Alfa Romeo Spider 2.0 T.Spark 16V (1998)

autoreview

Alfa Romeo Spider 2.0 T.Spark 16V (1998)

Signalement

UitvoeringSpider 2.0 T.Spark 16V
Versnellingen5, Handgeschakeld
Bouwjaar1998
Jaar van aanschaf2017
KM-stand bij aanschaf204.874 km
KM-stand laatst246.384 km
Disclaimer MyReview

De beschrijvingen en reacties in de rubriek Myreview Auto zijn gebaseerd op persoonlijke meningen en ervaringen van gebruikers. DPG Media probeert de authenticiteit van deze persoonlijke meningen en ervaringen zo goed mogelijk in te schatten, maar kan niet verantwoordelijk worden gehouden voor de inhoud of de gevolgen van deze meningen en ervaringen. In Myreview Auto zullen zowel goede als slechte ervaringen worden geplaatst. DPG Media betaalt geen vergoeding voor de ervaringen of laat deze op een andere manier beïnvloeden. De redactie kan uitingen die niet voldoen aan de huisregels of onrechtmatig zijn te allen tijde aanpassen of verwijderen.

Het is niet toegestaan zonder toestemming van DPG Media de informatie van Myreview Auto te gebruiken voor of te verspreiden via andere media.

Alfa Romeo Spider 916 1998

  • 246.384 km

Na het afscheid van de Audi A3 leaseauto van mijn werk had ik privé na een korte proefrit een Alfa Romeo Giulietta aangeschaft in Alfa Rosso, die meteen al indruk maakte door de geweldige wegligging. Ik had nog een dierbare herinnering aan een Alfa Romeo 164, die ik ooit als leenauto meekreeg, toen mijn Fiat Marea voor langere tijd bij de garage moest blijven. Zodra ik er tijd voor kon maken reed ik van Rotterdam naar Duitsland en meteen over de grens trapte ik het gaspedaal in tot op de bodem. Met een forse duw in de rug accelereerde de 164 op vrije stukken tot over de tweehonderd kilometer per uur met een ongelofelijke koersvastheid, waar mijn vroegere auto’s al bij honderddertig kilometer per uur begonnen te zwabberen. Ik had het Alfa Romeo virus opgelopen.

Met de Giuletta in bezit voor het dagelijkse gebruik, waarbij toch enige gewenning ontstond, groeide het idee, dat af en toe cabriolet rijden heel prettig zou zijn. Een cabrio huren is prijzig en meestal van korte duur. Ik ging me oriënteren op internet om te ontdekken wat er zoal te koop stond. Steeds vaker stuitte ik op de Alfa Romeo Spider 916, die ten opzichte van andere Spiders tegen lage prijzen wordt aangeboden en ik las vele reviews. Als eerste Spider met voorwielaandrijving werd de 916 niet erg gewaardeerd, ondanks de bijzondere achteras constructie. Plotseling bleek er een Spider uit 1998 te koop te staan bij een Vak-garage praktisch om de hoek voor € 3250. Daar moest ik maar eens een proefrit mee gaan maken. De Spider stond volgens afspraak klaar, maar wilde niet starten en er werd een hulpaccu bij gehaald. Samen met de garagist reed ik een rondje, waarbij het begon te regenen en de ruitenwissermotor het spontaan opgaf. Toch was ik wel overtuigd, want de kap lekte niet en hij reed best lekker. Met de overeenkomst dat er een werkende ruitenwissermotor werd gemonteerd en dat er nieuwe Michelin Pilot Sport voorbanden op gezet werden, zette ik mijn handtekening. Voor dat bedrag kon ik me er geen buil aan vallen. Dat was in april 2017 en ik heb geen seconde spijt gehad.

Oorspronkelijk was mijn Spider een uit Duitsland geïmporteerde 1.8 Twin Spark, die daar een ruilmotor 2.0 TS + drukgroep bij 186352 km heeft gekregen, zodat de km-stand van 204874 bij aankoop niet heel bezwaarlijk leek. Voor de rest was alles natuurlijk wel op leeftijd, maar dat moest bij te houden zijn. De Spider heeft een flinke kont, waar ik bij het achteruit inparkeren niet goed overheen kon kijken. Mijn vrouw had geen zin om daar telkens aanwijzingen bij te geven, zodat ik achter een kentekenplaathouder met sensoren heb laten monteren, die me tijdig waarschuwt. Sindsdien staat de Spider alle seizoenen altijd rijklaar buiten voor de deur, want vanaf deze serie heeft Alfa Romeo de roestpreventie goed onder de knie met een verzinkt onderstel. Inmiddels was ik verhuisd naar Oostvoorne en tijdens een rit over de Maasvlakte sloeg de motor telkens af bij stationair draaien. Met mijn Simca 1000 had ik geleerd om met zulke problemen om te gaan, maar het moest wel verholpen worden. Tot mijn geluk bleek er een Alfa Romeo garage in Rockanje te zitten met een kundige monteur, die wist dat de gasklep gereinigd moest worden en ingeleerd. Het is mijn vaste adres geworden voor reparatie, onderhoud en noodgevallen. Hij wist me meteen te vertellen dat de draagarmen achter voorzien moesten worden van Powerflex bussen en een anti-roest behandeling moesten krijgen. Zodoende waren de kosten voor 2017 € 580. De eerste grote rit was de Romantische Strasse in Duitsland in juni, een schitterende route, waarbij de kap elke dag open kon.

In 2018 een nieuwe APK bij km-stand 213027. Fuseehoes en wisserset gemonteerd, de balgen van de schokdempers waren gescheurd, maar zijn niet vervangen. Kosten voor 2018 € 167. De rondreis door Yorkshire is perfect verlopen. Links rijden met een links stuur is een uitdaging, ook door de lage zit.

APK 2019 bij km-stand 220.552. Oliefilter + olie 10W60, ashoes set vervangen. Omdat ik het gevoel had dat de Spider niet perfect spoorde heb ik een 4-wiel uitlijning laten uitvoeren bij een specialist, achter helaas beperkt door een vastzittende spoorstang. Dat rijdt koersvast. Lamp koplamp vervangen. Helaas liep een tourrit met het Alfa Romeo Spider Register in Eindhoven niet goed af, doordat ik een absurd hoge verkeersdrempel iets te snel nam en er een scheur in het carter ontstond. Bij Auto Roméo vond ik een tweedehands carterpan. Deze is bij mijn eigen garage gemonteerd.
De airco had al heel lang geen onderhoud gehad en is bij een specialist hervuld.
Totale kosten 2019 € 780. Daarna kon er een mooie rondrit door Denemarken gemaakt worden.

APK 2020 bij km-stand 227573, alles ok. Kosten € 84. Dit was een heel goedkoop jaar.

APK 2021 bij km-stand 230792, waarbij de ruitenwissers zijn vervangen. Goed zicht moet.
Eni 10W60 racing oil 1 liter bijgevuld, niet vervangen, want er was weinig gereden.
De achterdemper van de uitlaat is vervangen door een originele uitlaat vanwege lekkage.
Ashoesset vervangen vanwege een scheur. Mistlamp relais en 1,2 Watt steeklampjes Philips remlicht.
De achterruit was gescheurd en ik heb meteen de kap laten controleren bij Hamé Cabrio’s.
Er is een originele OEM cabriolet kap (alleen het linnen) gemonteerd want de oude was versleten.
Nieuwe mattenset zwart met logo en Ragg Top onderhoudsset. De kap isoleert geluid goed.
Later bleek de middendemper van de uitlaat inwendig te rammelen en is alsnog vervangen. Bij rustig toeren is het motorgeluid een beschaafd gezoem, bij fel accelereren wordt dat een fantastische hoge snerp.
In juni huurden wij een vakantiehuis in Limburg en ik had gevraagd waar ik veilig kon parkeren.
Desondanks tikte de eigenaar met zijn Range Rover tegen de motorkap en de voorbumper.
Zelf een liefhebber met twee Fiat oldtimers in de garage bezwoer hij mij de schade te vergoeden.
Dit was het moment dat ik besloot om de Spider cosmetisch flink aan te pakken.
Bij een Goos van Pelt alvast een nieuw logo voor en achter gekocht. Bij Brabant Auto Parts nieuwe Quadrifolio Verde emblemen voor de flanken besteld. Bij Auto Roméo gebruikte dorpellijsten gevonden, want zowel links als rechts was gescheurd. De Spider rondom laten uitdeuken zonder spuiten, spuiten achterbumper en dorpels, eigen rekening. Spuiten motorkap en voorbumper was voor rekening van de tegenpartij. Kosten voor 2021 € 4110.
De Spider is als nieuw. Dat is uiteraard wel de keuze van een liefhebber bij een lage dagwaarde.

APK 2022 bij 235601 km. Nieuwe voorbanden Michelin Pilot Sport 4 205/50R16.
Olie ververst 5 liter Eni 10W60 racing. Een Bosch accu 74AH is gemonteerd ter vervanging.
Bij Matrix Spijkenisse de rand rondom de voorruit laten wrappen evenals de spiegelkappen.
Zonneband op de voorruit. Niet noodzakelijk, wel mooi om alle beschadigingen weg te werken.
Bij Velgenservice Oostvoorne alle velgen laten poedercoaten, zodat deze weer in nieuwstaat zijn.
Kosten voor 2022 € 1809.

APK 2023 bij 240155 km. Olie niet ververst vanwege kilometerstand.
Versnellingsbak olie gecontroleerd, staat maximaal. Stuurstanghoes rechts vervangen.
Linker achterwiel wiellager unit vervangen, maakte lawaai, weinig profiel achterbanden 2,7 mm.
Lichte roest van remleiding geschuurd en gespoten met blanke tectyl.
Bij 240966 km voorwielen met voldoende profiel naar achter verplaatst.
Nieuwe voorbanden Michelin Pilot Sport 3 205/50R16. Deze geven altijd een perfecte grip.
Op de brug bleek dat er voor en achter een licht lekkende schokbreker zat, dus alles vervangen.
De voorschokbrekers bleken niet meer leverbaar, maar gevonden bij APM Hamburg via E-Bay.
Bij 241425 km nieuwe voorschokbrekers merk Frankberg en achter Magneti Marelli gemonteerd
inclusief hoezen, uitgelijnd en lamp koplamp vervangen. De wegligging is nog beter dan voorheen.
Een prachtige rondrit door Noord Schotland gemaakt met niets dan zon en heerlijke accommodaties.
Helaas bleef ik op de parkeerplaats van een hotel met de voorbumper achter een opstaande kei steken en ontdekte dat er een bumpersteun was afgebroken. De technische man van het hotel hielp me met roestvrijstalen tie-wraps een noodreparatie uit te voeren, die het goed hield tot thuiskomst.
Bij 242898 km is de rechter bumpersteun gelast en de bumper weer gemonteerd en beter afgesteld.
Nieuwe zekering groep verlichting dashboard, achterlicht en kenteken (door draadbreuk na het afbreken van de bumper). Koppeling “opgepompt”. Geen kosten, service van de garage.
Het schakelen ging beroerd in Schotland doordat de geleidebus verdwenen bleek te zijn.
Revisie versnellingspook, bus van de schakelstang laten vervangen, zodat de speling er uit is.
Lamp stadslicht rechtsvoor draadbreuk hersteld (gevolg van afgebroken bumpersteun).
Eni 10W60 2 liter bijgevuld. Kosten voor 2023 € 1684.

Bij 244334 km distributie set inclusief waterpomp vervangen, want dat had ik nog nooit laten doen.
Multiriem en balansasset vervangen. Computer uitlezen en resetten (airbag lampje verlicht).
Lamp stadslicht rechtsvoor vervangen. De motor draait nu soepeler dan ooit.
De klimaatregeling was volledig van slag en ging van bloedheet naar ijskoud. Sensor niet te leveren.
Op EBay een sensor gevonden en besteld. Bij 244575 km sensor klimaatregeling vervangen.
De in 2021 aangeschafte matten waren te dun en alweer half versleten en lelijk geworden.
Bij Cabrio Care een betere en dikkere kwaliteit gekocht met een mooi rood Alfa Romeo logo.
Bij 245034 km APK 2024, ruitenwisser set, halen en brengen en starten en opladen accu na stilstand.
Het raammechaniek links bonkte al langer en tijdens een zomerse rit bleef de ruit onwrikbaar.
Bij een poging om hem los te trekken viel de ruit in het portier en heb ik de boel afgeplakt.
Ik kon snel tussendoor bij de garage terecht. Bij 245159 km is het raammechaniek links vervangen.
Aangezien de rechterruit ook een tik gaf van een versleten tandwiel besloten om die ook te doen.
Bij 245747 km uit voorzorg het raammechaniek rechts laten vervangen en het raam afgesteld.
De ramen gaan weer vlot open en dicht en sluiten perfect aan op de kap.
Om de kap volkomen lekvrij te krijgen heb ik Sugru kneedbaar rubber gebruikt als extra afdichting.
Zelfs het geringste kiertje kan er de oorzaak van zijn, dat zich een plas water op de bodem vormt.
De aansluiting van de kap op de carrosserie was niet helemaal dicht, waardoor er vocht naar binnen trok. Dit heb ik verholpen met een strook zelfklevend schuimrubberband op de bestaande afdichting.
Het frame van de kap is niet vervangen en dus 26 jaar oud, zodat er kiertjes konden ontstaan.
Onder de 10 °C mag de kap niet open, want dan is de PVC ruit te koud en kan daardoor scheuren.
Het schakelen ging stroef en het was onbekend welke olie er in de versnellingsbak zit en hoe lang al.
De olie van de versnellingsbak was zwart en is vervangen door Eni Rotra LSX 75W-90.
Tevens is er een additief toegevoegd om soepeler te schakelen. Dat gaat nu iets vloeiender.
Het blijft wel een oude versnellingsbak, dus moet ik de versnellingen er rustig in laten glijden.
De sensor voor de klimaatregeling is weer defect, dat was waarschijnlijk een gebruikt exemplaar.
Een nieuwe in Duitsland gevonden bij een specialist. Kosten voor 2024 tot nu toe € 1725.

Totaal dus ca. € 14.000,00 voor 7 jaar rijden inclusief de aanschaf, reparatie en onderhoud.
Het benzineverbruik ligt rond de 1:10, altijd Euro 98. Met een tank van 60 liter kom je een heel eind.
Ik controleer zeer regelmatig de motorolie en heb altijd 1 liter bij me. Het verbruik valt erg mee. Af en toe wat bijvullen.
De juiste bandenspanning is ook belangrijk en voor het gemak heb ik een voetpomp met manometer voor een klein prijsje in de kofferbak gelegd, zodat de spanning voor en achter altijd op 2,5 bar zit.

De Spider rijdt heel plezierig en geeft een pure beleving door de lage zit en neemt hobbels soepel en vloeiend.
De besturing is erg licht maar heel strak en de wegligging is geweldig, de Spider kleeft aan de weg, ook op zeer hoge snelheid en in bochten. Hij biedt veel meer comfort dan verwacht en lange ritten gaan uitstekend, zowel open als dicht. Op de snelweg en zeker in tunnels heb ik liever de kap dicht vanwege het vele lawaai. Hij heeft een mooi geluid bij flink doortrekken en voldoende vermogen met 150 pk. Voor een auto van deze leeftijd is er goede moderne elektronica en een prettige klimaatregeling. Ik rijd nooit korte ritten, in ieder geval niet minder dan een kwartier, om de motor warm te rijden. Na voldoende opwarmen trek ik in m’n eentje vaak een sprintje tot zo’n 6000 tpm voor de souplesse. In de polder op dijkweggetjes is het prachtig om wat hoog in de toeren te blijven als tijdens een race. Het design is wat mij betreft ongeëvenaard. Roest aan de carrosserie heb ik nog niet kunnen ontdekken. Het vraagt de nodige aandacht voor onderhoud, maar dat is mijn hobby.
Ik was met de hand, poets met keramische was, het interieur met lederonderhoud en vaseline.
De “kraag” die de kap afsluit was dof geworden, die is met Maguiar polish weer glanzend gepoetst.
De uitvoering met stevige zwart lederen kuipstoelen is precies naar mijn zin. Het was in het begin even wennen.
Zelfs onder de motorkap probeer ik alle onderdelen schoon en geconserveerd te houden. Dat sleutelt prettiger.
Wie een auto zoekt, die geen aandacht vraagt, moet de Spider 916 heel hard voorbij lopen.
Voor mij is het de meest fantastische auto, al heb ik er nu een Peugeot RCZ naast, in plaats van de Giulietta. Al met al is de Spider best betrouwbaar, want ik ben altijd goed thuis gekomen.

9,0
  • Betrouwbaarheid
  • Prestaties
  • Comfort
  • Kosten
  • Zou u weer een auto van dit merk kopen? ja

Lezersreacties (3)

Reageren

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.