Tesla Model Y Long Range AWD (2023) #12
autoreview

Signalement
Uitvoering | Model Y Long Range AWD |
---|---|
Versnellingen | 1, Automaat |
Bouwjaar | 2023 |
Jaar van aanschaf | 2023 |
KM-stand bij aanschaf | 3 km |
KM-stand laatst | 33.000 km |
Tesla Model Y LR als kilometervreter?
- 1.172 km
Het was weer tijd om een nieuwe (lease) auto uit te zoeken en dat is bij mij altijd wel een puzzel.
Ik rijd ~60kkm per jaar en wil dus vooral comfortabel lange ritten kunnen maken.
De afgelopen 8 jaar 2x Passat Variant gereden; ideaal voor lange ritten, maar iets te zwakke motoren.
Mijn wensenlijst:
- ruime auto
- vlotte motor zonder afgeknepen snelheid
- kilometervreter
- budget rond de 65k
- Rijk uitgerust
Het liefst koos ik een BMW 5 station of A6 Avant, maar die zijn tegenwoordig zo duur dat ze zelfs helemaal kaal al boven budget zitten.
Weer een Passat zag ik niet zitten vanwege de beschikbare motoren en ook omdat het nieuwe infotainment en algemene ergonomie nog weer verder verslechterd zijn.
Volvo V60, afgeknepen sneheid, jaar levertijd en voelde binnenin niet ruim/prettig
BMW 320 station, te klein en voelde van binnen ook krap
Arteon Shooting Break heeft nog even bovenaan het lijstje gestaan met lekkere 2.0TSI, maar onduidelijke levertijd en beschikbaarheid
Na al het net niet slagen, uiteindelijk voorzichtig ook naar BEV gaan kijken wat stuk lagere maandlasten geeft:
Tesla MYLR; Ruim, vlot, grote range en laadsnelheid, zeer voordelig, maar oerlelijk
BMW iX3, prachtig, maar in alle andere opzichten (stuk) slechter als MYLR
Na proefritten en lang wikken en wegen besloten het de komende 4 jaar met de Tesla te gaan proberen; autopilot, premium connect, blauw en trekhaak (en dat was alles wat er te kiezen viel)
4 augustus werd de Tesla geleverd (duidelijke communicatie en vlotte levering).
14 Augustus; Eerste indruk na 1100 kilometer:
De Tesla rijdt prettig en comfortabel; het one-pedal-driving was even wennen maar daarna heerlijk.
Overdreven weinig knoppen, maar toch wel vlot/eenvoudig te bedienen via het scherm. Valt me mee.
Gebruikers profielen zijn ideaal, maar telefoon-priority werkt bij mij nog niet goed als mijn vrouw en ik samen instappen. Ook jammer dat niet alles in het profiel zit; kinderslot is bijvoorbeeld een instelling die voor alle profielen geldt.
's-avonds dimmen alle drie de spiegels te veel; een fietser zonder licht kan je niet zien!
De auto is nog breder als de Passat wat bij krappe parkeerplekjes een uitdaging is
De automatische cruise control (ACC) werkt prettig in de zin dat deze ook al een beetje bijremt zodra iemand naar jou rijbaan voor je stuurt. De Passat reageerde pas als de voorganger volledig op jou rijbaan was. Jammer van de ACC vind ik dat soms de ingestelde snelheid wordt verlaagd als de ACC het overzicht verliest (bijvoorbeeld een glooiing of slingering in de weg. Soms wordt daarna de oude snelheid weer automatisch opgepakt, maar meestal moet je dat zelf doen.
Nog wat gemengde gevoelens over de autopilot. Zeer prettig is dat je niet elke 20 seconden het stuur lichtjes hoeft te bewegen zoals bij de Passat; een lichte constante tegendruk geven is genoeg en in de praktijk is dat veel relaxter. Wel irritant is dat je bij elke baanverandering de Autopilot uit moet zetten met je richtingaanwijzer en daarna weer handmatig aan moet zetten. Ik vermoed dat ik de Lane Assist van de Passat voor hele lange rij-dagen uiteindelijk prettiger vond werken; hij hield je rustig binnen de lijntjes als je daar iets te dichtbij kwam, pakte zelf weer op bij baanverandering en was verder nauwelijks aanwezig. Bij de Tesla word ik misschien meer geneigd wat vaker maar op mijn baan te blijven rijden en de wat lagere snelheid van mn voorganger tijdelijk te accepteren. Ook al 1 keer meegemaakt dat ik op de autopilot kennelijk zelf toch te dicht bij de rand van mijn rijbaan kwam en voor de rest van de rit 'gestraft' werd zonder autopilot verder te rijden.
De afgelopen week een paar wat langere stukken moeten rijden. Tot op heden nog gelukt met alleen thuis laden (17kW). Al wel een keer gehad dat ik tot 100% heb opgeladen en 's-avonds weer thuis kwam met 2%. Dat was ongeveer 400km normaal/vlot doorrijden en de laatste 30 minuten wat rustiger om niet onder de 2% te komen. Gelukkig kan je dat bij langere ritten vrij goed uitmikken door je snelheid wat te verlagen.
Verbruik is nu na 1100 kilometer gemiddeld 182W/km, maar bij de rustige ritten (105kmh) 155W/km.
Het lijkt er op dat ik het in de zomer meestal met alleen thuisladen kan redden. In de winter zal daar wel eens een fast-charge langs de snelweg bij gaan komen.
Wel maak ik me nog een beetje zorgen over het elke avond thuis aan de laadpaal hangen als het rotweer is. Ik ben toch wel 5 minuten bezig om de kabel aan te sluiten, de drempels over de kabel te leggen (heb nu hardplastic rotdingen met te kleine kabelgoot voor 3-fase kabel) en het laden te starten. Misschien word ik er sneller in en went het?
Al met al ben ik erg blij met auto en vooral de vlotte acceleratie is heel prettig bij in/uitvoegen. Nog wat kleine zorgpuntjes over autopilot en laad-gedoe.
Over een poosje hoop ik weer een update te geven als alles wat meer gewend is en ik wat meer ervaring heb...
Electrisch rijden prima, autopilot drama
- 11.500 km
Inmiddels vier maanden en 11000 kilometer ervaring verder.
Het electrisch rijden zelf bevalt boven verwachting goed; soepel, vlot, rustig en het 's-nachts thuis laden is prettig. Ik moet door lange ritten een paar keer per maand onderweg snelladen, maar als ik dan alleen het hoognodige doe, ben ik vaak na 5 a 10 minuten wel weer onderweg.
Zo tevreden als ik ben over de electrische aandrijflijn, zo gefrustreerd raak ik van de adaptieve cruise control en de autopilot.
Ondanks uitvoerig proberen met alle mogelijke instellingen blijft de acc te pas en te onpas mijn ingestelde snelheid verlagen. Op de A9 bij Amstelveen gaat ie structureel plots naar 40kmh. Ook kan ik dan regelmatig een aantal minuten lang de acc snelheid niet terug verhogen. Waarom kan ik niet de hele snelweg-rit de acc op 105kmh zetten zonder dat de auto dat ongewenst gaat aanpassen?
De autopilot is nog irritanter. Deze blijft onterecht mekkeren over handen aan het stuur en aandacht op de weg houden. Het is een actieve bezigheid geworden de autopilot tevreden te houden. Op lange ritten niet gebruiken is ook vermoeiend omdat de Tesla niet zo goed rechtuit spoort; je moet toch de hele tijd een beetje bijsturen om de auto in z'n baan te houden.
Ik begrijp totaal niet waarom er altijd zo lovend over de acc/ap van Tesla wordt geschreven? Alsof ze zelfs voorop zouden lopen?
Nee, geef mij dan maar de acc en lane assist van mijn vorige passat: Als ik de acc op een snelheid instelde bleef die tenminste de hele rit staan. Ook werkte die gewoon tot aan 210kmh en liet mij de baas.
De lane assist van de passat stond altijd aan en merkte je eigenlijk bijna nooit; Het enige wat ie deed was de auto binnen de lijnen van de rijbaan houden met kleine onmerkbare stuurcorrecties.
Resume: Voor alle kortere ritten (< 1uur) rijdt de Tesla zalig, maar ik zou liever mijn oude auto terug hebben als ik naar Zurich, Berlijn of Lyon moet rijden...
Gemengde gevoelens
- 25.000 km
Inmiddels weer een half jaar verder met plussen en minnen.
Het elektrisch rijden zelf (souplesse en vermogen) bevalt prima. Ook actieradius en (thuis) opladen is acceptabel. Soms overdag tussendoor een snellader moeten pakken, maar dat gaat best vlot als je alleen maar net genoeg bij laadt om weer thuis te geraken.
De vering is nogal stug, wat ik heerlijk vind met alle drempels in onze wijk, maar mijn vrouw vindt het iets te stoterig.
Wel verafschuw ik inmiddels alle hulpsystemen en electronica van Tesla; waar veel mensen de loftrompet over steken, kan ik me geen auto voorstellen die dit nog erger doet als Tesla:
- ACC maar tot 150kmh en AP tot 140kmh; in Duitsland echt te weinig.
- 'Hell breaks loose' als je op ACC of AP boven die snelheden komt
- Meer dan 1 baan tegelijkopschuiven (weefvakken) is met knipperlicht onmogelijk en lijdt tot alarmen en stuuringrepen. Knipperlicht wil telkens na 1 baan weer uit en pas na 1 seconde mag die weer aan.
- Voor de veiligheid, rijd ik op de linkerbaan tegen de linkerstreep en op de rechterbaan tegen de rechterstreep, maar dat geeft regelmatig stuuringrepen en heftige alarmen met meldingen in kleine lettertjes die binnen een seconde alweer van het scherm zijn.
- Veel gemekker over handen aan het stuur en ogen op de weg terwijl ik dat doe. Camera nu afgeplakt en helpt een beetje.
- AP is levensgevaarlijk bij hogere snelheden in een bocht naast een vrachtwagen die beetje naar links komt. Wil je zo de vangrail insturen.
- Ghost-breaken op willekeurige momenten en daarbij vaak ook de ingestelde snelheid verlagen die je pas 1km verderop weer mag verhogen. Hiermee al 2 keer de woede van een achterligger op de hals gehaald die ternauwernood kon remmen.
Door al deze zaken al een keer een week 'straf' gehad en konden systemen niet gebruikt worden. Nu gebruik ik ze ook bijna niet meer, maar mis ik op lange ritten wel de traditionelere ACC en Lane Assist die tegenwoordig alle merken prima onder de knie hebben.
Een paar maanden geleden waren de scharnieren van de achterklep ontzet doordat bij (electrisch) sluiten iets te hoge bagage inde weg zat. Scharnieren zijn vervangen, maar nu wel overdreven voorzichtig met klep sluiten als de achterbak vol ligt...
Kortom, het electrisch rijden is heerlijk, maar inmiddels is er meer keuze met 500+ WLTP en 200kW+ laden en zie ik geen enkele reden nu nog voor een Tesla te kiezen.
Zonde hoe zo'n lekker rijdende auto bedorven wordt door de eigenzinnige hulpsystemen...
Einde Autopilot
- 33.000 km
Het is klaar, geen autopilot meer voor mij.
En de ACC zit ook op het randje.
Na meer dan 2 miljoen veilge schadevrije kilometers heeft de Tesla mij de afgelopen maanden tot 2x toe bijna een stevig ongeluk in de maag gesplitst.
Een paar maanden geleden ging de Tesla midden op de snelweg zonder enige aanleiding potsklaps vol in de remmen. Meerdere auto's achter mij moesten hun uiterste best doen mij en elkaar hard remmend te ontwijken. Het leverde geen prettige reacties jegens mij op.
Maar vorige maand was de maat echt vol:
Ik reed op de autopilot 130kmh op een rustige peage in Frankrijk en haalde een vrachtwagen in. Deze zat waarschijnlijk te dutten of was met heel andere zaken bezig, maar tijdens de inhaalactie kwam de vrachtwagen over de lijn op mijn weghelft.
De autopilot besloot dat vol de vangrail insturen de beste kans op overleven had en stuurde de Tesla vol naar links.
Gelukkig had ik het stuur stevig vast en kon ik hard remmend met kracht tegensturen om de vangrail te ontwijken, maar door deze slinger ging ik tevens rakelings langs de vrachtwagen.
Ik was geschokt door de idiote keuze die de autopilot meende te moeten maken waardoor ik in groot gevaar werd gebracht met een situatie waar ik normaalgesproken prima tussenuit had kunnen remmen.
Hier kan ik niet mee leven en heb besloten autopilot niet meer te gebruiken.
Hulpsystemen moeten hulpsystemen zijn om het leven van de bestuurder te vergemakkelijken, niet systemen die de boel over willen nemen en jou als bestuurder diskwalificeren.
Ik zal in deze moderne auto de komende jaren enige vorm van rijbaan-ondersteuning moeten missen. Wat verlang ik terug naar een lane-assist die je nooit aan- of uit hoefde te zetten, die er altijd ongemerkt was en je auto met lichte stuurdruk alleen maar binnen de lijntjes houdt.
Wat een megalomaan en pretentieus merk is Tesla toch.
- Betrouwbaarheid
- Prestaties
- Comfort
- Kosten
- Zou u weer een auto van dit merk kopen? nee
Beoordeel deze review
Geef uw mening over schrijfstijl en bruikbaarheid. Bij tenminste vijf binnengekomen waarderingen zal de gemiddelde beoordeling getoond worden.