In showrooms van deze merken is het tot op heden nog rustig in 2024
Kleine aantallen
We staan maandelijks stil bij de grote verkooptoppers, maar aan de andere kant staan er ook merken waarbij de verkoop juist helemaal niet zo vlot. Voor welke merken is 2024 vooralsnog wat teleurstellend in ons land? We hebben de cijfers.
Onlangs vielen de nieuwste registratiecijfers van nieuwe auto's in Nederland weer op onze digitale deurmat en waren er vooral opstekers te noteren voor Kia, Toyota en Volvo. De Bovag, Rai Vereniging en RDC becijferen niet alleen de toppers van ons land, maar alle registraties. Dat betekent dus ook dat er merken opvallen waar het juist niet zo vlot. Natuurlijk loopt het bij de exclusieve merken als Lamborghini en Rolls-Royce nooit echt storm, dus die laten we even buiten beschouwing. Er zijn echter ook volumemerken waar de (al dan niet digitale) showroomdeur nog niet bepaald plat wordt gelopen dit jaar.
Alfa Romeo en DS
We gaan op alfabetische volgorde door de lijst op zoek naar merken die niet veel verder dan enkele tientallen exemplaren komen en treffen dan na het Chinese Aiways (34 auto's dit jaar) Alfa Romeo, dat op 59 auto's staat in 2024. Vorig jaar waren het rond deze tijd 77 stuks. Alfa Romeo is ook al wel even gewend dat het niet echt grote aantallen slijt in ons land. Overigens waren maar liefst 57 van de 59 registraties een Alfa Romeo Tonale. Van zowel de Stelvio als de Giulia is dit jaar pas één exemplaar geregistreerd. Reken maar dat de Milano later dit jaar voor meer drukte bij de Alfa Romeo-dealer zorgt. Bij Stellantis-neef DS wil het evenmin vlotten. Stond na twee maanden in 2023 de teller nog op 117 auto's, nu staat die op 84 stuks. Het (relatief) populairste model is de DS 7 Crossback, waarvan dit jaar vooralsnog 40 stuks een kenteken kregen. Het exclusiefst, zo is hij in zekere zin ook wel bedoeld, is de DS 9. Die is goed voor vier exemplaren in 2024.
Jaguar
Iets lager treffen we Fisker, met 33 Oceans, maar dat is eerder een prestatie dan een merkwaardig laag cijfers, dus daar scrollen we snel langs om te blijven hangen bij Jaguar. De ambities om een volumemerk te worden, zijn in de ijskast gezet en dat is misschien maar beter ook. In Nederland bleef het merk vorig jaar op 33 auto's steken in de eerste twee maanden en dit jaar is het precies hetzelfde aantal. De Jaguar F-Pace is met 16 exemplaren het meest geregistreerd, van de XE werd er net als vorig jaar in deze periode slechts eentje verkocht. Misschien al wel de laatste.
Nio, Smart en SsangYong
Het Chinese Nio blijft eveneens steken onder de 100 exemplaren, op 60 om precies te zijn. Procentueel is dat alsnog een aardige groei na de 14 stuks van vorig jaar, maar het merk blijft dus een rol in de marge spelen. Datzelfde kunnen we over Smart zeggen, dat met nieuwe modellen weer aan het opkrabbelen is, maar tot op heden pas net boven de 100 auto's uitkomt dit jaar. Ze moeten uit China komen, dus waarschijnlijk is het vooral nog wachten op een volgend schip vol Smarts. Bij de SsangYong-verkoper is het vooral wachten op voortaan als KGM verkochte (nieuwe) modellen. Er zijn dit jaar nog wel een Korando en een Torres nieuw als SsangYong geregistreerd.
Subaru
Ten slotte valt Subaru nog op. In de jaren 80 en 90 verkocht het Japanse merk hier nog duizenden auto's, maar die tijd ligt lang achter ons. De laatste keer dat er meer dan 1.000 Subaru's werden gesleten, was in 2008. Vorig jaar bleef de teller steken op 91 stuks en vooralsnog staat die op 24. In dit tempo wordt 2024 dus wel een wat beter jaar, vooral geholpen door de meer betaalbare XV-opvolger Crosstrek. Daarvan zijn er nu 13 verkocht, terwijl de XV vorig jaar na twee maanden pas op één exemplaar stond en in heel 2023 slechts vijf keer werd geregistreerd.