Renault Safrane RXT 3.0 V6-24V (2000)

Grand routier

Renault Safrane RXT 3.0 V6-24V
Renault levert de Safrane met een door 24 kleppen ademende 3-liter V6-motor. Een trip naar Genève is voor ons een goede aanleiding om deze 'Safrane Grande Vitesse' op zijn reiskwaliteiten te beoordelen.

De Safrane is zo'n typische Franse topklasser. Ingetogen, praktisch en uitermate comfortabel om het grote Frankenland in alle rust te doorkruisen. Daarbij hoort ook een stevige V6 voor het reizen op niveau. Toch moest de Safrane het sinds '97 anderhalf jaar lang zonder zescilinder stellen. De oude was met pensioen en de nieuwe? Ja, de nieuwe was gewoon kant en klaar. Terwijl Laguna, Espace en ook Citroëns Xantia en XM, en Peugeots 406 en 605 hem tussen de voorwielen kregen, werd de Safrane overgeslagen. Jammer, want de drieliter 24-klepper met 194 pk en een lekker koppel van 267 Nm misstaat niet in de comfortabele Safrane.
Wat is dit een lekkere motor. Geen beul, geen racer, maar een blok dat op elk moment in alle rust het gevraagde vermogen levert om afstand te nemen van de medeweggebruikers. Op de Duitse Autobahn staat er in een mum van tijd 200 op de teller, en daarna loopt hij nog fit door naar de 235. Meer dan voldoende om lange afstanden in korte tijd te overbruggen.
De automatische vierbak zorgt voor extra comfort. Renault werkt aan een vijfbak-automaat, maar die zullen we pas in de volgende generatie Safrane terugvinden. Er zijn bakken die soepeler schakelen, maar toch: deze combinatie van motor en bak is een prettige. De krachtbron heeft onder normale omstandigheden overvloedige kracht zodat er niet gauw teruggeschakeld hoeft te worden. Zowel bij acceleratie als constante snelheden blijft het motorgeluid op de achtergrond. Wat windgeruis om de voorstijlen verraadt dat de Safrane net meer pril is, maar bij 120 km/h scoort hij toch een nette 67 dB.
Alleen moet er wel regelmatig getankt worden. We verbruiken zelfs in Nederland gemiddeld al 1 op 6,3! Bij constant 120 km/h geeft de boordcomputer ook een dergelijk verbruikscijfer. Vreemd, want in een Espace met dezelfde aandrijving reden we eerder 1 op 7,7 gemiddeld. De lichtere, slankere en beter gestroomlijnde Safrane zou zeker beter moeten kunnen. Waar ligt dit aan? We vermoeden dat bij ons exemplaar de inspuitcomputer verkeerde informatie krijgt, want bij warme motor schudt de aandrijfeenheid en bij gas geven zien we 's avonds in het licht van achterliggers een hele wolk onverbrande benzine achter ons.

Het goede leven

Het is in de Safrane nog immer goed reizen. Met een soepel afgestemd onderstel dat alle wegoneffenheden gladstrijkt en het overhellen redelijk beperkt. Zelfs op hoge snelheid is de koersvastheid prima. Prettig is ook de snelheidsafhankelijke stuurbekrachtiging van de V6, die uitstekend aanvoelt wanneer er sterke assistentie nodig is en wanneer niet.
De bestuurder zit in een aangename entourage. Zachte fauteuils zoals thuis voor de open haard, een karakteristiek en duidelijk afleesbaar dashboard met grote luifel, links en rechts gescheiden automatische airco, elektrisch te bedienen ramen en spiegels, elektrisch verwarmbare en verstelbare voorstoelen met geheugen voor de bestuurder en cruise control: wat wil een mens nog meer? Nou, in deze RXT vinden we nog verwennerijen als radio met cd-wisselaar en navigatiesysteem, leren bekleding, zonnescherm voor de achterruit en xenon koplampen.
Staat er nog meer op ons verlanglijstje? Toch wel. De voorstoelen zijn zeker comfortabel, maar wat extra steun bijvoorbeeld door oppompbare luchtkussentjes is wel welkom. Kost f 1.250. Meer? Ja, de zitting van de achterbank is te laag en te kort, waardoor zelfs bij iemand met een gemiddeld Nederlands postuur de bovenbenen onvoldoende steun krijgen. Ouderdomsverschijnselen: moeilijk bereikbare derde driepuntsgordel en ontbreken van een derde hoofdsteun op de achterbank. Wel kan de directeur zelf naar de Gamma want de achterbank is gedeeld neerklapbaar.
Na zeven jaar productie mag de Safrane nog steeds worden gerekend tot de strijkijzers van de autobaan. Soepel en comfortabel glijden de kilometers onder zijn wielen door. Zeker met de krachtige V6, de automatische transmissie en de cruise control slokt hij kilometers moeiteloos op en voelt daarbij aan als een goed ingelopen schoen. Natuurlijk, er zijn nieuwere modellen die meer indruk maken en ergonomisch beter zijn, maar in de grote Renault voel je je meteen thuis. Ondanks de niet malse prijs van zo'n 93 mille voor deze V6-24V RXT verdient de Safrane daarom nog steeds een plaatsje in het hart van de liefhebber.

Signalement

Merk Renault
Model Safrane RXT 3.0 V6-24V
Carrosserie 5-deurs, hatchback
Transmissie 4 versnellingen, automaat
Aandrijving voorwielaandrijving
Nieuwprijs € 42.381

Specificaties

Brandstof benzine
Motor V6
Cilinderinhoud 2.946 cc
Maximaal vermogen 140 kW / 194 pk bij 5.750 tpm
Maximaal koppel 267 Nm bij 4.000 tpm
Inhoud brandstoftank 80 l
Lengte / breedte / hoogte 4.768 mm / 1.816 mm / 1.435 mm
Wielbasis 2.765 mm
Massa leeg 1.580 kg
Laadvermogen 545 kg
Aanhangermassa geremd / ongeremd 1.500 kg / 750 kg
Banden205/60VR15Prijzen
Topsnelheid 225 km/h
Acceleratie 0-100 km/h 9,5 s (fabrieksopgave: 9,5 s)
Acceleratie 80-120 km/h in D 6,9s
Brandstofverbruik 11,6 l/100km