s, geen olieverbruik (ik rij secuur warm, met dank aan de olietemperatuurmeter), nooit enige storing gehad. Uitstraling van de auto perfect, de mooiste VW van dit decennium. Qua kwaliteit wel wat dingetjes, hier en daar gekraak en de eerder genoemde infotainment problemen zouden eigenlijk niet moeten voorkomen bij een auto, die in oktober 2019 toch aanvankelijk ca EUR 58.000 kostte en kort voor de aflevering werd ‘afgeprijsd’ naar EUR 55.517. Daar zijn Audi, BMW, Mercedes en ook Volvo toch een stapje verder.
Ben benieuwd wat mijn volgende auto gaat brengen. Vanwege de lange levertijden bij de gevestigde orde heb ik een auto besteld, die je ook niet iedere dag ziet. Na een hele riedel Duitsers is mijn keuze gevallen op een Lexus ES 300h Business. Dit keer wel na een uitvoerige proefrit, die uitstekend beviel! Nu wachten tot half augustus.
- Betrouwbaarheid
- Prestaties
- Comfort
- Kosten
- Zou u weer een auto van dit merk kopen? misschien
Beoordeel deze review
Geef uw mening over schrijfstijl en bruikbaarheid. Bij tenminste vijf binnengekomen waarderingen zal de gemiddelde beoordeling getoond worden.
Had je deze auto's al gezien?

Volkswagen Arteon 2.0 TSI R Line | Pano | Trekhaak | Camera | CarPlay
- 2020
- 55.380 km

Volkswagen Arteon 2.0 TSI R Line Automaat | Adaptive Cruise Control | Stoelverwarming | Carplay | Navigatie | Parkeerensoren
- 2017
- 62.793 km

Volkswagen Arteon 1.5 TSI ELEGANCE 150PK ECC/ADAP.CRUISE/NAV/ELEK.BEST.STOEL/HALF-LEDER/1E.EIGENAAR!
- 2018
- 86.796 km