HNR-benzine voor 1,30 per liter!

Gekte bij goedkoop tanken Tango (foto: ANP)

In februari hield Tango een promotiedag met 7 cent extra korting op een liter benzine. Die stunt zorgde bij het Leidse Tango-station waar ik soms tank voor een file van een paar honderd meter. De doorgaande weg ter plekke werd door enkele tientallen koopjesjagers totaal geblokkeerd! Hoe dom moet je zijn om op een koude februari-ochtend bij min 6 graden je auto te starten om dan een half uur met draaiende motor in een file te gaan staan voor 4% extra korting?! Die domme Hollanders, zou een Belg zeggen, en terecht.

Even rekenen: stel, je tankt 40 liter, dan is de "winst" 2,80 euro. Daar is per auto al gauw een paar kilometer voor omgereden - net als bij het tanktoerisme naar België. Een beetje auto kost een particulier - en alleen die doen dat – volgens het Consumenten-autopanel gemiddeld all-in 30 á 50 ct/km. Maar met een koude start ver onder nul moet je er zeker 10 euro aan verhoogde slijtage en verkorte levensduur voor de motor bij optellen [PS: mijn vorige benzine BX 14 leefde zo lang (>330.000 km) en gezond doordat die weinig koude starts onder nul ondergaan had]. Zelfs met warme motor, zonder omrijden of als je de motor zou uitzetten is een half uur tijdverlies geen paar euro waard. Met een ijskoud (op verhoogd toerental) stationair lopende motor heb je sowieso in een half uur een liter benzine verspild. Deze Tango-actie was dus geen win-win maar een loss-loss actie, behalve voor Tango zelf.

Ik tank graag vol bij goedkope stations maar rij daar niet meer dan een (warme) kilometer voor om. Ik bespaar tijdens het rijden. Míjn "HNR-benzine" kost nu omgerekend 1,30 euro/liter, goedkoper dan diesel! Iedereen kan zichzelf 10% - 20% korting geven als je Het Nieuwe Rijden toepast. Ik ben natuurlijk wat fanatieker daarin en haal 30% korting. Zo'n Tango-file met draaiende motoren maakt je niet vrolijk. Niet alleen automobilisten zijn irrationeel, ook de overheid kan niet rekenen. De bezuiniging op HNR-campagnes is penny-wise, pound-foolish. Intussen wel 130 miljoen willen uitgeven voor 130 rijden, met Tango-achtige tijdwinst (kosten een euro per minuut winst!). Denk aan de HSL-aanbestedingen. Of de geringe CO2-reductie per belastingeuro voor fiscaal vrijgestelde A-labels, die zonder HNR in de praktijk evenveel als een C-label verbruiken. Om over zogenaamde besparingen door liberale stokpaardjes als schaalvergroting (InHolland!) of marktwerking (NSProrail!) maar te zwijgen. In Den Haag dansen ze elke dag Tango!

Ik probeer mijn auto zo rationeel mogelijk (dus vaak: niet) te gebruiken. Wat helpt is de vraag bij elk concreet ritje: zou ik van dit ritje of reisdoel spijt krijgen als ik mijn auto nu total loss zou rijden? Voor dat Tango-ritje weet je dan meteen het antwoord.

Lezersreacties (0)

Reageren

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.