Tesla Model 3 RWD (2024) #23

autoreview

Tesla Model 3 RWD (2024)

Signalement

UitvoeringModel 3 RWD
Versnellingen1, Automaat
Bouwjaar2024
Jaar van aanschaf2024
KM-stand laatst10.000 km
Disclaimer MyReview

De beschrijvingen en reacties in de rubriek Myreview Auto zijn gebaseerd op persoonlijke meningen en ervaringen van gebruikers. DPG Media probeert de authenticiteit van deze persoonlijke meningen en ervaringen zo goed mogelijk in te schatten, maar kan niet verantwoordelijk worden gehouden voor de inhoud of de gevolgen van deze meningen en ervaringen. In Myreview Auto zullen zowel goede als slechte ervaringen worden geplaatst. DPG Media betaalt geen vergoeding voor de ervaringen of laat deze op een andere manier beïnvloeden. De redactie kan uitingen die niet voldoen aan de huisregels of onrechtmatig zijn te allen tijde aanpassen of verwijderen.

Het is niet toegestaan zonder toestemming van DPG Media de informatie van Myreview Auto te gebruiken voor of te verspreiden via andere media.

Eerste ervaringen

  • 1.000 km

Als ik de Tesla zou moeten omschrijven in één woord dan is dat: comfort. Ik zal jullie in deze review meenemen in mijn persoonlijke ervaringen, waarin comfort nog regelmatig genoemd zal worden. Veel leesplezier, en wie weet helpt het bij het maken van een besluit. Verder heb ik ook rij ervaringen in een Tesla Model 3 uit 2019 (paar ritten in gemaakt) en een Cupra Born (vorige auto). Daar zal ik ook wat vergelijkingen mee maken.

Deze Tesla Model 3 is de facelift die sinds eind 2023 geleverd wordt, en door iedereen behalve door Tesla de ‘Highland’ wordt genoemd. Qua motor en accu uitvoering is dit de standaard RWD versie met 283pk, zonder de Enhanced Autopilot en Full Self-Driving Capability opties waarvoor je voor allebei moet bijbetalen. De witte buitenkant vind ik (gelukkig voor de portemonnee) een gave kleur. De ‘diffuser’ aan de achterkant (die nieuw is op deze facelift) komt er veel beter uit dan bij een zwarte of donkergrijze. De achterlichten komen er veel beter uit dan bij een rode. Nog even getwijfeld over de Quicksilver kleur, maar ik wilde sowieso het witte interieur. Quicksilver met wit interieur is wel erg heftig misschien. Geluk dat het witte exterieur de enige is zonder meerprijs. Het interieur is dus ook de witte variant, en hij staat op 19 inch wielen. Met deze velgen heeft de auto een WLTP range van 513km. Op de 18 inch met de geleverde wieldoppen is dit volgens mij zo’n 10% meer. Maar die zwarte wieldoppen of vergelijkbare van Aliexpress vind ik niet zo. Deze 19 inch geven naar mijn mening de auto een veel betere look.

--- Ophaal ervaring
Ik heb de auto in Utrecht opgehaald. Na bestelling duurde het 2 weken voordat ik de auto kon ophalen. Leuk dat je in de app je auto al kan zien en de gekozen kleuren en wielen ook overeen komen. Dan krijg je er wel zin in.

De service bij Tesla in Utrecht was wel zoals verwacht. Overigens aardige mensen, maar de levering totaal niet bijzonder verder. Ik zag hem al staan toen ik mij aanmeldde bij de balie. “Heeft u hulp nodig bij het wegrijden of weet u hoe het werkt?”.

Ik zag dat de zwarte blokjes die in de 19 inch velgen horen er niet in zaten. Die zaten nog in een doos in de kofferbak. Een half uur later waren ze gemonteerd. De auto was van buiten niet helemaal schoon. Wel 100% opgeladen, genoeg om de eerste 50km naar huis te rijden.

--- Eerste rij ervaringen
Onderweg naar huis merkte ik dat het stuur wat trilde. Ik heb dit wel in meerdere reviews gelezen. Na iets van 1000km is dit wel minder geworden, maar nooit helemaal weggegaan.

Ik kreeg na een paar ritten een melding over lage bandenspanning. 38 psi terwijl 42 psi wordt aangeraden. Ik naar de benzinepomp, 2 euro in de automaat, en ventielen losdraaien. Daar stopte het feest al. Omdat er tussen de velgen zwarte blokjes zitten, is er bij het ventiel een gat gemaakt zodat het ventiel ertussen past. Maar je komt er niet gemakkelijk bij met je handen dus kan geen kracht zetten om dat ventieldopje open te draaien. Eerst naar huis dus om alle ventieldopjes met een tang een slag los te draaien. Die zaten muurvast. In alle banden heb ik 44 psi gedaan. Schijnt prima te zijn en een wat betere efficiency te geven. Iets betere efficiency, en als je de vering van de Cupra gewend bent dan is 44 psi prima te doen qua hardheid met deze vering (waarover later meer). Het overzicht op het scherm waar de bandenspanning staat refresht niet elke minuut, dus de 44 psi stond er nog niet. Eenmaal thuis aangekomen bleek dat in 3 banden 44 psi zat, maar in eentje maar 37 psi… Kon dus nog een keer terug.

Ik reed overigens op zomerbanden want daar wordt de auto op geleverd, en dat was in december en januari te merken. Toch wel minder grip in bochten, en vanuit stilstand bij vol accelereren.

Dan de eerste wasbox ervaring. Leuk om de witte auto goed schoon te houden natuurlijk. In de wasbox goed met de borstel overal overheen. Eenmaal links achter aangekomen, gaat de laadklep opeens open. Die opent natuurlijk als je erop duwt. En stroomde dus vol met sop… Geen probleem verder, maar wel typisch zo’n ‘even wennen aan een andere auto’ ding. De wasstraatmodus kan dus ook van pas komen in een wasbox.

Wintersport

  • 3.000 km

Met de Cupra wel meerdere keren op vakantie geweest en dus 1000km+ tripjes gemaakt, maar nooit op wintersport. Was benieuwd hoe de Tesla het zou doen. In de winter is de range minder natuurlijk, en zijn de omstandigheden voor snelladen minder goed. Conclusie is dat het prima ging. Wel zijn er een paar dingen opgevallen.

Waar je er met een benzine auto er 10 uur over kan doen richting Oostenrijk, was dit nu 12 uur. De begrensde topsnelheid van 200km/h en een beetje haalt hij vrij vlot. En ik vond hem nog opvallend goed rijden op die hogere snelheden. Vooral omdat het interieur best stil is door de goed geïsoleerde ramen. Met een vrij nieuwe Audi A4 vond ik het minder comfortabel, door de hoeveelheid windgeruis en minder power. Wel is het zo dat de Autopilot met Autosteer werkt tot 140km/h en de Traffic-Aware Cruise Control (adaptive cruise control) tot 150km/h. Dat is bij bijvoorbeeld een Audi dan weer niet begrensd. Afijn, het rijden op de Autobahn is goedgekeurd.

Minder positief was de range. Inderdaad hebben we dus ook wel doorgereden, maar daarmee zakte de range ook onder de 250km. De Tesla navigatie gaf aan, nu nog 60%, aankomst bij de Supercharger met 10%, en het is nog 120km... Als je wat rustiger rijdt (Nederlandse snelwegen tempo) zal dit denk ik uitkomen op zo'n 300km range in de winter op de snelweg. In ieder geval zal je er wel zo'n 2 uurtjes langer over doen dan dat je er met een benzine auto over kan doen. Ik verwacht dat dit verschil met een benzine auto in de zomer een stuk kleiner is. Dat moet aankomende zomer gaan blijken.

Dan het snelladen. Bij het navigeren wordt de accu voorverwarmd, wat ervoor zorgt dat de auto meteen een goede laadsnelheid behaalt. De Cupra deed/kon dit volgens mij niet. Maar dit is een must als je op wintersport gaat met een EV. Je haalt dan meteen zo'n 170kW (maximum van deze Tesla). Dit daalt in de winter wel sneller merkte ik. Na 50% kwam de snelheid onder de 100kW te zitten. Tot daar laden, en leegrijden tot 5% was het ritme. Een keer het risico genomen om een laadpaal verder te pakken, maar uiteindelijk was het nodig om achter een vrachtwagen te duiken en moesten we nog 10km met 0% batterij. Toch beter om naar de Tesla navigatie te luisteren. Het Supercharger netwerk is overigens top, ook qua prijs.

De ruitenwissers vielen ook op. Gezien die nogal te keer gingen zonder een druppel regen. Op de heenweg hadden we te maken met flink wat mist en de camera registreert dit blijkbaar als regen. Wel knullig eigenlijk en niet in lijn met hoe goed/geautomatiseerd de rest van de auto werkt. Ruitenwissers kan je zelf uitzetten, maar bij het activeren van de Autopilot gaan de ruitenwissers weer op automatisch. Het missen van sensoren is echt hardware dus kan niet verholpen worden verwacht ik. Maar het lijkt me niet verkeerd als dit weer toegevoegd wordt bij een volgende facelift.

Al met al is zo'n wintersport dus ook prima te doen met een EV. En de dagen in Oostenrijk zelf zijn natuurlijk juist comfortabeler; je stapt een sneeuwvrije en warme auto in. Stoelverwarming is top, stuurverwarming ook prettig. Al valt me op dat de stuurverwarming van de Cupra een stuk krachtiger was.

Paar maanden verder

  • 8.000 km

Inmiddels zijn we een paar maanden verder. Een ding is duidelijk geworden, de Tesla is een betere EV dan de Cupra Born. En ik denk in zijn prijscategorie een van de betere EVs. Het uiterlijk van de Cupra vond ik wel gaaf en het was wat meer een auto met passie. Veel plezier in gehad. Maar op de ruitenwissers en de kofferbakopening na, is de Tesla in alle opzichten beter. Ik zie overigens nu dat de Cupra gedaald is in prijs en nu ook goedkoper kan zijn dan de Tesla. Dat was een jaar geleden niet zo.

--- Lekker comfortabel
- Vering: wat mij betreft perfect. De Cupra was een stuk stugger, de Tesla Model 3 uit 2019 ook. Vooral te merken bij verkeersdrempels. Zachtere vering dan deze Tesla hoeft van mij niet.
- Camera's: de camera’s zijn goed. Merkbaar betere kwaliteit dan de Tesla uit 2019. Het is even wennen, maar inmiddels gebruik ik de knop op het stuur ook weleens. Bijvoorbeeld in de stad.
- Stoelen: zijn wat zachter dan in de Cupra, en hebben veel instellingen. Ook erg comfortabel dat de stoelverwarming/ventilatie automatisch aan gaat. De geheugenfunctie per profiel/berijder is ook erg handig. Dit soort dingen maken de auto wel echt compleet.
- Regeneratief remmen: werkt super. Veel krachtiger dan de Cupra. En tot stilstand, dus het rempedaal gebruik je een stuk minder.
- Automatisch schakelen: dit is nog een bèta functie. Wanneer je instapt om weg te rijden is dit echt handig. Het portier ontgrendelt omdat ik mijn telefoon bij me heb, een motor hoef je niet te starten, en wanneer je het rempedaal indrukt schakelt de auto automatisch in Drive of Reverse (afhankelijk van de omgeving). Er is één ding wat je handmatig moet doen wanneer je instapt: je gordel omdoen. Ben benieuwd of Tesla daar nog iets op gaat bedenken... Automatisch in Drive en Reverse werkt de helft van de keren niet; hij kiest regelmatig de verkeerde. Zou dit dus uitzetten in de profielen van berijders die niet vaak rijden. Die letten misschien niet zo op welke richting automatisch gekozen wordt. Neem aan dat deze software wel verbeterd kan worden. Zou weer voor een stukje extra comfort kunnen zorgen.
- De functie die zorgt voor het meeste comfort: Autopilot. Hierin heb je 2 varianten. De Traffic-Aware Cruise Control (oftewel adaptive cruise control), en Autosteer (voegt hierbij toe dat de auto automatisch stuurt). Die eerste werkt zoals je zou verwachten. Lane assist werkt dan ook gewoon. Wel pas als je echt over de belijning heen gaat. Autosteer doet hetzelfde, maar stuurt dan ook nog zelf. Een rotonde moet je er niet mee proberen te nemen, heb ik gemerkt. Maar op de snelweg is dit mega comfortabel. Je krijgt ook wel door hoe je het stuur moet vasthouden zodat de auto niet gaat piepen. In files soms zo comfortabel dat je een beetje wegdut. De 'houd je ogen op de weg' meldingen zijn terecht vind ik. Ik plak geen sticker op de camera in ieder geval.

--- Ook zijn er verbeterpunten
- Ruitenwissers: zoals eerder in deze review al benoemd.
- Richtingaanwijzer: dacht echt dat het zou wennen. Maar ik denk toch dat dit het niet is. Ik mis ook dat tikje wat je kon geven aan de hendel zodat hij 3x knippert en je van rijbaan kan wisselen op de snelweg. De Tesla knippert veel langer door waardoor ik hem meestal zelf ook weer uitzet. Rotondes word je wel beter in, maar het is gewoon wel echt minder handig. Of heeft het nog meer maanden wennen nodig?
- Draaicirkel: die is flink. Snap niet zo goed waarom een auto een grote draaicirkel zou moeten hebben. In een parkeergarage of bij het keren is dit onhandig. Komt niet zo vaak voor, maar de draaicirkel van de Cupra was echt top en voelde daardoor wendbaarder aan.
- Vloermatjes: verschuiven constant bij in- en uitstappen. Heeft iemand hier een simpele oplossing voor gevonden? Ik vind het wel interessant en grappig dat dus zoveel dingen veel beter werken dan in welke auto dan ook, maar iets als fatsoenlijke vloermatten lukt Tesla dan weer niet.

Verbruik

  • 10.000 km

Het verbruik in de maanden van december t/m april zat op 185Wh/km. Sinds ik op zomerbanden rij is het verbruik 155Wh/km. Best een verschil vind ik. Heeft uiteraard ook met de temperatuur te maken. Heel veel lager dan dit krijg ik het verbruik niet. Wellicht als je maximaal 100km/h rijdt. Zal ook liggen aan de 19 inch wielen. Nog steeds best zuinig voor een EV, volgens mij heeft de Tesla ook een van de laagste Cw-waardes. Als ik het gemiddelde neem van die 185 en 155 kom ik op 170 uit. Bij de Tesla Model 3 uit 2019 met een ton op de teller zat het verbruik op 176Wh/km. Wel met de standaard wielen/wieldoppen. De Highland is dus inderdaad wat efficiënter geworden.

--- Verder nog wat algemene punten
- Witte interieur: mooi en ruimtelijk. Tot nu toe nauwelijks viezigheid te zien. Zal ongetwijfeld wel wat meer gaan komen. Maar door eens in de zoveel tijd met een babydoekje eroverheen te gaan houd je het gemakkelijker schoon dan je zou denken.
- Acceleratie: een snelle auto is het zeker. Al lijkt de auto wel ingehouden te worden vanuit stilstand. En dan vanaf 50km/h komt hij los. Ik kan begrijpen dat de extra power van de long range voor het plezier niet overbodig is.
- Een beetje doorrijden doe ik wel graag, maar de Cupra nodigde daar wel meer voor uit. Met de ESC op sportstand, waardoor de auto minder snel corrigeert op slippende banden. Hiermee kan je wat speelser en slippend door bochten (zo voelde het althans maar zal wel meevallen). De Tesla heeft wat minder dit kartgevoel.
- Speakers: eigenlijk hele goede kwaliteit. Veel aanpassingen in de equalizer zijn niet nodig. Wel benieuwd in welk opzicht de speakers van de long range beter zijn. Meer lage tonen en iets minder schel bij hoge volumes?

9,0
  • Betrouwbaarheid
  • Prestaties
  • Comfort
  • Kosten
  • Zou u weer een auto van dit merk kopen? ja

PRIVATE LEASE Tesla Model 3

Gerelateerde forum topics

Lezersreacties (0)

Reageren

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.