Skoda Yeti 1.8 TSI 4x4 Elegance (2010)
autoreview
Signalement
Uitvoering | Yeti 1.8 TSI 4x4 Elegance |
---|---|
Versnellingen | 6, Handgeschakeld |
Bouwjaar | 2010 |
Jaar van aanschaf | 2010 |
KM-stand bij aanschaf | 11 km |
KM-stand laatst | 46.870 km |
Bijna 3 jaar gebruikservaring
- 46.870 km
Mijn belangrijkste reden om deze Yeti aan te schaffen was de bijzondere geschiktheid van de Yeti als trekauto voor mijn caravan.
Pas na mijn aankoop bleek dat de Yeti de titel "beste trekauto van het jaar 2010" gewonnen te hebben.
Het ging daarbij om een 1.2 Yeti en werd winnaar is zijn klasse en overall winnaar.
De 1.8 TSI 4x4 heeft flink veel PK's (160) en een zeer hoog koppel van max. 250, wat al beschikbaar is bij 1500 t/m 4500 toeren.
Dus een benzinemotor met dieseleigenschap-pen.
Deze Yeti mag max. 1800 kg. trekken met een max. kogeldruk van 80 kg.
Ook de kogel zit wat hoger dan bij de meeste auto's, zodat de geheel beladen combinatie mooi horizontaal staat en niet knikt bij de trekhaak.
Gekozen voor de kleur Mato Brown met interieur Dune Gobi Sand.
Verder uitgerust met trekhaak, alarm-install., spatlappen v/a, noodwiel, beschermlijst achterbumper en rubber vloermatten.
Ik had geen interesse in 17 inch wielen met 225/50 rubber, maar ik heb gekozen voor 16 inch wielen op 215/60 rubber.
Meer comfort, een courantere maat, en minder kans op beschadigingen van de velg bij stoeprandcontact. Gelukkig nog niets. Voor de winterbanden gekozen voor LM-velgen met rubber 205/60.
De zomerbanden gaan denk ik nog zo'n 12000 km mee, dus in totaal ca. 50000 km.
Wel tussentijds voor/achter gewisseld.
Het door mij in een spreadsheet bijgehou-den gemiddelde brandstofverbruik bij een totaal stand van 46.870 km. bedraagt 1 op 10,18 km.
Echter incl. 12.201 caravan kilometers.
De boardcomputer geeft echter een gewogen gemiddelde aan van 1 op 10,91 km, en is daarbij, zoals gebruikelijk, veel te optimistisch.
Ik heb de auto met caravan voor Duitsland laten keuren voor max. 100km/uur.
Nu blijkt als je richting Basel rijdt je grotendeels nergens mag inhalen.
Een inhaalverbod voor vrachtauto's en caravans, dus 80 blijven rijden.
Als je een (GPS)snelheid van 100 km/u ook wil aanhouden met je caravan, ook in Frankrijk op de tolwegen, dan vliegt het gebruik omhoog en scoor je tussen de 1 op 6 en de 1 op 7.
Is wel afhankelijk van wel of geen tegenwind en het aantal hellingen in het traject.
Ik rijd wel, zo veel als mogelijk, op de cruisecontrol in de 6e versnelling.
Moet er teruggeschakeld worden bij een helling van meer dan 6%, vergeet dan de 5e versnelling en ga direct naar 4.
Rijd je constant 90 echte km (GPS) dan kan je een verbruik scoren tussen de 1 op 8 en 1 op 9,5. Het loont dus duidelijk om het wat rustiger aan te doen.
Als ik geen haast heb, dan cruise ik op de snelwegen (zonder caravan) met een snelheid van 90 echte GPS km.
Dan kan je een verbruik realiseren tussen de 1 op 12 en 1 op 13 en soms nog zuiniger.
Stadsverkeer slurpt ook veel brandstof.
Bij een snelheid van 100 echte GPS kilo-meters staat de snelheidsmeter op 106 en met de winterbanden er onder op 107 km.
Vooral bij het rijden met een caravan moet je het oliepeil goed in de gaten houden.
Tot dusverre 6 ltr. olie bij moeten schenken.
Onder garantie zijn de emblemen, voor en achter, vervangen wegens corrosie.
Ook de stootstrips van de voordeuren moesten opnieuw met lijm worden vastgezet.
De Yeti is tot dusverre de fijnste auto die ik ooit gehad heb, en dat zijn er meer dan het aantal vingers dat je hebt.
Een lekkere hoge zit, goed uitzicht rondom en eindelijk weer een auto waarvan je de motorkap geheel kan overzien.
Alleen de voorruitstijlen zijn aan de dikke kant en geeft een kleine dode hoek.
Als je stoel in de hoogste stand staat, zijn de stoplichten soms niet goed te zien en moet je bukken om te zien of het groen wordt.
De stoelen zijn stevig en niet te klein/kort uitgevallen en zitten prima.
De bij-rijdersstoel heeft de zelfde ver-stelmogelijkheden als de chauffeursstoel, dus ook een hoogteverstelling en een lendesteun, en is voorzien van een lade.
Het met leder bekleedde dikke stuurwiel ligt prettig in de hand en is in hoogte en in diepte verstelbaar.
Je moet wel heel erg abnormale maten hebben als je geen goede zit kan vinden.
De rugleuningen van de achterstoelen zijn
verstelbaar en aan voet- en beenruimte is geen gebrek. De ruimte is zelfs riant te noemen.
De achterstoelen zijn makkelijk omklapbaar en te verwijderen.
De Yeti is bijzonder stil bij constante snelheid. Wel wat windgeluiden en soms hoor je afrolgeluiden, afhankelijk van de toestand van het wegdek.
Voor € 30,00 heb ik de motorkap voorzien van een geluidisolatiepaneel, zoals die in de dieselversie standaard gemonteerd wordt.
Soms hoor je wat gekraak bij het rijden over verkeersdrempels. Dit gekraak komt van achteren vandaan, en ik vermoed dat de achterklep, zowel in de linker- en rechter onderhoek ,de kunststof bumper raakt, want je ziet daar slijtage/schuurplekken.
Een kwestie dus van te nauw afgesteld.
Bij fors optrekken, en daar is deze Yeti zeer goed in, hoor je een machtig gegrom uit het vooronder tot ontwikkeling komen.
Het is een genot om de Yeti helemaal los te laten en op zijn staart te trappen.
Wat een temperament voor deze bijna 1500 kg zware auto!
Tot dusverre alleen een kleine beurt gehad bij 28266 km.
Volgens het boekje zou dit moeten zijn bij 30.000 km maar de board-computer gaf al een waarschuwing voor onderhoud bij ca. 26.000 km en we waren pas net in Italië.
Kosten kleine beurt € 226,00
Mijn Yeti is voorzien van een off-road knop. Ik heb dit uitgeprobeerd op een zeer steile helling. Het betrof een tractorpad naar beneden door een wijngaard. Je laat de Yeti gaan en hij remt vanzelf af.
Een bijzondere gewaarwording!
Ook reageert het gaspedaal dan wat gematigd zo dat er beter gedoseerd kan worden.
Zo had ik eens met de caravan gestaan in de tuin van een landhuis in Frankrijk.
Bij vertrek 's ochtends was het gras erg nat.
Om op de weg te komen moest ik omhoog rijden door een stel hekdeuren (smalle doorgang) en dan direct de asfaltweg opdraaien met aan de overkant naast de weg een diepe greppel.
Het wegrijden met de off-road knop aan ging zeer beheerst, mede dank zij de 4x4 aandrijving en slipcontrole, en alles ging goed zonder schade.
Mij Yeti heeft ook een bandenspanning-controle systeem. Een keer gaf dit systeem een waarschuwing af met geluid en een lampje.
Bij het eerste pompstation de spanning gecontroleerd en er was niets aan de hand. Ik denk dat het kwam omdat mijn auto toen geparkeerd had gestaan in de Zuid-Franse felle zomerzon, zodat de banden aan één kant flink heet waren geworden en dus meer spanning hadden dan de andere (schaduw)kant.
Daardoor hadden de banden meer omtrek en liepen met een ander toerental, wat gecontroleerd wordt door het systeem.
Ik heb niet gekozen voor de optionele GPS-systemen. Veel te duur en bovendien zeer diefstalgevoelig. Is hetzelfde systeem uit de Audi en VW.
Ik heb een MIO gekozen met een zeer groot scherm van 7 inch en met TV-functie. Uiteraard niet tijdens het rijden, met free-to-air zenders.
Ik bevestig de zuignap midden op het dashboard op de daar aanwezige klep van een kastje. Via dit kastje komt de stroomvoorziening vandaan. De MIO wordt dan ook direct gekoeld met airco-lucht uit het middelste rooster.
Ook een voordeel is dat mijn partner de MIO in haar auto kan gebruiken, of bij een vliegvakantie in een huurauto.
Verder rest mij nog de achteruitrijsen-soren te vermelden.
Ideaal als je vaak moet parkeren in stedelijke gebieden.
Het blijkt dan dat je, zelfs met een trekhaak, je uiteindelijk veel meer ruimte over heb dan je denkt.
Alleen is het oppassen geblazen als je weer in een auto rijdt zonder dit systeem. Je raakt er zo aan gewend!
Conclusie:
De Yeti is een bijzonder fijne, comfortabele en betrouwbare auto en ik geniet er weer elke dag van!
- Betrouwbaarheid
- Prestaties
- Comfort
- Kosten
- Zou u weer een auto van dit merk kopen? ja
Beoordeel deze review
Geef uw mening over schrijfstijl en bruikbaarheid. Bij tenminste vijf binnengekomen waarderingen zal de gemiddelde beoordeling getoond worden.