Dit vinden V40-rijders van de Volvo EX30
Ex-hipste Volvo naast huidige hipste
De tweede generatie Volvo V40 (2012-2020) was in het vorige decennium het kleinste en hipste model van het merk. Vandaag de dag is de EX30 het kleinste model van Volvo, maar hoe ervaren V40-rijders die eigenlijk?
De Volvo V40 kwam in 2012 op de markt en bleek al snel zeer gewild. Deze vijfdeurs hatchback werd geïntroduceerd om onder meer de strijd aan te gaan met de Audi A3, BMW 1-serie en Mercedes-Benz A-klasse. Door de toenmalige samenwerking van Volvo met Ford werd de V40 gebaseerd op het platform van de Ford Focus en was hij leverbaar met verschillende Ford-motoren. Maar hij was er ook met een vijfcilinder van Volvo zelf.
Naarmate de tijd vorderde, bleek de Volvo V40 erg solide en degelijk. De hardware steekt goed in elkaar. Het interieur straalt rust uit en biedt voldoende comfort, zelfs na (zeer) hoge kilometerstanden. Wel krijg je bij de V40 gratis een stug onderstel en enigszins beperkte ruimte. Het is niet voor niets de kleinste Volvo van die tijd. Het merk profiteerde in die jaren volop van de bijtellingsvoordelen die berijders van zuinige diesels kregen. De D2 en D4 diesels gingen dankzij de zogenaamde 14 procent bijtelling als de spreekwoordelijke warme broodjes.
V40-facelift
Voor de vergelijking met de EX30 hebben we twee V40-rijders uitgenodigd om hun ervaring te delen. Sebastián Hamminga is samen met zijn vriend Twan vanuit Limburg gekomen met zijn V40 T2 Nordic+ in de heerlijke kleur Flamenco Red. Na een hele zoektocht met onder meer keuze uit een Mazda 2, Mazda 3 en Toyota Auris koos Sebastián uiteindelijk toch voor de V40. Op papier zou deze uitvoering 122 pk en 220 Nm koppel moeten hebben, maar dat volgens Sebastián is dat meer: “Tijdens de proefrit voelde het aan alsof hij meer vermogen had en dat idee had de verkoper zelf ook. Als het een beetje nat is, heb ik zelfs in de derde versnelling nog wielspin, dus hij is wel wat gekieteld denk ik.”
De tweede V40-rijder is Erik Thien, hij heeft een D2 Momentum. Deze uitvoering komt uit 2015 en heeft daardoor nog net niet de facelift ondergaan, die van Sebastián wel; snel te herkennen aan de andere koplampunits. De keuze voor een diesel was voor Erik snel gemaakt: “Ik rijd iedere dag voor mijn werk van Hellendoorn naar Ede dus dat is nogal een eindje. Daardoor rijd ik dik 50.000 kilometer per jaar. Daarvoor is een diesel natuurlijk uitermate geschikt.” In mei was Erik met zijn Volvo nog betrokken bij een ongeluk, maar de V40 en Erik hielden daar niet veel aan over. Erik: “Alleen een wiel, band, deel van de achterbumper en wat losse tupperware waren beschadigd. Verder eigenlijk niets. De andere auto is er minder goed vanaf gekomen, maar gelukkig had de bestuurder niets.”
Over EX30: 'Niet echt fijn dat je alles via scherm moet regelen'
Terwijl Erik en zijn partner Annie achterblijven voor de fotografie, gaan we alvast in de Volvo EX30 op pad met Sebastián en Twan. Twan zit met zijn voet in het gips, dus heeft alleen Sebastián de mogelijkheid om te rijden. Uit ervaring weet Twan dat de achterbank van de V40 T2 niet bijzonder ruim is en ook die van de EX30 blinkt daarin niet uit. Wat betreft het comfort lijkt het wel goed te zitten, dus daar scoort de EX30 een punt.
Tijdens de rit is Sebastián veel bezig met het grote beeldscherm waar alles op gebeurt. Snelheid, navigatie, airco, noem maar op. Die vernieuwing valt alleen niet echt in de smaak. Sebastián: “Dat je alles via zo’n scherm moet regelen vind ik niet echt fijn, omdat je continu opzij moet kijken om te zien hoe hard je rijdt. Het is simpelweg niet echt duidelijk. Voor iemand van mijn leeftijd gaat het nog, maar voor oudere mensen is het te ingewikkeld. Daarnaast is die ‘piep’ bij eventuele afleiding ook vreselijk irritant en werkte de cruisecontrol voor mijn gevoel niet echt lekker.”
Gelukkig is het niet allemaal kommer en kwel. Het rijden zelf bevalt erg goed, op wat kleine dingetjes na. Sebastián lijkt over het algemeen tevreden: “De EX30 rijdt op zich lekker en heeft een vrij direct stuurgevoel. Hij is iets breder dan de V40, maar zo voelt het helemaal niet. De kwaliteit vanbinnen en vanbuiten is verder gewoon goed, daar is niets op aan te merken. Ik vind hem alleen wat stugger dan onze V40, met name over drempels.”
Wisseling van de wacht
Dan is het de beurt aan Erik en zijn vrouw Annie om in de EX30 plaats te nemen. Wederom wordt tijdens de rit de kwaliteit van het interieur aangehaald. De materialen en afwerking lijken in de smaak te vallen. Erik is minder bezig met het infotainmentsysteem dan Sebastián, hij let meer op de weg en lijkt wat minder geïnteresseerd in alle toeters en bellen die de EX30 schuil houdt in dat grote scherm. De auto zelf bevalt ook goed. Het rijden gaat op een wat rustiger tempo dan de rit ervoor, maar dat is uiteraard prima. Het elektrische aspect zorgt voor een hoop rust van binnen wat vooral Annie lijkt te bevallen: “Ik zat op de achterbank dus heb niet zelf gereden, maar ik vond hem heerlijk rustig over de weg zweven. Het voelt echt als een fijne auto.”
Een ander punt dat voor gespreksstof zorgt is de hoge(re) instap van de EX30. Zoals Erik al in zijn review schreef op AutoWeek, is de lage instap van de V40 voor hen als 60-plusser wat oncomfortabel. Bij de EX30 lijkt dat echter geen probleem. Erik: “Het zorgt niet echt voor problemen, maar bij een volgende auto wordt dat wel een aandachtspuntje. Wij zijn de jongste niet meer dus een hogere instap is wel wat fijner. Bij deze EX30 is het een stuk beter dan bij de V40.”
De V40-rijders lijken over het algemeen positief te oordelen over de elektrische EX30. Afgezien van het stugge onderstel, de irritante piepjes en het verwarrende infotainmentscherm bevalt hij erg goed. Vanbinnen is hij rustig en ziet alles er netjes uit, met name de afwerking. Hetzelfde geldt voor de buitenkant, waar vooral Sebastián oog heeft voor de kleine details, zoals de EX30-markering in de zijkant van de achterlichten. De kleine, hippe Volvo maakt zich mede daardoor populair bij berijders van het vorige kleine, hippe model.
In de gele Volvo EX30 hebben we al best wat software-uitdagingen voor de kiezen gekregen. En ‘software’ is misschien een containerbegrip waar we heel veel in stoppen, maar laten we zeggen dat we daarmee alles bedoelen waarmee je als gebruiker te maken hebt, wat niet mechanisch is.
Wij zijn niet de enigen, zoals we wel teruglezen in gebruikerservaringen op onze site en andere plekken op het web. Maar zo nu en dan rolt Volvo een update uit die de auto vervolgens binnenhaalt. Voor zo’n over-the-air-update hoef je niet naar de dealer, je moet alleen je auto op een handige tijd even met rust laten. Zo haalde onze EX30 in 17 minuten versie 1.3.1 van het besturingssysteem binnen en twee weken later in 18 minuten versie 1.4. Dit zou er bijvoorbeeld verbeterd moeten zijn volgens Volvo:
- Als je een maximale stroomlimiet voor opladen hebt ingesteld, onthoudt de auto dit na elke rijcyclus.
- Verbeteringen in de radio, inclusief een betere ontvangst.
- De autowasmodus verhuisde naar een andere plek in het menu.
- Verbeterde efficiëntie tijdens het opladen bij temperaturen onder -20°C.
- Updates in de werking van Driver Alert.
- En er kwamen enkele sneltoetsen.
Drive Alert en radio ontvangst verbeterd
Zijn de veranderingen merkbaar en maken ze de ervaring ook beter? Ja en nee. Heel fijn is de wat meer ontspannen Driver Alert. Hij begon eerder al te waarschuwen als je maar heel even naar het beeldscherm keek, terwijl dat toch het enige informatiepunt in de auto is . Nu krijg je meer tijd en kun je gewoon naar de kaart kijken of even over je schouder kijken, zonder dat je een reprimande krijgt.
De radio-ontvangst verbeterde, maar nog steeds valt de DAB+-zender zo nu en dan weg als je de rem intrapt. De internetverbinding komt soms niet tot stand en is vervolgens niet verkrijgbaar zonder de auto uit te zetten en af te sluiten. Zonder internetverbinding krijg je geen verkeersinfo binnen en kan Google dus niet de beste route berekenen, en je kunt dan bovendien geen verbinding maken met je Spotify-account. Helaas onthoudt hij nog altijd niet de afstand die je de laatste keer voor de adaptieve cruisecontrol hebt gebruikt, waardoor hij altijd op de grootste afstand staat en je keer op keer je voorkeur opnieuw moet instellen.
Over het opladen bij lage temperaturen kunnen we vanzelfsprekend niets zeggen, maar laten we afsluiten met een positieve noot: er zijn in het menu snelkoppelingen aangebracht voor het uitschakelen van de snelheidswaarschuwing en die Driver Alert. Je hoeft dus niet meer diep de menu’s in. En zoals de regels voorschrijven: bij elke rit worden ze opnieuw geactiveerd.
En het verbruik?
Echt zomer is het misschien niet dit jaar, maar we kunnen wel wat zeggen over het verbruik van de EX30 bij temperaturen van rond de 20 graden Celsius. We zitten nu op 17-17,5 kWh/100 kilometer. Daarmee komen we maximaal 380 kilometer ver op een lading. Leggen we dat naast onze ervaringen met de C40 Recharge (tegenwoordig: EC40) Single Motor Extended Range bij gelijke temperaturen dan is de EX30 nauwelijks zuiniger dan zijn grotere elektrische broer.
Deel jouw ervaringen met je auto! Je kunt mensen die op zoek zijn naar een andere auto helpen door in een gebruikersreview jouw ervaringen met je auto te delen! Dat kun je doen door na inloggen op deze site je auto aan te melden en een review te plaatsen. Had je al een review van je auto staan? Dan kun je ook een nieuwe review bij de auto als aanvulling plaatsen. |
Had je deze auto's al gezien?
Lees ook
Downsizewissel in de duurtestgarage: Volvo C40 eruit, Volvo EX30 erin
Volvo EX30 Everlast - omdat fabrikanten steeds vaker ruimte laten voor dit soort tuning
Deze premium hatchbacks koop je voor €12.000
Praktijkverbruik Volvo V40: benzine- en dieselversies onder de loep
Koopwijzer Volvo V40 2012-2020 - alles over deze occasion
Lezersreacties (68) (gesloten)
De discussie is gesloten.
Reageren is niet meer mogelijk.