Rij-impressie Fiat 500L

Ruime uitbreiding

65 reacties

Video
AutoWeek 28 2012
AutoWeek 28 2012

Je leest het in AutoWeek 28 2012

Bij de naam 500L ben je geneigd aan een model van Mercedes-Benz te denken. Maar niets is minder waar. Deze typeaanduiding hoort toe aan de MPV-versie van Fiats 500. De L staat voor Large. Eindelijk kun je nu met vijf volwassenen op pad in een Cinquecento. Maar is de L nog wel een 500?

Wat BMW vrijwel kritiekloos met de Mini heeft gedaan, kunnen wij ook met de 500, moet Fiat gedacht hebben. En da's natuurlijk geen gekke gedachte, want door het aantal Mini-varianten uit te breiden met bijvoorbeeld een Clubman en een Countryman weten de Duitsers de interesse van het publiek voor de reïncarnatie van de iconische Engelse auto te verhogen. En dat willen de Italianen natuurlijk ook met hun eigen icoon, de 500. Wat heeft Fiat gedaan met de 500 om er een L(arge) van te maken? Nou, het heeft de auto om te beginnen opgepompt. De 500L is 4,14 meter lang, 1,78 meter breed en 1,66 meter hoog. Daarmee is-ie bijna zestig centimeter langer,15 centimeter breder en17 centimeter hoger dan de gewone versie van de 500. En een fractie langer dan de Punto. Maar door het model alleen opgepompt te noemen, doe je 'm overigens schromelijk tekort. Want de 500L lijkt niet zo heel veel op de 500 die we al vijf jaar kennen. Vooral in de neus vind je treffende overeenkomsten, maar het model oogt voor het overige meer als een super-Panda dan als een 500. Dat Fiat bij de ontwikkeling van de auto met meer dan een schuin oog naar de Mini Countryman heeft gekeken, kun je aflezen aan de vormgeving van het dak (in drie kleuren verkrijgbaar) dat net als bij de Mini boven de carrosserie lijkt te zweven. Het maakt direct duidelijk welke auto Fiat met de 500L vooral wil beconcurreren.

Sfeer

Door het fysiek van de Italiaan kun je nu wel voor het eerst fatsoenlijk met vijf volwassenen op pad in een 500. De ruimte op de achterbank is beduidend beter voor elkaar dan in de standaard-500. Opvallend is de relatief grote beenruimte. Dankzij het hoge dak is er voldoende hoofdruimte. Het interieur kent tal van configuraties om de Fiat voor MPV-achtige te laten doorgaan. De zittingen van de achterbank zijn bijvoorbeeld in lengte verstelbaar; de dubbele vloer in de kofferbak helaas niet, waardoor er een gat ontstaat. Dankzij de vouw- en kantelfunctie kun je de een heel achterbankdeel met behulp van een veer in slechts één beweging volledig voorover laten klappen. Het terugvouwen van de stoel kost meer spierkracht doordat de veer dan juist tegenwerkt. De leuning van de rechter voorstoel kan voorover worden geklapt, zodat ook langwerpige lading vervoeren tot de mogelijkheden behoort, terwijl er ook nog passagiers mee kunnen. De kofferruimte die afhankelijk van de positie van de achterbank tussen de 343 en 400 liter meet, is zeer bruikbaar. Een verstelbare dubbele bodem deelt de bagageruimte in tweeën. De zit in de 500L is als in een MPV; hoog. Zowel voor- als achterin zit je op de bok. Weinig sportief, maar goed, dat claimt de 500L ook niet te zijn. De zitpositie is prima voor het overzicht. Je kijkt uit op een dashboard dat weliswaar een andere opzet heeft dan dat van de reguliere Cinquecento, maar dat wel de sfeer daarvan oproept. Een belangrijke plaats in het centrum van het dash is ingeruimd voor het 5-inch touchscreen waarmee je audio-systeem, mobiele telefoon en i-pod kunt bedienen. Het multimedia-systeem omvat nog geen navigatie, maar Fiat meldt dat dat er wel aan komt.

Aanloop

Vooralsnog biedt Fiat voor de 500L de keuze uit een drietal motoren; een diesel in de vorm van een 85 pk sterke 1,3-liter MultiJet, en twee benzinemoten: een atmosferische 1.4 van 95 pk en – hij mag natuurlijk niet ontbreken – de 0,9-liter TwinAir tweecilindermotor (waarvan volgend jaar ook een Natural Power-versie verschijnt die op methaangas loopt). In de 500L ontwikkelt die echter geen 85 maar 105 pk. En die extra pk's heeft de auto wel nodig. Wegrijden vanuit stilstand, daar heeft de Fiat wat moeite mee, doordat de tweecilinder wat tijd nodig heeft om in de toeren te klimmen en de turbo eveneens een aanloop moet nemen. De 500L TwinAir verlangt daardoor een andere manier van rijden dan je gewend bent. Je moet met enige prudentie de koppeling laten opkomen en de motor de kans geven het toerental te verhogen. Doe je dat niet, dan slaat de tweepitter onherroepelijk af. Het startstopsysteem compliceert de procedure. Ook deze voorziening laat namelijk even op zich wachten voordat-ie tot actie overgaat, en de motor met een korte siddering laat aanslaan. Het startstopsysteem drukt weliswaar het verbruik (volgens de fabriek zou dat zelfs uitkomen op 4,8 liter per 100 kilometer), maar werkt telkens dusdanig vertragend en daardoor hinderlijk bij het wegrijden dat we het in de stad al snel uitzetten. Dat geldt eveneens voor de Eco-modus. Die schroeft het vermogen terug tot 98 pk en het maximale koppel tot 120 Nm (standaard bedraagt de trekkracht maximaal145 Nm) om de efficiency van de motor te optimaliseren, maar haalt tevens veel fut uit de aandrijving. Rolt de 500L eenmaal, dan is er geen vuiltje aan de lucht. Zo lang je de tweecilinder in de hogere toerenregionen laat werken en de schakelindicator in het instrumentarium negeert, toont de Fiat zich zelfs een felle metgezel. Je moet dan wel een nadrukkelijk aanwezige tweecilinderroffel voor lief nemen, maar ach, da's ook wel weer een vrolijk geluid.

Je voelt wel dat de L-versie zwaarder is dan de 500 hatchback, en da's uiteraard niet zo vreemd. Hij helt door z'n hogere massa wat meer in de bocht en is een tikkie meer onderstuurd. Maar onder normale omstandigheden volgt de auto keurig de ingezette lijn. De besturing is elektrisch bekrachtigd. Hij werkt direct genoeg, maar te licht. En heel veel gevoel zit er niet in de installatie.

Multipla

Met de 500L brengt Fiat in zekere zin een eerbetoon aan de 600 Multipla uit de jaren vijftig. Veel meer nog dan met de Multipla uit de jaren negentig; die feitelijk alleen in naam diens opvolger genoemd kan worden. Zeker als er straks een zevenpersoonsuitvoering van de 500L komt, want die zit in de pen. Zowel de eerste Multipla als de genoemde herinterpretatie daarvan uit de jaren negentig boden aan meer dan vijf inzittenden plek; namelijk aan zes. En evenals Mini heeft Fiat plannen de carrosserielijn z'n retromodel nog verder uit te breiden. Behalve aan een zevenpersoonsvariant werken de Italianen aan een vierwielaangedreven versie van de 500L. Doordat die hoog op z'n wielen staat, zijn de overeenkomsten met Mini's Countryman onmiskenbaar. En net als Mini zal Fiat zeker scoren met meerdere koetsvarianten op basis van z'n icoon. Definitieve prijzen geeft Fiat nog niet vrij, maar de Nederlandse importeur laat weten een richtprijs te hanteren van E 18.500 voor de instapper van de 500L-reeks. Geen weggeefprijs, maar als het Italiaanse merk in november, als de auto leverbaar wordt, met de daadwerkelijke prijs in de buurt weet te blijven van het getal dat het nu noemt, dan zet het de 500L belangrijk goedkoper in de markt dan de auto die in de praktijk z'n grootste concurrent zal blijken.

Fiat 500L
Fiat 500LFiat 500LFiat 500LFiat 500LFiat 500LFiat 500LFiat 500L

Lezersreacties (65) (gesloten)

Maak melding van misbruik

Let op! Deze functie is niet bedoeld om zelf een commentaar toe te voegen. Optioneel kun je er een opmerking bij plaatsen.

Er is iets mis gegaan. Probeer het later nog eens of e-mail ons.

De discussie is gesloten.
Reageren is niet meer mogelijk.