Eerste indrukken Renault Vel Satis
Rijdt de Renault Vel Satis net zo extreem als dat het ding eruit ziet? Nee. Maar toch is 'ie bijzonder.
Tekst Luc Vranken
Kopers in de Vel Satis-categorie willen een Ster, een BMW, misschien een Audi en heel misschien een Volvo. Klaar. Grote Franse top-automobielen kwamen en komen er niet aan te pas.
Dus... dus moet je iets als merk dat niet bij die top in die klasse hoort. Renault gooit het over een heel andere boeg.
Dat betekent niet proberen om ook een van de Duitse Drie te worden maar op andere, originele onderdelen proberen uit te blinken. De Vel Satis is bijna net zo vreemd als Avantime, maar een stuk praktischer en 'down to earth'. Vier portieren, vier riante zitplaatsen, plenty kofferruimte en bovengemiddelde motoriseringen, al worden de zescilinders van Nissan (benzine) en Isuzu (diesel) ingekocht.
De imposante koets openmaken doe je met een druk op een creditcard, net als in de Laguna. Stap in en je merkt dat de auto hoger is dan een A6 of 5-serie. Of een Safrane. Credit-startkaart in de gleuf en met en druk op de Start-knop maak je de zescilinder wakker. We reden de 3,5-liter V6 benzinemotor en de 3,0-liter V6 turbodiesel en de grap is: je hoort bijna geen verschil! Heus, bij 210 km/h op de teller (de diesel, de 3.5 loopt 235 km/h) hoor je best wat windgeruis in de Vel Satis, maar de motor hoor je alleen bij fors optrekken. Dat is dus top! Ook het prestatieniveau is helemaal goed, erg vlot allemaal.
Minder is het gevoel in de besturing; we hadden toch wel wat meer betrokken willen worden bij het gedoe rondom de voorwielen. Het stuurwiel (houtafwerking is optie op duurste Initiale-uitvoering) pakt heus lekker aan en is in hoogte en diepte verstelbaar, maar het communiceert onvoldoende en dat was bij Renault altijd zo goed voor elkaar.
Je zit hoger dan in een Safrane, minder bus-achtig dan in en Espace maar overheersend is toch wel het gevoel dat je veel lucht om je heen hebt. In tegenstelling tot 'speeltje' Avantime is de Vel Sais heus een praktische auto met een riante achterbankruimte alleen...eigenzinnig... Want de auto is een originele 4-zitter. Ook de bagageruimte is meer dan afdoende. Mede door die aparte geknakte achterklep.
Over knakken gesproken: de twee voorste stoelen hebben een rugleuning die in delen verstelbaar is. Het deel dat de bovenste rughelft en schouderbladen moet ondersteunen is apart kantelbaar.
Ook geinig: het vergrendelen of ontgrendelen van de achterklep gaat gepaard met een SF-achtig zoemgeluidje dat thuishoort in de vroegere Star Wars-films.
Verwennerij
De nieuwe Vel Satis is een reisauto van hoog niveau. Door (het gebrek aan) dat geluid dus en een onderstel dat het midden houdt tussen Frans zacht en voldoende stuur-stevig. Hij nodigt niet uit tot ruig stuurwerk maar ga je toch wat verder dan is de auto niet hopeloos onderstuurd en het overhellen blijft netjs binnen de perken. Maar, zoals gezegd, erg communicatief is het ook alleemaal niet en dat maakt de VS niet tot een rijders 'cross-over'. Cross-over vinden we wel een goeie want de Vel is een halve limo, een kwart ruimteauto en voor een kwart gedurfde, opmerkelijk vormgegeven rariteit. Minder dan de Avantime maar toch nog present: de Vel Satis is geen auto die zich met harte naar je hand laat zetten. Tikkeltje log. Heus, de acceleatiecijfers in rechte lijn zijn voor elkaar maar de eenheid met de bestuurder missen we.
Vanaf maandag 18 maart is het Vel Satis-feest in de Renault-showrooms in Nederland. Alle typen Vel Satis zijn meteen leverbaar. Er zijn twee benzinemotoren en twee diesels. En drie uitrustingsniveau's. Prijzen beginnen bij € 37.000 voor de benzineversies en € 40.000 voor de diesels.