AutoWeek.nl heeft je steun nodig
We zien dat je een adblocker gebruikt. Dat vinden we jammer, want alleen dankzij advertenties kunnen we autoweek.nl gratis toegankelijk houden. We willen je vragen voor autoweek.nl een uitzondering te maken. Wil je jouw adblocker voor ons pauzeren? Zo werkt het
Megagamma; Lancia's remmende voorsprong
53
De discussie over welk merk de MPV ontwikkeld heeft is enigszins vergelijkbaar met die over wie nu werkelijk de uitvinder was van de automobiel. Feit is dat zowel Chrysler als Renault aanspraak maken op de titel 'uitvinder van de ruimteauto'. Chrysler komt absoluut gezien voor het eerst met een MPV op de markt, maar deze is officieel niet leverbaar in Nederland. In 1983 verschijnt in Amerika een personenbusjesachtige auto onder de naam Plymouth Voyager; de minder luxe variant heet Dodge Caravan. Pas in 1988 zet het ontwerp als Chrysler Voyager wiel aan Europese wal. Op dat moment rijdt de eerste generatie van Renaults Espace al pak 'm beet vier jaar rond in onze contreien. De Fransen valt daarmee de eer te beurt als eersten een heuse ruimteauto te lanceren in Europa. Maar andere fabrikanten experimenteren al eerder met ideeën voor een people mover. Eind jaren zeventig legt Lancia bijvoorbeeld al de laatste hand aan een prototype van een ruimteauto. Deze door Italdesign getekende Megagamma presenteert het Italiaanse merk in 1978 op de autobeurs van Turijn. De auto, die Lancia, zoals de naam al doe vermoeden, baseert op het Gamma-platform, bereikt echter nooit het productiestadium. Moederbedrijf Fiat vindt de Megagamma een te riskante auto om te bouwen, en vreest (te) magere verkoopresultaten. Een terechte vrees, zo blijkt als Nissan het idee van de Megagamma oppakt en verwerkt in de Prairie uit 1981, maar met dit model nimmer aan de populariteit van een auto als de Renault Espace weet te tippen. En ook Lancia, dat later toch een stukje van de MPV-markt voor zich tracht op te eisen met de Zeta (1994) en vervolgens de Phedra (2001), mist na z'n aanvankelijke voorsprong de aansluiting met de Espace.
De productie van de Phedra stopt. En daarmee waarschijnlijk ook het samenwerkingsverband van Lancia ten behoeve van de MPV met PSA (Peugeot en Citroën). Wellicht weet het Italiaanse merk in de toekomst toch aansluiting te vinden bij de top van het MPV-segment met behulp van Chrysler, waarmee producent Fiat ten slotte in zee gaat. Hoewel... Chrysler heeft weliswaar met de eerste generaties van de Voyager goed weten te scoren, maar de magie van het model lijkt verloren te zijn gegaan, want de huidige editie daarvan kan geen potten breken. Misschien kan Lancia Chrysler nog wat leren.
Lees ook
Weblogs
Weblog Jan - De Golf van nu
Weblogs
Weblog Ken - Wallonië komt met aangepaste autobelasting die anti-SUV en anti-EV is
Weblogs
Weblog Ken: waarom de kritiek op trajectcontroles steeds luider wordt in Vlaanderen
Weblogs
Weblog Bas - Van info naar tainment
Weblogs