Schluss voor het C-segment
Opmerkelijk. Volgens een lezersonderzoek van Auto, Motor und Sport is 25 procent van de Duitse automobilisten in de Golf-klasse voornemens naar een compacte SUV over te stappen. Het zou betekenen dat de markt voor Golfjes, Focussen en 308's met een kwart krimpt. Dat mag je een aardverschuiving noemen. Net op het moment waarop Nissan, dat het C-segment juist met het oog op de gegroeide populariteit van de crossover had verlaten, met de Pulsar weer die markt betreedt. Niche wordt mainstream, blijkbaar.
Over welke SUV's hebben we het? Door de vervaging van de grenzen tussen B- en C-segment staat 'compact' in dit geval voor een breed palet dat reikt van Renault Captur en Peugeot 2008 tot de premium-bovenkant van Q3's en Mini-SUV's met ver bovenmodale prijzen. Duidelijk is dat de Duitse fabrikanten rekening houden met een sterke groei van de markt voor dit genre. Zelfs Mercedes-Benz doet met de GLA een gooi, en ik begrijp dat het merk speelt met de gedachte aan een klein stads-SUV'je, een soort mini-G.
Audi breidt het cross-overgamma uit met een model onder de Q3, de Q1. Opel komt met een Mokka-achtige in Adam-stijl, zonder vierwielaandrijving uiteraard. Mini heeft uiteraard een grotere Countryman in de planning. En omdat het nooit idioot genoeg kan, wordt bij Mercedes, VW, Audi en BMW nagedacht over coupé-achtige varianten naar het illustere voorbeeld van de X6.
Eerst moet zo'n voorspelling maar eens uitkomen. Maar als de geënqueteerde automobilisten woord houden, zouden ze argumenten moeten hebben. Wat hebben ze te winnen bij een SUV? Dat is het gekke; niet zo veel eigenlijk. Een hogere instap, iets meer ruimte, iets meer flexibiliteit – maar ook meer massa en parkeeronvriendelijk volume voor meer geld.
Een Mercedes GLA biedt tachtig liter meer bagageruimte dan een A-klasse. Het is niet de wereld. Voor het verbruik hoef je zo'n auto niet te laten staan, maar terreinrijden hoef je er niet mee te proberen. Een 308, Golf of Focus voldoet in 99 procent van de gevallen even goed. Kortom: met gezond verstand krijg je deze marktbeweging niet verklaard. Zodat maar één verklaring overblijft: mode. Anderzijds is het misschien wel een verheugend teken dat de consument weer zin begint te krijgen in het zinloze.

Bas van Putten
Columnist/Schrijver
Bas van Putten is schrijver en columnist voor diverse kranten en tijdschriften. Zijn wortels liggen in de muziek, maar zijn hart gaat al jaren uit naar auto's.