Test: Skoda Kodiaq – onverslaanbaar ruimteaanbod

Grote SUV merkbaar meer volwassen

74 reacties

Video

Skoda’s eerste SUV was een schot in de roos en met de tweede generatie zal dat succes niet minder worden. We missen alleen de fijnste versie.

Skoda’s zijn groot, dus de Kodiaq is nog groter?

Absoluut. De nieuwe Kodiaq is lager dan zijn voorganger, houdt een gelijke wielbasis, maar is wel ruim 6 centimeter langer. Hierdoor is hij iets meer MPV dan de eerste generatie, vergelijkbaar met wat Audi deed met de tweede generatie Q7. Dit is goed te merken op de derde zitrij en in de kofferbak, die een bizarre 910 liter groot is met de tweede zitrij in gebruik. Daar voelt het ondertussen ook als een Skoda Superb als we naar de beenruimte kijken. Het is echt bizar ruim. Bovendien is de afwerking voor een tweede rij erg netjes. Uiteraard is de auto er ook weer als zevenzitter, waarbij de tweede rij verschuifbaar is om de ruimte te verdelen naar gelang de omstandigheden. Goed om te weten: de PHEV is er niet met zeven stoelen! Dat was ten koste gegaan van accu of benzinetank en dat wilde Skoda niet.

Het nieuwe familiegezicht nu ook op de Kodiaq.

Doe mij lekker een diesel in zo’n SUV!

Ja. Ons ook. Maar nee dat kan niet. Althans, niet in ons land. De grote Skoda wordt zeker wel gemaakt met een 2.0 TDI. Met 150 en 192 pk. Die laatste versie heeft dan ook 4WD.We reden hem eerder en het resultaat is perfect. Ware het niet dat deze niet naar Nederland komt. Hoe hard wij ook zouden roepen dat het de versie is die je moet hebben, er is volgens de importeur geen vraag meer naar. Dat is niet omdat Nederlanders te eigenwijs zijn om ons advies op te volgen, maar door het feit dat bpm dieselauto’s de nek omdraait. Oh en vierwielaangedreven versies zijn om dezelfde reden ook te duur… Wat krijgen we dan wel? Nou de stekkerversie natuurlijk. Er komt een PHEV van de auto met 204 pk. We kennen de aandrijflijn al van de nieuwe Tiguan en de Skoda Superb. Deze heeft een 1.5 TSI-motor, met ruim 115 pk (!) aan elektrische ondersteuning erbij. De accu meet een zeer forse 26 kWh, goed voor een elektrische range die op papier boven de 100 kilometer ligt! In dit segment nog vrij uniek. Daar komt bij dat je die accu niet alleen met driefasen kunt laden tot 11 kW, maar ook met 50 kW aan de snellader. Dat is niet meer uniek, maar zelfs bij premiummerken bepaald nog geen vanzelfsprekendheid. Elke kop koffie of plaspauze loont het om even aan de lader te hangen met die snelheid. Geïnteresseerden moeten wel nog even wachten, de plug-in hybride wordt pas na de zomer beschikbaar.

Skoda Kodiaq

Welke versie van de Skoda Kodiaq is er dan al wel?

Tot die tijd moeten we het in Nederland doen met de 1.5 eTSI met 150 pk. De bekende mild-hybride aandrijflijn die we ook kennen van de nieuwe Passat en de Tiguan. Dit is wel het absolute minimum voor de auto. De elektro-ondersteuning bij lage toeren is niet zozeer prettig als wel noodzaak voor de auto, die volgeladen met mensen en bagage een hele dobber aan Franse heuvels gaat krijgen. De automaat zou ook net wat beter bij de les kunnen zijn. Soms bij net niet stilstaan bij rotondes merk je wat aarzeling en vlot een gaatje pakken is een hele opgave door de bedenktijd van de bak. De PHEV is dan een stuk beter. Het extra vermogen compenseert de 300 kilo extra en de forse elektrosteun maakt de auto beduidend soepeler om te rijden. Ook hier is de meerwaarde van de dynamische dempers evident. De opvallend grote accu en laadmogelijkheden maken de stekkerversie extra aantrekkelijk. De PHEV is er alleen niet als zevenzitter.

Snelladen is een optie voor de PHEV, dat is nog zeldzaam.

Dan zal die Skoda Kodiaq met stekker wel veel kosten…

Nou, dat weten we nog niet, de prijzen voor de PHEV komen later pas. Maar kijken we naar de nieuwe Skoda Superb dan verwachten we een meerprijs van zo'n 2.000 euro voor de PHEV ten opzichte van de 1.5, dus reken voor de Kodiaq op een vergelijkbaar verschil. De vanafprijs van krap €45.000 voor de 1.5 eTSI is daarbij extreem concurrerend in tijden dat dure B-segmenters al ver over de €30.000 gaan. De Kodiaq is een auto die je heel breed kunt inzetten terwijl de kwaliteit boven verwachting is. En ook al is de 1.5 eTSI krap aan, de Skoda kent eigenlijk geen serieuze minpunten. Zelf bij Volkswagen zal men inmiddels zenuwachtig worden van het uitstekende Tsjechische aanbod.

Signalement

Merk Skoda
Model Kodiaq 1.5 TSI mHEV First Edition
Carrosserie 5-deurs, suv
Transmissie 7 versnellingen, automaat met dubbele koppeling
Aandrijving voorwielaandrijving
Nieuwprijs € 44.000

Specificaties

Brandstof benzine
Motor 4-cil. in lijn, mild-hybrid
Cilinderinhoud 1.498 cc
Maximaal vermogen 110 kW / 150 pk bij 5.000 tpm
Maximaal koppel 250 Nm bij 1.500 tpm
Inhoud brandstoftank 55 l
Lengte / breedte / hoogte 4.758 mm / 1.864 mm / 1.678 mm
Wielbasis 2.791 mm
Massa leeg 1.665 kg
Laadvermogen 505 kg
Aanhangermassa geremd / ongeremd 1.800 kg / 750 kg
Banden215/65R17Prijzen
Topsnelheid 207 km/h
Acceleratie 0-100 km/h 9,7 s
Brandstofverbruik 6,0 l/100km
CO2-uitstoot (WLTP) 135 g/km

Gerelateerde forum topics

Lezersreacties (74) (gesloten)

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.

De discussie is gesloten.
Reageren is niet meer mogelijk.

Praat verder op het forum