Lamborghini Urus SE: plug-in hybride super-SUV met vernieuwd uiterlijk
Nieuwe kont én nieuwe snuit
De 1.015 pk sterke Revuelto is niet langer de enige plug-in hybride Lamborghini. Dit is de Lamborghini Urus SE: met 800 pk aan brute plug-in power, maar ook met een compleet eigen voor- en achterkant!
De Lamborghini Urus draait later dit jaar alweer zeven jaar mee, maar tijd om het exotische en beresterke zustermodel van de Audi Q8 en Porsche Cayenne te vervangen, is het nog niet. Ver in z'n levenscyclus hangt Sant'Agata Bolognese een plug-in hybride aandrijflijn in de hoopotige Lambo. Maar er is meer. Het uiterlijk van de Urus wordt ook nog eens aangepakt. Dít is de Lamborghini Urus SE.
SE. Dat is de toevoeging die in de wereld van de Urus wijst op plug-in hybride kracht. En kracht: dat heeft -ie. De SE heeft net als de reeds bekende versies van de Urus gewoon een 4.0 V8 met twee turbo's. In de Urus SE levert hij geen 650 pk en 850 Nm, maar 620 pk en 800 Nm. De achtcilinder is helemaal geoptimaliseerd om samen te werken met een elektromotor. Die elektromotor is 192 pk en 483 Nm sterk en helpt de stekker-Urus aan een systeemvermogen van maar liefst 800 pk en 950 Nm. In slechts 3,4 seconden sprint de Urus vanuit stilstand naar de 100 km/h. Ondanks zijn hogere gewicht, maar dankzij z'n extra vermogen, is de Ursus SE dus sneller dan de Urus S (0-100 km/h: 3,5 s). De sprint vanuit stilstand naar de 200 km/h is nog indrukwekkender. Die duurt slechts 11,2 seconden (Urus S: 12,5 s). De topsnelheid van de Lamborghini Urus SE is met 312 km/h ook hoger dan die van de Urus S (305 km/h). Op puur elektrokracht kun je een snelheid van 135 km/h halen.
Lamborghini Urus SE: met totaal nieuwe bilpartij.
Lamborghini geeft de Urus SE nog een accupakket van serieus formaat. Dat heeft een capaciteit van 25,9 kWh en ligt onder de laadvloer van de bagageruimte, maar boven het achterste differentieel. Op enkel elektrokracht kan de Urus SE daar ruim 60 elektrische kilometers uit wringen. De elektromotor zelf is gehuisvest ín de achttraps automaat. Het is dus geen losse module die zich enkel met de voor- of achteras bezighoudt. Lamborghini geeft de Urus SE een compleet nieuw torque-vectoringsysteem en past ook het uiterlijk van de SUV aan.
Nieuw design
Je herkent de Lamborghini Urus SE vooral aan zijn gewijzigde neus. Hij heeft een nieuwe motorkap, dat helemaal vooraan veel dieper omlaag duikt dan bij de Urus S. De led-matrixkoplampen zijn nieuw en zijn een stuk platter dan de kijkers van de Urus-zonder-elektrokracht. Opvallend is dat Lamborghini aan de voorzijde van de Y-vormige lichtsignatuur van de led-dagrijverlichting is afgestapt. Ook de grille en de bumper zijn anders van vorm. Aan de achterzijde zijn er eveneens verschillen. De Y-vormige lichtsignatuur is hier gebleven, maar nieuw is het rooster dat onder en tussen de achterlichten is gehuisvest. De kentekenplaat verhuist een verdieping omlaag en zit voortaan niet meer in de achterklep, maar in de achterbumper. Als gevolg daarvan is de complete achterklep nieuw, net als de achterbumper. De opnieuw vormgegeven achterspoiler levert de Urus SE samen met de nieuwe diffuser volgens de Italianen tot 35 procent meer neerwaartse druk op op hoge snelheid.
Ook ín de Lamborghini Urus SE onderscheidt hij zich van de niet-stekkerversies, al zijn de verschillen klein. Centraal in het dashboard zit voortaan een groter (12,3-inch) infotainmentscherm. De lay-out van de menu's is eveneens herzien.Wie goed kijkt ziet dat de uitstroomopeningen van het ventilatiesysteem nieuwe roostertjes hebben. Overigens zit er ook achter het stuur een scherm met een diagonaal van 12,3 inch.
Lamborghini introduceert verder nieuwe lichtmetalen wielen én verse lakkleuren op de Urus SE. Een Nederlandse prijs hebben we nog niet. Krijgen de overige Lambo's Urus ook deze uiterlijke nieuwigheden? Dat lijkt ons zeker niet ondenkbaar.